Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč Kako začet pogovor o zasvojenosti z alkoholom?

Kako začet pogovor o zasvojenosti z alkoholom?

Pozdravljeni,

sicer se ne gre za droge ampak alkohol. Imam cimra, ki odkar ga poznam veliko pije. Ker se poznava šele 3 mesece in hkrati je alkohol povzročil že določene zaplete med nama, je to dokaj občutljiva tema. Ker sva tudi cimra lahko toliko bolj iz prve roke opazujem dogajanje.
Zgleda da pitje uporablja za beg pred realnostjo, saj zaključuje postdoktorski študij v tujini, je na sveže zaljubljen a je punca ostala na drugem kontinentu, kar pomeni nonstop skajpanje, in če ne skajpa potem ali pije ali pa morda celo kaj naredi za svojo doktorsko disertacijo. Vendar problem je v pitju, in ne vem kako se lotiti tega pogovora, saj je zelo vredu dečko, prijeten sogovornik, realen itd. Niti ne vem ali imam pravico mu karkoli rečt ravno, ker sem pač nekajkrat prisostovala popivanju z njim, in tudi ker pač so se v začetku cimrstva med nama zgodile določene stvari pod vplivom alkohola. Vendar me kljub temu skrbi zanj, saj vidno nazaduje in vse bolj išče uteho v alkoholu kot neko nadomestilo za preganjanje dolgčasa itd.
Torej ali mu karkoli omeniti ter kako, da ne bom izpadla vsiljiva? Ali naj omenim raje njegovemu najboljšemu prijatelju kaj? Morda celo kontaktiram punco, ki pa je seznanjena s tem saj gre dostikrat potem pijan na Skype (in hkrati, ker ji je vse povedal o tem kaj se je dogajalo med nama v časih pred njo, ni ravno navdušena nad mano). A samo stati ob strani in opazovati kaj se dogaja z njim ne morem…
Sama izhaja iz družine kjer je bil oče alkoholik zato toliko bolj vem kaj se dogaja z njim. Hkrati tudi on izhaja iz družine alkoholikov in še zdaj pri 31 letih obsoja tako očeta kot mati za pitje. Hkrati pa sam počne isto.
Torej kaj lahko storim, karkoli…nasvet prosim?

servus!
ka ti to neavem kak naj to povem…
ma zelo mi je tezko…
res nevem kaj nej neardim…
zelo mi je cudno to povedat….
ma k**** pijan sam usak dan se posebej od ponedeljka do nedelje…
ka mi lahku kadu pomaha????
znoro bom cuj…
lep pozdrav cuj mam vas rad!

Pogosto se zgodi, da nekdo, ki je bil že v svojem otroštvu v bližini alkoholika/ov, kasneje v življenju kar nekako pade v ta krog.
Verjetno ne po naključju, ampak zato, ker je to krog in stil ljudi, ki mu je poznan. To se ne dogaja zavestno, ampak kot proces, katerega ne razumemo, ne vidimo in ga ne zaznamo.

Ne vem, če bi bilo dobro, da se preveč zapletate s takšnimi ljudmi, ker ne vem, če ste dovolj miočni, da bi jim lahko pomagali. Seveda lahko omenite vsakomur od omenjenih, da se vam zdi in da vi imate občutek, da veliko popiva, ampak ne si pa preveč bremena naložiti na svoje rame.
Pri alkoholu je tako, da človek redko na podlagi prepričevanj drugega, preneha piti. Mora sam dojeti. vi mu lahko pri tem samo namignete.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

New Report

Close