Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija čiščenje kože ali kaj bolj resnega?

čiščenje kože ali kaj bolj resnega?

Pozdravljeni!
Hči je stara 5 tednov in 3 dni. S težo dobro napreduje; v prvem mesecu je pridobila 900g in zrasla za 5,5cm (porodna teža: 4340g, 52cm). Se le dojiva; sesa zelo dobro, razpoložena je dobro. V začetku 4. tedna starosti so se ji pojavile drobne rdeče pikice oz. mozoljčki po obrazu, ki jih je zdaj kakšne 3 dni vedno manj, je pa postala v teh 3 dneh koža po obrazu zelo suha, se lušči, je raskava, rdeča.
Imela je tudi zelo vneto ritko, in ker ni pomagalo nič (umivanje v poparku hrastovega lubja, le z vato, mazanje s praško pasto, bepanthenom, uporaba pudra), ji je pediatrinja v ponedeljek pred 5 dnevi (imeli sva sistematski pregled ob 1 mesecu starosti) predpisala advantan 10% v belobazi. Ob mazanju 2x/dan z advantanom (vmes s hladilnim mazilom ali s praško pasto) 4 dni in ob neuporabi plenic neprekinjeno 2 dni in 3 noči se je ritka pozdravila.
Pediatrinja je kožo na obrazu videla v stanju rdečice in mozoljčkov, ne pa zdaj, ko je suha in se lušči. Rekla je, da gre za čiščenje kože. Ni videti, da bi punčko kaj srbelo. V družini zdravstvenih posebnosti ni, razen astme in alergij pri punčkinem stricu (na prah, pršice, živalsko dlako, travo…) ter astme pri punčkinem dedku.
Kožo na obrazu sem zdaj 3 dni namazala na tanko z advantanom, pa zelo pomaga. Vmes jo ves čas mažem s hladilnim mazilom, ki ga koža v približno 20 min vsrka in je ponovno suha, hrapava. Rdeče mozoljčke ima tudi po prsih, trebuščku, na vratu (kot je bilo prej po obrazu). Zelo so se ji luščila tudi ušesa, včeraj sem opazila še začetke temenc, tako da je po glavi namazana z ribodermom in pomaga. Prilagam 3 današnje slike. Ima tudi zamašen nosek, tako da ji ga spiram s fiziološko (imamo pa doma še 3-letnico, ki trenutno zelo kašlja, ima zahripan glas ter zelen smrkelj). Morda je pomemben podatek še, da sem v nedeljo jedla svinjino in tunin namaz, v katerem je bil tudi limonin sok in sveža čebula.
Zanima me:
– ali je to res le čiščenje kože, ali je kaj hujšega, kar zahteva ponoven obisk pediatra in zdravljenje?
– kaj lahko storim, da bo stanje čim prej boljše?
– kako in kako pogosto se kopati?
– zdaj imam 3 dni dieto brez KML in jajc – se vam zdi to smiselno?
Vnaprej hvala za odgovore. Lep pozdrav,
Monika

Zaenkrat temu še vedno lahko rečemo običajno čičenje kože, mogoče malo bolj občutljive kože, ni pa mogoče postaviti tiste meje, ki bi nam zagotovo potrdila, da je zadeva kaj drugega.
Če gre le za čičenje kože, potem Advantan na obrazu odvsetujemo. Izboljšanje po opustitvi najpogostejših alergenov vidimo v tednu, dveh, zato je potrebno še počakati.

Pravzarpav ni svetovano mazanje z ničemer, če gre le za običajno čiščenje kože, izjemno redko se odločimo za mešanico antibiotičnega in kortikosteroidnega mazila.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close