Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Razlaga izvida CT glave

Razlaga izvida CT glave

Izvid;
Opravimo CT preiskavo možganov po kontrastu intravenozno.
Videti je polipoidno zadebeljeno sluznico v maksilarnih sinusih. Debeline je tudi do 15 mm.
Zapolnjuje na dnu maksilarnih sinusih simetrično obojestransko. V nosnih hodnikih in sfenoidu ter frontalnem sinusu sluznica ni zadebeljena. Simetrična polipoza maksilarnih sinusov. Kostne stene sinusov so normalne.

Orbiti sta simetrični. Mastoida piramid sta povsem dobro in normalno pnevmatizirana.

Subarahnoidni likvorski prostorih girusnih brazd so normalno široki. Malo razpotegnjena stranska ventrikla, izraziteje na desni, lahko prirojeno. Tretji možganski ventrikel ni širok. Periventrikularno ni videti posebnosti. Razmejitev med sivo in belo možganovino je normalna. Hipodenznosti v možganih pri CT preiskavi ni videti.
Venski sinusi so obarvani.

Po kontrastu se v možganih ne obarva nobena gotova patološka sprememba.

Mnenje:
Simetrična polipza maksilarnih sinusov.
Rahlo razpotegnjena stranska vetrikla, izraziteje desni, lahko prirojeno in klinično nepomembno.
Možgani so v preostalem morfološko po kontrastu videti normalno.
_________________________________________________________

Star sem 24 let in predvidevam, da je vse v redu?
Sem zaradi tiste rahle posebnosti kaj več ?’ Recimo Einstein ??

Vsekakor ste nekaj več. Nima vsak razpotegnjenih ventriklov, še posebno ne stranskih. Žal v dobi Einsteina še ni bilo CT-je, če bi bil, bi bili njegovi možgani najbrž identični vašim, a v to 100% žal ne bomo nikoli. Od Einsteina se razlikujete le po polipih v sinusih, ki jih on kolikor vem, ni imel…..vsekakor nekaj več torej 🙂

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hehe,
Kakorkoli, v izvidu ni razvidna nobena patološka bolezen?

nova
Uredništvo priporoča

Razen pač polipov v sinusih.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za tako hiter odgovor.

No, ma to ne pomeni rakasto ? Ker polip vsaj v črevesju je sinonim za tvorbo, iz katere se lahko razvije recimo kolarektalni karcinom.

Iz polipov v sinusih se k sreči ne razvije kolorektalni karcinom in tudi sicer gre za tvorvbe, ki lahko sicer povzročajo težave, a ne gre za nevarno zadevo.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

spoštovani, prosim za kratko razlago izvida CT glave
običajna preiskava z aksialnimi 3 in 6 milim. rezi od baze do verteksa

5 mm v premeru veliko robno hipodenozno področje v osrednjem delu desnega putamna-ishemična sprememba? 4mm v premeru velika hipodenzna tvorba v subkortikalni beli možganovini medialnega zgornjega dela pola levega frontalnega režnja- ishemična sprememba? razmerje med sivo in belo možganovino je primerno, drugje v možganovini ne vidim patoloških sprememb.
Priporočam MRI preiskavo glave v doglednem času.
Ventrikli in ostali intrakranialni likvorski prostori so primerno široki, pomikov osrednjih struktur ni.
Polipozno zadebeljena sluznica desnega maksilarnega sinusa, nekoliko zadebeljena sluznica posameznih etmoidnih celic.
Na prikazanem skeletu glave ne vidim patoloških sprememb.

KAJ NAJ BI POMENILI ISHEMIČNA SPREMEBA in HIPODENZNA TVORBA IN V KOLIKEM ČASU SO POTREBNE NADALNJE PREISKAVE? Ali je ogroženo moje zdravje- kap ?
Hvala za odgovor LP

Ishemična sprememba je “sprememba zaradi odsotnosti prekrvavitve” ali (manjša) kap, a to ni diagnoza, temveč usmeritev (zapisano je z vprašajem) za ugotavljanje ob nadaljnjih preiskavah. Ker ne vem nič o vaših težavah (oziroma o vas popolnoma nič), težko ocenim, kaj še spada med preskavo v “doglednem” času. Če bi šlo za ishemične spremembe, so bolj kot dokončne in se jih za nazaj ne da popravljati.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani, hvala za odgovor, opravičujem se, da nisem kaj več napisala o sebi.
Stara sem 55 let, na preiskavo CT glave me je poslal nevrolog z diagnozami: senzorične motnje po desni spodnji okončini, tinnitus, cervikalgija, lumbalgia.
Že eno leto imam težave z ušesi, vnetja, šumenje in piskanje, utripanje v ritmu srca, utripanje v glavi, na uhlju čutim kot da bi me nekdo ali nekaj držalo, , mravljinčenje po spodnji okončini, občasni glavoboli, RTG vratne hrbtenice: Izravnana vratna lordoza, S- asta deviacija, intervertebralna chondroza segmenta c6-c7 z začetnimi spondilotičnimi spremebami, imam bolečine v križu, v dimljah in za levim ušesom, kjer imama tinnitus imam otečene bezgavke. Obiskala sem že svojega osebnega zdravnika, ki pravi, da bezgavke na otip niso grčaste in malo bolijo, zato me ni napotil na nadljne preiskave. Preiskave krvi in urina so B.P.

Ker sem v meni in imama hormonsko ravnovesje popolnoma porušeno imam MIRENO, REDNO OBISKUJEM GINEKOLOGA.
Skrbi me izvid CT glave zato prosim za vaše mnenje ali je stanje ogrožajoče ali moram hitro na preiskavo z magnetno resonaco glave. Kaj pomeni- v doglednem času- tudi sama ne vem.
Hvala za vaš odgovor

Hvala za vaš odgovor in oprostite, da nisem napisala več o mojih težavah, saj jih imam kar nekaj:
– nevrolog, ki me je poslal na CT GLave zaradi mravljinčenje v desni spodnji okončini, bolečin v sklepih… diagnoze: senzorične motnje po desni sp. okončini, Tinnitus/ imam že eno leto, vnetje levega ušesa, pregledana na ORL , bolečine in čuden občutek na levem uhlju/ , cervikalgija, lumbalgia
– 1x letno obiskujem na ORL foniatra zaradi težav s sinusi, glasilkami in sluznico
– alergije na trave, pršice in pasjo dlako
– osebnega zdravnika sem obiskala zaradi zateklih bezgavk za levim ušesom, kjer imam težave že leto dni, bezgavke imam povečane tudi v dimljah, vendar zdravnik pravi, da je vse o.k.
– zaradi v bolečin v vratnem delu in ledvenem delu hrbtenice sem pravila RTG vratne hrbtenice:
mnenje: izravnana vratna lordoza, S- asta deviacija, intervertebralna chondroza segmenta C6-C7 z začetnimi spondilotičnimi spremembami
– sem v meni in ginekolog mi je vstavil mireno, hormonsko ravnovesje je pri meni porušeno

Ali so vse naštete težave v povezavi z izvidi glave CT ali nimajo nobene medsebojne povezave
– rengenolog je pod izvid napisal ; MNENJI: ishemični spremembi?
sinuzitis.
V” doglednem času ” naj bi opravila MRI glave, kaj pomeni ta čas ne vem.

Prosim za vaše mnenje in vas lepo pozdravljam

Vnetje sinusov pojasni tiste s sinusi, kakšno posamezno morda ishemične spremembe, za veliko večino vaših težav pa verjetno niso krive spremembe, opisane v izvidih, ampak izvirajo od drugje, npr od hrbtenice. Kot rečeno, ishemične spremembe niso nekaj, ko bi se dajo kaj posebnega popravljati za nazaj, zato predvidevam, da vam na nadaljnje slikovne preiskave ne bo treba ravno pod urgentno.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Imam izvid MR GLAVE S KONTRASTOM.
V subkorikalni belo možganovini obeh cerebralnih hemisferah vidne posamezne drobne hoperintenzivne spremembe, ki se po aplikaciji KS ne obarvajo- bolj videz kroničnih ishemičnih oz. pretočnih motenj.
Stara sem 65 let imam omotice, vrtoglavice, včasih z gibom glave levo, desno vidim dvojno
hiter urip do 88 pritisk mi niha, sem zelo senzbilna oseba, peša mi spomin in koncentracija. Veliko presedim za računalnikom. Prosim za razlago. Se lepo zahvaljujem

Pozdravljeni!
Izvid opisuje, da gre verjetno za posamezne drobne spremembe, najverjetneje kot posledica slabe oz. odsotne prekrvavitve. Precej vprašljivo pa se mi zdi, če ima ta izvid kakšno povezavo z vašimi težavami.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!
mož je dobil izvide od MRI glave, ki ga ne razumemo, lahko poveste kaj pomeni :
Narejene so bile običajne SE (T-1, T-2, PD) sekvence v sagitalni in transvezalni ravnini ter FLAIR v istih ravninah. po aplikaciji Gd-KS sta bili ponovljeni T-1 sekvenci.
Razmerje med belo in sivo možganovino je normalno
V beli možganovini obeh frontalnih in pareitalnih režnjev , predvsem subkortikalno, so vidne kar številne , različno velike spremembe, ki so na T-2, PD in FLAIR slikah hiperintenzivne. Največji sta obojestransko parientalno ,opisani pri CT preiskavi.
po aplikaciji GD-KS se nobena ne obarva.

Mnenje: verjetno gre za ishemične spremembe, potrebne pa so dodatne preiskave.

to je pisalo na izvidu, mož je star 35 let, in je bil napoten na preiskave zaradi rednih močnih glavobolov. trenutno se mu pojavijo vsako nedeljo. Kaj pomenijo izvidi in kakšne nadalnje preiskave sledijo?

lp

Pozdravljeni!
Žal nisem radiolog in ne znam interpretirati MR izvidov, v mnenju navajajo Ishemične spremembe, torej majhne predele z odsotno prekrvavitvijo, a dvomim, da karkoli v opisanem izvidu pojasnjuje moževe glavobole.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

hvala za odgovor, lahko vprašam, se pri mri vidi če bi glavobole povzročal tumor in ali se se tumor obarva ali ne?

Pozdravljeni. Tumorji redko povzročajo glavobole in je marsikaj najti prej, prav tako se pri glavobolih praviloma ne išče tumorjev iz istega razloga. A ker so tumorji dobro prekrvavljene tvorbe, praviloma ne izgledajo kot omenjene “ishemične”=brezkrvne spremembe.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Brigita

Razlaga izvida MR Glave brez kontrasta

Pozdravljeni, moja hči ima 16 let vendar ima že vrsto let glavobole. Ti glavoboli so se začeli stopnjevati, zato sva poiskali zdravniško pomoč. Poslali so naju k nevrologu, ta pa nama je dal napotnico za MR. Sedaj je hči dobila izvide MR glave kjer piše, da je preiskava pokazala več hiperintenzivnih sprememb v možganovini obojestransko, predvsem periventrikularno in frontalno, glede na videz gre najverjetneje za demielinizacijske spremembe. Ventrikularni sistem je primere.
V zadnji kotanji ni bistvenih posebnosti.
zadebeljena sluznica frontalnih sinusov.

Mnenje: Več hiperintenzivnih sprememb v možganovini, najverjetneje demielinizacija.

Pozdravljeni, demielinizacija pomeni izgubo mielinske ovojnice, ki obdaja živčna vlakna :aksone). Omenjen izvid pa ni diagnoza, ampak le radiološki opis slike in če tudi če gre za demielinizacijo, vzrok ni en sam. Ker je radiološki izvid le delček b diagnostiki bolezni, boste za kaj več morali povprašati nevrologa, ki je vašo hči napotil na preiskavo.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
hvala za Vaš odgovor. Malo sem na trnih, saj ne vem kaj točno to pomeni in kaj naju še čaka. Upam, da se bo vse izšlo dobro.

Lep pozdrav.

New Report

Close