Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

pomoč Barca - letni dopust in regres

Default avatar

se prepričujemo

Nekaj se prepričujemo in tolmačimo zakone o letnem dopustu in pravici do regresa, pa nikakor ne pridemo skupaj. Prosim te za pomoč.

V podjetju imamo zaposlenega delavca, ki je bil zaposlen lansko leto 2010 od 06.04.do 12.11.2010. Letos ga bomo zopet zaposlili od 01.04. do 31.10.2010.

Kolikšen dopust mu pripada (sorazmerni del - mogoče), in ali je upravičen do regresa?
Default avatar

neverjetno...

pa vi ste kadrovniki???

če človeku pripada dopust, mu pripada tudi regres. če je zaposlen več, kot 6 mesecev, mu pripada poln dopust in poln regres. pa tud za lani ste mu očitno ostali dolžni tako cel dopust, kot cel regres

jaoooo in ta še hoče priti delat k vam???
Default avatar

se prepričujemo

Fora je v prepričanju direktorja, ne mene. Samo rabim potrditev, da je to res. In če mu že za lani pripada cel regres in cel dopust mu bo tudi letos, ker mu bomo ziher mogli podaljšat pogodbo.

Jaz se samo borim za to, da bi človek dobil kar mu v resnici pripada. Ampak rabim potrditev, da mam prav, predno se osramotim - če to slučajno ni res.

Kadrovnik sem pa po sili razmer, primanjkljaj delovne sile, drugi so predragi, jaz pa delam na 3 frontah in se učim sproti, kolikor se le da.
Default avatar

Dopust

Pripada mu sorazmerni del dopusta in prav tako sorazmerni del regresa!
Default avatar

neverjetno....

pa še nekaj.
kaj pri tem členu

161. člen
(pridobitev pravice do letnega dopusta)

Delavec pridobi pravico do celotnega letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev, ne glede na to, ali delavec dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega.

je nerazumljivega in dvoumnega

in kaj pri tem členu

131. člen
(regres)

(1) Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.
xxxx.

(4) V primeru, da ima delavec pravico le do sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico do izrabe le sorazmernega dela letnega dopusta

je dvoumnega?

Če delavec vmes ni bil zaposlen pri drugem delodajalcu, ste mu vse dolžni izplačat vi.
Default avatar

neverjetno....

Dopust je napisal/a:
Pripada mu sorazmerni del dopusta in prav tako sorazmerni del regresa!
citiraj zakon, ki bi kaj takega dopuščal.
ali pa nehaj širit krivo vero.
Default avatar

da se navežem

Delavka je od 1.11 2010 naprej na porodniški .... do konca 2011

Koliko dopusta ji pripada v letu 2011?

Hvala
Default avatar

Barca

Takoj, ko je delavec zaposlen več kot 6 mesecev, mu pripada poln dopust in poln regres.

161. člen
(pridobitev pravice do letnega dopusta)
Delavec pridobi pravico do celotnega letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev, ne glede na to, ali delavec dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega.

Sorazmeren pripada le v primerih:
162. člen
(pravica do sorazmernega dela letnega dopusta)
(1) Delavec ima pravico do izrabe 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela v posameznem koledarskem letu:
– če v koledarskem letu, v katerem je sklenil delovno razmerje, ni pridobil pravice do celotnega letnega dopusta,
– če mu preneha delovno razmerje pred potekom roka, po preteku katerega bi pridobil pravico do celotnega letnega dopusta,
– če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1. julijem.
(2) Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.
(3) Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.

Še za - da se navežem - pravica do dopusta je vezana na zaposlitev in ne na dejansko prisotnost - torej ji pripada celoten dopust in regres.
Default avatar

Dopust

162. člen ZDR omenja pravico do sorazmernega dela letnega dopusta.
161.člen ZDR pride v upoštev samo, če delavec pred tem ni delal. Drugače pa mu je vsak delodajalec dolžan omogočiti sorazmerni del dopusta in prav tako dolžan izplačat sorazmerni del regresa.
Default avatar

se navežem - barca prosim

Nisem dobro postavila vprašanje....

Vem, da ji pripada cel došpust - zmotilo me je naslednje
Če delavec v letu 2011 dela zaradi bolezni, poškodbe oz. starševskega dopusta manj kot 6 mesecev, lahko do 30.06.2012 izrabi dopust samo v trajanju nad 2 tednoma.

Koliko ga lahko izrabi...?

To delo operavljam od jenuarja letos in je tako bilo napisano na predhodnih odločba-obvestilih....

ALi je to pravilno ali ne?

Še enkrat hvala...
Default avatar

se prepričujemo

Torej v mojem primeru kot zastopim, cel letni dopust in regres za leto 2010, za leto 2011 samo sorazmerni del dopusta (pogodba 6mesecev).

Samo še tole: Kaj naj naredim s dopustom od lanskega leta? Sr...... , se oproščam, ampak sem kadrovnik po sili razmer. A je regres določen z zakonom? Kaj pa če firma "slabo" posluje?

Dejte to meni razložit kot 5 letnemu otroku. Hvala za potrpežljivost!
Default avatar

neverjetno....

se prepričujemo je napisal/a:
Torej v mojem primeru kot zastopim, cel letni dopust in regres za leto 2010, za leto 2011 samo sorazmerni del dopusta (pogodba 6mesecev).

Samo še tole: Kaj naj naredim s dopustom od lanskega leta? Sr...... , se oproščam, ampak sem kadrovnik po sili razmer. A je regres določen z zakonom? Kaj pa če firma "slabo" posluje?

dopust iz lanskega leta mora pokoristit, ali ga mu izplačate, ker se je vmes pogodba prekinila, lahko. regres je obvezen, ni finte, če firma slabo posluje, ga ni treba izplačat. citiramo ti zakon, ti pa vprašaš, če je regres določen z zakonom? pa kaj se norca delaš iz koga tu ali kaj?
Default avatar

neverjetno...

se navežem - barca prosim je napisal/a:
Nisem dobro postavila vprašanje....

Vem, da ji pripada cel došpust - zmotilo me je naslednje
Če delavec v letu 2011 dela zaradi bolezni, poškodbe oz. starševskega dopusta manj kot 6 mesecev, lahko do 30.06.2012 izrabi dopust samo v trajanju nad 2 tednoma.

Koliko ga lahko izrabi...?

To delo operavljam od jenuarja letos in je tako bilo napisano na predhodnih odločba-obvestilih....

ALi je to pravilno ali ne?

Še enkrat hvala...
daj malo bolj podrobno obrazloži, kaj je tvoj problem.

koliko dopusta lahko izrabiš je odvisno od tega, ali delate 6 dni na teden ali 5 in od tega, koliko dopusta ti je odmerjenega.
če delate 6 dni na teden, se v takem primeru od celotnega dopusta odšteje 12 dni, če delate 5 dni na teden, se od celotnega dopusta odšteje 10 dni.

zakaj te to zdaj muči? greš v kratkem na porodniško?
Default avatar

Barca

se prepričujemo je napisal/a:

V 2010 je delal od 06.04.do 12.11.2010 -> več kot 6 mesecev -> poln regres + poln dopust
V 2011 bo delal od 01.04. do 31.10. -> več kot 6 mesecev -> poln regres + poln dopust

Glede lanskega dopusta pa:
166. člen
(neveljavnost odpovedi pravici do letnega dopusta)
Izjava, s katero bi se delavec odpovedal pravici do letnega dopusta, je neveljavna. Neveljaven je tudi sporazum, s katerim bi se delavec in delodajalec dogovorila o odškodnini za neizrabljeni letni dopust, razen ob prenehanju delovnega razmerja.
Default avatar

neverjetno...

Dopust je napisal/a:
162. člen ZDR omenja pravico do sorazmernega dela letnega dopusta.
161.člen ZDR pride v upoštev samo, če delavec pred tem ni delal. Drugače pa mu je vsak delodajalec dolžan omogočiti sorazmerni del dopusta in prav tako dolžan izplačat sorazmerni del regresa.
samo v primeru, da se delavec zaposli v istem letu pri dveh delodajalcih je to možno. ampak če pa je samo pri enem delal več, kot 6 mesecev v letu, ostalo pa je bil brezposelen, pa mu pripada tako poln dopust, kot poln regres.
Default avatar

se prepričujemo

neverjetno ....... ni ti treba bit tko ostra. Raje 2x butasto vprašam, kot 1x neumno nekaj zatrjujem.

Hvala vam za odgovore!
Default avatar

se navežem...

delamo 5 dni na teden...
delavka je na porodniški -odmerjenega ima 24 dni dopusta za leto 2011..
delo bo nastopila decembra 2011...

koliko dni bo lahko izkoristila?

Moj problem
Prej smo imeli zunanje računovodstvo in so to urejali oni, sedaj pa od januarja delam to jaz in nevem, kako in kaj....

Hvala na obrazložitvi
Default avatar

neverjetno...

se navežem... je napisal/a:
delamo 5 dni na teden...

Moj problem
Prej smo imeli zunanje računovodstvo in so to urejali oni, sedaj pa od januarja delam to jaz in nevem, kako in kaj....

Hvala na obrazložitvi
ja potem ji ostane 14 dni za izkoristit do 30..6.2012 od njenega letošnjega dopusta za 2011.
Default avatar

Ne vem če...

neverjetno... je napisal/a:
delamo 5 dni na teden...

Moj problem

Hvala na obrazložitvi
ja potem ji ostane 14 dni za izkoristit do 30..6.2012 od njenega letošnjega dopusta za 2011.
Pravi, da pride decembra in ne konec decembra, tako da lahko v decembru koristi tistih 10 dni, ki jih mora v tekočem letu (če se vrne najkasneje tam nekje v polovici decembra) drugače ji pa kakšen dan propade), ostalih 14 dni pa kot si rekla do 30.6.2012.
Default avatar

neverjetno...

Ne vem če... je napisal/a:
neverjetno... je napisal/a:
delamo 5 dni na teden...

Moj problem

Hvala na obrazložitvi
Pravi, da pride decembra in ne konec decembra, tako da lahko v decembru koristi tistih 10 dni, ki jih mora v tekočem letu (če se vrne najkasneje tam nekje v polovici decembra) drugače ji pa kakšen dan propade), ostalih 14 dni pa kot si rekla do 30.6.2012.
ne, ne more, ker je bila v letu več kot 6 mesecev na porodniški.
od decembra (1.2.?) do konca junija 2012 ji preostane samo še 14 dni dopusta za leto 2012.

Kadar pa je delavec odsoten z dela zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu zaradi odsotnosti, do 30. junija naslednjega koledarskega leta, če je v koledarskem letu, v katerem mu je bil odmerjen dopust, delal vsaj šest mesecev. Če je delavec v koledarskem letu, v katerem mu je bil odmerjen dopust, delal manj kot šest mesecev, pa ima pravico izrabiti preostanek letnega dopusta nad dvema tednoma do 30. junija naslednjega leta le v odgovoru z delodajalcem.

odgovor inšpektorata za delo v podobnem primeru

http://www.id.gov.si/si/storitve/pogost ... st/#c16848