Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Ali boste ve punce shranile matične celice?

Ali boste ve punce shranile matične celice?

Pozdravljeni.
Jaz bi pa želela vse srečke so-nosečke vprašati ali nameravajo shraniti matične celice ali ne.
Zanimajo me mnenja in stališča ostalih punc. Upam, da je vprašanje na mestu.
Hvala in lp.

Bomo dali v javno banko

Trenuno nisem noseča, ampak ko bom (planiram za naslednje leto), bom po porodu prav tako dala v javno banko.

nova
Uredništvo priporoča

Topsy, CvetkaKlepetka, zakaj pa sta se odločili ravno za javno banko?

Tudi jaz bom dala v javno banko. To bo v bistvu bolj dobrodelno, saj je namenjeno vsem, ki celice potrebujejo. Je pa brezplačno, medtem, ko v privat bankah krepko zaračunavajo- od 1800e naprej, pa še vedno ni ziher, da so celice prav odvzete, oz. jih je premalo…

Sem obakrat darovala v javno banko. Za prvic vem, da so shranjene (se pravi, da jih je bilo dovolj,…), za drugic pa bom se izvedela.

Ker je verjetnost, da bodo celice uporabne za druge zelo majhna, za naše tri sončke pa precej velika. Če bomo pa pomagali komu, se pa samo veselimo.

Še vedno pa ne verjamem čisto, da celice, ki jih bi spravila nimajo zapisa za bolezen, za katero bo dete zbolelo.

Ker je verjetnost, da bodo celice uporabne za druge zelo majhna, za naše tri sončke pa precej velika. Če bomo pa pomagali komu, se pa samo veselimo.

Še vedno pa ne verjamem čisto, da celice, ki jih bi spravila nimajo zapisa za bolezen, za katero bo dete zbolelo.[/quote]

Enako. Pa še ni časovno omejena.

Trenutno se še odločam, in sicer za zasebno banko. Moji razlogi so naslednji.
V javni banki se odrečeš celicam svojega otroka. Zasebna banka naj bi pa hranila izključno za tvojega otroka. V primeru, da bi otrok oz. sorojenec potreboval celice predvidevam, da svojih ne bi dobil oz. kakšna je pa verjetnost, da bi se celice ujemale, pa je spet drugo vprašanje.
Vprimeru, da ne bi imela možnosti shraniti v zasebno banko, se bom vsekakor odločila za javno banko. To je zgolj moje mneje.

Kopiram del intervjuja z doc. dr. Janezom Jazbecem is septembrske številke revije Dr.:

“Zakaj vidite interes le v javnem hranjenju?
– Omenil sem že, da mora biti dajalec krvnega mozga s prejemnikom skladen. Teoretično je lahko primeren za vas le vaš sorojenec, brat ali sestra. Verjetnost, da je vaš brat (ali sestra) z vami skladen, je le 25-odstotna. V primeru, da nimate sorojenca (oziroma sorojenec ni skladen z vami), je potrebno najti nekoga drugega. V svetovni mreži prostovoljnih dajalcev je nekaj čez deset milijonov ljudi, pa vendar obstaja možnost, da ne najdemo ustreznega dajalca. Kaj torej storiti, če ga ne najdemo? V javnih bankah poiščemo popkovnično kri, ki ima neke lastnosti, zaradi katerih ni potrebna tako visoka skladnost. Pri presaditvi kostnega mozga testiramo deset točk, skladnost mora biti pri vsaj devetih točkah. Pri popkovnični krvi pa je stopnja skladnosti bistveno manjša. Zadostuje že skladnost v treh ali štirih točkah. Tu vidimo prednost hranjenja v javnih bankah”

Cel intervju je pa tukaj:
http://pza.si/Clanek/doc-dr-Janez-Jazbec-dr-med-.aspx

Še tale del intervjuja moram prilepiti sem:
“Na področju popkovnične krvi obstaja popolna zmešnjava in kup neresnic. Presaditev kostnega mozga je eden od načinov zdravljenja levkemije. Večino otrok, ki so zboleli za levkemijo, pozdravimo brez presaditve. Če pa že mora imeti presaditev kostnega mozga, potem mora imeti nekje nekoga, ki je darovalec celic, iz katerih bo kostni mozeg zrastel. To lahko dobimo s klasičnim odvzemom kostnega mozga, z zbiranjem krvnotvornih celic iz periferne krvi ali pa z zbiranjem krvnotvornih matičnih celic, ki ostanejo v popkovnični krvi, ko se je otrok že rodil. Obstajajo banke popkovnične krvi, kamor jo starši lahko spravijo in zamrznejo. Poznamo dva načina hranjenja. Javni način hranjenja pomeni, da ko rodite otroka, shranite kri za kogarkoli na svetu, ki bi jo potreboval. Ta kri se tipitizira za ugotavljanje tkivne skladnosti. Takšno hranjenje je brezplačno in je za nas pomembno, saj to pomeni možnost za zdravljenje bolezni, ki jih mi zdravimo. Obstaja pa tudi hranjenje v privatnih bankah. Ko rodite, shranite kri le za svojega otroka. Tovrstno hranjenje se plačuje. Ker v tem privatnem hranjenju ni tipitizirane krvi, tu trenutno ne vidimo nobene prednosti. Vedeti morate, da če vaš otrok zboli za levkemijo, mu celice, ki so v popkovnici, v večini primerov ne bodo pomagale. Izkazalo se je, da so bile te celice pri nekaterih otrocih, ki so zboleli za levkemijo, prisotne že v popkovni krvi. V tem hranjenju mi ne vidimo interesa, za nas je velik interes v javnem hranjenju.”

kako se pa uredi shranjevanje v javni banki, komu se prijavim?

tukaj piše:
http://www.ztm.si/sl/register_darovalcev_kmc/darovanje_popkovnicne_krvi/

Če imate kakršnakoli vprašanja, pokličite na telefonsko številko 01 5438100, 01 5438314 Enota za shranjevanje popkovnične krvi na Zavodu RS za transfuzijsko medicino ali na elektronski naslov [email protected].

eSPOK Enota za shranjevanje popkovnične krvi Zavod RS za transfuzsijko medicino
Oddelek za preskrbo s krvjo
Šlajmerjeva 6, 1000 Ljubljana

OK, levkemija je le en od možnih primerov uporabe. Kaj pa vsi ostali?
Se mi zdi, da v tem primeru vsak vliva vodo na svoj mlin, bodoči starši smo pa samo še bolj zmedeni…..:-(

Če boš teh 2000€ pogrešala brez vseh težav, potem jih le oddaj v privat banko. Upam, da jo bodo odvzeli tako, da bo celic dovolj, da se jih res shrani.

Če pa jih nimaš namena shranjevat, zaradi takega ali drugačnega razloga, pa je velika škoda, če je ne oddaš v privat banko. Tiste evre pa dobro naloži.

Super je, da imamo izbiro. Izberi pač tako, kot boš izbrala voziček in ostale zadeve.

kar v svojem imenu govori, jaz sem bodoči starš in nisem nič “samo še bolj zmedena”.
ti si zmedena. meni je čisto jasno, kako se bom odločila. za javno banko.

Jaz sem rodila v začetku leta 2009. In to celo dva otroka hkrati (dvojčka). Nisem imela časa pregledovati virov o shranjevanju matičnih celic. Šele proti koncu nosečnosti in ko sta bila otroka še čisto majhna in sem imela še “pet minut časa”, da sem se seznanila s temi zadevami. In mi je žal, da nisem dala svojega tkiva v javno banko. V dobro vseh. Kar bi lahko storila vsaka nosečnica, pa je nič ne stane, ji ni v nobeno škodo. Ampak ravno takrat so se te debate okrog te Neocelice šele začele. Ker sama delam v prodaji, sem skrajno občutljiva na vsako “agresivno” reklamo farmacevtske industrije. Nekaj, kar farmacevtska industrija OGLAŠUJE, zagotovo NE RABIŠ. Farmacevtska industrija je najbolj pokvarjeno gonilo sodobnega sveta.

kar v svojem imenu govori, jaz sem bodoči starš in nisem nič “samo še bolj zmedena”.
ti si zmedena. meni je čisto jasno, kako se bom odločila. za javno banko.[/quote]

Ojej, no, te pa res hudo hormoni dajejo. Ampak daj jih raje sfiltriraj v kaj pozitivnega, ne pa da bruhaš po virtuali. Aja, če bi me videla v živo, si verjetno ne bi upala.
Sicer pa upam, da boš tako suverena tudi v vseh drugih vidikih starševstva…

kar v svojem imenu govori, jaz sem bodoči starš in nisem nič “samo še bolj zmedena”.
ti si zmedena. meni je čisto jasno, kako se bom odločila. za javno banko.[/quote]

Ojej, no, te pa res hudo hormoni dajejo. Ampak daj jih raje sfiltriraj v kaj pozitivnega, ne pa da bruhaš po virtuali. Aja, če bi me videla v živo, si verjetno ne bi upala.
Sicer pa upam, da boš tako suverena tudi v vseh drugih vidikih starševstva…[/quote]

nič ne bruham. Samo pravim, da nismo vsi zmedeni glede tega, kot praviš ti. Nič ni narobe, če govoriš v svojem imenu – da si ti zmedena, ne da smo vsi. Samo to. Hormoni nimajo nič s to ugotovitvijo. :))

New Report

Close