Med.Over.Net

Delovno pravo in zaposlitev

Odgovarjajo: Staša Horvat, univ. dipl. prav.

ali je lahko vodja oddelka z nižjo izobrazbo, kot zaposleni v oddelku

Default avatar

neznankaa

Pozdravljeni
v službi na novo urejajo organizacijske enote (JU) zaradi spremenjenih položajnih dodatkov.
Za vodjo oddelka so določili osebo, ki ima nižjo stopnjo izobrazbe od nekaterih drugih v oddelku, nekateri imajo tudi nižjo.
Imam več vprašanj:
Ali lahko uslužbenec z nižjo izobrazbo vodi, ocenjuje, mu odreja delo, nekomu z višjo izobrazbo od njegove?
Kateri splošni predpisi to urejajo?
Hvala.
Default avatar

pomiri se mal...

In kaj ima izobrazba veze s sposobnostmi?
Default avatar

Ku Kuc

ja seveda da je lahko....

zakaj ne:)
Default avatar

Gunnar

to tud mene zanima, zakaj bi moral bit na višjem položaju faks ******?
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

·uʍop əpısdn əɥʇ

Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken.

Iä! Iä! Cthulhu fhtagn!

Gosturnca u solat še ni konc sveta.
Default avatar

ggfdd

hehe ženska dihaj :)
Moj nadrejeni ima konkretno nižjo izobrazbo :),in konkretno več delovnih izkušenj :)
ma ne zamenjam z njim za noben denar :=)
Default avatar

itak da ja

Ja, lahko.
za določeno delovno mesto morajo imeti ljudje določeno izobrazbo v nekem rangu.
In prav lahko se zgodi, da ima vodja nižjo stopnjo izobrazbe od svojega podrejenega.
Če ima vodja dovolj znanja, izkušenj in je dober voditelj, ovir do dobrega dela teama ni.
Default avatar

Ku Kuc

Gunnar je napisal/a:
khm........

kaj pa če sta dva dr... mora biti šef ddr. :)
Default avatar

Asistentka

Ja zgleda da je v JU vse mogoče, ko sem še jaz delal na občini, tega je že cca 10 let, je bil tut en načelnik oddelka s srednjo šolo, v bistvu je bil takoj za županom. (po hiearhiji gledano)

ne vem pa kako je zdaj, saj so splošni pogoji ob razpisu za delovno mesto javno objavljeni tudi v Uradnem listu se mi zdi.
Default avatar

ali je tako?

Ku Kuc je napisal/a:
Se pravi če dobro razumem je DDR Pahor?
Default avatar

to je pa sigurno

Asistentka je napisal/a:
Zato pa višje kot asistentka ne moreš....
Default avatar

neznankaa

V bistvu ne gre samo za "naziv vodje" ampak naj bi ta oseba tudi ocenjevala strokovno delo svojih podrejenih. Je pa ta "omenjeni vodja" totalno nesposobna oseba ne po strokovnem ne po človeškem vidiku, izkušnje po letih ima, a se to pri delu nič ne pozna, celo zelo težko sledi novostim, težko se prilagaja, itd.. Neka oseba jo je podprla in zdaj je na takšnem položaju, gre bolj za "nagrado" tej osebi, da bo dobila tistih nekaj odstotkov položajnega dodatka, v praksi pa vse njeno delo opravljajo drugi.
Iščemo predpise, ki bi to urejali.
Default avatar

žalostno.

neznankaa je napisal/a:
Človeška zavist ne pozna meja....
Default avatar

neznankaa

žalostno. je napisal/a:
Res je zelo žalostno... nikakor pa ne zavistno... to osebo je "s položajem nagradila" oseba, ki sploh ne pozna organizacije dela, ne pozna ljudi, ...od vseh zaposlenih je to najmanj organizacijsko in strokovno sposobna oseba (tu ne mislim na izobrazbo)... o podrobnostih ne bom več...
Default avatar

sončna Primorska

Nekako mi je poznana ta tema. Tudi pri nas se trenutno dogaja nekaj takega. Po mojem ne moreš nič, saj veš kako to gre - pri nas ti rečejo, če ti kaj ni prav, lahko greš in ti zaželijo srečno pot.

Lp in lep vikend.
Default avatar

doktor ca znanosti

Jaz imam doktorat, moja šefica pa je samo uni. So what? Moj problem, če sem tako neumna, da sem naredila 9. st.
Default avatar

pri nas izobrazba

Ni važna. Torej, ogromni vodij oddelkov ima nižjo izobrazbo od formalno zahtevane. To so tudi sorazmerno mladi ljudje, ljudje ,ki imajo mogoče 10 let delovne dobe. O sposobnosti bi se dalo debatirat. Nekateri so, drugi ne.
Default avatar

rdeca strela

Asistentka je napisal/a:
A za zupana moras biti pa ddr?
Default avatar

kr ena :)

Mene pa ob vsem tem branju zanima, zakaj ste vsi tako naperjeni proti "neznanki"? Kaj pa če dejansko ne gre za zavist in je res, da imajo nad sabo osebo, ki nima pojma in se šlepa??? Poleg tega nima ne izobrazbe, ne znanja, ne nič.... pa seveda najboljšo plačo! A ni to predvsem žalostno???

Sama načeloma tudi pravim, da izobrazba ni nujno dokaz ali pogoj za sposobnost, ker so izkušnje ključne. Ampak izobrazba je po drugi strani v nekaterih primerih tudi pokazatelj, da je oseba sposobna učenja, da kljub vsemu ima neko nadgrajeno znanje, razgledanost... A res to nima več nobenega pomena, nobene vrednosti? A smo res vsi za brezveze študirali in se mučili z diplomo??? A ni smisel tudi v tem, da enkrat za nagrado, ker si bil priden in nekaj doštudiral, dobiš tudi malo boljšo delovno mesto??? Izkušnje si itak nabiramo z leti, to ne gre drugače.

Potem pa najboljše, da mladino vzgojimo, da je šola brezveze, da nima smisla študirat, ker to nima nobene vrednosti, nobenega spoštovanja, kvečjemu obsojanje, pa še leta ti grejo in težje si izkušnje dobiš!! Evo, temu bi pa jaz rekla zavist!

Res vas ne razumem... :-/
Default avatar

jaz1290

Torej, jaz kot direktor z 5 st. ne morem bit v nadrejenemm položaju tebi s 7.st....
Hmmmm...
Default avatar

kr ena :)

Nihče ni rekel, da ne moreš bit nadrejen nekomu z višjo izobrazbo... Čeprav ni fer!
Ampak vseeno bi neka pravila morala obstajati, sicer je vse brezveze!

Moderatorji

Staša Horvat , univ. dipl. prav.
Pravna pisarna HK