Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Barca, prosim za pomoč! – izračun dni dopusta

Barca, prosim za pomoč! – izračun dni dopusta

Živijo Barca, danes pa jaz rabim tvojo pomoč.
Imam namreč sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen čas 1 leta – pred tem sem prekinila delovno razmerje in bila na Zavodu. Ko sem lani prišla (27.4.2010) so mi izračunali sorazmerni del dopusta in sicer (skupaj 25 dni), sorazmerni del 7/12, tj. 15 dni.

Letos sem dobila odločbo za sorazmerni del do konca aprila (26.4.), da bi sicer imela 28 dni dopusta (dobila sem 3 dodatne dni na uspešnost in delovno dobo), vendar do poteka pogodbe lahko koristim 3/12, to je 7 dni dopusta.

Sploh ne morem verjeti, da po ZDR (162. člen) izvisim za 2 meseca dopusta in 2/12 regresa, ker pač nisem zaposlena na polni mesec. Tako so mi razložili kadroviki.

Torej imam v enem letu dela (pogodba za določen čas za eno leto) skupaj 22 dni dopusta (čeprav bi imela prvo leto 25 dni, drugo pa 28 dni)

Bi ti tudi tako izračunala?

Ne.

Lani si delala več kot 6 mesecev, kar pomeni, da bi ti morali dati poln dopust in poln regres.

Letos pa delaš malenkost manj kot 4 mesece, kar pomeni 4/12 dopusta in regresa.

Barca še meni pomoč prosim.
Imam 16 let delovne dobe in 22 dni dopusta.
Ali je z zakom določeno samo za 20 dni dopusta, ostalo pa je dobra volja delodajalca?
lp

Odvisno od Panožne kolektivne pogodbe; ZDR za delovno dobo sploh ne določa dodatnih dni.

159. člen
(trajanje letnega dopusta)
(1) Delavec ima pravico do letnega dopusta v posameznem koledarskem letu, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, ne glede na to, ali dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega. Minimalno število dni letnega dopusta delavca je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu za posameznega delavca.
(2) Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.
(3) Delavec ima pravico do enega dodatnega dneva letnega dopusta za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti.

Vse, kar je več, določajo Panožne ter Podjetniške kolektivne pogodbe.

Pravniki v kadrovski mi tole zatrjujejo pa konec. Kje pa ti najdeš podlago za svoj izračun?
Sicer pa hvala, bom še sama prelistala ZDR s komentarji.
lp!

Lani si delala več kot 6 mesecev
161. člen
(pridobitev pravice do letnega dopusta)
Delavec pridobi pravico do celotnega letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev, ne glede na to, ali delavec dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega.

Letos pa zaključiš konec aprila
162. člen
(pravica do sorazmernega dela letnega dopusta)
(1) Delavec ima pravico do izrabe 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela v posameznem koledarskem letu:
– če v koledarskem letu, v katerem je sklenil delovno razmerje, ni pridobil pravice do celotnega letnega dopusta,
– če mu preneha delovno razmerje pred potekom roka, po preteku katerega bi pridobil pravico do celotnega letnega dopusta,
– če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1. julijem.
(2) Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.

Ja, saj meni navajajo iste podlage. pri 161. členu je nadalje napisano v komentarju “…vendar je treba to določilo razlagati v povezavi s 162. členom, tako da velja, da v primeru, ko delavec zahtevanega pogoja ne izpolnjuje, pridobi pravico, do sorazmernega dela letnega dopusta.”

Pri 162. členu pa je tako, da je polnih pač 3 mesece (jan-feb-marec) in se tako april ne prizna. Kakor tudi ne lansko leto tisti mesec, ki ni poln.

A nikjer ne piše v ZDR, kako se mesec tretira, da je vsaj npr. 10 delovnih dni v mesecu že poln mesec, ali pa numerično, da je po 15. že poln mesec ….?

Ja, saj meni navajajo iste podlage. pri 161. členu je nadalje napisano v komentarju “…vendar je treba to določilo razlagati v povezavi s 162. členom, tako da velja, da v primeru, ko delavec zahtevanega pogoja ne izpolnjuje, pridobi pravico, do sorazmernega dela letnega dopusta.”

Pri 162. členu pa je tako, da je polnih pač 3 mesece (jan-feb-marec) in se tako april ne prizna. Kakor tudi ne lansko leto tisti mesec, ki ni poln.

A nikjer ne piše v ZDR, kako se mesec tretira, da je vsaj npr. 10 delovnih dni v mesecu že poln mesec, ali pa numerično, da je po 15. že poln mesec ….?[/quote]

Glej, lani si izpolnila pogoje iz 161.člena ZDR – delala več kot 6 mesecev, kar pomeni POLN dopust in regres.

Za letos pa; v ZDR res ni opredeljeno, kako ravnati ob delnem mesecu; uveljavilo pa se je računanje več kot 1/2 meseca se upošteva kot cel mesec. Ni pa to zakonsko določeno, kot tudi ne, da je pogoj celoten mesec.

Barca, ful hvala!

Kaj, če bi se tle gor nekam obesil link do Zakona o delovnih razmerjih (pa mogoče še kakšnega), da ne bi bla vsak dan ista vprašanja?
Čeprav, najbrž bi vseeno bla …

smo tečni ali pametujemo? koliko sem guglala, na moje vprašanje nisem dobila odgovora. Ga imaš mogoče ti? Aja, ne da se ti, ker je itak skoz ta tema.
Ahhhh.. zakaj sploh odpiraš teme, ki te ne zanimajo?

smo tečni ali pametujemo? koliko sem guglala, na moje vprašanje nisem dobila odgovora. Ga imaš mogoče ti? Aja, ne da se ti, ker je itak skoz ta tema.
Ahhhh.. zakaj sploh odpiraš teme, ki te ne zanimajo?[/quote]

aja, še to … pri meni je tukaj v vprašanju 10 dni dopusta, to sta 2 delovna tedna! Bi jih ti šenkala komu? aja, ne, to pa verjetno ne, a ne?

smo tečni ali pametujemo? koliko sem guglala, na moje vprašanje nisem dobila odgovora. Ga imaš mogoče ti? Aja, ne da se ti, ker je itak skoz ta tema.
Ahhhh.. zakaj sploh odpiraš teme, ki te ne zanimajo?[/quote]

aja, še to … pri meni je tukaj v vprašanju 10 dni dopusta, to sta 2 delovna tedna! Bi jih ti šenkala komu? aja, ne, to pa verjetno ne, a ne?[/quote]

5/12 dopusta IN regresa!
(Predvidevam, ker ti niso dali celotnega dopusta, ti tudi niso izplačali celotnega regresa).

smo tečni ali pametujemo? koliko sem guglala, na moje vprašanje nisem dobila odgovora. Ga imaš mogoče ti? Aja, ne da se ti, ker je itak skoz ta tema.
Ahhhh.. zakaj sploh odpiraš teme, ki te ne zanimajo?[/quote]

Ne eno ne drugo.
Če poguglaš “ZDR”, ti pade ven en kup povezav na Zakon o delovnih razmerjih, kjer piše vse to, kar ti je Barca napisala.
Ja, odgovor poznam tud jaz, ker sem osnovne stvari v zakonu prebrala.
In res se mi ne bi dalo vsak dan eno in isto odgovarjat kot to počne Barca …

Sigurno bi bila vprašanja, ker ima vsaka svoj specifičen primer. Veš, zakone je treba tudi znat brat; to pa Barca obvlada in postreže s tistim, kar je bitno.

Običajno so o teh temah kar jasno napisani naslovi zato se jim lahko ogneš.

Še večji problem je, ker marsikdo zakon prebere in razume pravilno, a mu pravniki trdijo drugače (konkretno v tem primeru glede lanskega dopusta!).
Enostavno začeš dvomiti v svoje razumevanje prebranega in dvomiš tudi vnaprej glede svojih pravic.

Glede tem pa; kjer kaj vem, napišem, kjer pa so teme, ki me ne zanimajo, pa sploh ne odpiram. Se ne naslajam ne ob linkih do nesreč, ne glede resničnostnih oddaj, me ne ganejo TV limonade, ne šolski problemi … pač preskočim in predvidevam (očitno neumno), da tudi drugi tem, ki jih ne zanimajo, ne odpirajo.

Še večji problem je, ker marsikdo zakon prebere in razume pravilno, a mu pravniki trdijo drugače (konkretno v tem primeru glede lanskega dopusta!).
Enostavno začeš dvomiti v svoje razumevanje prebranega in dvomiš tudi vnaprej glede svojih pravic.

Glede tem pa; kjer kaj vem, napišem, kjer pa so teme, ki me ne zanimajo, pa sploh ne odpiram. Se ne naslajam ne ob linkih do nesreč, ne glede resničnostnih oddaj, me ne ganejo TV limonade, ne šolski problemi … pač preskočim in predvidevam (očitno neumno), da tudi drugi tem, ki jih ne zanimajo, ne odpirajo.[/quote]
Morski galeb točno tako je.

Barca tebe pa itak rada berem In marsikdaj sem v tvojih odgovorih našla kaj zase. Kot sta obe povedali. Zakon je že napisan, a marsikdo si ga lahko hitro razlaga po svoje in potem so dvomi.
Jaz osebno sem ti hvaležna. Res si v tej stroki in obvladaš te stvari. Ampak, da kaj napišeš je pa navsezadnje tvoja dobra volja in čas, ki ga porabiš zato.
Lep večer

New Report

Close