Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako naredite sarmo

kako naredite sarmo

Sem našla precej receptov, ampak se med seboj kar precej razlikujejo, zato me zanimajo konkretne izkušnje, ker vem, da ste tuki same dobre kuharce! 🙂

lp

Predvsem me zanima, ali date surov ali na pol kuhan riž in pa kako zavijete zeljne vehe, da nadev ne pade ven?

Jaz sem jo do sedaj delala takole: popražiš čebulo, na kockice narezano slanino, dodaš sesekljan česen, začiniš, zraven popražiš meso in dodaš napol kuhan riž dodaš jace in nadevaš v zeljne liste.

Letos pa mesa nisem pražila ampak dodala surovega, riža nisem kuhala. Se je lažje zvijalo in ko so bile pečene (nikoli jih ne kuham) so bile bol kompaktne. V glavnem, boljše.

Kako si jih pa pekla, v olju, v pečici in koliko časa??? Hvala

krčkat 12 ur na zmernem ognju

Prepražim čebulo, česen, sol, malo popra in rdeče paprike, dodam meso in pražim (ko razrežem sarmo, želim, da meso razpade, ne pa da je kepa mesa) . Dodam surov riž in zavijem sarmo. Na dno posode dam liste zelja in zlagam sarme v posodo, vmes dodam suha rebra in slanino, na koncu prekrijem spet z listi zelja in nalijem vodo, da vse skupaj pokrije. Počasi kuham, od 2-3 urce.

Meso preprazim, riz dam surov. Mesu dodam nekaj soje, mi je boljse. Kuham jih, na koncu pa zapecem v pecici. Zavijam jih tako kot kanelone, samo da listu odrezem koren tako po dolgem, da ga stanjsam, da se lazje zavije – se pravi zavijes zgoraj, pa levo in desno stran, na koncu pa zarolas od spodaj.

Pečem v pečici cca 2 uri – plast zelja, plast sarm, vmes klobase ali dimljena rebra, na vrhu zeljni listi, zalijem pa z jušno osnovo, ki ji primešam žlico paradižnika, pečem pokrito (s folijo ali pokrovko).

Letos sem sama naredila 1. sarmo po receptu moje mame. Takole gre:

Kuhala sem z ekonom loncem. Na dno sem dala dva zeljna lista, gor sem nalagala sarme.

MASA:
1 kg mletega mesa (jaz imam samo goveje)
6 srednje velikih čebul
1 glava česna
kuhana slanina (en kos, vakumsko pakiran)
40 dkg belega riža

Čebulo nasekljaš kot za golaž, jo prepražiš do lepe rumene barve, dodaš mleto meso in vse skupaj prepražiš – do konca. Dodaš stisnjen česen (cel), vegeto, poper (po okusu). Kuhano slanino narežeš na majhne kocke in jih daš zraven mase. Dodaš vodo, lahko malo belega vina, da se malo prekuha. Masi dodaš opran (nekuhan) riž. Masa bi naj bila malo bolj kašasta – ne gosta.

Zeljnim listom odprežeš tisti trdi del (“steblo”). Na sredo lista daš jedilno žlico mase, lahko tudi malo več. Zaviješ v majhni zvitek – po moje bo kakor koli boš zvijala v redu, saj jih polagaš v lonec tako, da je tisti zaviti del obrnjen navzdol. Med sarme dodaj tudi kakšno rezino kuhane slanine. To nalagaš v lonec – ne čisto do vrha. Recimo 5-6 cm nižje od roba. Zložene sarme zaliješ z vodo v katero zmešaš vegeto (po okusu). Te tekočine mora biti kakšen centimeter oz. centimeter in pol čez sarme.

Zapreš ekonom lonec in ko bo lonec začel piskat, kuhaš še 20 minut. Moja mama kuha tako tudi v navadnem loncu, ve vem kako dolgo.

Za omako sem pa naredila takole:

Na nekaj Rame in olivnega olja prepraži 2 žlici moke, da postane lepo rjava, stisni nekaj česna in še tega malo prepraži. Dodaš pelati (dala sem celo malo konzervo), vodo (malo po občutku glede na količino). Zmiksaš s paličnim mešalcem. Dodaš 2 dl mleka, posoliš in začiniš po okusu. po vsej verjetnosti boš morala dodati še kaj paradižnikove mezge ali pa kečapa. Važno je, da ti bo okus omake na koncu všeč. Lahko še enkrat zmiksaš s paličnim.

Sarma je res dobro uspela. Vsi, ki so jo jedli, so rekli, da še NIKOLI niso jedli tako dobre sarme in so želeli ta recept. Zato lahko zagotovim, da če se boš držala tega recepta nimaš kaj za izgubit.

Je pa tudi res, da sem zelje kupila v Merkatorju (pod njihovo znamko) in je bil zelo dobro.

DOBER TEK!

Uporabim surovo meso, mešano pusto goveje in svinjsko (vedno prosim mesarja, naj mi zmelje posebej odrezane kose mesa, vnaprej mletega ne kupujem), ki mu dodam prepraženo čebulo,strt česen in peteršilj, sol, poper, surovo jajce ali dve in riž, ki ga zavrem, odstavim, pustim še nekaj minut v vodi in nato odcedim. Riža za moj okus ne sme biti preveč, ravno toliko, da zrahlja mesno maso.
Iz mesne mase naredim majhne klobasice (za tretjino normalne kranjske klobase) in jih zavijem v srednje liste (tiste zunanje z debelo žilo in tiste notranje sesekljam in jih dam na dno oziroma na vrh sarmic. Zavijam tako, da dam mesno klobasico na notranji del lista (tisti, ki se je držal stržena), zapognem rob lista z leve in desne, nato pa zavijem proti vrhu in sarmico postavim v lonec tako, da je rob obrnjen navzdol. Tako se mi nikoli ne odvijajo. Plast sarmic potresem z žlico paprike, v lonec dodam nekaj koščkov prekajenih rebrc, slanine ali krače (ne preveč, da ne prevlada okus po prekajenem), zalijem kar z vodo, v kateri se je kuhal riž, pokrijem in dam v pečico na 150’C za uro in pol do dve, pol ure pred koncem prilijem pa še vodo z malo razmešane moke (podmet).
Ni govora, da bi se morala kuhati 12 ur, res pa je, da je najboljša, če nekaj ur stoji in jo potem ponovno pogreješ. Tako jo je kuhala bivša sodelavka iz Vojvodine, in meni se zdi ta recept najboljši do zdaj.

A zelje je surovo al kislo? (jebi ga, nism čefurka, da bi vedla)

v sarmo pelati,paradiznik??? sploh ne veste kaj je prava sarma

a dodate origano,timjan,lovor,fizol,bučo,šetraj,gobe……????jao jao

Najbrž res nisi čefurka, si pa primitivna, kolikor te je skupaj.

Najbrž res nisi čefurka, si pa primitivna, kolikor te je skupaj.[/quote]
Velik me je skupaj. Torej sm nečefursko veliko primitivna. Kiss kiss.

New Report

Close