Najdi forum

Prisilno zdravljenje

Spoštovana dr. Ahlin!

Moj mož se je pred tremi leti zdravil zaradi alkoholizma. Pred pol leta je recidiviral, vendar tokrat poleg alkohola uživa tudi uspavala in opiate v tabletah. Hodi sicer na ambulantne preglede k psihiatru, vendar se zanje vedno strezni in uredi (sicer pregled odpove), tako da se tam kaj dosti ne more ukreniti. S psihiatrom sem sicer govorila in mu povedala, kaj se v resnici dogaja, pa se je le zahvalil za heteroanamnezo in rekel, da bo moje pripombe upošteval.
Težava je v tem, da moj mož vsake toliko grozi, da bo napravil samomor. Najpogosteje obljublja, da bo se bo namerno smrtno ponesrečil v prometu. Seveda je ob teh grožnjah očitno, da je pod vplivom nečesa. Nekoč smo zaradi tega klicali policijo, ti pa so za pomoč prosili reševalce. Moža so odpeljali v Polje in vsi smo si oddahnili, da ga bodo tam obdržali, streznili in začeli s kako učinkovito terapijo. Na naše veliko presenečenje so ga še isti večer pripeljali nazaj. Od psihiatra sem izvedela, da so v Polju ugotovili, da je moj mož opit.
Od tega dogodka dalje nihče od nas noče več klicati policije oziroma reševalcev. Nedolgo nazaj je mož razložil, da je zaužil 3 škatlice tramala in nam prazne škatlice tudi pokazal. Kljub temu smo bili vsi zadržani pri ukrepih. Opazovali smo ga in ugotovljali, da je preveč “trezen”, da bi res pospravil toliko tablet. Zjutraj je bil še vedno živ in veseli smo bili, da se nismo motili.
Moj mož sedaj zavrača hrano, je večinoma “zadet”, preleži cele dneve v postelji ali na kavču in po novem celo razlaga, da bo pobil nekaj ljudi in se šel “zdravit” na Dob. Lahko si mislite, da smo po neuspeli akciji s policijo in reševalci vsi izgubili zaupanje v to vrsto pomoči. Obenem nas je še vedno strah, da bo uresničil grožnjo s prometno nesrečo in v njej poškodoval ali celo pobil nedolžne udeležence. Zanima me, kaj se da sploh storiti v takšnem primeru in ali moj mož izpolnjuje pogoje za prisilno hospitalizacijo. Ali moramo res čakati, da bo sebi ali komu drugemu storil kaj žalega, preden se lahko ukrepa?

Pozdravljeni!
Nekajkrat sem se že srečala s podobno situacijo in moram priznati, da je zdravniška služba ob sedanji zakonodaji v takih primerih kar nemočna.
Prisilna hospitalizacija je možna, če nekdo zaradi psihične motnje ogroža svoje ali tuje življenje ali bi njegovo vedenje povzročilo večjo gmotno škodo.Ob psihiatru o prisilni hospitalizaciji na zaprtem oddelku ustanove odloča tudi sodnik.
Alkoholizem je psihična motnja, ki pa ima določen način obravnave in mora oseba sama pristati in sodelovati pri zdravljenju, Kot žena ste verjetno seznanjeni s potekom obravnav alkoholika. Veste torej, da se zdravljenje lahko prične, ko je oseba že streznjena in sama želi pomoč. Nujna stanja, ki navadno potrebujejo hospitalno zdravljenje, so delirantno stanje (alkoholni bledež), zastrupitev z alkoholom, nekompenzirana dementna stanja in psihoze, ki so nastali zaradi alkoholizma.
Za stanje, v kakršnem je po opisu vaš mož, medicina ne razpolaga z učinkovitimi sredstvi obravnav in zato ste najbrž tudi doživeli neprijetne izkušnje. Lahko se obrnete še na socialno službo, pogosto so v pomoč skupine svojcev pri anonimnih alkoholikih. Odločiti pa se boste morali tudi, ne samo, kako boste pomagali možu, pač pa tudi, kako nameravate preživeti svoje lahstno življenje.

Dragomira Ahlin dr. med. spec. psih. TEMZA d.o.o. Dunajska 198, 1000 Ljubljana [email protected] www.temza.si

New Report

Close