Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HPV pozitivna

HPV pozitivna

Pozdravljeni,
pred kratkim sem izvedela, da sem okužena z HPV. Ginekologinja mi sicer ni povedala kako rizično je oz. katerega tipa je virus.
Bris MV je bil en krat PAP C4, po biopsiji čez 3 tedne izvid brez posebnosti, torej OK. Čez mesec dni sem bila ponovno na kontroli brisa in tokrat je bil bris OK, test na HPV pa pozitiven.

Na forumu in tudi sicer, sem veliko prebrala o okužbi s HPV a kljub temu določenih stvari še nimam razjasnenih. Presenetilo me je, da se virus preneša tudi oralno. Ali to drži in kako to tega pride? Drugo dejstvo je to, da ima veliko ljudi, ki so s tem virusom okuženi (genitalne) bradavice. Jaz jih na srečo nimam, zanima pa me kako izgledajo in na katerem delu genitalij se največkrat pojavijo?

In še zadnje vprašanje, ali ženske, ki smo okužene lahko virus prenesemo na moške (jih okužimo)?

Hvaležna vam bom, če bi boste odgovorili.

Spoštovani, če oseba z usti zadovoljuje partnerja, se virus s spolnega uda ali okolice prenese v usta, ob zelo globokem zadovoljevanju v žrelo, grlo in na glasilke.
Verjetno ste prebrali, da je tipov virusa HPV zelo veliko. In nekateri tipi prvenstveno povzročajo bradavice, drugi pa ne. Bradacice se pojavijo kjerkoli v osramju, na spolnem udu, v in v okolici vagine, okoli zadnjika, okoli stegen, kjerkoli je pač koža ali sluznica pač prišla z njimi v stik.
Za to, kako izgledajo bradavice, preprosto v google-slike vpišite HPV bradavice.

Okužene ženske virus HPV, seveda, prenesejo na moške.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Po vsem tem kar berem, niti kondom ni zagotovilo pred okužbo s hpv. Zagrabila me je panika, ker sem ugotovila, da genitalne bradavice imam. Po natančnem pregledu sem ugotovila, da imam okoli zadnjične odprtine majhno, skoraj neopazno bradavico. Očitno se je pojavila pred nekaj dnevi, ker jo do sedaj res nisem opazila.

Sklepam, da to ne more biti drugega kot g. bradavica?Bradavica je res komaj opazna in zato bi jo želela čim prej odstranit, da se ne bi razširile. Obstaja kakšno mazilo? Kaj mi svetujete?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, vsako spremembno je potrebnpo videti, kreme v odstranjevanju genitalnih bradavic pa niso učinkovite. Svetujem vam, da spremembo pokažete osebnemu zdravniku, le ta pa vas bo napotil dalje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bila sem na ginekološken pregledu in odvzemu brisa.Glede na izvide sem izvedla, da je HPV pozitiven in ne glede na izvide sem naročena drug let avgusta.A je kaj z mano narobe glede pozitivnega HPV.LEP POZDRAV

Bila sem na ginekološken pregledu in odvzemu brisa.Glede na izvide sem izvedla, da je HPV pozitiven in ne glede na izvide sem naročena drug let avgusta.A je kaj z mano narobe glede pozitivnega HPV.LEP POZDRAV

Spoštovana Vesna, če prav razumem, so pri vas v specialnem brisu odkrili okužbo z enim od visokorizičnih tipov virusa HPV. Ker drugih podrobnosti ginekološkega pregleda ne poznam, lahko malce ugibam in predpostavljam, da je bil bris po Papa Nicholau (v katerem ugotavljajo eventualne spremembe celic), OK, čez eno leto pa so vas naročili ravno zaradi ugotovljene okužbe s HPV. Rutinsko se ginekološke preglede opravlja na 3 leta, ker pa ob okužbi z visokorizičnim sevom virusa HPV obstaja tveganje za pojav sprememb, displazij, prkanceroz ali kasneje karcinoma materničnega vratu, pa vas bodo pogosteje spremljali in nadzorovali. Možno je, da boste virus povsem premagali in težav sploh ne bo, če pa ne, vas bodo pa spremljali in po potrebi ukrepali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Vprašala bi ali je mogoče da virus HPV partnerja prenašata eden na drugega? Pri meni so virus odkrili 2 leti nazaj. Spolne odnose imam samo z enim partnerjem. Ko sem odšla čez 1 leto spet na pregled je biv HPV negativen. Čez cca. 3 mesece so se mi na zadnjiku naredile genitalne bradavice. Ali me sem jaz okužila partnerja on pa spet mene? Ali je to mogoče?

Spoštovani, za začetek morava razčistiti, da govoriva o več različnih tipih virusov HPV in torej tudi o več okužbah. Ko ste napisali, da ste bili HPV pozitivni, je bil HPV najbrž ugotovljen iz brisa materničnega vratu s posebno preiskavo?
Okužbo in spremembe na materničnem vratu povzroča drugi tip virusa HPV kot genitalne bradavice. Možno je, da ste se genitalnih bradavic nalezli od sedanjega partnerja, (verjetnost je večja, če ste že dolgoooo z njim in v tem času niste imeli drugega partnerja), ali pa ste bili z njimi okuženi že prej, pa ste jih đele sedaj opazili. Tudi genitalne bradavice se včasih lahko pojavljajo v zagonih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo, zanima me kako je kaj glede zdravila Kaletra v Sloveniji. Ob branju tujih strani sem opazila da je to zdravilo učinkovito v boju s HPV. Sicer je namenjeno HIVu vendar pa so ga mnogi uporabili za HPV.
Hvala za odg.

Lp

Zdravilo Kaletra je indicirano za kombinirano zdravljenje HIV okužbe. Ker se neposredno z zdravljenjem okuženih s HIV ne ukvarjam, vam več o uporavi zdravila, ali celo uporabi za zdravljenje drugih okužb, ne znam odgovoriti. Morda zastavite vprašanje še na forumu ginekologija in porodništvo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
tudi jaz sem ena izmed tistih, ki so HPV pozitivne. Ko sem izvedela se mi je podrel cel svet. Ne vem kako povedati partnerju. Ali to pomeni konec oralnega seksa? Se mu moram odpovedati le začasno ali za vedno? Partner je po vsej verjetnosti že okužen, zato me zanima ali bo vsak oralni seks predstavljal riziko za raka na grlu? Se morava temu popolnoma odpovedati?
Sicer čakam na poseg v Leonišču, vendar me zanima ali se moram oralnemu seksu odpovedati le dokler se ne pozdravijo zadeve ali za vedno? Če se jaz pozdravim, partner pa ima virus še vedno, to pomeni da se bom ob vsakem nezaščitenem seksu izpostavljala nevarnosti. Mimogrede, imam stalnega partnerja že 3 leta.

Poleg tega me zanima glede prenosa virusa. Postala sem vsa panična, da se ne bi doma kdo okužil od mene. Se virus prenaša le preko splovila ali tudi preko kože (stik rok) oz s slino (poljubljanje).
Počutim se zaznamovano. Ne vem več kaj storiti.
Hvala za odgovore.

Spoštovani, tipov HPV je ogromno in povzročajo različne spremembe. Poleg tega velika večina okuženih z določenim tipom virusa dokončno opravi po določenem časovnem obdobju.
Pri vas je visoko rizični tip povzročil spremembe na materničnem vratu, ki jih bodo odstranili. Za vas predstavlja nevarnost le ponovno pojavljanje sprememb na materičnem ustju (ali okolici), v kolikor poseg ne bi bil zadosti radikalno opravljen. S partnerjem sta si vaš tip z veliko verjetnstjo
že predala in kar je, je.
Od vas se razen s spolnim odnosem ne bo nihče okužil.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni,

po opravljenem posegu (odstranitev sumljivih celic) sem imela na pregledu pri ginekologu bris popolnoma OK, vendar pa sem pozitivna na HPV, zato bom imela v kratkem ponoven odščip za analizo spremenjenih celic.

Kar me zanima je, ali se rak na materničnem vratu razvije “v vsakem primeru” – torej kljub stalnim pregledom/odščipom/posegom, ali so stalne kontrole zagotovilo, da do raka ne pride in so kot taki zanesljiva preventiva? Na kratko: ali sem lahko pomirjena, da s stalnimi kontrolami raka ne bom dobila?

Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani, ravno zato hodite stalno na pregede, da bi patološke spremembe pravočasno opazili in odstranili ter s tem preprečili razvoj raka materničnega vratu 100% razen rojstva in smrti v medicini sicer ni, ne glede na to, da lahko z zelo zelo veliko verjetnostjo pričakujete, da ste ob redih kontrolah pod tolikšnim nadzorom, da se rak materničnega vratu ne bo razvil.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

sama sem bila pred enim letom prvič pozitivna na HPV virus, imela sem tudi nekaj sprememb na materničnem vratu, a je bilo na koncu vse vredu.
Na pregledu eno leto kasneje (letos) je bil bris vratu negativen(vredu) na HPV pa sem bila ponovno pozitivna. S sedanjim partnerjem sem že skoraj 4 leta, zato me zanima ali je sploh možno, da sem virus dobila od koga drugega( se pravi, da bi imela virus že od prej a se bi mi pokazal šele sedaj), če sem ga prvič šele pred enim letom?
Prav tako pa me zanima glede uporabe kondoma?Moja ginekologinja mi priporoča da do naslednjega pregleda čez eno leto uporabljam kondom, sem pa po raznih forumih videla, da tega ne priporočajo vsi?
Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

dobila sem rezultate brisa HPV pozitivne sedaj že drugo leto, pa me sedaj zanima, če sem s partnerjem že skoraj 4 leta, ali bi lahko virus dobila od koga drugega pred njim?
prav tako pa bi vprašala kaj menite vi glede uporabe kondoma, saj mi je ginekologinja priporočila uporabo le tega do naslednjega pregleda čez eno leto?
Hvala za odg!

Spoštovani, časovno okužbe glede na pozitivnost brisa in prisotnost sprememb ni mogoče določiti. Glede na to, da ste imeli zaradi delovanja viruso+a HPV že ugotovljene spremembe, je čisto možno, da je okužba starejša od štirih, petih, več let.
Kondom varuje pred mnogimi spolno prenosljivimi okužbami in če se vnetja pri vas pogosto uporabljajo, se mi zdi uporaba na mestu. Nisem pa ginekolog in vam svetujem, da vprašanje zastavite še na forumu Ginekologija.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

približno dve leti nazaj sem bila HPV pozitivna. Po dobrem letu je bil test negativen (november 2012), od novega leta pa čutim čudne bolečine v predelu genitalij, obiskala sem ginekologa, ki je opravil ultrazvok, vse OK. Vzel mi je še enkrat bris za HPV , kateri je bil spet pozitiven. V teh 4 mesecih sem imela 2 krat spolni odnos s kondomom. Zanima me ali je mogoče, da se je virus novembra ko je bil negativen, samo “potuhnil” oz. kako da je spet pozitiven? Fant s katerim sem bila dvakrat nima nobenih vidnih bradavic in vedno uporablja kondome. So te konstantne bolečine (tope, nadležne, občutek imam kot da me tišči na vodo) znak, da je virus napreduje? Bila sem tudi na ultrazvoku trebuha, vse OK.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani, tope bolečine v predelu genitalij in občutek tiščanja na vodo je vsekakor za razčistiti. Nujen je vsaj pregled urina zaradi izključitve vnetja sečil, svetujem pa tudi pregled v ambulanti za spolno prenosljive bolezni zaradi izključitve okužbe s klamidijo. Pri virusu HPV je vsekakor možna reaktivacija.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close