Najdi forum

težave z dojenjem

Pozdravljeni, na vas se obračam z vprašanji, ki me zelo tarejo. Svojega enomesečnika dojim od vsega začetka. Imam precej majhne prsi, vendar sem imela na začetku vse kot je bilo treba, od navala mleka, do tega, da se je otročiček pravilno pristavil in se najedel koliko je potreboval.

Zadnje tri, štiri dneve pa opažam, da se mi desna dojka ne polni več, je precej manjša, mehka, čeprav mleko v njej je. Ampak, ko otroka podojim na polni, levi dojki, se mi zdi, da bi on jedel še, ampak se mi k drugi dojki ne pristavi, oz. opažam, da mu je težavno sesati iz že tako prazne dojke. Občutek, da bi jedel še, je njegova nemirnost in precej tudi joče. Torej, kaj storiti?

Ali imam le tak občutek, da bi morda še jedel, pa je morda že sit, ker se je pri eni dojki dovolj najedel? Ali sem sama morda naredila napako, da sem ga pristavljala le k levi dojki, morda samo za trenutek kasneje k desni? Se da nastala težava kakor koli popraviti, da se bi mi tudi druga dojka polnila, ali bo ta neenakomernost ostalo do konca dojenja? Opažam, da sem se začela s tem zelo obremenjevati, bojim, se da ne dobi dovolj mleka in posledično sem začela tudi izgubljati kilograme. Ali lahko mleko popolnoma IZGUBIM???

Pozdravljeni, lejla!

Dojite 1m otroka. Domnevam, da dobro napreduje. Občutek v dojkah ni pomemben, napete dojke pa so tako značilne bolj ali manj za prve tedne, kasneje pa ne več. Verjetno veste, da se mleko tvori globoko v notranjosti, iz krvi, torej majhne dojke niso ovira za polno dojenje. Prav tako večina mamic nima uravnotežene tvorbe mleka med desno in levi, posebej ne zato, ker so dojenčki velikokrat sami izberejo priljubljeno stran ali pa je dojenje tudi za mamico lažje, pristavljanje pa boljše na eni dojki in tu je pač mleka toliko več, kolikor ga je na drugi strani manj. Pomembno je, da otrok prek celega dneva pride do dovolj mleka, kakorkoli in kjerkoli se že doji.

Če se otrok krega na eni dojki, ponudimo drugo, lahko tudi večkrat menjamo stran. Lahko ga umirimo, podiramo kupček, zibamo, naredimo pavzo s previjanjem, pa potem ponudimo še dojenje. Otrok je lahko nemiren, ker ga tišči zrak ali ker ima malo težav s prebavo, morda se bo pokakal, morda se je celo prenajedel za tisti trenutek. Ker je mleko hitro prebavljivo in ker rabi dojenje tudi za umiritev, uspavanje, bpo verjetno kmalu spet na dojki. Večina novorojenčkov se doji v skupkih – del dneva pogosto, velikokrat zapored, nato pa imajo mirnejše ure.

Poglejte prosim ta članek in povezave, v njih je nekaj podobnih izkušenj in vrsta ukrepov! Poskusite s pomočjo članka ugotoviti, če je možen kakšen vzrok za to vedenje otroka, saj ga boste tako še laže odpravili. Ni pa treba ukrepati, če ugotovimo, da se otrok kljub vsemu doji tako, da dobro napreduje. Dojenček odklanja eno dojko:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4241143 (članek – možni razlogi)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4157515 (1m, manj mleka na eni)
http://med.over.net/forum5/pm.php?94,page=send,message_id=6334676 (1m, ena dojka slabša)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981719 (10d)

Ne mleka, ne morete kar izgubiti, pripenjam tudi več informacij o tem. Ali je možno, da mati »izgubi mleko«:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981695
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5247562 (2m, zmanjkuje mleka?)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Sama opažam, da je bila moja skrb odveč, po vašem nasvetu sem se tudi bolj pomirila, zadnja dva dneva pa tudi otrokova nemirnost pojenja. Na prsi ga pristavjam tudi, ko imava oba občutek, da se je najedel, po podrenem kupčku, čeprav sesa le za kratek čas. Takrat tudi zaspi. Dojki izmenjavam in opažam, da mleko je, tako da le ne bo potrebno (zaenkrat) še poseči po adaptiranem mleku. Otrok pridobiva na teži (rojen je sicer bil v 37. tednu, zdravstvenih težav ni bilo ne pri njem, niti pri meni, porodna teža je bila 2750g, najnižja teža pa 2660g, ampak sedaj po prvem mesecu tehta 3400g), tako da po lastni oceni sklepam, da pridobiva dokaj normalno. Tudi pleničke moči in kaka kot naj bi bilo normalno.

Resnično se vam zahvaljujem za vaš čas in morda sem le morala slišat vaše strokovno mnenje, kajti ženska, ki postane prvič mati, pogosto ne ve kako ravnati ob joku dojenčka, vsaka pomisli, da ne dela nekaj prav, in še vsako mnenje in nasvet strokovnjaka je še kako dobrodošel. Vsaka mati si prizadeva, da svojemu otročičku čim bolj ugodi ter pravilno skrbi za njega.

Še enkrat hvala in lep pozdrav, Lejla

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena ga. Mojca,

na vas se obračam saj imam kar precejšnje težave z dojenjem.
Naša punca je stara 14 dni – s težo lepo napreduje, tudi drugače je zdrava le velikokrat jo napenja. To je prvi otrok in že v porodnišnici ni bila dojena: 1. ni mi bilo prikazano pravilno pristavljanje, punčka mi je samo dudala in še to samo polovico bradavice kar mi je potem bradavico zelo poškodovalo, imela sem tudi zelo vdrte bradavice nakar sem kupila nastavke za dojenje; 2. sploh še nisem imela mleka. Pojavilo se mi je 4 dan po porodu ko smo bili že doma.
V porodnišnici smo ji dajali dodatek po flaški, kar je bilo potrebno delati tudi doma. Ko sem dobila mleko, punčka ni hotela jesti pri meni saj ko je 2x povlekla skozi nastavek in ni takoj priteklo, se je samo jezila, jesti pa ni želela. Nakar smo ji v nastavek kapljali moje iztisnjeno mleko za vabo in je nekako to steklo. Sedaj vaba ni več potrebna. Je pa problem, da ko jo pristavim, nekaj časa vleče pravilno, potem vmes duda v prazno, skoz jo moram spodbujat naj je in naj se ne igra, vmes bi še malce dremala…hranjenje včasih traja tudi več kot uro, uro in pol in ko jo postavim na tehtnico, je mogoče pojedla le 80ml. Torej po uri in pol “hranjenja” imam jaz popolnoma boleče prsi, otroka pa lačnega in seveda ne-zaspanega. Trenutno je potrebno dodajati le še zvečer, ko je punčka nenasitna in poje veliko več. Čez dan in ponoči so večinoma dovolj moje prsi.
Prsi mi nikoli čisto ne otrdijo (so mi le prvih par dni, ko sem si jih potem pregrevala in masirala – sedaj ni več zatrdlin) – kak dan imam prsne blazinice popolnoma namočene od mleka, zadnje dni pa so kar večinoma suhe. Pijem med 2 in 3l tekočine na dan (kompot, voda, čaj za dojenje). Je pa res, da mi je situacija z dojenjem precej obremenjujoča saj ne vem več kaj še naj storim, da bi dojenje steklo tako kot mora. So mi rekli, naj se sprostim, da bo vse steklo kot mora, da se mleko še dela prvih 14 dni – no ta čas je pri meni že potekel, napredka pa vsaj sama ne vidim in me to zelo žalosti.
Prosim za kakršenkoli nasvet in že vnaprej hvala.

Da vas ne bo skrbelo, medtem ko čakate na odgovor od Mojce: mleko “se dela” prav zagotovo več kot 14 dni. Dela se glede na to, koliko je povpraševanja in količina se lahko poveča kadarkoli.

Ne pozabite, da mora doječa mamica tudi počivati :)))

Tudi pri nas so bili dnevi, ko se je dojenči dojil kar naprej in sem bila čisto “prežvečena”. Otrok raste in postaja močnejši in radovednejši, podoji pa sčasoma krajši. Kar pogumno.

Pozdravljeni, MariZa, opravičujem se za pozen odgovor, forumu tadnje leto slabše sledim, ker je doma veliko majhnih otrok. Upam, da ste se morda že pogovorili s svetovalko po telefonu, ker je hitreje. Še vedno priporočam!

Vaša deklica je stara 3t in lepo napreduje. Žal mi je, da niste dobili pomoči in pojasnil, v čem bi lahko bila težava pri vzpostavljanju dojenja. Prav gotovo neka težava je bila in ponavadi začnemo tu reševati. Je bil morda porod težji zanjo? Ste dobili sredstva proti bolečinam, npr. injekcijo, je bil porod dolgotrajen ali zelo hiter in sprožen, je deklica morda pila plodovnico, je bila zlatenična ali kaj tretjega? Lahko gre seveda tudi samo za težave s pristavljanjem. Ste morda kaj opazovali jeziček, ali je kratek, ali je podjezična vez morda priraščena proti konici jezička in ga utesnjuje, ali deklica cmoklja in dojko pogosto izgublja? Če ste opazili kaj v tej smeri, sporočite.

Nekaj o tem, ko nekateri otroci ne sesajo dobro in mamice pomislijo, da je težava pri njih, sem razdelala tu: Ni mleka? – Kako ugotoviti, ali je težava pri mamici ali pri otroku:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6266526,6274576#msg-6274576 (glavna vprašanja). Moorda vam bo v pomoč pri razmisleku in pri nadaljevanju dojenja.

Mleko se vam je pojavilo pričakovano, običajno je 3.-5. dan po porodu, dotlej otrok pije mlezivo, ki ga je malo, a zadošča, če je otrok buden, aktiven in dobro ter pravilno sesa, kar pa pri vas ni bilo, zato je otrok rabil pomoč z dohranjevanjem, ne pa zato, ker bi “mamica zatajila”.

Odlično ste rešili problem s sesalno zmedo in deklici pokazali, kako do mleka, res krasno da ste prešli na le enkratno dohranjevanje že v dveh tednih! Vidim pa, da so vas “opremili” z vrsto napačnih predstav o dojenju, kar se v današnjih časih žal zgodi (pre)mnogim mamicam, težko je mite premagati, a če je samo to ovira, da vama z deklico dojenje še ne steče, potem boste verjetno kmalu rešili težave.

Od vas bi potrebovala še nekaj podatkov:
– porodno, najnižjo in zadnjo izmerjeno težo deklice
– št. polulanih in pokakanih pleničk v 24h, če ocenite, kakšna je barva in konsistenca blata
– koliko časa ponavadi aktivno pije in požira, kdaj ponudite drugo dojko
– koliko je dodatka zdaj skupaj v 24h

“Je pa problem, da ko jo pristavim, nekaj časa vleče pravilno, potem vmes duda v prazno, skoz jo moram spodbujat naj je in naj se ne igra, vmes bi še malce dremala…hranjenje včasih traja tudi več kot uro, uro in pol in ko jo postavim na tehtnico, je mogoče pojedla le 80ml.”
***To je kar veliko, 80ml! Koliko pa so vam rekli, da mora? Dojen otrok ima lahko zelo različne podoje, enkrat je bolj lačen, drugič čisto malo, posesa samo zato, da se umiri in zaspi. En otrok se lahko npr. pristavi 10-15-krat in popije 50 ali manj, pa bo konec dneva dobil vse skupaj dovolj mleka. Pomembno je, da OTROK SKOZI VES DAN PRIDE DO DOVOLJ MLEKA, da dobro napreduje, urniki pa so kvečjemu ovira za vzpostavljanje dojenja. Dojenje in obroki ne grejo skupaj. Tudi način sesanja je običajno tak, kot ste navedli: ko se mleko po prvih potegih sprosti (mamica ponavadi čuti izcejalni refleks kot ščemenje, mravljinčenje, včasih pa samo vidi, da je otrok začel aktivno in hitreje piti). Nekaj časa otrok aktivno požira, nato tempo upočasnjuje. Lahko malo počiva, če pa vidimo, da je premalo aktiven in bolj kot ne seslja in ne požira dosti, pa ga moramo spodbujati. Če vas to sesljanje in dudanje dojke že morda boli, čim prej popravite pristavljanje ali kar ponudite drugo dojko. O tem bi točno presodila, ko bi videla podatke o napredovanju in pleničkah, vendar načeloma nov tok mleka na drugi strani lahko dvojno koristi: mamico neha boleti, saj vztrajanje v bolečem podoju ni produktivno, pa še otrok hitreje pride do več mleka, ker ga tok na drugi strani spodbudi k več sesanja. Menjanje strani je dober način za spodbujanje šibkih sesalčkov.

“Torej po uri in pol “hranjenja” imam jaz popolnoma boleče prsi, otroka pa lačnega in seveda ne-zaspanega.”
***Ura in pol na eni dojki, obeh? Kdaj menjate? Kdaj je bolečina največja? Vmes drema dolgo časa? Imate ragade ali morda pordelo, pekočo kožo, vas morda zbada v dojki, lahko opišete? Spanje nima nobene zveze z dobrim dojenjem. Povsem mogoče je, da dobro dojen otrok ne zaspi ali le zadrema, se zbudi takoj, ko ga odložimo. Je v tem težava?

Priporočam v branje in ogled kakšen video, morda dobite idejo, kako bi lahko pristavljanje še izboljšali. Običajno bi nehalo boleti, ko je bradavica dovolj globoko. Preverjanje pravilnega sesanja in pristavljanja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983622,1983667#msg-1983667 (daljše)
http://www.lalecheleague.org/FAQ/positioning.html (angl.+ slike položajev)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983356,1983356#msg-1983356 (video posnetki)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977617,1977617#msg-1977617 (zgodba)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977071,1977097#msg-1977097 (nastavki)

Poglejte kaj od tega, ko bo čas. Primeren čas podoja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4478198,4478671 (novorojenček, mlajši dojenček)
Kako priteka mleko in zakaj je dojenje drugačno od hranjenja po steklenički:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6094517
Potrebe, ki jih novorojenček zadovoljuje z dojenjem:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4870120
“Nenehno”/dolgotrajno dojenje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981405 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4052546,4065600#msg-4065600 (14d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6054458 (14d, intenzivno nočno dojenje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4321643 (15d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6314854 (1m, mama duda, zelo je naporno)

“Prsi mi nikoli čisto ne otrdijo (so mi le prvih par dni, ko sem si jih potem pregrevala in masirala – sedaj ni več zatrdlin)”
***Dobro! Napete dojke so prej problem kot dobra stvar, mleko se tvori globoko v vašem telesu in ga ni treba čutiti. Ne čakamo nanj, čakanje je kvečjemu vzrok, da se tvori počasneje.

“kak dan imam prsne blazinice popolnoma namočene od mleka, zadnje dni pa so kar večinoma suhe.”
***Mleko izteka zaradi sproščanja hormonov, lahko ob joku otroka, tuširanju, brisanju ipd., in to nam nič ne pove, ali je količinsko mleka “veliko ali malo”. Vse to je običajno, po porodu so taki in drugačni dnevi vredu. Laktacija se vzpostavlja nekako 4-6 tednov, to je čas presežkov in tudi kakšnih krizic, ko mora otrok kak dan ali nekaj ur skupaj s pavzami več sesati, če potrebuje več mleka, drugi dan pa se recimo lahko pozna tako, da mati začuti več iztekanja ali napetosti, če recimo otrok dlje spi. Pravimo, da se to povsem umiri nekje po 6. tednu pri večini mater.

“Pijem med 2 in 3l tekočine na dan (kompot, voda, čaj za dojenje). Je pa res, da mi je situacija z dojenjem precej obremenjujoča saj ne vem več kaj še naj storim, da bi dojenje steklo tako kot mora. So mi rekli, naj se sprostim, da bo vse steklo kot mora, da se mleko še dela prvih 14 dni – no ta čas je pri meni že potekel, napredka pa vsaj sama ne vidim in me to zelo žalosti.”
***To ne pomeni, da po 6t ni več možno nič narediti, prav nasprotno, tvorba mleka se ves čas lahko povečuje, ko otrok bolje in pogosteje sesa. To je namreč tudi način, da se tvorba mleka prilagaja vedno večjih otrokovim potrebam, ko otrok raste. Mamica sprva tvori malo mleka, le nekaj decilitrov ali okoli pol litra, denimo, pri pol leta pa že dvakrat več, mamice polno dojenih dvojčkov pa še dvakrat več od tega. Nimam pojma, od kod je priščo teh 14 dni, informacija, da se tvorba mleka povečuje le dva tedna, je popolnoma napačna in nelogična. Prehod na polno dojenje je včasih naporen zaradi okoliščin v zvezi z otrokom, ne pa običajno zato, ker bi bil pri materi problem. Kako ohraniti in povečati tvorbo mleka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981548,1981578#msg-1981578
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977902,1977902#msg-1977902 (kako deluje zakon PP)

Prosim dopišite, da vam lahko morda konkretno napišem, kaj narediti, kako umikati dodatek, da ne bi ogrožali napredovanja deklice.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljena ga. Mojca,

najlepša hvala za vaš odgovor. Ste mi dali novega upanja. Sicer se zdaj 1 dan prehranjuje samo z AM (s črpanjem mleka v uri intenzivnega črpanja načrpam iz obeh dojk samo 30ml).

Ne vem, ali je bil za hčerko porod težji – takih zadev mi v porodnišnici niso nič povedali. Sam porod je trajal 12 ur, končal se je tako, da so mi pritiskali na trebuh, da je prišla ven, vstava temenska. Proti bolečinam sem prejemala Ultivo. Začel se je spontano z odtekom vode. Podatka o zaužitju plodovnice nimam. Da je bila malce zlatenična, sem izvedela kasneje v obrazložitvi moje osebne zdravnice na kontroli hemoglobina, ko je razbrala iz odpustnega lista (v porodnišnici mi tega niso povedali). Pediatrinja v porodnišnici je povedala, da ima podjezično vez nekoliko krajšo od “standarda” vendar je ni prerezala (to ima zgleda po meni saj imam jaz isto).

Porodna teža: 3420
Teža ob odpustu: 3120
Trenutna teža (starost 26 dni): 4050

Plenička polulana pred vsakim hranjenjem (hrani se na 2,5 do 3 ure) – torej cca 8 polulanih pleničk. Pokakanih je dnevno povprečno 3-5. Barva je rumenkasta, včeraj zaradi AM bolj gosto, pred tem, ko smo kombinirali dojenje + AM, pa je bilo včasih bolj gosto, včasih pa čisto vodeno, še vedno rumenkaste barve.

Sedaj je večinoma na AM vendar če je še možno, bi to rada spremenila. Je sploh še kakšna možnost, da bi polno dojila?

Ko sem jo dojila, je tehtnica vedno pokazala različno. Včasih samo 40ml, včasih 50ml, včasih 100ml, včasih 80ml razlike. Vendar če je hčerka pojedla npr 80ml ali manj, ni bila po podoju nikoli umirjena. Še vedno je iskala hrano in bila “tečna” in dokler ji nisem dala še določene količine AM, je bilo tako (dojk ji ponavadi nisem več ponudila, saj so me bolele). S tega vidika sem sklepala, da od mene ne dobi dovolj. Nihče mi niti ni povedal, koliko mora tak otrok pojesti. Na približno sem se orientirala po količini, ki je navedena na AM za posamezni obrok – kar je zgleda daleč od pravilnega.

Ura in pol na obeh dojkah. Ponavadi sem menjala, ko se je začela taka ostra bolečina (kot bi me z nečim piknili) iz bradavice proti notranjosti. Bolečina je bila največja prvih nekaj povlekov (kar je baje normalno-na to nisem dajala veliko pozornosti) ter potem na koncu tale ostra bolečina (ki si je ne znam razložit zakaj do nje pride). Vmes je nisem pustila veliko časa dremati – ponavadi sem jo probala zbudit, če je le uspelo, da sva nadaljevali s podojem. Največkrat se je zbudila, če sem jo odložila. Potem je spet začela iskat in bila “tečna” dokler ni dobila še.

Dude ne mara (kar nas veseli). Zagrabi jo le, ko čaka na hrano; npr. ko jo je mož držal in sem se jaz pripravljala oz. zdaj ko pripravljam flaško.

Napisala ste, da se laktacija vzpostavlja 4-6 tednov. Je torej še kakšna možnost, da polno dojim?

Že vnaprej hvala za pomoč.

Zdravo.

Sevada lahko polno dojite! Saj že dojite, mlekec se lepo dela, hčerkica pridno je. Količina izčrpanega mleka ni nikoli (ali zelo redko) pravilen pokazatelj, koliko mleka ima mamica. Otrok lahko posesa veliko več mleka kot ga lahko izčrpamo. Dojenček ne sesa samo za lakoto, ampak tudi umiritev, bližino, uspavanje,… Mleko pa se tvori ves čas in ga nikoli ne zmanjka.
Sinko je bil prva 2 meseca cel čas na mene priklopljen. Čez dan je jedel na manj kot uro. Celo popoldne in večer. Me pa dojenje nikoli ni bolelo. Mogoče ni pravilno pristavljena. Pa ne tehtati podojev. Tehtajte samo kako teža narašča tedensko pri otroku. Tehtanje podojev je samo za zmedo.
Sej bo šlo, opazujte otroka in se ravnajte po svojem občutku, ta je pri mamicah tisti “ta pravi”.

MariZa, hvala za več podatkov.

Možno bi bilo, če je bil porod nekoliko zastojen, da bi to vplivalo na počutje otroka po porodu in slabše sesanje.

“Pediatrinja v porodnišnici je povedala, da ima podjezično vez nekoliko krajšo od “standarda” vendar je ni prerezala (to ima zgleda po meni saj imam jaz isto).”
***Če deklico to moti, da bi se dobro prisesala, če opažate, da izgublja dojko, če opažate, da pri dojenju cmoka, če opažate, da je vez zelo blizu konice jezička ali da je celo jeziček videti nekako kot bi imel srčasto obliko, potem je možno, da otroku ta vez otežuje dobro dojenje. Ker včasih otežuje tudi govor otroka in je zaradi obeh razlogov smiselno, da se jo čim prej ambulantno zareže (to je hiter poseg, ki otroku lahko močno olajša dojenje). Priporočam, da si še ogledate otrokova usteca, ko npr. zeha, morda pridobite še drugo mnenje ali se ponovno o tem pogovorite s pediatrom na naslednjem pregledu.

Poskusite se ne obremenjevati s polnim dojenjem za enkrat. Vzemite vsak dan posebej, to bo najmanj obremenjujoče za obe in korak naprej. Seveda je mogoče vse, zelo majhna je še, včasih se polno dojenje vzpostavi tedne kasneje, kdaj celo nekaj mesecev kasneje, in to ni prav nič nenavadno. Nekaj zgodb, če boste imeli čas. Težki začetki – zgodbe mamic:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5926536 (5d, zaspanček, težave s pristavljanjem)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979673 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6013343 (2t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4582653 (2t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4674894 (2t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6403788 (3t, CR, dojenje ni steklo, možnosti)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5886591 (3t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981780 (1m, težji porod, zaspanka)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6413079 (1m zaspanček, mati veliko bolna, a je šlo!)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1515&t=1515 (nedonošenka, uspeh po 1,5m)

Napredovala je prek 900g v manj kot mesecu, to je nadpovprečno. Tehtanje podojev ni merodajno in ga ne uporabljamo za merjenje uspešnosti dojenja, prej povzroča zmedo in nelagodje kot kaj drugega. Vaše meritve so popolnoma normalne, otrok enkrat posesa veliko, drugič malo, tretjič nekaj vmes. Bistveno je, da skozi ves dan pride do kar se da največ mleka, zato običajno novorojenčkom priporočamo vsaj 8, bolje 10-12 podojev, nekateri pa jih rabijo še dosti več, tudi 15, 20, to se že težko šteje in razmejuje, zato pač dojimo na otrokovo pobudo. Bolje se dojenje običajno vzpsotavlja, če ponujamo, ko otrok še ni zelo lačen. So dojenčki, ki tega ne marajo, a večina sprejme.

“Vendar če je hčerka pojedla npr 80ml ali manj, ni bila po podoju nikoli umirjena.”
***Za to je lahko mnogo vzrokov. Nikakor ne nujno, ker ste jo slabo podojili. Lahko, da otroka tišči zrak. Lahko ima prebavne težave in ga napenja. Lahko ima refluks in ga peče. Morda potrebuje telesni stik, nošenje in zibanje, lahko rabi dodatno sesanje in se zato ne umiri. Popolnoma razumem vašo bolečino in nezmožnost, da bi dodatno podojili, te bolečine so včasih hude.

Nihče vam ne more povedati, koliko mora pojesti, ker ni pravila. Ravnamo se po znakih tukaj. Kako mati ve, da njen dojenček dobiva dovolj mleka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4718681 (znaki – kratko)

“Na približno sem se orientirala po količini, ki je navedena na AM za posamezni obrok – kar je zgleda daleč od pravilnega.”
***Da, to še za dojenčke na prilagojenem mleku v tej starosti redko drži. Večina ni vedno enako lačna, želodčej je majhrn in neraztegljiv, potreba po sesanju intenzivna, tako da je pogosto bolj ustrezno velikokrat po manj. Je pa odvisno od potreb posameznega otroka.

“Največkrat se je zbudila, če sem jo odložila. Potem je spet začela iskat in bila “tečna” dokler ni dobila še.”
***To ni povezano s pomanjkanjem mleka ali s tem, da bi mati otroka slabo dojila. To je značilen vzorec v prvih tednih. Tu je pojasnilo. Zakaj se dojenček zbudi, ko ga odložimo:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980469 (1m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4794487 (10d)

“Napisala ste, da se laktacija vzpostavlja 4-6 tednov. Je torej še kakšna možnost, da polno dojim?”
***Je. Tudi delno dojenje je vredu. Tudi en podoj je vredu. In vredu je tudi, če bo zmanjkalo energije in če potrebujete več časa, da si napolnite baterijo. Prepričana sem, da ste zelo pozorni in skrbni in da dojenje tega ne bo spremenilo. Upam, da imate dovolj podpore tudi doma, to je koristno. Nekaj je odvisno od vas, koliko boste zmogli, od časa, počutja, energije, nekaj pa od deklice, koliko bo sprejemala vašo pobudo. Svež začetek potrebujeta. Pristavite jo, ko boste dobro, morda bo bolje, ko ne bo preveč lačna oz. ko bo dokaj mirna. Nato stopnjujte. Ponujajte pogosto, kolikor se bo dalo. Lahko pišete, kaj se dogaja, mnogim mamicam je to v oporo.

Kako je zdaj z bradavicami, so še boleče?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

živjo

jaz ima tudi podobno težavo pri dojenju. Imam 5 tednov staro punčko, s katero se polno dojimo. Dojenje je na začetku lepo steklo, sedaj pa se že kak teden pojavljajo težave. Mala se mi med podoji jezi, včasih že malo pojoka, opažam tudi da se ne pristavlja več tako uspešno kot se je prej, saj med dojenjem cmoka, zadnje čase pa tudi velikokrat izgubi dojko. S tem na začetku nismo imeli težav, saj se je lepo pristavljala. Dojke imam mehke in ne morem ocenit koliko imam mleka, opažam pa da prvih 5 minit dokaj lepo sesa, potem pa se začne pretegovanje, spuščanje bradavice in jeza ter nato panično iskanje bradavice. Ko jo nato pristavim še na drugo dojko je to še slabše. Opažam tudi da je proti večerju zadeva slabša. Ponoči se ponavadi dobro podojimo, zadnjih par noči imamo samo problem, ko zgubi bradavico. Ko slišim da cmoka jo odstavim in ponovno pravilno pristavim, vendar to velja spet samo nekaj potegov, nato pa ponovno začne cmokati in prav čutim kako zgubi bradavico, saj me takrat zelo zaboli. Ker me je strah da je lačna sem ji ponudila tudi dodatek, vendar ga ni hotela. Tako predvidevam, da mi mleka ne primanjkuje, kljub temu da imam čist mehke dojke. Dojim jo večinoma tako kot ona hoče, od 1 ure pa do 3 ur podnevi, ponoči jo pustim, sam ponavadi se zbudi 2 krat. Plenice so normolno polulane in pokakane. Naj omenim še to da ima dudo zelo rada in ima zelo močan sesalni refleks, zato me čudi zakaj sedaj to.

Ob tem problemu sploh ne vem kako bi vzpostavila dojenje tako kot je bilo prve 3 tedne. Tako dojenje kot je sedaj je že prava muka. Razmišljam, da bi pričela dojiti z nastavki, vendar ne vem če bi težavo s tem rešila.

Prosim, če mi svetujete kaj mi je narediti.

že vpraprej nalepša hvala za pomoč

Pozdravljeni, tasi6!

Vaša deklica bo stara mesec in pol in se polno doji. Med podoji se je začela kregati, včasih cmoka in izgublja dojko.

Ena možnost bi bila, da jo tedaj preprosto date na drugo dojko, kadar bo delovalo. Če vidite, da ni nič bolje, bi bilo možno, da ima prebavne težave, morda jo tišči zrak, pomagajte ji z nošenjem in zibanjem podreti kupček – morda ima s tem malo težav, kaj menite?

Kreganje na dojki in znaki, ki jih opisujete, so tipično za dojenčke, ki imajo nekoliko težav s prebavo. Tipično je tudi, da se situacija proti večeru slabša, saj je otrok utrujen, mamica prav tako, težko ga je umiriti in uspavati.

Kako pa deklica napreduje, lahko napišete najnižjo, porodno in zadnjo izmerjeno težo ter število polulanih in pokakanih pleničk?

Ali se deklica tudi krivi nazaj, odriva, izteguje? Dela to npr. tudi v položaju za podiranje kupčka prek rame? je morda napeta, mogoče tudi hipertona? Preverite, ali bi bilo možno, da ima nekaj ekstenzijskega vzorca? To rešujemo s hendlingom in izogibanjem položajem, v katerih se otrok odriva. Poglejte tukaj. Ekstenzijski vzorec – otrok je napet, se odriva, krivi nazaj, upira:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704,4481382#REPLY (2m)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1590779 (forum Pediatrija)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,5027042 (Zloženka o handlingu, IVZ)
http://www.youtube.com/watch?v=WfZDWtXDewA (slovenski video, prikaz handlinga)
http://med.over.net/forum5/read.php?11,515970,515970#msg-515970 (izkušnje mamic)

Morda vam bodo v pomoč tudi te povezave. ABC – odkrijmo razlog kreganja na dojki:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704,4188456#msg-4188456
Kreganje na dojki, zavračanje dojenja, nemirno dojenje – izkušnje:
http://med.over.net/forum5/list.php?94,page=1#msg-4310755 (3t)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1933&t=1933 (6t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1984748,1984765#msg-1984765 (1m in 1,5m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4720236 (6t, 7t, veliko več podojev, kreganje)

Če se je doslej deklica dobro dojila, lepo napredovala in primerno polnila pleničke, ti znaki ne kažejo lakote in niso znak, da je karkoli narobe s tvorbo mleka. Jemljete morda vi ali deklica kakšna zdravila? Je (bila) deklica kaj bolna, prehlajena, ali kdo drug v družini?

Drži, da mehke dojke niso znak slabe tvorbe mleka. Lahko je tudi prav nasprotno. Potrebovala bi podatke o teži in pleničkah, da lahko ocenim bolje. A glede na to, da dojite na njeno pobudo in da ste navedli, da so pleničke vredu, menim, da je s tvorbo mleka vse vredu in da se deklica krega iz nekega drugega vzroka, da potrebuje vašo pomoč pri umirjanju in veliko tolažbe, ne pa dodatek.

Ali jo pomiri, če ji namesto dude ponudite dojko? So situacije, ko hoče dudo in dojenje odkloni? Kako pogoste so?

Starost, v kateri je vaša deklica, je zelo značilna prav po tem, da se prej mirni dojenčki začno kregati na dojko. Ste morda opazili kakšno nenavadno konsistenco ali barvo blata? Ima deklica morda kakšne izpuščaje na koži? Imate veliko kravjega mleka v prehrani? Nekateri dojenčki so predvsem na kravje mleko in izdelke iz njega preobčutljivi in to se hitro začne kazati prav s kreganjem med dojenjem, nemirom, večjo potrebo po umirjanju, hlastnem sesanju dude ipd.. Če bi se nadaljevalo, lahko za 2-3 tedne poskusite to izločiti iz prehrane in po tem času bi se občutljiv otrok verjetno umiril.

Dvomim, da gre za težavo z bradavicami ali da bi deklica potrebovala nastavke.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Najlepša hvala za odgovor.

Deklica je bila ob rojstvu težka 3580g, najnižjo težo je imela 3350g, po enem mesecu pri pregledu v posvetovalnici je imela 4550g. Ob rojstvu je bila velika 51cm, pri pregledu pa 54cm.

Poleg tega kreganja opažam zadnja dva dneva, da tudi ne je več veliko, kot je prej. Saj mi zaspi že po parih minutah in kljub temu da jo zbudim noče sesati. Prav tako mi včasih joka in ji ponudim dojko, vendar le to odklanja, seveda nato dobi dudo. Plenice so bile prej vedno polne, cca. 5-6 polulanih in 1-2 pokakane. Medtem ko so zadnja dva dneva pokakane še vedno, medtem ko pa polulane niso več tako. Prej je bila polulana plenica res polna, sedaj sicer je polulana, vendar ni več tako polna.

Imamo kar nekaj težav tudi s podiranjem kupčka. Včasih ga lepo podre, medtem ko ga včasih ne podre tudi po 10 minutah ne. Je pa kar firbčna, tako včasih pri podiranju kupča čez ramo, glavo drži pokonci. In tudi sicer je zelo rada da jo držimo pokonci čez ramo,da gleda okoli.

Zgleda da ima tudi neko alergijo, saj ima polno izpuščajev po obrazu in po vratu, začeli pa so se ji delati tudi po prsih. Zato sem danes dobila napotnico za testiranje. Največ alegij naj bi bilo na mleko in jajce, zato so mi predlagali, da to kar odstranim z jedilnika.

Naj povem še to, da si v teh dveh dneh ko mi noče tako jesti, dojke praznim sama. Napumam cca. 150ml. Tako da mislim, da imam mleka dovolj.

lp

Hvala za več informacij. Deklica je zelo dobro napredovala, kar 1,2kg od najižje teže, to je super! Možno bi bilo, da ima prebavne težave, morda se kdaj prenaje, še bolj verjetno pa je, da gre res za povezavo s kakšnim alergenom. To ne pomeni, da bo vedno alergična, veliko dojenčkov pa je preobčutljivih na kravje mleko.

Priporočam vam dieto brez kravjega mleka in izdelkov, pozorni bodite, da izločite tudi v sledeh, sirotka in mlečne beljakovine so v mnogih industrijskih živilih, tudi salamah, hrenovkah, namazih ipd.. Če povsem izločimo, traja ponavadi 2-3 tedne, da se mamino in otrokovo telo očisti mleka. Po tem obdobju, včasih pa že prej, se otrok običajno vidno umiri. Več tukaj. Kolike:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4326988 (materino ali prilagojeno mleko, alergije)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981613 (učinek kravjega mleka)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5822036 (1-2m, pojasnila, zakaj dieta brez KML)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4066087 (1m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4574270,4629900#msg-4629900 (2m, zelo hud jok)

“Poleg tega kreganja opažam zadnja dva dneva, da tudi ne je več veliko, kot je prej. Saj mi zaspi že po parih minutah in kljub temu da jo zbudim noče sesati.”
***Je morda spremenila vzorec sesanja in spanja? To dojenčki večkrat naredijo. Ponujajte dojenje na svojo pobudo, če vas bo skrbelo. Sicer pa kak dan lahko poskusite na njen način, morda bo enako vredu. Morda tedaj bolj rabi spanec kot podoj, ko odkloni, bo pa sesala kasneje. Glede na super napredovanje lahko domnevate tudi, da ne rabi vedno in da je kdaj vredu tudi večji razmak.

“Prav tako mi včasih joka in ji ponudim dojko, vendar le to odklanja, seveda nato dobi dudo.”
***Morda tule kaka ideja.
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979195,1979195#msg-1979195 (čl. Ko dojenček joka)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980267 (čl. Nosite svojega otroka)

Včasih je napetost otroka, pogosto dvigovanje, odrivanje, težave s kupčki… posledica težav s prebavo, preobčutljivosti, kolik, alergij. Ko najdemo vzrok, se vse to tudi uredi. Vseeno pa bi bil koristen hendling, pogledate ali je še kaj, kar lahko v tej smeri še naredite, npr. izogibate se položajem, v katerih otrok preveč opleta z glavico ali se odriva, ker to povzroča dodatno napetost in potencira težave. Kupček morda podirate tako, da je otrk obrnjen naprej in dobro podprt. Poskusimo lahko dojenje leže, pa predvsem ponudimo takoj ob prvih znakih zbujanja, ko je otrok še čisto miren, ob uspavanju, ko smo ga že delno uspavali, morda bo lepše potekalo tudi dojenje ponoči ali sredi plitvega spanja.

Testi so lahko lažno negativni, zato vam v vsakem primeru najprej priporočam dieto brez KML. Seveda ste verjetno že preverili morebitne druge vire, npr. pralni prašek, otrokovo kozmetiko, to bi bilo smiselno popolnoma opustiti.

Laktacija odlično deluje, sicer ne bi bilo takega super napredovanja. Ni razloga, da bi nastale težave pri vas. Priporočam morebitno nujno potrebno dohranjevanje brez stekleničke, da se izognete največji težavi za nadaljevanje dojenja, sesalni zmedi. Drugačno dohranjevanje – brez umetnih bradavic in sesalne zmede:
http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html (lonček)
http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp (alternative steklenički)
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html (lonček +foto)
http://www.ccmckids.org/programs/breastfeeding_cupfeeding.asp (lonček +foto)
http://www.amedababy.com/product/6-10075-17246-7.html (primer lončka za novorojenčka)
http://www.foleycup.com/index.htm (primer lončka za novorojenčka)
http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html (kliknite »cup feeding video« in »soft-feeder instructions«)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,
imam teden dni starega otročička, ki se na polno doji od začetka.
Zanima me, ali je to normalno, da se na začetku otroček doji po eno urico skupaj? Pri nama zgleda dojenje takole, da se 5min intenzivno doji, potem vmes malo zadrema, počiva, se ckrlja, nato zopet parkrat povleče…in poredvsem je zoprno, ker po eni uri dojenja, bi se čez pol urice zopet priklopil na dojko. To je porecej mučno in me zanima ali je to samo na začetku in se bo kasneje uredil nek ritem? Sklepam, da je to zato, ker se ne naje dobro in bi potem zato bil non stop priklopljen na dojko.
Kako naj bi dojenje sploh potekalo?
Naj bi en obrok predstavljal izpraznitev ene dojke ali izpraznitev obeh dojk?
Koliko časa naj traja en obrok-dojenje?
Naj še povem, da ponoči, ko se prenehava dojiti nastane problem, ko noče več zaspati v svoji posteljici ampak bi spal na moji dojki…kako naj se lotim problema?
Hvala za odgovor in prijazen pozdrav,
Danijela

Pozdravljeni, Danijela, opravičujem se, ker niste dobili odgovora, ko ste ga potrebovali. ZDaj je vaša situacija gotovo drugačna, vsekakor pa so bile tudi vaše zgodnje težave povsem pričakovano in običajno vedenje novorojenega otroka. Upam, da ste odgovore morda našli v iskalniku najpogostejših vprašanj, vsi so namreč zajeti v sklopu PRVI TEDNI.

Ne, tak ritem otrok nima zato, ker “se ne naje dobro”, tako interpretirajo nekateri, ki o dojenju premalo vedo, matere pa seveda to slišimo in nas logično začne skrbeti.

Dojenje nima nič skupnega z logiko obrokov, je veliko več kot hranjenje, dojka se nikoli ne izprazni in vedno priporočamo ponujanje obeh dojk, če je otrok za to, ker je stimulacija dojk boljša. So seveda tudi okoliščine, ko se otrok lahko uspešno doji ena dojka – en podoj, kadar se doji tako na svojo pobudo in ob tem dobro napreduje. Noben sistem ni boljši od drugega, če ob obeh otrok lepo napreduje. Trajanje je individualno odvisno od otroka, ni pravila.

Nenehno dojenje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981405 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4052546,4065600#msg-4065600 (14d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6054458 (14d, intenzivno nočno dojenje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4321643 (15d)
Primeren čas podoja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4478198,4478671 (novorojenček, mlajši dojenček)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4708209 (10min ali več? na eni ali na obeh dojkah?)

Dojenje v skupkih/grozdih:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6996537,7040888#msg-7040888 (16d)

Kako priteka mleko in zakaj je dojenje drugačno od hranjenja po steklenički:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6094517
http://med.over.net/forum5/read.php?94,7295016 (kako poteka izcejalni refleks, iztekanje mleka)

Potrebe, ki jih novorojenček zadovoljuje z dojenjem:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4870120

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni
Ponovno se oglašam, ker se mi zdi, da sem čedalje bolj obremenjena z dojenje oz. s količino mleka ipd. Pri sinu, ki je star dobre tri tedne, imam občutek, da slabše pridobiva na teži (predvsem če ga primerjam z njegovim leto in pol starejšim bratcem, kjer nama je dojenje zelo lepo steklo). Trenutno se počutim zelo nesigurno in nemočno; sem pod velikim stresom in se bojim, da bom zaradi tega izgubila mleko – tega si pa ne želim, ker je želja po dojenju res velika ; tako pri meni, kot tudi sinček kaže veliko zanimanje zanj.
Naša najnižja teža je bila 4090g (porodno je ujel, ko je bil star 14 dni – 4380g)- po tem ga nismo več tehtali. Dojiva se skoraj na eno uro in pol; vmes spi 10-15 minut, ostalo je buden. V dojkah imam itak občutek kot da sem ves čas popolnoma brez mleka, poleg tega me močno bolijo.
Polulanih in pokakanih plenic imamo ogromno- predvsem pokakanih je vsaj 4-5 dnevno.Ali je to preveč kakanja. Preden se pokaka, ga zelo napenja in joka.Kupčke zelooo slabo podirava.
Imamo tudi hude krčke, pri katerih ne pomagajo nobene kapljice, kar smo jih sprobali – lefaxin, coliprev, vetrovne kapljice. Moja prehrana sicer vsebuje mlečne izdelke – ali je to zjutraj namaz (mlečni ali maslo ali margarina; 2-3 kose) ali pa 2,5dl jogurta s kosmiči. Torej mlečni zajtrk; mleka ne pijem, prav tako ne jem mlečnih izdelkov za ostale obroke. Ne jem svinjine in svežega sadja, ker so bili krči po omenjeni hrani še intenzivnejši.
Moti me pri sinu oz. ne vem, kakšno pravilo je glede trajanja podojev. Sin vleče intenzivno 5-7 minut in zaključi. Tudi druge dojke noče sprejeti v tem podoju. Ne vem, katero dojko mu naj potem ponudim v naslednjem podoju, ker ne vem, koliko hranljivega mleka je sploh dobil s tako kratkim podojem. (moram povedat, da se je prvi tudi dojil samo 10 minut na podoj, ampak je veliko bolj napredoval na teži – videno, brez da bi potrebovali tehtanje).
naj povem, da ima za tolažbo veliko dudo, ker med že tako pogostimi podoji v času, ko je buden, zelo veliko joka in ga potolažimo z dudo, ker me prsa preveč bolijo, da bi ga imela priklopljenega 24 ur/ dan
Popolnoma sem zmedena in imam občutek, da imam zadnje tri-štiri dni vse manj mleka. Bojim se, da ga bom izgubila.

Pozdravljeni, buka!

Najprej naj vas opogumim – laktacija je izjemno vztrajen in vzdržen mehanizem, to gotovo že veste, vas pa povsem razumem, da je včasih lahko situacija težka in strahovi upravičeni. Dosežena porodna teža do 14 dneva je povsem pričakovana in normalna. Občutek v dojkah je nepomemben, matere, ki dojijo pogosto in v prvih tednih kar naprej (“enkrat na dan” – vses dan, kot je rekla ena mamica), imajo lahko povsem mehke dojke.

Bolečina gotovo ni vredu. Je to bolečina na začetku podoja, poškodbe baradice, zbadanje, pordela in skeleča, razpokana ali kako drugače poškodovana koža, se bolečina nadaljuje tudi, ko ne dojite, lahko opišete?

Ob ogromno polulanih in pokakanih plenic je zelo malo verjetno, da bi bile težave kakorkoli povezane s količino mleka ali slabim dojenjem otroka. Sploh če je blato lepo gorčično in normalno tekoče, ne smrdi, ni zeleno ali vodeno in ga otrok ne izstreljuje, ni penasto ali s krvavimi nitkami… Ne, to nikakor ni preveč kakanja, veliko novorojenčkov kaka po vsakem dojenju, več kakanja običajno pomeni, da ima otrok večji vnos mleka in ni razlog za skrb, če je seveda še blato normalne barve in konsistence, kot sem navedla.

Glede krčev – morda bom laže ocenila, če res še opišete blato. Kako pogost pa je ta jok? Ali ga lahko umirite z dodatnim dojenjem ali zavrača? Se krega na dojki, upira, odriva?

“Moti me pri sinu oz. ne vem, kakšno pravilo je glede trajanja podojev. Sin vleče intenzivno 5-7 minut in zaključi. Tudi druge dojke noče sprejeti v tem podoju. Ne vem, katero dojko mu naj potem ponudim v naslednjem podoju, ker ne vem, koliko hranljivega mleka je sploh dobil s tako kratkim podojem. (moram povedat, da se je prvi tudi dojil samo 10 minut na podoj, ampak je veliko bolj napredoval na teži – videno, brez da bi potrebovali tehtanje).”
***Pravila ni, vsak otrok ima svoj vzorec sesanja. Nekateri imajo kakšne težavice in tudi te določajo, kdaj in koliko bodo lahko sesali. Ali lahko fantka dvignete in kmalu nato vrnete na dojko? Lahko na isto ali na drugo. Recimo po kratkem nošenju, podiranju kupčka, previjanju… Ali lahko sesa večkrat (v grozdih/skupkih) v nekaj urnem obdobju, ko ni zelo zaspan? Če ima tudi dudo, jo skušajte omejiti na krizne situacije, če ima še druge tekočine, npr. vodo, čaj, pa jih povsem umaknite. Aha, šele zdaj vidim, da ima veliko dudo, ker vas dojke preveč bolijo. Mislim, da je nujno razrešiti težavo bolečin.

Mleka zagotovo ne boste izgubili, če vas zelo skrbi, pa bi bilo smiselno, da ga stehtate in se pomirite. Nato pa vsekakor ugotovite, od kod te bolečine. Ali fantek klešči dojko, jo izgublja, cmoka, se doji morda na bradavici in zaobjame manjši del kolobarja, je bil po porodu kaj hipoton ali hiperton?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Bolečina je prisotna bolj proti koncu dojenja oz. če ga po kratkem dojenju ponovno pristavim na isto dojko. Tisto ”zoprno” ščemenje v obeh dojkah v začetku dojenja mi je poznano, je zoprno, ampak ni bolečina. Bolijo me predvsem bradavice, ker občasno se tudi odriva od dojk in jih želi samo dudat oz. imet v ustih, lizat – takrat boli
Krvavečih bradavic, brazgotin ipd. nimam.Včasih dojka / okoli kolobarja boli tudi ko ne dojim, ampak to takrat, če močneje pritisnem nanjo (starejši sin se recimo včasih premočno stisne k meni)

Blato je normalne rumene barve; morda sem parkrat zasledila rahlo zelenkasto – recimo v vsem tem času ko sva doma ene 4 krat; no danes pa sedaj popoldne zadnji dve plenički sta vsebovali bolj zelenkasto blato. Izstreljuje? Ne vem, kako to mislite – medtem ko ima vetrove, se včasih tudi pokaka – takrat je bl tko, no.
Ta jok zna biti ob zelo različnih urah in različno dolg. Recimo, danes je ponoči pojokaval od enih zjutraj pa to sedmih, vendar jok ni bil krčevit. Krčevit jok je običajno kako minuto-max. dve minut, pa je bolje in čez kakih 5-10 minut ponovno. Tak ritem traja ponavadi recimo po pol ure, kakih 3-4× dnevno (kot sem rekla, ob različnih urah – največkrat pa dopoldne med 8-11 in popoldne med 16-19)

Včasih dodatno dojenje pomaga, včasih ne. Takrat se dojenju upira, zavrača dojko, se krega – npr. malo prej je bilo tako.

Kar se dojke tiče med dojenje, jo včasih želi cmokat, vendar ga takrat odstavim, ker me boli in tega ne želim. Hipoton po porodu ni bil (za to vem, kako izgleda, ker imam hči z DS), kako naj bi se kazala hipertonija, mi ni poznano. Rekel mi ni nihče, da bi bil eno ali drugo; ne v P, ne patronažna

Hvala za pomoč in za hiter odgovor – tehtava se tako, da se stehtam najprej jaz, potem vzamem sina v naročje, vendar ta teža ne vem, če je kaj zanesljiva – ali bi se nanjo lahko zanesla? (druge tehtnice žal
nimam).
Vesela bom vsake vaše pomoči

Dudo ima zadnje dva dneva več, vleče jo predvsem takrat ko ga zvija, ko spi in sicer ko je buden je nima ali pa zelo redko za kako minuto. Drugih tekočin poleg dojenja mu ne ponujam.

Kar se sesanja tiče, včasih podreva kupček in se potem dojiva dalje (na isti dojki, vsaj največkrat), ampak to redko. Tudi če je buden, včasih po tistih 5-7 minutah ne želi več dojke, nobene.

Bolečina proti koncu podoja bi lahko nakazovala, da dojenčku bradavice zleze rahlo bolj ven, torej da ni več tako globoko v ustih. Kadar je boleče, ali lahko premaknete na drugo dojko ali popravite pristavljanje tako, da bo otrok zarit v dojko? Morda pogledate tole, če vidite kaj, kar bi še lahko naredili.
Preverjanje pravilnega sesanja in pristavljanja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983622,1983667#msg-1983667 (daljše)
http://www.lalecheleague.org/FAQ/positioning.html (angl.+ slike položajev)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983356,1983356#msg-1983356 (video posnetki)
Težave v prisesavanju dojenčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4503197 (ne odpre dovolj ust in se slabo prisesa)

Dojenček se ne sme dojiti na bradavici, ker to bolei, zaobjeti mora kolobar, vedno, sicer ga popravimo tako, da ga prižamemo k sebi, s prsti popravimo navzgor in navzven kotička njegovih ustec, potujemo po ustnicah in jih obrnemo rahlo navzven, če je mogoče, da bradavica spet zleze globlje. Menjamo položaj ali menjamo kar stran, pomembno je, da ne vztrajamo v bolečem dojenju.

Če bi se slabšalo, če bi koža postaja pordela, skeleča, pekoča, če bi vas zbadalo… bi bilo treba pomisliti tudi na glivično vnetje kot možen vzrok, ne nujno le sesanje otroka.

Kaj pa cmokanje, tleskanje, ali otrok delat to, ali zgublja bradavico med podoji? Tudi kakšno neidealno sesanje v smislu tehnike je lahko vzrok…

“Včasih dodatno dojenje pomaga, včasih ne. Takrat se dojenju upira, zavrača dojko, se krega – npr. malo prej je bilo tako. “
***Mogoče je, da ima tedaj tudi kakšne prebavne težave ali pa se preprosto ne more umiriti. Morda lahko poskusite kakšen način iz tega članka za različne situacije. In poskusite dojenje po tem, ko se bo vsaj delno že umiril. Ko dojenček joka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979195,1979195#msg-1979195

Hipertonija – pomislila sem na prehodno reč, ko so dojenčki prenapeti, se krivijo in odrivajo. Gre za blagi ekstenzijski vzorec, ki lahko postane čedalje bolj izrazit, tipično v drugem, tretjem mesecu, lahko se kaže le pri dojenju in pri odrivanju, dvigovanju, opletanju z glavico pri podiranju kupčka. A ne vem, če se pri vas to dogaja, pripenjam za vsak slučaj, da se prepričate, da to ni problem. Včasih je odrivanje zgolj posledica kakšnih prebavnih težav in je torej le občasno prisotno, ne gre pa za problem, ki bi mu morali posvečati veliko pozornosti, tako ali tako je večinoma ta zadeva čisto prehodna in omejena na zgodnje mesece. Ekstenzijski vzorec – otrok je napet, se odriva, krivi nazaj, upira:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704,4481382#REPLY (2m)

Za tehtanje si lahko tehtnico sposodite ali prosite patronažno službo, ali pa otroka preprosto odnesete v posvetovalnico, morda prej pokličete, ga date na tehtnico in ste mirnejši.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Morda bi lahko rekla, da je hiperton; sploh mi je padlo v oči ”opletanje glavice” ker jo že sedaj želi sam držat pokonci. Ko ga imam na terapevtski blazini, leže na hrbtu, se mi že sedaj obrača levo in desno na bok. Odriva se pa le pri dojenju,samo imam občutek, da je to takrat, ko ima krče.

Med podoji ne cmoka; sploh pa ne izgublja bradavice. Ko se doji, se doji mirno in aktivno vleče tisti čas; nič ne izpušča, razen če ga mleko zalije, oz. se mu zaleti, vendar to tudi ni pogosto. Izpušča mi bradavico le takrat, ko vidim da ima krče in ga takrat pristavim – takrat se je pa sedaj nekajkrat zgodilo, da je spuščal bradavico.
Pristavljen je pravilno – tudi patronažna je pogledala način pristavljanja; pa tudi komaj 8 mesecev je, kar sem nehala dojiti starejšega, pri katerem ni bilo težav – mlajši je pristavljen enako – tako da v način pristavljanja ne dvomim. Mislim, da so bolečine prej od prepogostega pristavljanja ali pa morda glivično.

Ali je normalno, da ima novorojenček čist bel jeziček? Ker pri starejšem se ne spomnim, da bi to opažala, ali pa nisem bila pozorna.

Tehtanje – v četrtek imava tako posvetovalnico, ko bo star natanko en mesec, potem bom pa videla, koliko je nujno še s tehtnico poizkusit. Predvsem me zanima, koliko poje na obrok – morda bi tukaj našla odgovor, zakaj tako pogosto dojenje (morda poje premalo za en obrok oz. potrebuje veliko več manjših obrokov na dan)

New Report

Close