Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Visok krvni tlak

Visok krvni tlak

Pozdravljeni !

Imam čuden krvni tlak, zjutraj je dokaj normalen okrog 130/70-80, težava nastane zvečer od 6ih naprej pritisk naraste na 150/80, tudi 160-90, zakar sem dobil preneso 4mg, učeraj sem vzel prvo polovičko in okrog 10ih zvečer iz nenada pritisk 180/110, utrip 110, seveda je nastala panika in sem šel na urgencu, dokler sem prišel tja je pritisk padel na 150/80, utrip 90 in je poslušala srce, izmirila kisik ki je bil 97% in me poslala domov. Sedaj me zanima kaj je lahko razlog, da pritisk naraste na takšne vrednosti za minuto, dve … Naj vam še povem da sem lani imel narejana dva ultrazvoka srca ki nista pokazala nič posebnega, razen pq dobo 0,12 , obremenitveni test lani 2x, nazadnje oktobra 2010, ki je pokazala premalo kondicije in pač po prenehanju testa mi je obakrat padel tlak na 100/60, so mi rekel da je znak da nimam kondicije. No zdravijo me tudi eno leto zaradi psihičnih težav, ki so tudi neuspešne. Pregledali so tudi eno leto nazaj nadledvično žlezo, ker bi lahko tudi to povrzročalo napade pritisika, ampak je vredu in pa tudi ščitnica je vredu. Včeraj sem tudi imel malo težave s sapo, kar naj bi bilo od panike in pa rahel občutek v levi roki, kot nekaj toplega, ni bila izrazita bolečina, tudi zabolelo me je v glavi za kako sekundo, ampak nisem izgubil zavesti, ali prisebnosti, ali karkoli kar bi kazalo na znak možganske kapi. Star sem 21 let in pol. Predvsem me zanima kaj je še lahka razlog, da pritisk naraste na takšne vrednosti, polek straha ? In kaj bi lahko bilo še, da ne UZ ne bi pokazala in holter 24ur in obremenitveni test? Omenili so mu tudi napade panike, kar se mi zdi malo čudno, da bi človek imel takšne izrazite težave samo zaradi panike, dejansko sem se počutil življensko ogroženega,

Upam, da veste, da se krvni tlak v teku dneva pri vseh ljudeh spreminja, odvisno od telesne ali duševne dejavnosti. V napadih panike lahko močno poraste. Strinjam se s priporočenim zdravljenjem. Mislim, da imate zdravo srce in blago obliko povišanega tlaka. Razen Prenesse bi morda zboljšali počutje in vrednosti tlaka še z blagim pomirjevalom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

ja, če vzamem helex pade pritisk pod 130 tudi zvečer, ampak helex ni dolgoročna rešitev. Oba starša se tudi zdravita za hipertenzijo, mati ima tudi atrijsko fibrilacijo, zakar jemlje concor, oče pa bloxan, danes sem vzel celo tableto prennese 4mg in sem kar rahlo omotičen, bo to minilo ?

nova
Uredništvo priporoča

No da še dodam, danes zjutraj sem vzel celo tableto in me zanima po kolikšnem času naj bi to začelo delovati, ker tlaka imam še vedno zvečer 140/75, cez dan pa 130, spodnji pa njiha tudi od 60-70 Hgmm

Nizke vrednosti spodnjega tlaka imajo mnogi ljudje. Vzrokov za tako stanje je več (okvara aortne zaklopke, ateroskleroza, visok krvni tlak, starost). Izgleda, da je pri vas “kriv” (?) visok krvni tlak. Tako stanje ni potrebno zdravljenja, pač pa je treba zdraviti zgornji tlak, če je pri večjem številu meritev višji od 140 mm Hg. Tablete za znižanje tlaka, ki jih damo samo en krat na dan začnejo delovati kmalu po zaužitju, zlasti če jih vzamemo na prazen želodec. Delovanje traja približno 24 ur, najmočnejše je 12 – 15 ur po zaužitju.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za dosedanje odgovore, mam še eno vprašanje, sedaj 4 dni jemljem prenesso, 2 dni po 2mg in sedaj 2 dni po 4mg in me sedaj zanima, po meritvah imam zvečer še vedno zgornji pritisk 140 oz. 135, kar se mi zdi še vedno previsoko glede na to da bi moral biti 120 … no sedaj me zanimajo vzroki, da zdravila za nižanje pritiska ne delujejo na zgorni tlak oz. zjutraj in popoldne še nekako, zvečer pa po starem ? Se zavedam je tlak zvečer višji, ampak vseeno se mi zdi to previsoko, pritisk pa je treba meti urejen, ker je lahko zelo nevaren

Popolnoma zadovoljni smo, ko nam bolnik pove, da ima ob priporočeni terapiji vrednosti tlaka vselej v normalnih mejah, nismo pa razočarani, če so vrednosti tlaka v normalnih mejah pri večini meritev. Krvni tlak je najbolj sprememljiv “pokazatelj” stanja v našem telesu. Zadostuje,da se blago spremeni razpoloženje, pa že naraste ali pade. Pri večini ljudi so vrednosti tlaka sredi noči najnižje in v dopoldanskih urah najvišje. Nekateri ljudje pa imajo najvišje vrednosti v popoldanskih urah. Mislim, da lahko še ostanete pri sedanji terapiji. Zapišite si vsako meritev. Pri vsakem merjenju izmerite si tlak 2 – 3 krat v presledkih nekaj minut.. Mislim, da vam ne bo težko ugotoviti najbolj primerne višine odmerkov zdravila za znižanje tlaka. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

gospod doktor od 30.1 ko sem začel jemati tablete do danes 4.2 , 4mg prenesse zjutraj in pritisk ostaja nespremenjen zjutraj 120-130/70, zvečer 150/90, sedaj je to čas za druga zdravila ali se to še jemlje, ker očitno ta zdravila ne pomagajo, se pa tudi počutim slabše kot pred jemanjem zdravil utrejnost, omotica in pa manj lahko pretečem, ne da bi me za zrak matralo ali kondicija, ampak utrujenost, aja imam 171 cm in pa 74kg, bi bilo treba težo zmanjšati, soli uživam zelo malo, ker tudi mati in oče imata pritisk in tako kuhamo z manj soli, star sem 21 let

Ponovno sem prebral vso najino korispondenco. Mislim, da ste preveč zaskrbljeni zaradi blagih porastov tlaka v popoldanskih urah. Če imate vtis, da je počutje slabše zaradi stranskega učinka Prenesse, sicer zelo dobrega zdravila, prosite zdravnika, da vam predpiše zdravilo iz druge skupine zdravil za znižanje tlaka. Predlagam pa, da še ostanete pri Prenessi. Morda bo učinek zadovoljiv ob dodatnem jemanju Helexa. Pri vas so zdravniki ugotovili, da bolehate za dedno obliko visokega krvnega tlaka in, da je bolezen na svojem začetku, ki jo boste z lahkoto obvladali, ko se boste čimbolj držali priporočil za zdrav slog življenja (kamor spada čimbolj dosledno izvajanje aerobnih obremenitev in duševna relaksacija). Ni vam treba hujšati. Ko si kontrolirate tlak, ponovite meritev tri krat v presledkih nekaj minut. Mislim, da bo tretja najbolj merodajna. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Oprostite doktor, da vam zapot pišem, ampak novim težavam kar ni konca … Zjutraj ko sem si meril pritisk je naprava merila utripe tako neenakomerno in pokazala 104 utripe, zraven me je tudi rahlo bolelo v glavi pri čelu, zadeva je izvenele v pou minute morda še manj in padla na 74 utripov in nato na 65, sedaj me zanima če lahka prenessa povzroča takšne težave ? ker to se mi pred tem zdravilom ni dogajalo. Mati ima tudi atrijsko fibrilacijo, je lahko to nek začetek te fibrilacije ? Nisem pa imel kakšne močnejše bolečine v prsih ali kaj podobnega ob tem utripu.

Iz vsebine vašega dopisa bi lahko posumil, da se vam ponavlja atrijska fibrilacija. Zanesljiva diagnoza bo možna ko boste sum poitrdili z zapisom EKG. Do nadaljnjega bi priporočil le blaga pomirjevala .

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

hvala za odgovor, bom šel k osebni zdravnici in pojasnil zadevo. Rad bi sam še omenil, da sem 22.11.2010, se pravi slabe 3 mesce nazaj, naredil obremenitveni test in tam ni pokazal EKG nič posebnega, potem tudi lani 2x različna ultrazvoka nista pokazala te fibrilacije, je možno da se je sedaj razvila v treh mesecih ?

aja naj še povem, da mati mi je opisala to atrijsko fibrilacijo, kot nekakšno migetanje v prsih, kot da bi se srce migalo, kot nek puding, žele, no sam tega učeraj nisem čutil, verjetno če si ne bi ravno takrat meril tlaka in slišal neredno utripanje, verjetno sploh ne bi vedel … tudi za zrak me ni matralo in pa utrij je bil 104, mati ga je imela 170 in pri dežurnem ji ga sploh niso začutili na roki … zanima me še če zdravnik lahko samo s stetoskop sliši atrijsko fibrilacijo, ker zadeva je sledeča nekaj podobnega se mi je zgodilo že prejšni teden, s tem da je bil še pritisk 180/110 in 107 utripa, ampak normalnega, ni bil nereden. seveda sem se vsedel v avto in k dežurnemu, pri dežurnemu je zadeva padla na 150/80 in vrednost kisika 97%, srce je samo poslušala ni naredila EKGja. Pa zadeva je včeraj res traja dvomim da več kot 10sekund, morda 20, verjetno sem bil v šoku in ne vem čist natančno, ker ob takih epizodah dobim resnično močen in grozen občutek, da je to moj konec

Ugotavljam, da vas zelo vznemirjajo kratke spremembe srčnega ritma. Zdravniki (in tudi mnogi laiki) ugotovijo že s tipanjem pulza kaj se dogaja v srcu pri občutku neednega bitja.Obstajajo naslednje motnje: posamezni neredni (prezgodnji) utripi, hitro bitje srca, ki je lahko redno ali neredno( s frekvenco 140 in več utripov na minuto) in upočasnjeno bitje srca s frekvenco pod 50 utripov na minuto. Kadar so motnje kratkotrajne (nekaj sekund, nekaj minut) minejo brez posledic. V takih primerih predpišemo zdravila (najprej samo pomirjevala) če se ponavljajo pogostoma. Pri napadih hitrega rednega ali nerednega bitja bolnikom predpišemo zdravila z namenom, da se napadi ne bi ponavljali. Posebej pa obravnavamo napade visokega krvnega tlaka. Tudi ti so lahko zelo kratkotrajni (npr. pri večjem telesnem naporu, pri močnem duševnem razburjenju) in ne potrebujejo dodatnega zdravljenja če ne presegajo vrednosti nad 200 mm Hg. Potrudite se živeti čim bolj zdravo. Ne zanemarite velike koristi rednih aerobnih vaj, zlasti hoje v naravi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close