Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prosim pomoč moji prijateljici

Prosim pomoč moji prijateljici

Rabila bi vaš nasvet. Gre pa se o moji prijateljici. Že 10 let dela pri nekem privatniku – gostilničarju. Do leta 2006 je bilo vse ok, potem pa je gostilničar umrl pa je cela norišnica. Gostilno je prevzela njegova žena in prijateljico je začela črnit. Govorila je, da ni nič vredna, da ne opravlja svojega dela,… Lansko leto pa ji ni več dala plače in ta je zamujala 4, 5 in 6 mesecev. Zdaj pa je prišlo tako daleč, da prijateljica hoče narediti samomor, ker jo to uničuje. Do danes ji ni dala plače od meseca maja. Šla je na Zavod za zaposlovanje in je vprašala, kaj lahko stori, da ni dobila plače že 6 mesecev. Pa so ji rekli, da jo mora delodajalec dat na Zavod. Pa še to pogodbe že 2 leti ni dobila, dopusta in regresa tudi ne.
Prosim vas, kam se lahko še obrne. Skrbi me za prijateljico, saj ni v življenju ni imela nič dobrega. Oče ji je umrl, ko je bila stara 22 mesecev, mama pa pred 4 leti.
Mogoče ni pravi naslov, da to objavljam tukaj, ampak vem, da je ta forum zelo bran, zato vas prosim za pomoč.
Lep pozdrav in hvala za odgovore!

Mislim da bo službo kot natakarica lahko našla, ker sploh dobrih manjka. Tako, da naj tako preneha z delom in naj gre do delovnega inšpektorja in vloži tožbo.
Če ni dobila toliko plač je po zakonu enako, kot bi jo delodajlka odpustila. Kar pomeni, da je pripadajo vse plače, regres in še odpravnine, ter lahko dobi na zavodu še nadomestilo. Samo dokazati mora, da ni dobila plač.

Najprej potolaži prijateljico in začnita nemudoma iskati novo službo. Upam, da dela v kraju, kjer se da dobiti kakšna nova služba, oziroma da ima prijateljica avto in da se lahko tudi kam vozi.

Potem ko bo našla novo službo in si malo psihično opomogla, se pa lotita te izkoriščevalske gostilničarke s prijavami, tožbami in naj vsekakor zahteva VSE z obrestmi za nazaj. Glede na to, da si rekla da je psihično trenutno šibka, naj si najprej malo opomore in zabeleži vse bistvene podatke, potrebne za tožbo.

Če ne gre drugače, pa ji zagrozita z novinarji, pokličita v kakšno oddajo Tednik ali kaj podobnega….

SREČNO!

nima pogodbe – a torej sploh ni v del.razmerju? Kaj pa prispevki?
Ni druge, punca mora dat “odpoved”, najde naj kakšno drugo zaposlitev. Ne vem od kod je, a mislim, da kot natakarica bi res lahko našla službo.

Ja, zakonodaja omogoča, da daš odpoved, ko ne dobiš 3 plač, delodajalec ti je poleg vsega neizplačanega dolžan dat tudi odpravnino, greš na zavod in si upravičen do denarnega nadomestila. Za neizplačane plače, regres in podobno se pa sicer vloži tožba na delovnem sodišču, terjatve zastarajo po 5 letih.
Je pa po moje v taki situaciji fajn konzultirat kakega odvetnika, obstaja tud denarna pravna pomoč za ljudi, ki si odvetnika ne morejo plačat.
Jaz bi se obrnila tudi na delovno inšpekcijo (delo brez pogodbe, dopusta …).

Ja, zakonodaja omogoča, da daš odpoved, ko ne dobiš 3 plač, delodajalec ti je poleg vsega neizplačanega dolžan dat tudi odpravnino, greš na zavod in si upravičen do denarnega nadomestila. Za neizplačane plače, regres in podobno se pa sicer vloži tožba na delovnem sodišču, terjatve zastarajo po 5 letih.
Je pa po moje v taki situaciji fajn konzultirat kakega odvetnika, obstaja tud denarna pravna pomoč za ljudi, ki si odvetnika ne morejo plačat.
Jaz bi se obrnila tudi na delovno inšpekcijo (delo brez pogodbe, dopusta …).[/quote]

Točno tako – obrne se naj na delovno inšpekcijo, saj ima po predpisanem postopku pravico do izredne odpovedi delovnega razmerja, kjer ji pripadajo vse pravice na zavodu za zaposlovanje. Le postopek mora biti pravilno izpeljan, sama lahko da odpoved.. Zakon o delovnih razmerjih govori točno o tem, da ima pod takimi pogoji (neizplačilo 3 plač oz.zamujanej zadnega pol leta) delavec pravico, da da sam odpoved in ohrani vse pravice na Zavodu.

Glede na to, da pogodbe ni dobila 2 leti, plačo pa še letos v začetku leta, lahko dokaže, da je v rednem delovnem razmerju in za vse regrese ter zapadle plače ima pravico do tožbe; terjatve zastarajo v roku 5 let.

Dobre delavce v gostinstvu pa vedno in povsod iščejo, za začetek vsaj za določen čas kakega nadomeščanja, potem pa bo imela možnost iskati kaj bolj stalnega.

Vsem, ki ste moji prijateljici dali nasvet se vam iskreno zahvaljujem. Ima gostinsko izobrazbo dela pa kot čistilka. Vsak dan jo delodajalka ponižuje, dela z njo kot z otrokom. Niti lastnega mnenja ne sme imeti, že jo zabije nazaj, naj utihne, ker jo ni nihče nič vprašal in take. Včeraj sem jo klicala in jokala je v telefon, da ne bo več zdržala. Zdaj ji bom pomagala, da se reši iz pekla. Težko ji je, ker živi sama v veliki hiši in še hišo mora vzdrževati. Sedaj ima še registracijo za avto in ne ve kje bi vzela denar, kjub temu, da hodi v službo. Za druge delavce ( 2 ali 3 so še zaposleni tam ) pa ima denar, njim redno plačuje.
Še enkrat se vam zahvaljujem za vašo pomoč in vam želim lep dan.

New Report

Close