Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Zakaj cepljenje proti hepatitisu B?

Zakaj cepljenje proti hepatitisu B?

Pozdravljeni!

Je še kje kdo, ki se sprašuje o smiselnosti cepljenja proti hepatitisu B tik pred vstopom otrok v šolo in v prvem razredu OŠ? Lepo prosim, ne želim si napadalnih odgovorov in brezsmiselnih debat polnih napadanj in žaljenj. Sprašujem le tiste mamice in očete, ki imajo konkretne izkušnje s to boleznijo. Pozna kdo kje v Sloveniji kakšnega otroka, ki je zares zbolel za hepatitisom B?

Moje dopisovanje z dr. Tanč si lahko preberete tukaj:
http://med.over.net/forum5/read.php?46,6831968

Vse, kar sem zapisala, sem prebrala, večji del tudi v medicinski literaturi. Njeni argumenti pa me nekako še vedno ne prepričajo v to, da morajo biti cepljeni vsi 6-letniki.

Hvaležna bom za konkretne izkušnje in objektivna mnenja.

Se ti ne zdi, da je razpravljanje o argumentih zdravnika na drugemn forumu nemoralno?
Čisto v redu bi bilo postaviti vprašanje o izkušnjah staršev brez omenjanja pediatrinje.

Pa še en namig: najtežje je s strokovnimi argumenti prepričati nekoga, ki misli, da že vse zna in da so drugi vsi zlobirani.

Glede na opisane izkušnje Tanč, ki jo mimogrede zelo zelo cenim, bi dodala, da tudi sama nimam tolikih pomislekov, cepiti 12, 13, 14 letnika, kjer dejansko lahko (vsem načelom, vzgoji itd navkljub) utemeljeno pričakuješ, da si bo mladostnik nabiral prve spolne izkušnje ter o njih seveda ne bo ažurno obveščal starša. Tudi če bo najstnik izbral nek poklic, kjer je cepljenje zahtevano, ga bo ali opravil ali pa bo poiskal drugo šolo, recimo. Sma tega cepljenja ne zavračam v celoti, moti me le, da se cepi 5-6 letnike. Glede na to, da gre v prvi vrsti za bolezen, ki se prenaša spolno ali s krvjo, v cepljenju 5-6 letnikov tudi sama ne vidim popolnoma nobenega smisla in za moje pojme ne zdrži moje presoje, pri polni zavesti in odgovornosti. Sem ga tudi zavrnila.

Jaz še v nič nisem prepričana, zato pa zbiram informacije, ker bi želela biti malo bolj poučena.

Proti dr. Tanč pa nisem rekla nič slabega, saj jo spoštujem in sem zato prosila za njeno mnenje. Link sem pripela zato, da bi si lahko več staršev prebralo različne argumente in bi tako lažje dodali še kakšnega svojega, da bi se moji pogledi še malo jasneje izoblikovali.

Vem, da večina staršev pelje otroka na cepljenje v dobri veri, da tako naredijo zanj najboljše, tudi jaz sem bila nekoč tega mnenja. Ko pa začneš malo brskati, tudi po povsem medicinski literaturi, tudi po linkih navedenih zgoraj, pa se odpirajo nova in nova vprašanja. In če še šolski zdravnik, ki naj bi otroka cepil proti hepatitisu B potrdi, da bi to cepljenje res lahko bilo izvedeno pozneje in prostovoljno, pa meni to da misliti. Pa še žalostno dejstvo, da se starši v večini nekdanjih nekomunističnih državah smejo svobodno odločiti, proti čemu bodo dali otroka cepiti, če sploh.

Draga mama, ki si se podpisala z “moje mnenje in ravnanje”!

Iskrena hvala za tvoje mnenje in izkušnje. Ravno starost je tudi moj največji pomislek. Če se virus prenese v nosečnosti, je za 5, 6-letnike tako že zdavnaj prepozno za cepljenje, vse drugo pa lahko počaka še nekaj let.

Zbiram še pogum za zavrnitev cepljenja ob vsej tej zategnjeni slovenski zakonodaji. Kako je vam uspelo? Ste imeli veliko opravka z zakonodajo, inšpektorji, sodišči? Nimam niti približne slike o tem, kaj pomeni takšna zavrnitev. Razumela bom, če tega ne želiš pisati na forumu, zato se mi prosim javi vsaj preko zasebnega sporočila.

Hvala še enkrat!

DO zdan nisem imela še z ničemer opravka. Napsiala sem izjavo, da cepljenja za svojega otroka ne želim, s kratko utemeljitvijo, podobno tej – torej da ga ne zavračam kategorično, le v tej starosti – predložila pediatru in do zdaj je to vse.

Goga3, hvala za odprtje tele teme. Mi daš zasebni mail, ker bi te še kaj povprašala? Hvala.

Lililina, se lahko prosim pogovarjamo kar preko foruma, ker se mi zdi, da tema ni tako zelo osebna. Pomembno pa je še bolj to, da čim več staršev bere različne poglede na cepljenje, pa si ima potem možnost ustvariti svoje mnenje, po svoji vesti, kakršnokoli mnenje to že je. O tem ne bomo sodili. Samo resnično ugotavljam, da sem do sedaj imela informacije samo iz enega zornega kota, tako kot najbrž večina slovenskih staršev.

Draga mama “moje mnenje in ravnanje”,

koliko časa je preteklo od takrat, ko si pediatru oddala izjavo? In kakšna sta bila njegova reakcija in njegovo mnenje?

OK. Meni je vseeno.
Moj otrok ima sicer šele 3 leta in je bil cepljen doslej, z vnetnim izlivom v kolku po cepljenju OMR, cepljenja za hepatitis B pa se ne bomo lotili.

Jah, navdušen ravno ni bil, ker pa me dobro pozna, tudi ve, da nisem ena tistih mam, ki padajo na razne muhe enodnevnice in vire iz rumenega tiska. Sva se pogovarjala, povedala sem mu svoje argumente, nekaj si je zabeležil, on pa mi je povedal, da me je v skladu s svojo službo dolžan seznaniti s posledicami. Odrecitiral je, kar mu dolžnost nalaga, tudi to, kaj je njegova dolžnost storiti. Jaz sem mu na to jasno povedala, da povsem razumem, kaj so njegove dolžnosti in čemu je zavezan ter da mi je jasno tudi to, da meni na ljubo ne bo nosil glave naprodaj in bo postopal tako, kot mu veleva zakon ter služba. Razšla sva se v povsem običajnem vzdušju in tako tudi nadaljujeva. Od tega je zdaj 3 leta.

Meni je logično, da posledice nosim sama, če bodo, ko bodo, kakršnekoli bodo. Pediater je pač v službi sistema oz. države in ima svoje predpise, ki jih mora izpolnjevat.

Lililina, ti dam zelo prav, saj sem že slišala, da so težave s kolki lahko hud problem ravno pri cepljenju proti hepatitisu B. Vam iz srca želim vse dobro in veliko poguma! Tega tudi jaz trenutno zbiram, ti imaš pa še nekaj časa, da se dobro oborožiš z informacijami in se zavzameš za svojega malčka.

No, jaz sem ena taka, ki ima tri otroke stare toliko, da bi morali biti že nekaj let cepljeni proti hB, pa še niso in če bo vse po sreči, tudi ne bodo.
Tudi jaz se sprašujem, v smislu cepljenja 5 letnikov in tudi jaz živim v prepričanju, da če otroka ne bom/nisem uspela “cepiti v glavo” in ga poučiti o določenih zadevah, potem mu tudi nobeno cepljenje ne bo pomagalo.
Mene tudi nihče ne bo prepričal, da je normalno, da si 12, 13, 14 letniki na veliko nabirajo spolne izkušnje. Kaj res ne veste kje so vaši otroci in kaj delajo? To so vaši otroci in vi ste odgovorni za njih. Torej naj zaradi kupa neodgovornih staršev, ki slabo opravljajo svojo starševsko dolžnost, svoje otroke podvržem cepljenju? Zakaj že? In jaz utemljeno NE pričakujem, da bo moj maldostnik kar tako sexal naokoli.
Pa še ena cvetka – če dr. Tanč pravi, da se slovenski otrok okuži predvsem preko mame – zakaj se potem ne testira mame? Sem prepričana, da obstaja metoda ugotoviti, da je nekdo skriti prenašalec!

S tistim odgovorom o skrbi za preventivo zdravja otrok me je pa itak razočarala. Samo pohvaliti bi bilo treba take mame! Je področje v medicini, kjer sem zelo doma! (moje poklicni področje, ki ni medicina) In na tistem področju je v svojih odgovorih, kolikor sem jih kdaj uspela prebrati, ali pa so me kolegi opozorili nanje, je nekajkrat kar precej brcnila v temo. Morda je to res edino področje, o katerem ne ve čisto vsega, čeprav odgovarja na videz zelo suvereno, mi daje pa misliti, da čisto vse, kar pa reče, pa morda le ni suho zlato…(seveda govorim o področjih, ki jih sama ne obvladam in bi potencialno iskala/iščem odgovore pri bolj kompetentnih!) Sploh pa – ko malo hodiš okoli zdravnikov, ugotoviš, da kolikor zdravnikov, toliko mnenj. Jaz se včasih resno sprašujem – kje pa je doktrina, kje pa je tisto, kar je RES, Zakaj je enkrat res nekaj, čez tri leta nekaj drugega, čez tri leta pa spet tisto prvo? Zakaj so me pred 16 leti, ko sem cepila prvo deklico prepričevali, da je cepivo povsem varno, so ga pa do danes že trikrat izboljšali, da bo odslej pa RES čisto varno? Hm, no tako neumna pa tudi jaz nisem, da ne bi zmogla sešteti 1+1! In to navkljub temu, da nisem dr. med.!


Mene tudi nihče ne bo prepričal, da je normalno, da si 12, 13, 14 letniki na veliko nabirajo spolne izkušnje. Kaj res ne veste kje so vaši otroci in kaj delajo? To so vaši otroci in vi ste odgovorni za njih. Torej naj zaradi kupa neodgovornih staršev, ki slabo opravljajo svojo starševsko dolžnost, svoje otroke podvržem cepljenju? Zakaj že? In jaz utemljeno NE pričakujem, da bo moj maldostnik kar tako sexal naokoli.
/quote]

A te lahko vprašam, koliko najstnikov imaš v hiši?

Pričakuješ ali ne- pričakuješ lahko marsikaj, spolna izkušnja NI samo spolni odnos, je še mariskaj prej, in tudi skozi take stike lahko nabašeš med drugim tudi hepatitis B. Pametovanje, kaj vse tvoji otroci ne bodo, je milo rečeno smešno, ker pojma nimaš, kam bo otroka potegnilo, pa če se prelomiš in pretegneš z vso možno poglobljeno, preventivno vzgojo, pa še z zgledom zraven. Vem, kaj govorim, ker je to moje strokovno področje, pa še 2 najstnika imam v hiši. Ja, smo odgovorni za njih, na vseh področjih in pri svojih sem dosegla to, kar sem si postavila za cilj: da mi bo otrok zaupal. Tudi, ko ga bo polomil, mi bo zaupal in ne bo skrival in lagal, ker doma ne upa povedati, da je ravnal v nasprotju z mojo vzgojo in priporočilom. Zato ga seveda ni treba cepiti, ne proti Hep B ne proti HPV, je pa dobro otroku povedati, da ni cepljen, da ni zaščiten in ga še bolj temeljito poučiti o tveganjih. Mišljenje, da bo otrok ostal pri držanju za rokce in sramežljivih pogledih do 21. leta, je v današnejm času naravnost slaboumno in za otroka nevarno. Potem dobiš predse skoraj 18letnico, kot sem jo jaz v petek, ki me je pol termina obupana rotila, naj naredim karkoli, samo staršem naj ne povem, da je imela prvi spolni odnos, ker jo bo mama ubila. Od nje sem izvedela še, da punca ne more zanosti, če fant “pazi”, da se ne more okužiti z nobeno SPB, če je ta fant njen prvi in podobne umotvore. Tudi temu delu se reče ODGOVORNSOT in sicer odgovornost starša do otroka, da ga pouči o vseh nevarnostih, tudi o tistih, za katere starš – kako že?? – “ipravičeno pričakuje”, da se otrok z njimi ne bo srečal. Otrok ni tvoja lastnina in od 17,5 letnice ne pričakujem, da mi poroča o vsakem koraku. Tudi od 14letnika tega ne zahtevam in morda ravno zato, ker ne zahtevam, izvem več, kot starši njegovih vrstnikov, ki menijo, da so otrokovi policaji ter telesni stražarji. Yeah right!

O ostalem ne bom. Nisme pediater, kadar sem sama rabila pediatrov nasvet, sem ga od omenjene zdravnice dobila. Primernega in uporabnega. Ne pričakujem, da se bo cel svet strinjal z mano, strokovno mnenje pa vzamem kot strokovno mnenje.

Pozdravljena, tejčka!

Kako sem vesela, da smem spoznati še eno mamo, ki se sprašuje, če je v medicini vse res tako zelo koristno. In ki še verjame, da moramo otroke predvsem vzgojiti tako, da bodo odgovorni do svojega telesa. Se bojim, da bo čez leta še več te bolezni, saj bodo mladi zmotno mislila, da so itak zaščiteni in se jim ne more nič zgoditi in bodo počeli še več neumnosti. Saj celo starši dovolimo cepljenje, da bodo naši dragi otroci lahko potem v življenju počeli karkoli.

Lepo pa prosim, da ne sodimo o mnenju dr. Tanč, ker nam je vedno na razpolago in jo res občudujem, da ima še energijo za forum. So pa linki, ki jih je posredovala, če jih natančno prebereš, čudovita potrditev, da je cepljenje proti hepatitisu B v tej starosti res nesmisel. Na internetu je dostopnih veliko strani v raznih jezikih v zvezi s cepljenjem, a je lažje najti tiste bolj alternativne, zato sem bila jaz do sedaj malo v dvomih, če je tam zapisano vse res. Linki, ki jih je ona navedla, pa so, verjamem, strokovni in so mi iz tega stališča tako dragoceni. So namreč potrdili vse tiste alternativne, ki sem jih do sedaj prebirala.

Tejčka, prosim opiši še ti svojo zgodbo, če ni preveč osebno. Si se zoperstavila vsem obveznim cepljenjem ali samo temu proti hepatitisu B? Na kakšen način? Komu si to povedala, so te prijavili, si v kakšnem postopku? Pa koliko časa je preteklo od teh dogodkov? Mene trenutno skrbi še pravna plat te zgodbe, glede medicinske so se mi danes pojmi zelo razjasnili.

Hvala še enkrat, da si se oglasila.

Ce bi bila tako silno bistra bi tudi vedela, da se znanost (in z njo medicina) razvija in da vemo danes bistveno vec kot pred 16 leti.

Kar se pa Tanci in odgovorov tice – si mogoce pomislila, da ima ona prav in ti brcas v temo? Glede na tvoje strasno argumentiranje, citirano zgoraj, se mi to sploh ne zdi nemogoce.

No, draga Goga, kar si želela, to si dobila. Zdaj se lahko tiste, ki ne brcajo v temo, oglasijo in pljuvbajo po nekom, ki dela samo dorbo in to brezplačno. To je tvoja želja po komunikaciji. Drugič premisli, kaj hočeš s svojim vprašanjem sprožitii. O tem sem ti napisala takoj na začetku. Če te kaj zanima, napiši v svojem imenu in pusti moderatorje pri miru. Lahko si malo pogledaš ure in dneve tistega dela. Ko boš 2 ali 3 ure zastonj odgovarjala na vprašanja prepametnih, si boš lahko dovolila, da te javno tudi serjejo po drugem forumu, a ne? Seveda brez možnosti, da na to odgovoriš.

Tvoje vprašanje se je izrodilo v blatenje moderatorja. Zadovoljna?

Kakšno pa je to tvoje dragoceno področje, kjer opažaš take brce v temo? In razočaranje nad odgovori? Morda bi delila svoje dragoceno strokovno znanje tudi z nami, da ne bomo tako neuki?
In ker si tako učena, naj ti zaupam skrivnost: znanje napreduje!! Če si tako v znanosti, kot se hvbališ, potem menda spremljaš stroko in vse stroke napredujejo. Kar je veljalo pred 10 leti, je danes povsem nekaj drugega. In če nekdo sledi razvoju stroke, je zate neverodostojen??? Draga moja, zelo suvereno brcaš v temo. Pokaži nam torej, kaj znaš in kje si toliko boljša.

New Report

Close