Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje helex, leksaurin

helex, leksaurin

Spoštovani,

imam vprašanje v zvezi z možnostjo kemične odvisnosti pri helexu in leksaurinu.
Če človek vzame v povprečju največ enkrat na teden 0,25 mg helexa ali 1,5 mg leksaurina, je to že lahko nevarno? (in še to velja za bolj stresna obdobja)

Zdravila sem se za panično motnjo(z AD) in je danes okej, napadov nimam več, tudi splošna tesnobnost je bistveno manjša. Ampak določena občutljivost na stresne situacije ostaja. In tako pridejo obdobja, ko posledično zelo težko zaspim – zaradi zaskrbljenosti, strahov … pa mi nič na svetu ne pomaga tako se sprostiti in zaspati kot prav helex (od zdravnice pa sem dobila po novem tudi leksaurin). Nočem se navlečt, zato me samo zanima, če je nekajkrat mesečno konzumiranje nevarno.

Hvala!
🙂

Spoštovani!

Razvoj odvisnosti od benzodiazepinov zavisi od vrste, doze (nekatere študije dokazujejo, da doza ni pomembna), trajanja jemanja zdravila in osebnostnih lastnosti (to je neavrno za psihično odvisnost pacienta).
Kratkodelujoči benzodiazepini (kamor sodi Helex in Lexaurin) hitreje vodijo v razvoj odvisnosti, lahko že po nekaj dnevih. Pri pacientih pri katerih se razvije odvisnost, se ob hitri odtegnitvi pojavi abstinenčni sindrom z obsežno simptomatiko.
Sindrom odtegnitve benzodiazepinov (fizična odvisnost pacienta) se odraža v napetosti, strahu, depresivnem razpoloženju, telesnih simptomih strahu, razdražljivosti, agitaciji, vznemirjenosti, povečani občutljivosti za bolečino, glavobolu, vrtoglavici, motnjah vida,
gastrointestinalnih motnjah, paranoidnih motnjah, bolečinah v mišicah, izgubi osebnosti, slabosti, zmedenosti, motnjah spanja in konvulzijah.

Če človek vzame občasno (kot ste napisali največ enkrat tedensko 1 tbl 0,25 Helexa ali Lexaurina ob stresnih situacijah) to ne predstavlja velikega tveganja za pojav fizične odvisnosti. Pomebmo pa je ali je to jemanje bolj ali manj redno ali zgolj po potrebi. Če je jemanje redno – v nekem vzorcu (na primer redno vsak teden 1 tableto) – potem je tudi to vsekakor že oblika odvisnosti, samo da gre v tem primeru za psihično odvisnost, ki je milejša od fizične oziroma kemične, kot jo imenujete vi v vprašanju. Psihilna odvisnost pomeni, da se človek osebno prepriča, da brez zdravila ne more normalno funkcionirati, čeprav bi lahko.

Sam nikakor nisem pristaš uporabe benzodiazepinov (razen v zelo redkih primerih), saj med drugim povzročajo tudi upad kognitivnih funkcij (sposobnost govora, branja, pisanja, zbranosti, mišljenja, načrtovanja, spomina, zaznavanja…) in bi vam veliko bolj svetoval uporabo učinkovitih prehranskih dopolnil brez recepta. Gre za tako imenovane adaptogene, oziroma naravne blažilce stresa. V bistvu delujejo po zelo podobnem principu kot bendzodiazepini, vendar ne zmanjšujejo umskih sposobnosti, niti ne povzročajo odvisnosti. V mislih imam bioaktivne peptide (na voljo pod imenom Dominor) in pripravke, ki vsebujejo rožni koren (lat. Rhodiola rosea). Poleg antiistresnega delovanja imajo izraženo tudi anksiolitično delovanje (anksioznost – občutek tesnobe…) in se uporabljajo tudi v terapiji generalizirane anksiozne motnje ali GAD. Njihova učinkovitost je dokazana tudi s kliničnimi študijami.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

O, super,
hvala vam!

Sem pozabila vprašat, kaj od naravnih bi mi najbolj priporočili, ker je izbire precej, nočem pa ‘kupovati megle’ oz. placeba …
Res nočem postati odvisna, ne. Saj pravim, so obdobja, ko helex ‘potrebujem’ kvečjemu enkrat na mesec ali še to ne … In nočem pasti v noben vzorec. Hkrati nočem nazaj na AD. Samo za bolj stresna obdobja, na katera pa sem precej občutljiva že od nekdaj, bi rada imela kakšno ‘berglo’ … Saj skoraj vedno najprej poskusim s sproščanjem, s kognitivnimi prijemi in drugimi podobnimi poskusi sprostitve – ampak včasih je zaskrbljenost enostavno premočna. In ker imam tudi psihosomatske težave, za katere nočem, da se poslabšajo, posežem po zdravilih …

Hvala,
bom poskusila Dominor 🙂

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
imam vprašanje lepo prosim:
zaradi stresne situacije v kateri sem se znašla mi je psihiater predpisal helex in sicer sem ga jemala cca slaba 2 meseca. V obdobju jemanja sem se počutila bolj slabo,kakor dobro…zato sem prenehala z jemanjem. Imela sem dozo 3×0,25.
Sedaj sem brez Helexa 8.dan in seveda imam določene težave(odtegitvene simptome). Lepo prosim,povejte mi,koliko traja takšna kriza,da se bom rešila ” tega strupa”?
Bom tudi jaz raje posegla po zeliščnih zadevah:))
Najlepša hvala za Vaš odgovor
Srečno 2011 Vam želim

Pozdravljeni!

Odvisnost se pri Helexu lahko razvije zelo hitro.

Ločimo dve vsti odvisnosti – fizično in psihično. Ko govorimo o odtegnitvenih simptomih, imamo v mislih fizično odvisnost. Ta je hujša, traja pa krajši čas kot psihična. Odtegnitveni simptomi pri Helexu minejo v parih dneh (kakšen teden, morda dva). Odmerek je potrebno zniževati postopoma – največ 0,5 mg na 3 dni.
Vaš odmerek kljub vsemu ni bil tako visok, da se tega ne bi mogla rešit. Mislim, da je glavnina odtegnitvenih simptomov že za vami, čaka vas samo še »psihična« odvisnost, se pravi tisti občutek, da nikakor ne morete brez zdravila.
Potrebujete močno voljo, kakšno prijazno besedo, čim več druženja z najbljižjimi, razne hobije in veliko rekreacije v naravi. Bistvo je, da se čim bolj zamotite z prijetnimi stvarmi.

Če se še kdaj znajdete v podobni krizi, pa vam vseeno svetujem, da v primeru, da ne gre drugače, vseeno raje najprej posežete po »zeliščnih« pripravkih. Menim, da zrdavniki včasih precej neodgovorno predpisujejo pomirjevala oziroma, da bolnika premalo seznanijo z možnostjo pojava odvisnosti.

Srečno, zdravo in uspešno 2011!

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Lepo pozdravljeni,
najlepša hvala za Vaš odgovor.Kakor ste dejali….fizični simptomi so bili res hudi…..danes je 10 dan po prenehanju in naj Vam povem, da sem že skoraj v redu….:)) Malo še imam kakšno tresenje,pa oznojim se in to je to…še mal,pa bo 14 dni:))
Kar se tiče psihične odvisnosti mi na pamet niti enkrat ni padlo, da bi vzela tabletko…ne,ne!!!Vse Helexe sem vrgla v straniščno školjko…pa kakšno zalogico sem imela…kar štiri škatlice…Po težavah,ki sem jih imela prve dni, da bi vse to prekinila…nikoli! Včeraj zvečer, sem po dolgem času spala celo noč,,,si lahko predstavljate? Ko sem ga jemala, sem pa tako ali tako razvila nek “anoreksični”sindrom…hrana se mi je gabila,šlo mi je na bruhanje, v eno sem jokala…shujšala sem in se še zdaj silim s hrano.Kakšna zmešnjava. Zakaj pa zdaj nič ne jokam?
Pa še tole, meni zdravnik ni rekel o možnosti zasvojitve…sem pa tudi sama kriva, saj sem pismena, pa bi si prebrala navodila,mar ne?
Nabavila bom Dominor…pa bo,če me bo kaj še kdaj zvilo:))
Še enkrat srečno 2011
p.s. a veste, da se mi tile reveži,ki so res odvisniki zelo,zelo smilijo in vsaka jim čast,ko se odvadijo! Kakšne muke preživljajo šele oni!

Pozdravljeni!

Veseli me vaša pozitivna naravnanost. Samo tako naprej!

Ne strinjam pa se povsem z vami glede branja navodil. Vsekakor je dolžnost zdravnika in nenazadnje tudi farmacevta, da vas opozorita na možnost pojava odvisnosti oziroma na možnost pojava resnejših neželenih učinkov pri uporabi kateregakoli predpisanega zdravila.

Srečno 2011!

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Zanimiv in uporaben odgovor

 

Odgovor na objavo uporabnika
živc, 28.10.2010 ob 06:56

Spoštovani,

imam vprašanje v zvezi z možnostjo kemične odvisnosti pri helexu in leksaurinu.
Če človek vzame v povprečju največ enkrat na teden 0,25 mg helexa ali 1,5 mg leksaurina, je to že lahko nevarno? (in še to velja za bolj stresna obdobja)

Zdravila sem se za panično motnjo(z AD) in je danes okej, napadov nimam več, tudi splošna tesnobnost je bistveno manjša. Ampak določena občutljivost na stresne situacije ostaja. In tako pridejo obdobja, ko posledično zelo težko zaspim – zaradi zaskrbljenosti, strahov … pa mi nič na svetu ne pomaga tako se sprostiti in zaspati kot prav helex (od zdravnice pa sem dobila po novem tudi leksaurin). Nočem se navlečt, zato me samo zanima, če je nekajkrat mesečno konzumiranje nevarno.

Hvala!
🙂

Sama sem jemala: Lorsilan 3x 2 tbl po 1 mg na dan 3,5 leta. Dobila sem jih v Polju leta 2020 zaradi hude manicne episode. Letos aprila so Lorsilan nehali izdelovati baje zaradi neustreznosti. Po netu sem nasla tbl Lexaurim in lete predlagala osebnemu zdravniku… jemala sem najprej 2x po 2tbl 1 mg 3 tedne potem pa po pol tbl 2x na dan. 21.5. 23 sem vzela zadnje pol tbl… zdaj ze 3 tedne tega ne jemljem vec. Odtegnitveni sindrom je minimalen nimam krcev ali cesa drugega. Imam pa generalno tesnobo vsako jutro in cez dan je malo bolje. Sicer imam bipolarno motnjo od leta 2009. Sem invalidsko upokojena od leta 2011. Sem v drustvu Poglej ! Lp Neja

Mene pa zanima kako prezenem vsiljive misli.

New Report

Close