Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč AA – lahko preverim, če res hodi?

AA – lahko preverim, če res hodi?

Mož se je odločil, da bo obiskoval srečanja za pomoč odvisnikom od alkohola, in sicer v Ljubljani ob ponedeljkih zvečer.

Sprva je s srečanj prišel trezen, tudi nekaj tednov je bil trezen. Sedaj pa je njegovo obnašanje spet tako, kot v času pijanosti. Po telefonu ga ne razumem, ker govori nerazumno, doma se zaletava v vogale, ker ne spelje ovinka, takoj se začne kregati, otrokom utruja z nenehnimi ponavljajočimi se nauki in očitki. Danes je najprej začel kričati name, ker sem ga vprašala, če je spet pil, potem pa me je skorajda tepel, zato sem odpeljala najmlajša otroka ven, a smo se kmalu vrnili, saj nimamo kam. Hišo smo si zgradili pred petimi leti in niti pod razno je ne bomo pustili alkoholiku, mi (imava 4 otroke) pa bežali. Že sinoči sem imela občutek, da je prišel pijan s srečanja.

Ali lahko kako preverim, če res hodi na ta srečanja?

Že med branjem tvojega pisma sem si mislila, da bo težko svetovati. In glede na to, da že 3 tedne čakaš na odgovor, sem imela prav.
V AA, kolikor ga jaz poznam, namreč ni preverjanja prisotnosti. Problem je tudi, da na sestanek spustijo človeka, tudi če je očitno vinjen, pač nekako v smislu: bolje, da je tu, kot da še naprej pije, morda se ga bo pa kaj prijelo.
Rešitev bi bila morda, če bi poznala še koga, ki hodi tja, in bi bila ta oseba toliko poštena, da bi brez slabe vesti in občutka, da tožari, priznala, da tvojega moža nekega večera ni bilo na srečanju.
Domislila pa sem se tudi, da imajo srečanja anonimnih alkoholikov vzporedna srečanja svojcev alkoholikov pod imenom al-anon in da sestanke vsake toliko celo združijo. Če bi se pridružila al-anonu, bi spremljala moža, v stavbi bi pač tisti 2 uri preživela vsak v svojem prostoru in po srečanju bi skupaj odšla domov. Na ta način bi lahko natanko vedela, kod se mož potika, hkrati pa bi dobila še kak nasvet, kako obvladovati njegov alkoholizem.
Vseeno vidim, da si že sama spoznala, da tovrstno druženje tvojemu možu prav nič ne koristi. Da je človek sploh dovzeten za kakršenkoli napredek v smislu odvisnosti, mora biti najprej vsaj 3 tedne popolnoma trezen. Kaj takega pa je zelo težko vzdrževati, če pri tem ne misliš spreminjati življenjskega sloga, torej okolja, družbe, načina razmišljanja. Zlasti pa odvisnik nima kake posebne motivacije za zdravljenje, če ve, da ne bo sankcij. Družina, ki zaradi takšnih in drugačnih razlogov vedno čaka nanj doma, pa čeprav še tako jezna in vznemirjena, mu sporoča, da s pitjem ni treba prenehati.
Srečno!

No, vsakemu ki prebere ta post je jasno, da tvoj možek hodi kjerkoli drugje, samo k AA ne. Glede na opisane težave z manevriranjem in govorjenjem pa je jasno, da to verjetno ni obisk kakšnih muzejev, gledališč ali kakšnih podobnih ustanov, temveč obisk gostiln.

Pozdravljeni,
K pisanju me je vzpodbudilo tole pisanje – predvsem pa laganje “nekega AA-jevca”..

Draga sama 23,
Težko verjetno, da tvoj mož hodi na skupino AA in da je to še eno manipuliranje alkoholika, ki si (še) ne prizna, da ima težave zaradi alkohola in da zaradi svoje bolezni, odvisnosti od alkohola, dejansko ogroža svoje zdravje, predvsem pa zdravje svojih bližnjih…

Vem, da ima vsaka skupina enkrat na mesec “odprta srečanja” na katera lahko pridejo tudi svojci, prijatelji in znanci alkoholika in/ ali pa ljudje, ki enostavno želijo več izvedeti o poteku in programu dela za okrevanje od alkoholizma.
Kdaj točno katera skupina društva AA takšno odprto srečanje ima, najdeš na spletni strani
http://www.aa-drustvo.si/aa-urnik-htm ( v Velenje imamo odprto srečanje zadnji ponedeljek v mesecu).

Kot je že zgoraj navedla Pikica30, pogosto vzporedno potekajo srečanja skupine Al-Anon (spletna stran: http://www.al-anon.si), kjer boste lahko:

* srečali druge, ki imajo enake probleme,
* spoznali alkoholizem kot bolezen,
* nadomestili obup z upanjem,
* izboljšali razmere v družini,
* zgradili zaupanje vase,

Družina in prijatelji lahko veliko naredijo tako, da pomagajo sebi kakor tudi alkoholiku, pa naj je ta že našel pot do treznosti ali ne.
Za najstnike pa delujejo tudi skupina Alateen, ki je del Al-Anona in je namenjen najstnikom, ki jih je prizadelo pitje svojca ali prijatelja.

Od srca želim, da bi tvoj mož spoznal, da prekomerno pitje ne rešuje težav, kvečjemu jih še poglablja…
Ti in otroci pa le korajžno..predvsem pa naredite korak naprej v lepše življenje, četudi njega v njem ne bo…

Želim vam,da……kot je zapisal Zvone Modrej v svoji knjigi “Sreča je metulj”…Če vam življenje venomer ponuja limone-si končno naredite nadvse okusno limonado…

pozdravček s te strani Trojan:-))))

Tinka

Če tvoj mož res hodi na aa ,ne moreš preveriti,ker je to aa,kar pomeni ,da je to anonimno.Pomagaš mu lahko tako,da začneš sama hoditi na alanon in se zdraviti. Ko pa bo mož spoznal sam, ampak res čisto sam,da preveč pije,verjemi,da bo storil prvi korak in nekaj naredil sam na tem.Dokler pa tega ne bo,bo to trajalo tako,kot je.Ampak,s tabo pa tudi ni vse uredu,ker to prenašaš,zato bom kar iskrena. Ali rada tako živiš? Pa otroci, si pomislila na njih? Prva stvar je ta,da najprej nekaj narediš zase in za otroke.Zavedam se,da to zveni malce strogo,vendar tako je realno, v alkoholu in živeti s pijancem ni pravljica.

Lahko preveriš,pojdi z njim,ne boli,ne peče, pa še videla boš da pomaga…
čao

New Report

Close