Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Posojanje denarja

Posojanje denarja

Pred nekaj meseci sem bil z dolgoletno prijateljico (nikoli nisva bila v kaksni intimni zvezi) na pijaci in – kot strela z jasnega – kar se mi doslej se nikoli v zivljenju (40 let) ni zgodilo, mi je zenska zacela opisovati svojo zivljenjsko in financno situacijo, ki je bila precej slaba (brez redne zaposlitve, brez obcasnega dela, ki ga je sicer prej opravljala, z blokiranim TR,…). Zadeva me je precej presenetila, saj je o teh zadevah nikoli nisem spraseval, po njenem videzu oz. garderobi in vsem ostalem pa nikoli ne bi mogel reci, da ji gre tako slabo. Po tem podrobnem opisu situacije me je prosila za financno pomoc (kot je sama rekla – posojilo z odplacilno dobo enega leta v visini priblizno dvojne povprecne slovenske place). Glede na to, da mi gre dobro (kar ona seveda ve) in da se ze dolgo poznava, sem ji znesek prijateljsko posodil. Seveda sem se ze takrat zavedal, da je zelo mozno, da denarja nikoli vec ne bom videl. Tudi ji nisem dihal za ovratnik vsak teden, kdaj mi bo denar vrnila. Me je pa zelo presenetila pred dobrim tednom – ko me je prosila za dodaten denar, kar se mi zdi popolnoma noro.

Ponovno – ne toliko zaradi vsote, ampak – nacina in situacije – se sprasujem, ali se zenska enostavno res ne zaveda, da si sama koplje globoko jamo, iz katere nikoli ne bo zmogla sama ven ?

Zanimajo me vase izkusnje s podobnimi situacijami in ljudmi. Pa prosim ne na nacin – zakaj si ji pa posodil. Seveda sem ji posodil znesek, ki ga lahko pogresam, tudi, ce ga na koncu nikoli ne bom videl. Najbolj me je presenetilo to, da si s financno pomocjo sploh ni zares pomagala, ampak je ocitno pristala se globlje, kot je bila.

Pač. ona se zaveda, da je dobila novega financerja, od tebe je pa odvisno koliko časa ne boš pogrešal svojega denarja. Sama ne posojam več, enkrat sem svaku, naj bi bilo tud samo za en teden, ki se je zavlekel na več kot pol leta, itak sem tolk sitna, da vrnil je, od takrat se izgovorim, da imam denar vezan in imam mir. Upam, pa da nisi toliko naiven pri teh letih, da misliš, da ti bo kdaj vrnila, no mogoče v naturalijah. Se nisem mogla upret.

na tvojem mestu bi reagirala tako da dokler ti ne vrne tistega denarja novega ne dobi….

nova
Uredništvo priporoča

Pri takih ljudeh je problem to, da si na vseh koncih sposojajo in potem niso zmožni vrniti obenem pa so vedno bolj v finančnem dreku iz katerega je težko splavati. Odvisno tudi za kakšnega človeka gre, nekaterim je to, da jim posojaš denar tudi neka potuha, da se jim potem ne mudi delati in raje izkoriščajo in se delajo boge pred drugimi ljudmi, sami sebi pa govorijo bo že.
Jaz osebno denarja ne posojam kar vsepovprek, bolje prva zamera kot zadnja. Posodila bi ga recimo res samo eni osebi, ki je moja prijateljica že vrsto let in vem, da se lahko nanjo zanesem in seveda posodila bi denar v ožjem družinskem krogu, če bi ga potrebovali. Ostalim pač ne, ker se mi butasto zdi, da bi me nekdo prosjačil za denar, mi sveto obljubljal vrnitev, na koncu bi pa jaz morala prosjačiti, da mi vrne in po vsej verjetnosti denarja ne bi več videla…

Kaj ti zdaj vrača denar ali ne?

Denarja se ne posoja!!!
(Mogoče otrokom, staršem, v hudi stiski, s tem, da lahko računaš, da ne bodo NIKOLI vrnili – zato samo manjše vsote!)

Prav tako NE POSOJAMOsvojih žena, avtomobilov…………

ČE ŽELITE IMETI DOBRE ODNOSE Z LJUDMI OKOLI VAS – NE POSOJAJTE!!

Lahko jim daste za jest, oblačila, prenočišče……………..DENARJA pa NE.

in zdaj nas tukaj sprašuješ ?? haloooooo :)) kaj bi rad novega izvedel ?

A bi tudi meni podaril nekaj denarja? Npr. 400€? Prosim.
Ostale so mi besede mojega profesorja iz srednej šole, ko nam je govoril, da, ko je človek zapufan je nov kredit najslabša možnost. Vsak misli, da kako bo potem šlo a v resnici samo še globje in globje tone in tone.
Zato te Martin Krpan prosim, če mi teh 400€ ali več podariš. Iskreni hvala in nasmeh naj ti bo za povračilo in občutek, da si mi pomagal.

Bi rekla, da ta ženska denar daje za nenujne stvari. Če bi bila na tvojem mestu in bi vedela, da nima za hrano, za ogrevanje ali kaj podobnega – bi ji dala denar. Torej dala, ne posodila. Obenem bi ji pomagala najti neko delo, da bi si lahko denar sama zaslužila.

V tvojem primeru bi rekla, da gre zgolj za izkoriščanje, ki bo trajalo tako dolgo, dokler ne boš rekel ne.

Aja, pred časom, ko sem bila sama v stiski, me je nek prijatelj enostavno zapeljal v trgovino in čeprav sem se najprej počutila grozno, sva nakupila živila, ki sem jih potrebovala, pa tudi kar nekaj priboljškov mi je sam zmetal v voziček. Za njega tisti znesek ni pomenil nič, meni pa ogromno. Tega ne bom nikoli pozabila.

Jaz prijateljicam in prijateljem sama ponudim, ker sem bila pred davnimi leti tudi sama tu pa tam v kakšnem dreku (si nisem sposojala) in vem, kako grozno je to. Že samo občutek, da je nekje neka rezerva, če bo res zagustilo, je neprecenljiv. Če spravim človeka s svojo ponudbo v zadrego, rečem, da toliko lahko pogrešam za toliko in toliko časa, sicer ne bi niti ponudila, in naj zato nima slabega občutka.
Včasih potem to posojilo tudi realiziramo, največkrat pa niti ne. Razen enkrat je šlo itak za zneske do 500 evrov in vsi so bili vrnjeni.
V primeru, kot ga opisuješ, bi pa malce razmislila, da ne gre za človeka, ki dejansko ne zna z denarjem … Pri takem je namreč zelo malo šans, da bo kdaj prišel spet na tekoče.

Z VSAKIM SPOSOJANJEM POSTAVLJAŠ SVOJE PRIJATELJE V NEUGODEN POLOŽAJ!

Nimaš staršev, sestre, brata?? Nimaš banke?
NE MOREŠ kar posoditi……………………..enemu ki je v dreku!! KAKO BO VRNIL???
———————————————————————————————————

BOLJŠA JE PRVA ZAMERA, KOT……………..
Živeti moraš po svojih sposobnostih!

Še ena stara modrost:

Če hočeš izgubiti prijatelja, mu posodi denar.

To so tudi ljudje, ki nimajo osnovnega znanja o financah oz. mislijo, da je balansiranje s krediti in karticami in limiti uspešno upravljanje denarja. Žal je finančna pismenost v Sloveniji na psu.

Večina se niti ne zaveda kako globoko je že zabredla. Poveži to z naivnostjo in precenjevanjem svojih sposobnosti in imaš katastrofo. Žal imam opravka s takimi ljudmi, to ne verjameš, kakšne zgodbe in načrte napletajo in celo verjamejo si. Ko jih realnost useka je pa jok in stok. Prej pa niso nikogar poslušali.

Ne razumem pa tudi tistih, ki kredite dajejo, da kar verjamejo obljubam v stilu “za eno leto”, “vračal bom vsak mesec 500” (človek je brezposeln!), “dal ti bom 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} obresti” itd itd…
Pri večini ki si sposoja, ni niti teoretične možnosti da bi svoje obljube držali.

Ali tvoja žena ve, da si ji posodil? Ali si si obetal sex z njo?
Nisi normalen!

Z VSAKIM SPOSOJANJEM POSTAVLJAŠ SVOJE PRIJATELJE V NEUGODEN POLOŽAJ!

Nimaš staršev, sestre, brata?? Nimaš banke?
NE MOREŠ kar posoditi……………………..enemu ki je v dreku!! KAKO BO VRNIL???
———————————————————————————————————

BOLJŠA JE PRVA ZAMERA, KOT……………..
Živeti moraš po svojih sposobnostih![/quote]

Kako jih spravim v neugoden položaj? Ker jim ponudim pomoč?
Glede na to, da mi prijatelji upajo rečt VSE, mislim, da bi povedali, če bi bila preveč vsiljiva. Doslej imam s sposojanjem dobre izkušnje, še vsi so vrnili denar.
In očitno si vsi ne morejo/moremo sposoditi od bratov, sester, staršev. Jaz recimo ne, pa tisti, ki si sposodijo od mene, očitno tudi ne.

Namesto da ji znova posojaš, jo spomni na dogovor pred nekaj meseci – da ti bo denar vrnila v enem letu.
Stupenjača, ne meni se za zlobne pripombe. 🙂

Jaz sem se tudi enkrat znašla v situaciji, ko sem bila primorana prositi za denar prijateljico. Vrnila sem ji pošteno in v celo krajšem roku od dogovorjenega. Zdaj na srečo,že dolgo dobro živim in nisem v finančni stiski. Sem brez razmišljanja posodila bratrancu in potem še moji teti denar. Bratranec mi je že vrnil, teta pa še ne. Sem jo šele po tem dogodku spoznala, ko se je pokazala v pravi luči. Od takrat, ko sem ji posodila denar, so minila že štiri leta, meni pa ni vrnila niti centa. V tem času je zamenjala celo avto, če zanemarim druge nakupe. To je moja izkušnja. Včasih res narobe ocenimo ljudi in njihovo situacijo.

Jaz posojam in si sposojam. No, zadnje case niti ne vec tako pogosto, smo pa vcasih kar prakticirali to. Sem tudi vecji znesek posodila, pa so mi mesecno vracali. Jaz sem vracanje vedno vezala na placo, ampak pri tebi to ne gre, ker nima dohodka…

Jaz bi na tvojem mestu prijatejici predlagala, da ji uredim finance. Da se usedeva, pogledava vse, dava na papir kaj in kako, narediva nacrt kako bo splavala in ji potem pomagala, da se tega nacrta tudi drzi.
Denar bi ji pa posodila, ce bi se drzala plana, ki sva ga naredile za vracanje vseh dolgov, drugace ne bi posojala oz bi ji dala toliko, za kolikor bi mi bilo vseeno, ce mi ne vrne.

Ja, vse sorte se dogaja pri posojanju. Tako kot je ena rekla, da šele potem dejansko spoznaš človeka.

Jaz sem kolegici pred dvema letoma posodila cca. 1000 €, ker je bila v neki neprijetni situaciji. Niti nisem pomislila, da mi ne bi vrnila, glede na to, da je imela precej virov dohodkov, vmes se je tudi redno zaposlila, ampak denarja še vedno nisem dobila, ga tudi ne omeni (sva še nekako v stikih) in zdaj se pripravljam, da ji rečem, da bi bil pa že čas. Pa saj mi ne gre za denar kot tak, ampak za princip. Če ti nekdo naredi uslugo, je celo kolega, prijatelj, daj bodi fer, pa vrni. Vračaj magari 5 ali 10 € na mesec, ni važno, sam pokaži neko voljo.

Drugače pa staršem, sestri, določenim prijateljem bi dala, če bi potrebovali, ni panike. Če bi vrnili, bi, drugače pa tudi prav. Sem eden tistih ljudi, ki pozabi, da je komu kaj posodil, ker mi pač denar ne pomeni veliko, ampak če oseba pozabi pravila fer igre, potem je pa stvar malo drugačna.

rdeca strela,
kakšen načrt narediš, sem redno zaposlen – nedoločen čas in me zanima kako vse to poteka pri tebi. lahko se mi javiš na
[email protected]

Hvala

pozdravljeni mene pa zanima ce bi mi lahko kdo posodil 10.000eur ?sem postena in resna.za vracanje nebi bilo dobenih problemov.prosim da mi pisete na [email protected]

To je samo resno ljudje potrebujejo posojilo. Če je nujno treba posojila, vljudno pišite posojila po e-pošti na: [email protected]

New Report

Close