Med.Over.Net

Starši, učitelji in učenci

Odgovarjajo: mag. Nataša Durjava, geštalt izkustvena družinska terapevtka in EAP psihoterapevtka

Forum za starše, ki se srečujejo z vzgojnimi dilemami v kontekstu šolanja, za učitelje, ki bi radi delili svoje dvome in podali svoje predloge, ter za učence, ki želijo izmenjati mnenja ali dobiti nasvete o šolski problematiki.
Zaupajte svoje težave, predloge, pomisleke in pohvale.

mag. Nataša Durjava , geštalt izkustvena družinska terapevtka in EAP psihoterapevtka

durjavaN

"spričevalo" ob prvem polletju

Default avatar

mama prvošolca

Nimam koga vprašat v živo, zato sprašujem tu.
Prvošolci dobijo nekakšne opisne ocene, imam prav? Že ob prvem polletju, to se pravi enkrat zdaj? So te ocene standardizirane ali uporabljajo izraze "kar tako", odvisno od učiteljice? Spomnim se samo, da mi je pred leti prijateljica razlagala, da so bile te ocene napisane vedno pozitivno, torej samo, kaj zna, v čem je dober in nič o tem, kaj je pomanjkljivo ali pač ni najboljše. Tega starši niso vedeli in posledica je bila, da so bili doma lažno zasanjani v prepričanje, kako je njihov otrok oh in sploh. Ko so v naslednjih letih prišle ocene, pa je sledilo prizemljenje.
Prosim vaše izkušnje!
Default avatar

mm bombon

Iz tega spričevala ne boš izvedela nič.

Tako kot ti navajaš, se opiše samo kaj otrok dosega, ne pa čese ne dosega oz. kaj bi mogel. Skratka s tem si nemoreš pomagat nič. Ko sem vprašala za mnenje učiteljice v naši OŠ, so mi vse po vrsti namignile, da tak sistem ocenjevanja ni ok, ampak ga je potrebno upoštevati, ker so se tako odločil,...beda v bistvu!
Default avatar

mijaXX

Sem mamica dveh prvošolk. Naša učiteljica je pa kar natančna. Že sprotno nam ob nalogah napiše, kaj otrok zna (pohvali) in tudi kaj ne zna. Ker imam dve to lažje spremljam, predvsem kaj kakšni gre in ne gre. Velikokrat zraven napiše ali je bilo samostojno ali s pomočjo. Tudi vaje v šoli delajo in jih potem oceni a, b ali c. Ocene so res opisne, ampak takoj vidiš kaj je treba delat. Tko, da sem že prizemljena, da moji dve nista vedno pohvaljeni. V primerjavi z ostalimi, ki mi vsi po vrsti zatrjujejo, da so njihovi otroci naravni geniji.

LP
Default avatar

fda

Mah vrnejo naj številčne ocene... Kaj pa je drugače a,b,c od 1,2,3,4,5?
Default avatar

učitelica

Zakaj tega preprosto ne vprašaš učiteljice? Prepričana sem, da ti bo razložila. Res se starši pogosto niso znašli, ker niso vedeli, kje na lestvici je poved, s katero je bilo opisano otrokovo znanje. Mislim, da je to sedaj bolje predstavljeno. Kakšna 'prvošolka' pa ti bo dala informacijo iz prve roke.
Default avatar

nici007

Pri nas so dobili tako tabelo, kjer so bili zapisani cilji, ki bi jih naj dosegali. Zraven pa tri kolone: dosega, delno dosega in ne dosega. Pri vsakem cilju je bilo označeno, kaj dosega in česa ne. Tako da je bilo čisto nedvoumno, koliko zna.
Default avatar

učitelica ...

učitelica je napisal/a:
Zakaj tega preprosto ne vprašaš učiteljice? Prepričana sem, da ti bo razložila. Res se starši pogosto niso znašli, ker niso vedeli, kje na lestvici je poved, s katero je bilo opisano otrokovo znanje. Mislim, da je to sedaj bolje predstavljeno. Kakšna 'prvošolka' pa ti bo dala informacijo iz prve roke.
ki slabo stisne J. :))))
Default avatar

mama prvošolca

učitelica je napisal/a:
Ne vprašam je zato, ker je že tretji teden odsotna ....
Pravzaprav se mi je zdaj razjasnilo, da so bile že prej ocene opisne: odlično, prav dobro itd.
Te zdajšnje opisne ocene so pravzaprav samo obrazložitev. Naj bodo, ampak zraven pa naj napišejo še rezime z eno številko (ali besedo...). Več ko je megle, manj je odgovornosti (učiteljev IN otrok).
Default avatar

pojdi

Pojdi na pogovorne ure. Tam boš izvedela v čem je otrok dober in kje ima morebitne težave. Samo spričevalo pa ti ne bo povedalo kaj dosti. Je samo papir, ki vzame učiteljicam ogromno časa, staršem ne pove nič, zadosti pa zahtevam ministrstva.

Moderatorji

mag. Nataša Durjava , geštalt izkustvena družinska terapevtka in EAP psihoterapevtka
durjavaN