Najdi forum

andropavza

Kdaj moški ve, če doživlja andropavzo? Je to pri moškem enako kot pri ženski?

Tu je čisto na kratko omenjeno, a kar dovolj strokovno podprto. Ostalo pa je od posameznika do posameznika drugače, vsaj po mojem, pač podobno kot pri ženskah. Link ni splošen, temveč veže na konkretni strokovni prispevek.
http://med.over.net/za_bolnike/o_boleznih.php?full=1&id=19701&title=A_-_Andropavza_-_klimakterij_pri_mo__kem_ali_razblinja_se_prastari_mit

http://www.siol.net/trendi/dobro_pocutje/2010/10/moski_v_meni.aspx

nova
Uredništvo priporoča

http://www.siol.net/trendi/nasveti/zdravniski_nasveti/2010/09/moska_menopavza.aspx

Pozdravljena ga. Moderatorka!

Imam eno ali pa več vprašanj za vas, ki se tičejo nas moških. Gre za nesrečno prostato. Zasledil sem namreč, da ima po 50-em letu težave z njo cca 50% moških, zato vas prosim naslednje:
– ali lahko na kratko napišete nekaj o tem problemu, ali nas usmerite nekam, kjer to morebiti že piše
– ali ima ta težava kakšno korelacijo z ostalimi težavami andropavze in če, kakšne
– ali ima ta težava korelacijo s spolnim življenjem in če, kakšno

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem,

felixx

Dr. Kosta, pozdravljeni na forumu.

Kot pobudnik pričujočega foruma vam izrekam dobrodošlico in upam, da se bo poleg mene našel še kakšen “Kranjski Janez” in razgibal tole “sceno.” Za začetek vas pa vljudno prosim, če lahko prekomentirate vprašanje, ki sem ga postavil vaši predhodnici, a je ostalo neodgovorjeno.

Lep podrav, Felixx

Pozdravljen Felixx,

hvala za dobrodošlico.

Prostata je sekundarni moški spolni organ. Leži pod sečnim mehurjem, med sramno kostjo spredaj in danko zadaj. Njena lega ji omogoča, da vpliva pri odvajanju urina, saj objema sečnico po kateri iz mehurja odteka urin. Prostata je žleza, ki je pod vplivom delovanja moškega spolnega hormona testosterona in skrbi za izločanje semenske tekočine, ki spermije pospremi na njihovi poti do ženskega jajčeca. V puberteti se poveča, zraste do teže 20 g, nato pa večinoma normalno deluje do 40. leta, ko se začnejo pojavljati prve bolezenjske spremembe.

S staranjem se prostata postopoma veča in pritiska na začetni del sečnice pod mehurjem, ga draži in s tem povzroča težave pri odvajanju seča. Gre za benigno hiperplazijo prostate-BHP, ki je ena najpogostejših nerakavih obolenj pri moškem. BHP se kaže na dva načina: da ovira odtok seča (čakanje na začetek mokrenja, oslabel curek seča, ki se lahko prekinja, uhajanje seča po kapljicah po mokrenju, uhajanje seča ob polnem mehurju) in vzbuja dražeč občutek (nočno vstajanje zaradi siljenja na vodo in občutek neizpraznjenega mehurja kljub pravkar končanemu mokrenju).

Kljub temu, da pojav BHP ni povsem raziskan, je znano, da se v starosti raven testosterona zniža, posledično se zviša raven estrogena (moški skozi celotno življenje proizvajamo tudi ta ženski spolni hormon, a le v manjših količinah), ki v prostati poveča rast celic in s tem možnost hiperplazije. Pomemben je tudi nivo dihidrotestosterona, ki nadzra rast prostate. Ostali dejavniki, ki privedejo do razvoja te bolezni so še: dednost, prehrana, alkohol, tobak…

BHP je najpogostejša težava prostate, ni pa edina. Lahko se pojavi vnetje prostate – prostatitis, ki ga navadno povzročijo bakterije in najpogosteje doleti moške med 30. in 40. letom. Kaže se z neprijetnim ščemenjem v presredku, ki se nadaljuje z močnimi bolečinami v spodnjem delu trebuha. Uriniranje je pekoče in boleče, pojavi se tudi zvišana telesna temperatura. Boleč je tudi izliv semena, prostata pa je izredno občutljiva. Zdravljenje poteka z antibiotiki.

Poleg zgoraj opisanih boleznih se lahko pojavi tudi rak prostate, ki je celo na drugem mestu med rakastimi obolenji pri moških. A njegov potek pri starejših moških ni tako agresiven in ima počasnejši potek.

Glede ostalih vprašanj pa zelo težko odgovarjam na splošno, saj se zelo pomemben individualen pristop.

Vsekakor bi lahko potegnili vzporednico, saj se oboje pojavlja podobnem starostnem obdobju za moške. A pojem andropavza je veliko težje klinično opredeliti kot pri ženskah menopavzo, saj navzven nimamo večjih sprememb. Simptomi so znani (upad libida, težave z erekcijo, depresija, nervoza, izčrpanost, izguba mišične mase, vzdržljivosti…), a določeni med njimi se lahko pojavijo ob kakšnih boleznih, med katerimi so vsekakor tudi bolezni prostate.

V kolikor se pojavijo kakršnekoli težave povezane s spolnostjo svetujem odprt pogovor s partnerjem, dobrim prijateljem ali s strokovno osebo, ki vam bodo v potrebno oporo. Veliko se gibajte, ukvarjajte s športom, uredite prehrano, izogibajte se tobaku in alkoholu.

V upanju, da sem na Vaše vprašanje zadovoljivo odgovoril Vas lepo pozdravljam.

Kosta Kosev

Dr. Kosta!

Najlepša hvala za prijaznost in kratek, a izčrpen odgovor. Nekje pa sem zasledil, da naj bi s prostato imeli manj težav vegetarijanci. Ali po vam znanih podatkih to drži, ali pa gre le še za eno dodatno trditev v skladu z nekaterimi novodobnimi trendi?

Tudi za ta odgovor najlepša hvala.

“Kljub temu, da pojav BHP ni povsem raziskan, je znano, da se v starosti raven testosterona zniža, posledično se zviša raven estrogena (moški skozi celotno življenje proizvajamo tudi ta ženski spolni hormon, a le v manjših količinah), ki v prostati poveča rast celic in s tem možnost hiperplazije. Pomemben je tudi nivo dihidrotestosterona, ki nadzra rast prostate”

Mož ima pri 52 letih rahlo povečano prostato. Zdravnik mu občasno predpiše zdravila, ki odvajajo vodo iz telesa.
Zanima me, če bi uporaba naravnega progesterona ali testosterona ugodno vplivala na razmerje do estrogena, ki je porušeno. Bi bilo smiselno izmeriti nivo hormonov in katerih? Katre prehranske dodatke bi moški moral jemati v tem obdobju?

LP Jerneja

felixx, nekje sem prebrala, da uživanje čebule deluje za prostato protivnetno in preprečuje povečanje. V paradižnikovi solati (z olivnim oljem), krompirjevi ob ribi z blitvo, v čebulni juhi se da združiti prijetno s koristnim.

@felixx

Hrana je zelo pomemben dejavnik pri boleznih prostate. Visoko kalorična hrana v kateri je veliko ogljikovih hidratov in živalskih maščob, predvsem pa hrana z veliko vsebnostjo rdečega mesa poveča verjetnost za razvoj raka prostate. Povišan holesterol pa je dejavnik tveganja, poleg vseh ostalih srčno-žilnih bolezni, tudi za ostale bolezni prostate. Po drugi strani pa prehrana bogata s sadjem in zelenjavo zmanjšuje verjetnost razvoja bolezni. Predvsem likopen, ki ga je veliko v paradižniku, in poper se veliko omenjata. Obstajajo tudi razni dodatki, ki se dobijo v lekarnah. Kaj več o živilih, ki pozitvno vplivajo na BHP in rak prostate, si lahko preberete TUKAJ.

@jerneja62

Glede na to, kar ste mi napisali, ne vidim nobene potrebe po zdravljenju s hormoni. Vsekakor pa ne hormonov jemati brez posvetovanja s strokovno osebo, saj je lahko to zelo nevarno.

Iz vsakdanjika je potrebno izvzeti tobak, alkohol, urediti prehrano (o tem sem več napisal v prejšnem postu. Prilepil sem tudi link), aktivno življenje in smo že veliko naredili. Dobro se je pogovoriti tudi z osebnim zdravnikom, ki pacienta najbolje pozna in mu je lahko v tem primeru v veliko pomoč.

Noone, dr. Kosta!

Obema lepa hvala za odgovor, vam dr. Kosta, pa še za link s koritstnimi nasveti.

Felixx

Spoštovani Kosta Kosev, super link glede živil.
Se opravičujem, če ste morda v katerem drugem odgovoru objavili in sem spregledala, vendar me zanima, če obstaja kakšen tako pregleden seznam živil tudi za ženske težave. Hvala.

Pozdravljena noone,

Prilepil sem vam internetni članek, kjer si lahko več preberete o tem:

V lekarni se dobijo tudi prehranska dopolnila, ki so vam lahko v pomoč.

Nasplošno je potrebno, da je prehrana zdrava in raznolika, obroki pa manjši in številčnejši. Priporočam veliko gibanja in da si vzamete čas zase. S tem boste izboljšali svojo fizično pripravljenost, preprečili nabiranje odvečnih maščob, poskrbeli za splošno zdravje, saj boste zmanjšali tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, diabetes tipa 2 in drugih kroničnih težav… Zaradi gibanja se sprošča tudi serotonin, ki je hormon sreče, zato bo tudi vaše počutje neprimerno boljše. Vsekakor se je potrebno odpovedati nikotinski odvisnosti, saj nikotin pospešuje razgradnjo estrogena.

Najlepša hvala za link, g.Kosev.
Kakšna močna doza serotonina bi mi zares prav prišla 🙂
Sama sem že večkrat posegla tudi po knjigi o priporočeni hrani za 4 krvne skupine. Opazila sem 2 varianti. Pri zadnji se mi je zdelo občudovanja vredno, da je dr., ki jo je napisal v tem raziskovanju nasledil svojega očeta, ki je to raziskoval.
Edino, s čimer se pregrešim, je čokolada. Glede nikotina ni bojazni, ker nisem nikoli kadila oz. začutila te želje.Tudi trave nisem poizkusila, saj sem si rekla, da jo bom kadila v primeru raka (upam sicer, da ne bo potrebno). Opažam, da postanem hitro utrujena. Včasih fizično, večkrat pa psihično, če mi kdo utruja. Sicer še nimam hormonskih sprememb, da bi občutila ostale znake, vendar že to, kar me muči ne jemljem kot normalno.
Nekoč sem si pomagala s kar visoko količino C vitamina na dan in sem imela zares izboljšano kri. Ta teden sem poizkusila 1. energetski napitek in moram reči, da me je “veselo držal pokonci”, vendar me skrbi visoka vsebnost sintetičnega kofeina in malega morja kemije, ki te vzpodbudi. Imam nizek pritisk in si pomagam s kavo, ki pa jo telo jemlje kot samoumevno.

Neverjetno, kako lahko reševanje moških problemov istočasno rešuje tudi ženske…. in tudi obratno seveda….

Še en dokaz, da spadamo skupaj…. in le skupaj smo celota!

CELOTA!

Felixx, čisto po nesreči sem si ogledala prehrano in potem napisala, kar sem. Nisem želela prekiniti moške razprave. Eno smo z vsem… Drugače pa je meni največja vrednota svoboda v duši.

Za dr. Koseva pa bi imela vprašanje, zakaj na nacionalni ravni ne povabijo osebno vseh moških nad toliko in toliko let starosti na pregled prostate. Ženske imamo mamografijo, program Zora in še kaj. Mislim, da bi so moški ravno tako nežni in ranljivi, kot smo ženske, samo na drugačen način…

Noone!

Lepo, da se ti je zgodila “nesreča.” Ne le, da nisi prekinila moške razprave, temveč si jo lepo nadaljevala in zdaj celo razvila in nadgradila. Res spadamo skupaj. Smo celota, kaj ne?

@Noone

Pozdravljeni,

Zelo dobro vprašanje. Zgodnje odkrivanje raka prostate je pomembno, saj se zmanjša število smrti, ki jih povzroča rak. Pri nas se izvaja “screening” ali presajanje. To so preiskave, kjer izmed navidezno zdravih pacientov, izločijo paciente, ki bi lahko bili bolni. S presajanjem nedvomno odkrijemo več rakov prostate, ki so še v zgodnji fazi, a vsi raki ne napredujejo in ne povzročajo zasevkov, zato marsikateri moški sploh ne bi vedel, da ima bolezen, če je ne bi iskali s presajanjem. Tako lahko povzroča nepotrebne psihične obremenitve, slabšo kvaliteto življenja in v nekaterih primerih vodi v nepotrebno zdravljenje. Do sedaj še nobena raziskava ni nedvomno pokazala, da se zaradi presajanja zmanjša umrljivost za rakom prostate, zato se organiziranega presajanja raka prostate zaenkrat še ne izvaja.

Vsekakor je potrebno razmisliti o vseh prednostih in slabostih presejalne preiskave in se o tem posvetiti z izbranim zdravnikom ali urologom.

Kosta

New Report

Close