Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nizek srčni utrip in težave

Nizek srčni utrip in težave

Pozdravljeni,

Že leta se borim s težavami, ki ostajajo iz neznanega razloga. Pred leti so mi opravili test z nagibno mizo, ki je bil pozitiven (ker padam okrog, se počutim omotično itd.) vendar nihče temu ni posvečal prevelike pozornosti. Dejstvo je da imam sledeče težave: vrtoglavice, omotičnosti, utrujenosti, zaspanost…opazila sem, da imam velikokrat tudi nizek pulz (med 50 in 60), včasih tudi bolj nizek pritisk. Zanima me ali je to lahko vzrok mojih težav – nisem športnica, ne ukvarjam se aktivno z ničemer, sem pa pred kratkim rodila. EKG-ja mi nihče ni delal, ker moja splošna zdravnica meni, da so težave prej psihosomatske kot kaj drugega, čeprav nima nobene osnove za to.

Hvala vam za odgovor in lep pozdrav,

Napisali ste, da imate pogostoma, ali vedno, nizke vrednosti tlaka in morda tudi nizko srčno frekvenco, kar je več kot zadosti za nastop težav, ki jih ste navedli vdopisu. Verjetno poznate ljudi, ki imajo stalno nizek tlak, pa nimajo posebnih težav, nekateri so lahko tako srečni, da nimajo nobene. Pri vsem tem je hudo, da medicina še nima zdravila, ki bi uspešno pomagala takim bolnikom Bolnik si mora sam nekoliko pomagati z različnimi ukrepi (napr. pitje več tekočin, slane juhe, več odmerkov kave preko dneva, povijanje nog z elastičnimi pvoji ali nošnja elastičnih nogavic, redna aerobna vadba. Včasih odsvetujemo zdravila, ki upočasnjujejo delovanje srca, itd.). Vsekakor priporočam, da opravite vsaj enkrat posnetek EKG.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Hvala za odgovor. Zanima me le, če so nizke vrednosti pulza (okoli 50) zaskrbljujoče…naročila sem se k zdravniku, ampak malo traja. Sem v nevarnosti, ker imam tako nizek pulz in ali mi morda lako svetujete kaj lahko naredim, da ga zvišam? Naj samo omenim, da imam nizek pulz tudi ko je pritisk čisto normalen….hvala in lp,

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Zanima me še to…kdaj si je priporočljivo meriti utrip? Zjutraj ali čez dan?

Pozdravljeni še enkrat,

Se opravičujem, ker postavljam toliko vprašanj, toda doma imam en mesec staro piunčko in me nekoliko skrbi, da se mi ne bi kaj zgodilo.

Zanima me še to: kakšni so vzroki za nastanek nizkega števila utripov, so vedno bolezenski ali tudi ne? Me število utripov 50 – 55 ogroža? Kako hitro bi morala do zdravnika – ker so čakalne vrste? Se upošteva vedno število utripov v mirovanju, zjutraj?

Hvala in lp,

Zdravi odrasli ljudje imajo srčno frekvenco med 60 -80 utripov v minuti. Srčno frekvenco pod 60 utripov v minuti imajo ljudje zaradi konstitucijskih vplivov, ljudje, ki so “športno” zelo trenirani, težki fizični delavci, mnogi srčni bolniki. Z EKG- pregledom ni težko ugotoviti, če je nizka srčna frekvenca posledica srčne bolezni ali pa dobre telesne kondicije. Ker si predstavljam, da niste preboleli nobene hujše srčne bolezni, zelo dvomim, da imate nekoliko nižjo frekvenco srca zaradi stanja po preboleli bolezni. Bolj se nagibam k mnenju, da imate nizko srčno frekvenco zaradi “varčno” delujočega zdravega srca. Mislim, da ste lahko brez skrbi. Če je treba dolgo čakati za pregled pri kardiologu, prosite izbranega zdravnika, da vas napoti na EKG pregled, ki bo v vašem primeru verjetno zadostoval
.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Šla na EKG in je bil pulz OK, mi je pa zdravnica rekla, da krivulja nekoliko odstopa…obkrožila je določene točke, kjer naj bi šla gor, pri meni pa gre dol… (ampak ne znam povedati) omenjala je neko zožanje oz. pretočnost žile, ker gre za spodnjo srčno steno? Spraševala me je tudi o porodu in celo omenjala nekakšen stzrdek…Rekla mi je tudi, da če se bom slabo počutila, če me bo bolelo in bom težko dihala naj grem na urgenco…
Ker mi ni nihče ničesar razložil seveda sedaj zelo težko diham in vas prosim, če mi morda lahko razložite o čem se gre in ali sem v nevarnosti…res da zadnje 3 dni čutim nekakšno špikanje na levi strani v predelu srca, tudi diham malo težje…ampak verjetno ima tukaj dosti opraviti tudi stres, strah in utrujenost…tudi sicer se slabo počutim…ampak ker je takšno počutje že dolgotrajno verjetno ta EKG nima nobene veze s tem…hvala in lp,

Prebral sem še enkrat najino korispondenco. Še vedno sem mnenja, da, imate zdravo srce in, da so vaše težave morda delno posledica nizkega tčlaka in nekoliko nizke srčne frekvence, predvsem pa stresnih obremenitev.
Iz vašega “opisa EKG” in mnenja zdravnice ne morem zaključiti na organsko bolezen srca. Verjetno bi zadostovala blaga pomirjevala in zdrav način življenja, da se vam vrne dobro počutje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

hvala. žal še nimam izvida , da bi vam natančneje opisala ekg, tako da verjamem, da je bil opis precej kilav in se ne da nič razbrati. je pa omenjala, da bi na mojem mestu naredila nek obremenilni test… vseeno hvala zaenkrat.

lp,

Pozdravljeni,

Še eno vprašanje imam za vas…ker sem 1 mesec po porodu me zanima, ali je otekanje predvsem prstov na rokah in nogah (zmerno zaenkrat) po porodu povezano z delovanjem srca ali ne? Pregled pri gin imam čez 1 teden, naj še dodam, da v nosečnosti nisem otekala.

Hvala.

Hkratno zatekanje prstov rok in nog odvrača od suma, da je to posledica prizadetosti srca. Bolj mislim na možnost motenega krvotoka, ki je mnogo krat prisoten ko ležimo več ur in se popravi ko se čez dan gibamo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala. Čeprav se mi to dogaja, ko sem v stoječem položaju.
Sicer pa mi ne otekajo le prsti, ampak tudi dlani in stopala…ampak kot sem rekla v zmernem obsegu – v bistvu je to opazila moja maserka, jaz temu niti nisem posvečala veliko pozornosti. Vem pa, da me je zdravnik nekaj spraševal o tem, če kaj otekam in sem rekla da ne…upam, da nisem kaj narobe rekla – ker v bistvu otekam (spraševal me je po tistem EKG-ju).

Ker sem prejela še izvid EKG-ja bi vas prosila za mnenje in razlago:
Sinusni ritem s frekvenco 79/min, semi-vertikalna el. srčna os, negativni T v 2., 3. in VF odvodu, Q zobci do 1mm v 2., 3. in a VF in V6 odvodu.

Hvala

Prosila bi vas tudi, da mi poveste, kaj takšen izvid EKG-ja pomeni zame, ker me je že prav pošteno strah, da se mi bo zgodilo kaj hudega. Ker imam doma 1 mesečno deklico je strah še toliko večji…hvala.

Pozdravljeni,

Naj dodam še to, da sem šla včeraj do dežurnega internista, ker me je zelo bolelo in špikalo na levi strani ter me je bilo posledično zelo strah. Še enkrat so mi posneli EKG in opravili neke krvne preiskave…nič mi niso rekli, da je EKG kaj čuden, napisali so da je bp, kri pa je bila tudi uredu. Sedaj pa me zanima kako je lahko bil sedaj EKG ok (res bi prosila za interpretacijo izvida, ki sem vam ga napisala v prejšnjem sporočilu – ker sem dobila občutek s strani zdravnice, da ni ok – oz. ona mi je celo rekla naj grem na urgenco, če me bo bolelo), prejšnji pa ne? In kaj ima preiskava krvi zveze s tem, da ugotovijo, če je z srčkom kaj narobe?

Hvala.

Če ste kdaj imeli v rokah obrazec preiskav krvi ste verjetno ugotovili, da pri vsakem pokazatelju (parametru) sta napisani dve vrednosti, ki sta še normalni (najvišja in najnižja). Približno enako je stanje ko moramo “odčitati” EKG – zapis. V nekaterih obrazcih sta napisani dve vrednosti opazovanega parametra (najnižja in najvišja). Včasih je res težko ugotoviti točen začetek ali točen konec opazovanega parametra. V takih primerih se lahko zgodi, da en zdravnik odčita tako, kot, da sta dolžina ali višina opazovanega zobca še vnormalnih mejah, drugI zdravnik pa je mnenja, da je skrajna meja že prekoračena.Če bi imel pred sabo zapis, bi vam drugače odgovoril.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Hvala, tega se zavedam, kar ste napisali, toda še vedno bi vam bila hvaležna, če bi mi lahko interpretirali mnenje zdravnice, ki mi je izdala prvi izvid in mi obrazložili, kaj to zame pomeni.

Mnenje zdravnice in interpretacija EKG-ja.
Sinusni ritem s frekvenco 79/min, semi-vertikalna el. srčna os, negativni T v 2., 3. in VF odvodu, Q zobci do 1mm v 2., 3. in a VF in V6 odvodu. Priporočam obisk pri kardiologu.

Lep pozdrav,

Vprašala bi še nekaj. Bolećčina na levi strani ne pojenja že kakšen teden. Je v predelu nad levo prso, širi se pod pazdzho in v levo roko. Vsake toliko me zašika še v hrbtu v istem predelu. Ko sem šla na urgenco so mi naredili EKG, poslušali srce in vzeli kri, toda potem so me poslali domov, češ da ni nič narobe. Mene pa zanima, glede na to, da bolečina še kar vztraja, ali je to lahko od srca – na urgenci so rekli, da krvne preiskave ne kažejo na to. Naj povem še to, da včasih čez dan bolečina (špikanje, tiščanje) nekoliko poneha, ampak potem zopet pride. Se ne spreminja s spreminjanjem položaja ali ob dihanju…sedaj je prišla že do podlahti in prstov…hvala za mnenje in lp,

Opis bolečine je značilen za bolečino, ki ni posledica organske bolezni srca. Zato bodite brez skrbi! Upam, da vam ne bo težko najti zdravilo, ki vam bo pomagalo. Skoraj bi dal prednost blagemu pomirjevalu (Persen ali podobno) Lahko pa vzamete tablete proti bolečinam, ki jih po potrebi kombinirate s pomirjevali. Res je, da so učinki draženja vegetativnih živcev, ki jih je v prsnem košu na pretek, zelo različni (zbadanje in “špikanje” v različnih predelih prsnega koša, nepravilno bitje srca, itd) .

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala 🙂

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close