Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Striktura uretre

Striktura uretre

Spoštovani,

Star sem 44let, zdrav, od kar pomnim pa imam urološke probleme. Pred 15 leti sem bil zaradi popolne strikture uretre sprejet na urgenci KC in tudi operiran – uretroplastika. Potem je bilo par let mir, vendar se je pretok urina počasi zmanjševal in sem spet končal v KC, uretro so mi samo diletirali. S postopkom diletacije na nekaj mesecev sem nadaljeval kar nekaj let. Sledila je operacija in v uretro so mi vstavili nekakšno kovinsko cevko, zgrajeno kot vzmet. To bi moral imeti v sebi cca 1 leto, a mi je ta že po dobrem mesecu zdrknila iz uretre in zopet ni bilo trajnega uspeha. Zadnja leta nadaljujem z občasnimi diletacijami uretre.
Zanima me vaše mnenje oz. mišljenje, ali obstaja še kakšna druga metoda zdravljenja moje težave za trajno rešitev.
Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Sicer se zdi, da sami veste, da kakšnega dramatičnega in nenadnega čudeža ni pričakovati, vendarle pa ne škodi, če se vsake toliko ugotovi, kakšno je stanje in če medicina že nudi kaj boljšega kot je bilo dosedaj.

Za podroben odgovor v vašem pisanju manjkajo številni podatki (kje je bila striktura – v predelu penilne, bulbarne ali membranozne sečnice?, kako dolga je bila?, kdo je operiral in kakšne vrste operacija je bila opravljena – anastomoza konec s koncem ali kaj drugega?, v katerem KC je to bilo – predvidevam da v Lj, je pa KC tudi v Mariboru…). Skratka, reči da ste imeli uretroplastiko pove toliko kot reči, da vozite vozilo. Ali vozite kabrioleta ali fičota ali terenca ali kombi ali priklopnik – skratka uretroplastik je veliko vrst, bistvena razlika je tudi, kje točno v sečnici je problem…

Zgodovina (anamneza) je sicer zelo pomembna, še bolj pomembno pa je sedanje stanje. Sedanje stanje se ugotavlja z uretrografijo (progradno in retrogradno), meritvijo pretoka urina (uroflowom) in ev. cistoskopijo. Treba je vedeti tudi, s kako debelim inštrumentom se sedaj opravljajo širitve – bužiranja (npr. do Ch 12 ali do Ch 20?) in kako pogoste so?

Tudi ni jasno, ali ste sicer zdravi, ali jemljete kakršnakoli zdravila? Ali imate noge in kolke dovolj gibljive, da bi se operacija lahko opravila (da ste sposobni zavzeti v narkozi položaj, ki operacijo omogoča)? Kakšno je stanje vašega zobovja in ustne votline, ali ste bili v ustih kadarkolikarkoli operirani? Namreč – verjetno vam pred 15 leti niso opravili operacije, pri kateri se zoženi del prereže, nato pa se vstavi kos sluznice, ki se odvzame z notranje strani lica (iz ust). Včasih se taka operacija opravi v dveh delih – najprej se prereže, pusti pol leta odprto (ta čas lulate iz “spodnje” luknje), nato pa se opravi druga faza in ponovno zapre sečnica.

Glede stentov vsaj po mojem vedenju še ni nobenega napredka, kolikor sem seznanjen se stenti, ki sta jih vstavljala pokojni doc. Oblak v Lj ter prim. Kisner v Mb, na primer Urolume, niso obnesli, moje izkušnje z danskimi Memokath stenti iz Londona pa so tudi slabe. Zdi se, da kovinske cevke v sečnici niso smiselne, saj sečnico kvečjemu dodatno poškodujejo, razen morda za starejše od 75-80 let, kjer so začasna rešitev preden pristanejo na stalnem katetru.

Pravtako ne prinašajo nobene koristi incizije sečnice z laserjem, katerimkoli (holmij ali kateri drugi).

Zdi se, da se s problematiko zožitev sečnice trenutno v Sloveniji največ ukvarja prim. Mihelič iz UKC Ljubljana, operira pa tudi v Murski Soboti. V eni od teh bolnišnic poskusite priti do njega ali pa do urologa, ki bo imel voljo, da bo opravil preiskave – se pravi da si bo vzel veliko več časa za vas kot ga porabi zgolj za širitev – bužiranje (potrebno bo večkrat priti, morda poskusiti s slikanjem več kot enkrat, morda biti pripravljen takrat, ko se stanje slabša, začasno preiti na cevko skozi trebuh – cistofiks, ne pa kar takoj bužirati – da se jasno pokaže, kje in kakšna zožitev je). Ko bodo znani ti podatki, pa predlagam posvet s prim. Miheličem ali bi bila ponovna operacija smiselna ali ne. Podatke in slikanja potrebujete tudi, če bi se odločili za op kje v tujini. Če ste bili operirani zgolj enkrat (endoskopski posegi – torej da so tiščali razne stvari skozi sečnico da bi jo prerezali ali širili, ne štejejo) in so “usta” še cela – torej takrat niso jemali ustne sluznice – se zdi smiselno, da se stanje ponovno oceni na zgoraj orisan način.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Najlepša hvala za obširen odgovor.
Moj zdravnik je že od začetka dr. Mihelič.
Za vstavljanje sluznice z lica prvič slišim, hvala za to informacijo.

Spoštovani!

Pa ste vašemu urologu, prim. Miheliču, povedali, da niste najbolj zadovoljni s tem, da je potrebno bužirati? Kdaj nazadnje ste se z njim pogovarjali o tem? Ali ste ga vprašali, ali lahko svetuje koga v Sloveniji ali v tujini, ki bi vas ponovno operiral in morda odpravil težavo? Ste mu povedali, da bi bili pripravljeni na ponovno operacijo in kaj vam svetuje? Ali vam je on povedal razloge, zaradi katerih meni, da ponovna operacija ni smiselna in je boljše zgolj bužirati?

Sicer so v Evropi centri, kjer se posebej ukvarjajo z rekonstruktivno urologijo. Eden takih je v Beogradu, kjer sodelavci pokojnega Perovića nadaljujejo njegovo delo. Včasih kateri od teh pride v Slovenj Gradec, kjer nato operira – smiselno bi se bilo povezati torej s katerim od urologov iz Slovenj Gradca in ugotoviti ceno, če bi Djordjević ali kateri od teh operacijo opravil v Slovenj Gradcu. V zadnjih nekaj letih je tudi prim. Mihelič sodeloval s to skupino.
Drugača pa so referenčni centri na primer prof. Margit Fisch-eva v Hamburgu ali klinika prof. Barbaglija v Arezzu v Italiji (http://www.urethralcenter.it/English_version/pagine/barbagli_CV.html).

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Zopet se oglašam, saj imam nove informacije v zvezi z mojo težavo. V UKC LJ sem opravil uretrografijo, naslednji teden pa me čaka še mikcijski cistogram.
Diagnoza oz izvid preiskave na kratko je restriktura uretre bulbaris, St.post urethrotomiam, na dolgo pa: v projekciji male medenice vidne trakaste zgostitve, tik nad simfizo. Cca 1cm pod membranoznim delom sečnice je ta v dolžino 3cm nekoliko neravnih kontur. V tem deformiranem delu bulbarne sečnice je prisotna cirkularna zožitev okoli 1cm od membranoznega dela.
Dr. Mihelič mi je razložil, da bo potrebna uretroplastika in sicer dorzalna onley bukalna. V zvezi s to metodo me zanima več stvari, saj praktično na netu ne najdem tovrstnih informacij, z Dr.Miheličem pa se še tudi nisem pogovoril o tem.
Kakšen je po vaših informacijah uspeh te metode, ali je to to ali ne? Kakšne so posledice v ustni votlini, od kje točno vzamejo sluznico? Koliko čaša traja okrevanje (službena odsotnost)?

Spoštovani!

Nobeno zdravljenje ni 100% uspešno, vedno lahko pride do zapletov in do ponovne strikture, vendar menim, da je po opisanem sodeč odprta operacija (rez med anusom in skrotumom) z uporabo ustne sluznice trenutno najboljše, kar vam medicina lahko ponudi.
Sluznica se navadno odvzame z notranje strani lic – ene strani ali obeh strani, če je potrebno, izjemoma pa tudi iz notranje strani spodnje ustnice (redkeje). Rana v ustih se lahko pusti odprta, da se počasi celi ali pa se zašije. Nekaj dni po operaciji pijete le tekočo hrano, nato pa postopno naprej.
Seveda so lahko posledice v ustih – najpogostejše so bolečina, neobčutljivost na mestu, kjer se odvzame ali pa nezmožnost odpreti usta toliko, kot jih lahko sedaj.

Kaj lahko sami napravite – pojdite k zobozravniku in si vse zobe uredite, da ne bo nobenega možnega izvora vnetja v ustni votlini. Začnite z zelo skrbno redno ustno higieno, razen 2x dnevno ščetkanja zob in uporabo paste si zobe redno izpirajte z ustno vodo. Morda kdaj tudi žvečite žvečilko in “napihujete” – raztegujete lica. Dovolj časa pred samim posegom vam bo prim. Mihelič vse razložil – takrat boste uporabljali Hexoral redno – da bodo usta čimbolje pripravljena.

Odsotnost z dela – to je sicer stvar osebnega zdravnika, vaše motivacije in seveda vrste dela, ki ga opravljate. Natančno se boste o tem pogovorili s prim. Miheličem preden se bosta dogovorila za operacijo. Vendar je to, čeprav ne gre ravno za zelo “veliko” ali življenje ogrožujočo operacijo, vendarle zelo kompliciran poseg in potem celjenje. Če govorite angleško, vtipkajte “urethroplasty” v Google in poiščite. Verjetno bi bila odsotnost z dela po posegu – za “običajnega delavca” – nosite kateter, usta se celijo, potem se kateter odstrani itd – gotovo več kot mesec dni, vsaj npr. 6 tednov, v primeru zapletov ali da bi bila potrebna operacija v dveh delih (kar v vašem primeru najbrž ne bo potrebno, vendar se izjemoma to lahko ugotovi šele med samim posegom) pa tudi pol leta ali več. Seveda pa bi nekdo, ki lahko dela za računalnikom, tako rekoč iz postelje, lahko bil bolj ali manj aktiven tudi večino tega časa.

Glede vaše navedbe, da ne najdete skoraj nič na netu. Na “uretrhoplasty” vrne Google 69700 zadetkov. Če v narekovajih zapišete “dorsal onlay urethroplasty” pa najde Google 4930 zadetkov. Skratka – na netu je tovrstnih informacij ogromno. Smiselno je, da jih preletite – nenazadnje – tako boste ugotovili, da v tem niste sami in boste lahko bolje sodelovali z vašim operaterjem pri pripravi na operacijo in okrevanju.

Skratka – da – to je to. Ne bo lahko, zahtevalo bo veliko truda z vaše strani, vendar se to dandanes zdi edina realna možnost in praktično edina dobra izbira.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Star sem 48 let, imam isti problem kot ga imate vi, enkrat sem že bil operiran v Slovenj Gradcu, metoda uretroplastika, pa se ni najboljše odnesla.Zato bi rad ,da bi z vami prišel v kontakt, da bi lažje uredila najine probleme.Lepo prosim, če mi lahko date odgovor na elektronsko pošto.
S spoštovanjem!
Lep pozdrav
Darko

New Report

Close