Avto.Over.Net

Avtomobilizem

Katere dimenzije gum

Default avatar

mp25

Katere dimenzije letnih gum naj dam na avto.
205/55/16 ali 215/55/16
Avto je Alfa Romeo 159 SW 1,9jtd(150km)

Širše gume(215) so precej dražje zato me zanima kakšna je njihova prednost proti ožjim(205)
Default avatar

BMW 540

Ožje gume so za zimo bolj primerne, predvsem zaradi vožnje v snegu. Širša guma pa prinaša nekoliko večjo stabilnost vozila, avto bolj "leži" na cesti...., jaz bi se za letne gume odločil za širšo varianto gume.
Neke res opazne razilke pa pri tako mali razliki ne bo....
Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...
Default avatar

DRRR

Čist odvisno kako voziš....če nimaš težke noge, je čist vseen če imaš manjšo širino......poleg tega razlika skoraj ni opazna..tud pri porabi ne........zelo pa je opazna razlika npr. med 195 in 225 ali pa med 16 in 17"...

Izbiraj pa glede na teste...

http://www.motorevija.si/datoteke/tab-225-2010-let.gif
¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸
Ne prekidaj ženu dok šuti...
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Default avatar

mp25

Razlika v ceni 205 in 215 Dunlop Sport Maxx je 50eur na eno gumo.
205/55/16 H 91 Dunlop Sport maxx 77eur
215/55/16 H 94 Dunlop sport maxx 125 eur
Predvsem ker moram pri 215 dimenziji imeti tudi večjo nosilnost je zato zame velika razlika v ceni skoraj 70% .(200eur)

In če ni neke velike razlike v varnosti,udobju,voznih lastnostih bom vzel 205
Default avatar

Motorino

... najprej poglej, kaj ti piše v homologacijskem kartončku ...

... glede širine letno/zimsko se pa nima smisla obremenjevati ... ves čas uporabljaj enako (dovoljeno) dimenzijo pnevmatik ...
Default avatar

DRRR

mp25 je napisal/a:
Predvsem ker moram pri 215 dimenziji imeti tudi večjo nosilnost je zato zame velika razlika v ceni skoraj 70% .(200eur)

kupuj preko neta..npr.

http://www.mojegume.si/
Default avatar

mp25

Motorino je napisal/a:
... najprej poglej, kaj ti piše v homologacijskem kartončku ...

... glede širine letno/zimsko se pa nima smisla obremenjevati ... ves čas uporabljaj enako (dovoljeno) dimenzijo pnevmatik ...
Obe dimenziji sta v homologacijskem kartončku. Ravno zato sprašujem!!!!

A je kakšna bistvena prednost 215 dimenzije proti 205 ali je ni?
Default avatar

Motorino

... NI ... razen v ceni ... :)
Default avatar

adryka

Zanima me ali pri vžigu avtomobila ko dam kontakt moram počakati da se ugasnejo kontrolne lučke ali lahko avto takoj vžgim, Sem lastnica c4 kupe starega dobro leto, Mnenja o tem med prodajalcem in mehanikom se ne ujemata, Hvala za vaše mnenje
Default avatar

DRRR

adryka je napisal/a:
Zanima me ali pri vžigu avtomobila ko dam kontakt moram počakati da se ugasnejo kontrolne lučke ali lahko avto takoj vžgim, Sem lastnica c4 kupe starega dobro leto, Mnenja o tem med prodajalcem in mehanikom se ne ujemata, Hvala za vaše mnenje
Počakaš le pri dizlu....
Default avatar

mp25

DRRR je napisal/a:
mp25 je napisal/a:

kupuj preko neta..npr.

http://www.mojegume.si/
To zgoraj so cene z neta!!! gume-direkt Sem šel gledat tudi na ttvoj link mojegume Razlika v ceni je isto 40 eur na gumo.

Štos je v tem da mora biti dimenzija 215 ojačana nosilnost po homologaciji!
205 ni potrebno.

Odgovorite mi na vprašanje ki sem ga zastavil?
Prednost dimenzije 215 proti 205?
Default avatar

BMW 540

215 kot širša guma pripomore k večji stabilnosti vozila, pri običajni uporabi vozila
te razlike praktično ne opaziš....
Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...
Default avatar

mp25

BMW 540 je napisal/a:
215 kot širša guma pripomore k večji stabilnosti vozila, pri običajni uporabi vozila
Ti trdiš da ima širša guma več oprijema.
To so mi rekli da ne drži .Širša guma ima več prečnega in manj vzdolžnega oprijema.
Default avatar

BMW 540

mp25 je napisal/a:
BMW 540 je napisal/a:
Ti trdiš da ima širša guma več oprijema.
To so mi rekli da ne drži .Širša guma ima več prečnega in manj vzdolžnega oprijema.
Jaz sklepam iz tega, da imajo vsi močenjši avtomobili širše gume, verjetno zaradi večjih zmogljivosti in posledično hitrejše vožnje, ki zahteva več oprijema (stabilnosti...).
Default avatar

.Peter.

širša guma ima več oprijema v katerokoli smer, saj je logično. Ne vem zakaj ima naprimer potem fiat uno širino gume 145, jaz pa na alfi 225 (tovarniško)
Default avatar

mp25

.Peter. je napisal/a:
širša guma ima več oprijema v katerokoli smer, saj je logično. Ne vem zakaj ima naprimer potem fiat uno širino gume 145, jaz pa na alfi 225 (tovarniško)
Širina bistveno ne vpliva na površino oprijema

Najprej razčistimo, širša guma se ceste ne dotika na dosti večji površini. Razlike so minimalne, pri zelo širokih pnevmatikah je prečnega oprijema resda več, je pa zato vzdolžni oprijem krajši. Nekako tako, kot bi dlan o kateri smo govorili, obrnili za devetdeset stopinj. Širša guma na suhi podlagi seveda ima določene prednosti. Ker se bočno manj zvija, je oprijem v zavoju boljši, ima pa tudi slabosti, ki se zlasti rade pokažejo pozimi oziroma na slabo oprijemljivih podlagah.

Preberi si članek pa boš videl .

http://www.siol.net/Avtomoto/Tehnika/20 ... _2009.aspx
Default avatar

.Peter.

Verjemi, da če je guma samo za 1 cm, se že kar pozna pri oprijemu. Sicer ne vem zakaj bi bil vzdolžni oprijem manjši, če je guma širša. Vzdolžni oprijem je manjši samo, če je obseg manjši. Čista logika. Pa če bi bilo to res, kar si napisal, zakaj pa potem v dtm-u in razno podobnih serijah vozijo na širokih gumah, ki so ponavadi 18 ali 19 col.
Default avatar

mp25

.Peter. je napisal/a:
Verjemi, da če je guma samo za 1 cm, se že kar pozna pri oprijemu. Sicer ne vem zakaj bi bil vzdolžni oprijem manjši, če je guma širša. Vzdolžni oprijem je manjši samo, če je obseg manjši. Čista logika. Pa če bi bilo to res, kar si napisal, zakaj pa potem v dtm-u in razno podobnih serijah vozijo na širokih gumah, ki so ponavadi 18 ali 19 col.
To nisem napisal jaz. To je prepisano iz članka ki jih pišejo strokovnjaki!
Imaš link za cel članek.
http://www.siol.net/Avtomoto/Tehnika/20 ... _2009.aspx
Default avatar

.Peter.

se opravičujem, sem na hitrico preletel članek in očitno danes lahko že vsak piše članke. Ostalo mu dam prav, glede širine se pa ne strinjam. Res pa je, da če so gume iz slabega materiala, tudi širina nič ne pomaga