Najdi forum

PREHITER IZLIV

Imam 35 let in ima probleme z prehitrim izlivom. Ta problem me muči že cirka 4 leta. Zanima me če obstajajo kaka zdravila da rešim ta problem. Pred 4 leti nisem imel nikakršnih problemov, z ženo sva imela tu do 4 x spolne odnose na dan. Zdej se pa je pojavil ta problem in ne vem kako ga rešiti. Bil sem pri mojemu zdravniku, in vidim da nima tri čiste. Začel mi je omenjati njegove dogodivščine ko je bil mlad, kar mene to ne zanima. Prosil bi če mi lahko kako svetujete, kaj naj naredim.

Hvala,

Spoštovani!

Za spremembo v funkcioniranju je navadno vedno neka sprememba v našem življenju. Lahko je to sprememba, ki se je zgodila od zunaj, lahko je to sprememba, ki jo terja neko razvojno obdobje.

Tako se je moralo nekaj zgoditi pred 4 leti.

Glede zgodnjega izliva sem na tem forumu že opisoval nekaj zgodb iz svoje prakse.
Konkretno sam verjamem, da so verjetno v vas nastala neka prepričanja (misli), ki imajo opraviti s tem in vidim edino smiselno pot, da se lotite njihovega raziskovanja.

Kadar tega ne zmoremo sami, je pot s pomočjo hitrejša in bolj učinkovita.

Lep pozdrav,

Spoštovani!

Posredujem Vam zelo podroben odgovor na to temo, ki ga je lani predal moj kolega dr. Hajdinjak, ki je forum moderiral pred mano:

“Prezgodnja ejakulacija (prezgodnji izliv) je pogosta tema tako uroloških kot psihiatričnih in psiholoških ambulant in posvetovalnic. Tudi farmacevtska industrija se trudi proizvesti tabletko, ki bi moškim omogočala dalj časa trajajoč spolni odnos. Razvitih je veliko tehnik in pripomočkov, nasvetov in navodil. Uporabljajo se zdravila, seksualna terapija in psihoterapija, najbolje pa kombinacije naštetega.

Prezgodnjo ejakulacijo v zdravstvu označujemo kot stalno ali ponavljajočo se situacijo, ko pride do izliva semena (ejakulacije) z minimalno stimulacijo in to pred samo vstavitvijo penisa v nožnico, ob sami vstavitvi ali kmalu po njej – prej, preden moški to želi. Opišemo jo lahko tudi kot nezmožnost zadržati izliv semena toliko, da bi lahko uživali v spolnosti. Gre lahko tudi za izliv semena brez zadovoljive erekcije, ki bi omogočila spolni odnos.
Za »diagnozo« prezgodnjega izliva so potrebne tri stvari: 1. izmerjen kratek čas od vstavitve penisa v nožnico do izliva, 2. občutek, da ni nobene kontrole nad izlivom in 3. nezadovoljstvo s spolnim odnosom.

Veliko študij je merilo čas od vstavitve penisa v nožnico do izliva. Meje, kako kratek mora biti ta čas, da lahko govorimo o prezgodnjem izlivu, so različne, od 15 sekund pa do 2 minuti. Kot povsem normalen čas, ko pričakujemo izliv semena po vstavitvi penisa v nožnico in ob spolni aktivnosti, opredeljujemo čas od 2 minuti do 10 minut. Če »zdrži« dve minuti ali več, ne moremo govoriti o prezgodnjem izlivu. O prezgodnjem izlivu kot »bolezni« ne moremo govoriti, če gre za močno vzburjenje ob novem partnerju ali odnosu v novi, posebej dražljivi situaciji, če gre za redke odnose ali če so posredi zdravila oziroma prenehanje jemanja nekaterih psihotropnih zdravil ali substanc.

Nekateri moški imajo prezgodnji izliv vse življenje, nekateri samo v določenih situacijah ali partnerkah, pri nekaterih se razvije kasneje v življenju (zaradi slabše erekcije v starosti se pojavi bojazen, da bo penis »uplahnil« prehitro, pred koncem odnosa, zato »pohitijo«). Kadar se prezgodnji izliv pojavi kasneje v življenju, je vzrok in zdravljenje treba iskati v novih okoliščinah – na primer z zdravljenjem erektilne disfunkcije ali oplemenitenjem odnosov v partnerstvu.

V konkretnem primeru bi bilo morda smiselno poskusiti na nevsiljiv, »naraven« način povečati pogostnost spolne aktivnosti z možem. Če se bo o tem pripravljen pogovarjati, lahko obišče kateregakoli urologa, ki mu bo svetoval ali pa ga napotil do kolega, ki se s tem ukvarja podrobneje in najverjetneje mu bo ponujeno kakšno zdravilo v preizkus. Idealno pa bi bilo, po mojem mnenju, da, ko se bosta o tem pogovorila in se odločila, da želita ta del vajinega odnosa spremeniti, poskusiti izboljšati in je to tako pereče, da sta zato pripravljena tudi skupaj poiskati pomoč, da torej skupaj obiščeta kakšnega psihiatra – seksologa. Gotovo se s tem ukvarja marsikdo, najbolj brez zadržkov pa priporočam gospo Ireno Rahne-Otorepec ali gospoda Slavka Ziherla. O njuni ambulanti (Ambulanta za spolne motnje Psihiatrične klinike v Ljubljani) je bilo že govora na Med-over-net v forumu Splošna psihiatrija. Morda obiščeta katero od trgovin s spolnimi pripomočki in izbereta na primer kondome z lokalnim anestetikom, ki naj bi zmanjšali prekomerno draženje penisa. Obstajajo tudi pršila ali kreme.
Preberite več o tem na internetu, če govorite angleško bi svetoval stran ameriške klinike Mayo (http://www.mayoclinic.com/health/premature-ejaculation/DS00578).

Morda lahko preizkusite tehniko stiskanja (»squeeze technique«). Med predigro stimulirajte partnerja kot navadno, dokler ne bo skoraj pred izlivom. Takrat stisnite konec njegovega penisa, na prehodu med glavico in telesom penisa in čvrsto držite nekaj sekund – tako dolgo, da se občutek, da prihaja izliv, poleže. Seveda penisa pri tem ne krivite na silo, da ga ne zlomite! Samo objemite in stisnite in držite. Ko sta tako izliv odložila, počakajte 30 sekund, nato pa spet nadaljujte s predigro. Nato lahko postopek ponovite. S ponavljanjem nekateri pridobijo možnost kontrole ejakulacije toliko, da lahko vstavijo penis v nožnico, ne da bi ob tem doživeli izliv.

Zdravila, ki se uporabljajo, so antidepresivi katerih stranski učinek je podaljšan čas do izliva. Navadno so bolj učinkoviti, če se jemljejo redno, nekateri pa jih predpisujejo tudi po potrebi – od eno do nekaj ur pred odnosom. Primeri zdravil so sertralin (Zoloft, Asentra), klomipramin (Anafranil), paroksetin (Seroxat) in drugi. To so »prava psihiatrična zdravila«, izključno na recept, največ izkušenj s predpisovanjem imajo psihiatri, predpisujejo pa jih tudi splošni zdravniki ali včasih urologi. Podobno zdravilo s krajšim časom delovanja (manj stranskih učinkov), z mednarodnim nelastniškim imenom dapoksetin, ki so ga razvili in ga nameravajo tržiti prav v ta namen, bo morda prišlo v lekarne zahodne evrope letos ali naslednje leto (pod imenom Priligy, Janssen-Cilag). Od evopske agencije za zdravila (EMEA) je dobilo predhodno odobritev, ameriška FDA pa ga je zavrnila. Zdravilo dapoksetin bo (ko bo in če bo dostopno) najverjetneje na beli recept – torej samoplačniško.

Vprašanje je postavljeno prek spleta. Gre za temo, o kateri na spletu piše toliko, da se zdi nemogoče dodati še karkoli novega. Vsekakor – če vas ta težava obremenjuje – se lahko obrnete na zdravnika, urologa ali psihiatra in lahko pričakujete pomoč, vendar le, če bo ocenil, da je stvar res huda. Kdor pa na primer zdrži 3 minute in bi rad ta čas podaljšal na 6 minut, naj pregleda literaturo, pobrska po spletu in vadi ter pri upoštevanju raznih nasvetov uporablja kanček zdrave pameti.
Tu so še tantrični seks in joga (objavljen je celo znanstveni članek, kjer dokazujejo uspešnost joge pri zdravljenju prezgodnjega izliva v primerjavi z zdravili), vendar pa to ni več moje področje…” KONEC CITATA

Drugi, zelo uporabniku prijazen link o temi:

http://www.prematureejaculation.com/

V kolikor imate vprašanja po branju, smo tu!

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Glede na vaše vprašanje o prezgodnji ejakulaciji, bi k izčrpnemu odgovoru dodal le še ime avtorjev, ki najbolj izčrpno govorijo o tej spolni težavi, to sta Masters&Johnson – tehnika stiskanja (“squeeze technique«) in druge vaje so najbolje opisane v njihovi strokovni literaturi, ki jo lahko najdete na internetu. Omenil bi samo še, da je statistika zdravljenja s temi tehnikami 80% učinkovitost brez uporabe kakršnihkoli zdravil. Veliko bolj redkejši so primeri kjer je potrebno se zdraviti tudi z zdravili, to je navedeno tako v njihovi literaturi, kot med izsledki raziskav na njihovem inštitutu.

Lp, Jaka Sotlar

http://www.seksologija.si

Upam, da to govoriš glede na svoje izkušnje in ne po neki teoriji,ki si jo nekje prebral

New Report

Close