Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje švedska grenčica

švedska grenčica

V spletni lekarni sem zasledila, da obstaja “švedska grenčica” brez alkohola.
Običajno je bila grenčica narejena kot tinktura, torej z namakanjem v alkoholu…kako jo naredijo zdaj?
Hvala za potešitev radovednosti.

Pozdravljeni!

Tudi ta grenčica je v osnovi seveda narejena kot tinktura – etanolni ekstrakt.
V zadnjem času je bilo namreč narejenih precej »revolucionarnih« novosti oziroma modifikacij v postopku pridobivanja švedske grenčice. V omenjenem primeru gre za povsem klasičen postopek pridobivanja švedske grenčice z alkoholno ekstrakcijo, ki pa ji sledi faza odstranjevanja alkohola. S tem postopkom popolnoma odstranijo etanol in tako dobijo koncentrirano vodno raztopino švedske grenčice (iz 700 ml etanolne raztopine dobijo 30 ml koncentrirane vodne raztopine).

Tako so sedaj na tržišču na voljo poleg klasične švedske grenčice, še koncentrat švedske grenčice, ki se uporablja tako, da določeno število kapljic (2 kapljici) razredčite bodisi z vodo ali alkoholom in popijete – ta oblika je primerna predvsem za potovanja (majhen volumen, prepoved nošenja alkohola). Na voljo pa je tudi švedska grenčica brez alkohola, kjer prej omenjeni koncentrat z vodo razdredčijo do začetnega volumna (pred odstranitvijo alkoholne faze). Na ta način vsebuje vse sestavine, kot jih vsebuje etalnolna švedska grenčica, ima enako učinkovitost ter je hrati bistveno bolj prijazna do tistih ki ne morejo ali ne smejo uživati alkohola.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozabil sem omeniti, da obstaja še en postopek pridobivanja grenčice brez alkohola, in sicer direktno s pomočjo laboratorijskega aparata, ki se imenuje perkolator. Tu se uporablja izmenično toplo in mrzlo vodo kot ekstrakcijsko topilo. To je zelo počasen proces, ki iz zelišč ekstrahira iste aktivne sestavine, kot pri alkoholni ekstrakciji.

Pri alkoholni grenčici potrebujemo manjše količine zelišč, kot pri vodnem izvlečku. Drugače pa je tudi tako pridobljena grenčica enakopravna tisti z alkoholom, uporabljena se na isti način in za iste probleme, le da ne vsebuje alkohola, ki doda zeliščem svoj učinek. Primerna je za otroke in predvsem za tiste ljudi, ki ne marajo in ne smejo alkohola.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana
nova
Uredništvo priporoča

Uf, prava revolucija v pridobivanju:)))))))
Hvala za izčrpen in zanimiv odgovor.

Točno tak. Zdi se mi zelo zanimivo, da smo toliko časa rabili za tako majhne spremembe :), pa vendar za nekatere zelo pomembne.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

pozdravljeni!

zanima me ali švedska grenčica pomaga pri vnetih dlesni? ali je ta švedska grenčica tudi vredu?

http://www.moja-lekarna.com/p-111-pervivo-svedska-grencica-250-ml.aspx

hvala za odgovor in lp

Spoštovani!

Švedska grenčica je zdravilo rastlinskega izvora, ki ga lahko uporabljamo tako notranje kot zunanje. Notranja uporaba zdravila je namenjena izboljšanju presnove in prebave.
Pri zunanji uporabi izkoriščamo njeno antibakterijsko in protivnetno delovanje. Na ta način se švedska grenčica lahko uporablja tudi za blaženje vnetja kože, ustne sluznice ter za omilitev bolečin v sklepih.

Pri vnetju dlesni, bi vam sam bolj priporočal uporabo kapljic Paragin.

Paragin kapljice so etanolno vodni izvleček, ki vsebuje učinkovine iz cvetov kamilice (Chamomillae flos), cvetov arnike (Arnicae flos), listov žajblja (Salviae folium), listov oreha (Juglandis folium), korenike kolmeža (Calami rhizoma) in korenike srčne moči (Tormentillae rhizoma). Raztopini je dodano še eterično olja poprove mete (Menthae piperitae aetheroleum). Posledično raztopina Paragin deluje antiseptično, protivnetno in adstringentno.

Uporablja se pri vnetju obzobnih tkiv, predvsem vnetju dlesni, vnetju ustne sluznice, krvavenju dlesni, sluzničnih otiščanci zaradi protez, ustnem zadahu ter preventivno za nego in krepitev dlesni in ustne sluznice.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

ali lahko paragin kapljice uporabljam tudi v času dojenja? lp

Lahko, v kolikor jih uporabljate v skladu z navodili za uporabo.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Mene pa zanima koliko časa se zdravi dlesen po puljenju modrostnega zoba? Ali bi z obkladki švedske grenčice pospešila zdravljenje, zmanjšala oteklino in preprečila morebitna vnetja?
Ali bi alkohol v tinkturi razširil žilice in bi se pojavljale krvavitve?

Hvala za odgovor!

Spoštovani!

Koliko časa po odstranitvi modrostnega zoba se zdravijo dlesni je težko odgovoriti saj je le-to v veliki meri odvisno od vrste in poteka posega, ki je bil potreben za samo odstranitev zoba.

Za hitrejše zdravljenje dlesni vam raje svetujem uporabo Cikaflogo gela. Cikaflogo gel vsebuje vitamine in zmes izvlečkov iz devetih zdravilnih rastlin, ki dokazano ugodno delujejo v ustni votlini.

omenjeni gel je primeren za vnete ali poškodovane dlesni, vzdražena ustna tkiva, afte, rane po kirurških posegih, razjede, krvaveče dlesni, parodontoze in ustni herpes. njegova uporaba lajša bolečino, pospešuje celjenje, ščiti sluznico pred okužbami, zmanjšuje oteklino, pospešuje obnavljanje dlesni in ustavlja krvavitev po operacijah zob.

Gel enostavno nanesete 3-4x na dan, po zagotovljeni ustni higieni na prizadeto mesto. Uporabljajte ga, dokler ne bo popolnega izboljšanja. Priporoča se, da se v usta ne vnaša nobene tekočine ali hrane minimalno 20 minut po nanosu gela.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni. Zanima me,ce lahko paragin kapljice upprabljam v casu nosecnosti? Noseca sem 11 tednov.

Hvala za odgovor in lp

New Report

Close