Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje alpha D3 in dojenje

alpha D3 in dojenje

Pozdravljeni,

Prosila bi vas za nasvet. Pred kratkim sem dobila potrjeno diagnozo revmatoidni artritis. Ker še dojim (in bi rada tudi še nadaljevala) mi je revmatologinja predpisala medrol, zraven pa še kalcijev karbonat in vitamin D – alpha D3. Ko sem doma prebrala listek z navodili sem opazila, da je zapisano, naj neham z dojenjem, ker to vpliva na presnovo kalcija pri dojenčku. Sedaj pa ne vem kaj naj naredim? Naj sploh ne začnem z jemanjem alpha d3? Revmatologinja je sicer vedela, da dojim, ko mi je predpisala to zdravilo. Nikakor pa si ne želim, da bi moje jemanje na kakršenkoli način škodilo moji dojenčici.

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Lp,Lea

Pozdravljeni!

Skopi podatki kliničnih študij kažejo, da uporaba 1,25-dihidroksivitamina D3 (alpha-D3 – alfakalcidiol) ali njegove fiziološko aktivne oblike pri doječih materah v ustrezno prilagojenih odmerkih ne vpliva na doječega otroka.

Sama uporaba kalcija in alpha-D3 med dojenjem še ne predstavlja razloga za prenehanje dojenja. Je pa vsekakor med dojenjem potrebno ustrezno prilagoditi (znižati) odmerke tako alfaklcidiola, kot tudi kalcija.

Povišane koncentracije alfakalcidiola v materinem mleku in posledično v krvi otroka (do teh pride navadno ob višjih odmerkih alpha-D3) pa dejansko lahko vplivajo na presnovo kalcija pri dojenčkih in posledično privedejo do hiperkalciemije. Znaki hiperkalcemije se klinično kažejo kot: neugodje, utrujenost, šibkost, zaspanost, dremavica, glavobol, slabost, suha usta, zaprtje, diareja, zgaga, bruhanje, trebušne bolečine ali druge prebavne težave, bolečine v mišicah, kosteh in sklepih, srbenje ali palpitacije.

Težko vam odgovorim bolj natančno, saj ne vem kakšna je starost otroka, kakšen odmerek alpha-D3 vam je predpisala revmatologinja, ali otrok morda dobiva še AD3 ali Plivit D3 kapljice,….

Tudi glede dojenja vam ne znam svetovati, saj ne vem koliko je otrok star in zato ne vem kako pomembno je trenutno dojenje za vašo dojenčico. Če je dojenčica stara manj kot leto dni vam vsekakor svetujem, da z dojenjem nadaljujete in se pogovorite s pediatrinjo o morebitnem spremljanju serumske koncentracije kalcija pri dojenčici, da se prepreči morebiten pojav hiperkalciemije.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close