Med.Over.Net

Kardiologija

Odgovarjajo: prim. Boris Cibic, dr. med., spec. kardiolog

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog

Boris Cibic

[Nujno] Ekstrasistole - vprašanje glede tablet

Default avatar

Anon

Pozdravljeni,

Zdravim se zaradi precej pogostih ventrikularnih ekstrasistol, ki so bile tako moteče, da so začele resno posegati v moje vsakdanje življenje. Srce je sicer zdravo, nimam nobenih drugih zdravstvenih težav.

Trenutno jemljem Rytmonorm 150, zjutraj in zvečer. Zjutraj poleg tablete Rytmonorma vzamem tudi polovičko 2.5mg tablete Concor COR (torej 1.25mg).

Opažam oz. vsaj tako si razlagam zadevo, da mi kombinacija Rytmonorma in Concorja veliko bolj pomaga, saj na primer dopoldne in popoldne praktično nimam več težav z njimi, vseeno pa se pojavijo zvečer, skoraj vedno tik preden vzamem drugo tableto Ryt. oz. par ur prej. Enako se zgodi tudi zjutraj, ko se zbudim in pa včasih tudi ponoči, proti jutru. Kot da bi Concor že popustil in se zato ekstrasistole spet pojavijo, sicer v blažji obliki, vendar je še vedno izjemno moteče.

Zanima me, če bo kaj narobe, če tudi zvečer poleg Ryt. vzamem polovičko Concorja, vsaj dokler naslednjič ne obiščem svojega kardiologa. Ta zdravila mi je namreč predpisal kakšne tri tedne nazaj.

Najlepša hvala za odgovor!
Default avatar

Anon

Sem pozabil omeniti, star sem 26 let.
Default avatar

Boris Cibic

Izgleda, da boste stanje še zboljšali če boste dodatno vzeli še pol ali celo tableto Concorja zvečer. Srečno.
Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si
Default avatar

Anon

Še eno vprašanje bi imel. Z ekstrasistolami imam težave že od pubertete, vendar nikoli do pred parih mesecev nazaj nisem imel z njimi težav ponoči oz. proti jutru. Zaradi njih se tudi zbudim. Zakaj se to dogaja?

Star sem 26 let.
Default avatar

Boris Cibic

Presnova (metabolizem) nima enakega poteka vseh 24 ur na dan. Posebno se spreminja izločanje hormonov. Približno isto lahko rečemo o funkcioniranju vegetativnega živčevja, ki je posredno ali neposredno pod vplivom hormonov. Ne smemo prezreti vplivov vremenskih sprememb. Včasih je v ozadju blag vnetni proces (zobovje, dihala). Morda boste sami našli našli odgovor na postavljeno vprašanje (stresni vplivi?). Drago mi bo, če mi boste sporočili rezultat.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Anon

Kar se tiče stresnih situacij, sam ne opažam nekih sprememb, je tako, kot vedno. Tudi bolan že dolgo nisem bil, niti prehlad me ne ovira. Vnetij, vsaj da bi vedel, nimam. Edina razlika je ta, da v zadnjem času jem Concor COR in Rytmonorm (sedaj tudi zvečer vzamem polovičko Concorja), pred tem sem nekaj časa jedel Lekoptin, ki mi seveda ni pomagal. Trenutno, kot sem že omenil v uvodu, imam čez dan po večini mir pred VES, parkrat so se sicer vseeno pojavile, ampak so hitro minile.
Problem mi sedaj predstavljajo ponoči, ker se zaradi tega večkrat zbudim in sem potem neprespan. Zanimivo je, da so ekstrasistole zelo pogosto odvisne od položaja telesa. Vedno sem najraje (za)spal na boku, sedaj to niti pod razno ni več možno in to me zelo moti. Nekako mi uspeva zaspati na trebuhu, a se po parih urah zbudim. Če se vmes obrnem na hrbet (na bok niti slučajno ne), po navadi hitro sledijo preskoki in občutek tresenja srca. Včasih se moram obrniti malce pod kotom v levo ali desno in počakati, da minejo. Ampak kaj, ko se potem ob premiku spet pojavijo. Groza. Enostavno ne vem več, kaj naj naredim. Če se že moram spopadati z njimi, bi raje videl, da se to dogaja čez dan, pa da se vsaj zbudim poln energije ...
Default avatar

Anon

Povedal bi še, da sem nekadilec, ne pijem alkohola, niti kave.
Default avatar

Boris Cibic

Odgovor že posredovan.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Anon

Kako je z anestazijo, splošno in lokalno, če se jemlje antiaritmike (Rytmonorm je antiaritmik če se ne motim?) oz. betablokatorje (Concor)? Lahko nastopijo kakšne težave?

Najlepša hvala za odgovor.
Default avatar

Boris Cibic

Pri bolniku, ki dobiva antiaritmike, ne pričakujemo posebnih vplivov lokalne ali splošne anestezije na srčni ritem. Morda smemo pričakovati nekoliko večjo srčno frekvenco zaradi bolnikove bojazni pred postopkom.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Anon

Pri betablokatorjih je enako?

Lp!
Default avatar

Boris Cibic

Betablokatorji upočasnjujejo delovanje srca in nižajo krvni tlak. Mislim, da imajo anesteziologi posebna navodila glede jemanja betablokatorjev neposredno pred splošno anestezijo.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Anon

Spet se oglašam z še enim vprašanjem. Danes sem dobil mazilo Modolex, v navodilu pa sem prebral tole:

Tistim bolnikom, ki jemljejo zdravila za lajšanje motnje srčnega ritma (kot so fenitoin, propranolol, prokainamid), priporočamo posebno previdnost ali posvet z zdravnikom. Sočasna uporaba zdravila Modolex lahko spremeni delovanje omenjenih zdravil.

Kot sem že omenil v tej temi, dnevno jemljem Concor COR 2.5mg in Rytmonorm 150 zaradi motenj ritma - ekstrasistol.

Je varno uporabljati to mazilo? Malce me je prestrašilo opozorilo.

Najlepša hvala za odgovor.
Default avatar

Boris Cibic

Govoril sem s strokovnim sodelavcem v tovarni Lek, kjer proizvajajo Modolex. Modolex lahko poveča delovanje zdravil, ki ste navedli v vašem pismu, vendar, glede na to, da je v rabi kot mazilo, bi pričakovali njegovo moteče delovanje, če bi ga rabili v večjih odmerkih in daljši čas.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Anon

Gospod Cibic, po dolgem času se vam spet oglašam.

Še vedno imam težave z ekstrasistolami, kljub jemanju zdravil. Kmalu po tistem, ko sem vam prvič pisal, se je stanje v nočnih urah povsem spremenilo, nimam več težav s preskakovanjem. Zdaj se mi pojavljajo predvsem v večernih urah in včasih tudi čez dan. Ti napadi so tako grozno moteči, da vam jih prav težko opišem. Če se ne uležem, znajo trajati precej dolgo. To mi pomaga. Imam občutek, kot da srce povsem "nenadzorovano" bije, nekajkrat zelo hitro utripne, sledi tresenje, pa se ustavi za kakšno sekundo ali dve, potem naredi nekaj normalnih, a hitrih utripov in spet se vse skupaj ponovi, eno za drugim. Prav slabo se počutim.
Zjutraj vzamem tableto Rytmonorm 150 in celo tableto Concor COR 2,5mg. Zvečer vzamem še polovičko Concorja in spet celo tableto Rytmonorma. Kritične so po navadi ure, ko se čas prevesi v večerni del dneva in to traja do trenutka, ko pojem drugo dozo tablet. Se vam zdi, da bi bilo smiselno Concor porazdeliti tako, da bi trikrat na dan zaužil po polovičko tablete? Pregled pri zdravniku imam šele novembra, kar mi sploh ne ustreza ...

Lp
Default avatar

Boris Cibic

Izgleda, da so sedanji odmerki zdravil nekoliko prenizki. Zato lahko povečate dnevne odmerke Concorja. Morda bi koristili tudi nizki odmerki blagih pomirjeval.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

kopile

Zaradi fibrilacije atrija mi je kardiolog predpisal Concor 2,5 mg in Rytmonorm 150 mg 2 x dnevno.
V navodililh za Concor pa piše da se ne sme uporabljati skupaj s propafenonom (kar Rytmonorm menda je?) UZV srca je v redu. Ali je terapija pravilna? Imam 46 let.
Default avatar

kopile

Concor in Rytmonorm

Spoštovani,
zaradi fibrilacije atrija mi je kardiolog predpisal Concor 2,5 mg in Rytmonorm 150 mg 2x dnevno. V navodililh za Concor pa piše da se ne sme jemati skupaj s propafenonom (kar Rytmonorm mislim da je?).
UZV srca je v redu. Imam 46 let.
Default avatar

Boris Cibic

Napisali ste, da vam je kardiolog predpisal zdravljenje srčne aritmije (fibrilacije atrijev) s tabletami Concor in Rytmonorm. V navodilih priloženih tabletam Concor je navedba, da se ne sme dajati tega zdravila s tabletami Rytmnorm. Kljub temu opozorilu se nekateri kardiologi odločijo za hkratno zdravljenje s tabletami Concor in Rytmonorm če ima bolnik visoko srčno frekvenco (hitro bitje srca). Verjetno je tako pri vas.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Moderatorji

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog
Boris Cibic