Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdo je dolžan plačati čiščenje dimnika, najemniki ali najemodalalec, če piše v pogodbi tako:

Kdo je dolžan plačati čiščenje dimnika, najemniki ali najemodalalec, če piše v pogodbi tako:

Jutro!
Že pred časom sem spraševala, KDO je dolžan plačati redno čiščenje ( vsakoletno) dimnika, kot to po novem zahteva država.

V takratnem sporočilu nisem navedla, kaj piše v naši najemni pogodbi, pa je bilo 98{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} odgovorov v smislu: čistite sami. Še celo bolj ponižujoče, pa tega ne mislim pisat zdej.

Naj še povem, da od kar smo v stanovanju ( manjša hiša) čistimo dimnik vsako leto sami ( zaradi svoje varnosti), in letos je prvič tako (pri nas), da so se najavili čistiti dimnikarji z licenco.

v pogodbi pa piše tako:
” poleg najemnine iz 3. člena te pogodbe je najemnik dolžan direktno, sprotno in pravočasno poravnati vse tekoče obratovalne stroške vzdrževanja, ki obsegajo stroške za: komunalne storitve, ogrevanje, pristojbino za TV, kabelsko TV, elektriko in ostale stroške…
… Lastnik bo stanovanje vzdrževal in opravljal investicijska vzdževalna dela in s tem preprečil poslabšanje stanovanjskih razmer.
… Najemnik prevzame odgovornost za tekoče vzdrževanje stanovanja in opreme in za popravilo oz. menjavo opreme, ki se poškoduje.”

to je to, kar piše o dolžnostnih lastnika in najemnika.
Zdi se mi, da je čiščenje dimnika njegova skrb. V kolikor ne bi tega razumel tako, bi seveda plačal in mirna bosna.
In ne gre se za ta znesek, ki sploh ne vem, koliko se plača, ampak za princip, ker se tip očitno dela budalo iz nas.
Zadnjič sem ga vprašal, KDO poravna te stroške, pa je z začudenjem osorno odvrnil;”ja ti, kdo pa!” Saj to je vzdrževanje.”

Ne bi rekel, ko v to staro propadajočo hišo že prej ne bi vlagali.
Tudi piše v pogodbi, da se plača popravilo POŠKODOVANE opreme ( s tem mislim predvsem kopalnico, ki smo jo dobili v uporabo opremljeno), mi smo pa sedaj zamenjali že veliko stvari za nove, in ne zaradi tega, ker se je kaj poškodovalo, ampak enostavno po 35.letih propadlo.

Primer: Neka zadevica na WC kotličku je bila namesto zamenjana z novim delom ( ki seveda stane nekaj eur) zvezana z navadno žico ( tak kotliček dobili v uporabo ob vselitvi) OK…. čez en mesec ta žica popusti, in kaj? Smo kupili novega.
Primer: Ko je popustila dihtinga na 200l bojlerju in ko smo imeli zalito vso kopalnico ( to se je zgodilo ponoči) smo tudi sami plačali mojstra, ki je zadevo prišel popravit-zamenjat z novo.
Primer: Cev (nastavek) za tuširat je bila tako preparela (po 40.letih), da jevoda iz cevi špricala na vse konce in kraje, in za tuširanje nisi imel nič pritiska v cevi,.. tuširanje torej nemogoče, pa še ogromno vode je šlo v nič,.. je blo treba kupit novo…
To so le trije primeri, kaj vse menjamo na svoje stroške, pa to za moje pojme NI POŠKODOVANA oprema, ampak pač je prestara.
In če smo mi to dobili v uporabo, potem bi moralo biti to brezhibno-tako kot piše v pogodbi. Drugače verjetno ne bi smeli tega uporabljati.
Ok, pa nismo nNIKOLI tega niti omenili lastniku-vse zamenjamo kar je potrebno…ampak tole z dimnikom je pa kaplja čez rob!

Danes sem res jezen!
Torej, glede na zgoraj navedeno-kdo ima po vaše prav??

Čiščenje sodi v vzdrževanje in ga plačaš seveda ti. Glede zamenjave opreme se pa zmenite, poznam najemnika, ki si je kupil nov hladilnik in ga odštel od najemnine. Pa kaj še.

Za naslednjič boste vedeli, da je treba ob vselitvi narediti primopredajni zapisnik, ključne stvari preskusiti/pregledati in nato sproti opozarjati lastnike, ko je treba kaj dotrajanega zamenjati. Itak se pa verjetno že na prvi pogled da oceniti, kako in kaj.

Glede dimnika bi jaz rekla takole: če je obvezno čiščenje ne glede na to, ali se dimnik uporablja ali ne, potem ga plača lastnik, če pa je to odvisno od uporabe, pa vi. Navsezadnje ga uporabljate vi, enako kot el. omrežje in vodovod.

Tamara, če hladilnik ostane v stanovanju, ne vem, zakaj si ga najemnik ne bi odštel od najemnine? Če ga pa sploh ni, bi morala biti pa že v štartu nižja najemnina.

nova
Uredništvo priporoča

Mi smo v najemu. Servis peči, čiščenje dimnika in podobne stvari plača najemodajalec. To niso obratovalni stroški, to je vzdrževanje NJEGOVE lastnine. Ne se pustiti “pametnim glavam”!

Čiščenje dimnika je tekoči strošek in to vsako leto. Tukaj res ni kaj debatirat. Če se bo dimnik podiral ali puščal, potem pa je to strošek najemodajalca.

Če nekaj pušča se moraš zmenit z njim, kako si bosta delila stroške. Nikakor pa to ne moreš mešat s čičščenjem dimnika. Zadeve ne gledaš racionalno, temveč čustveno in potem pridejo ven take zmede.

Skratka, čiščenje dimnika plačaš ti, ker je to tekoči strošek.

Kaj pa porečete na to, da si on že 3 zime greje spodnje prostore v kvadraturi 100m2 na naše stroške?
Mi plačujemo olje seveda, on pa podmuklo na začetku vsake zime lepo privije radiatorje na ful in nikome ništa!

Nas pa tip, ki nam toči kurilno vsako leto sprašuje, kam pokurimo toliko olja?!

DOkler nismo enkrat naleteli na odprta vrata (stanovanja) in videli, da ima tip na ful odprte vse radiatorje!
Nič še nismo rekli, ne vem kaj bo to zimo… se kr bojim kako bo,ko bom znorel…

S katerim DIMNIKOM si pa on greje prostore????

mislim da boš odgovor našel v zakonodaji:
PRAVILNIKU o standardih vzdrževanja stanovanjskih stavb in stanovanj
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200420&stevilka=878

Vse ostalo so samo mnenja in videnja

Ampak ne, da bi bila sposobna vse relevantne okoliščine opisati že v prvem postu. Raje počakaš, da nekdo nekaj napiše, da se potem kregaš z njim in mu dokazuješ svoj prav.

Ampak ne, da bi bila sposobna vse relevantne okoliščine opisati že v prvem postu. Raje počakaš, da nekdo nekaj napiše, da se potem kregaš z njim in mu dokazuješ svoj prav.[/quote]

ni bilo napisano takoj, ker se ne želim izpostaviti-samo zato.

Če je en dimnik za več stanovnja plačaš sorazmerni del ti, saj so to obratovalni stroški. Glede kurjenja na vaš račun pa bi to morala opaziti ob priimopredaji oziroma mu recite sedaj.

Jaz mislim, da če se čiščenje dimnika opravi tudi, če v stanovanju ni stanovalcev, potem je to strošek najemodajalca.

Me pa zanima nekaj…sama nimam izkušenj z najemom…
Recimo, da se nekdo vseli v stanovanje in ima v njem recimo 10+ let staro kuhinjo. Pa mu kuhinja ni všeč in si kupi svojo. Čez 3 leta se odseli. Ali mora kuhinjo pustiti tam?

Kaj pa bojler? Če je star 10+let in crkne? Kdo ga mora zamenjati? Najemodajalec bo rekel da najmenik, ampak najemnik je najel stanovanje z možnostjo TOPLE vode, sedaj pa tega več ni. Če se bo najemnik zaradi tega izselil bo po moje najemodajalec imel težave najti novega najemnika, če v stanovanju ne bo tople vode.

Jaz mislim, da če se čiščenje dimnika opravi tudi, če v stanovanju ni stanovalcev, potem je to strošek najemodajalca.

Me pa zanima nekaj…sama nimam izkušenj z najemom…
Recimo, da se nekdo vseli v stanovanje in ima v njem recimo 10+ let staro kuhinjo. Pa mu kuhinja ni všeč in si kupi svojo. Čez 3 leta se odseli. Ali mora kuhinjo pustiti tam?

Kaj pa bojler? Če je star 10+let in crkne? Kdo ga mora zamenjati? Najemodajalec bo rekel da najmenik, ampak najemnik je najel stanovanje z možnostjo TOPLE vode, sedaj pa tega več ni. Če se bo najemnik zaradi tega izselil bo po moje najemodajalec imel težave najti novega najemnika, če v stanovanju ne bo tople vode.[/quote]

Seveda. In bojler ponavadi pač preprosto crkne, z njim težko ravnaš nepravilno, da si sam kriv za njegov prerani izdih. Meni se je pokvaril nov novcat po parih dnevih. Tudi vodni kamen se nabira stalno skozi leta.
Lastniki stanovanj se bodo morali nekako sprijazniti, da tistih 40 procentov olajšave, kolikor jim jo priznajo, ni zato, da bi oni plačali manj davka, ampak zato, ker se država zaveda, da imajo s stanovanjem stroške. Ki jih morajo poravnat oni.

Najemnica, ti pa res no … a ne moreš v štartu povedat vsega? Kaj sploh še počnete v tem stanovanju, če imate takšno štalo z lastnikom? Glede na to, da plačate še enkrat več kurjave, bi lahko očitno plačali tudi 100 evrov več najemnine na mesec, za ta denar bi pa zagotovo dobili drugo stanovanje.
Jaz na vašem mestu sploh ne bi naročala olja, nabavila bi par el. radiatorjev, ki jih lahko kasneje vzamete s seboj, kamorkoli boste že šli, ogrevanje na el. v bistvu sploh ni toliko dražje – vsekakor bo to vas prišlo veliko ceneje kot ogrevanje dveh stanovanj. In seveda bi iskala drugo stanovanje.

Lahko bi končno uredili, da si lastnik nepremičnine sam izbere dimnikarja (tudi od drugod), ne pa, da morajo lokalci vedno čistit. Kaj pa, če gre za nekega lopova in nočeš, da ti hodi po hiši? Nimaš kaj, moraš dovoliti. Vzameš dopust in ga nadzoruješ. Ah Slovenija.

_________________________________________________________________________ [url=http://bit.ly/matematika-vaje]Matematika-vaje.si[/url] je spletna stran, ki nudi pomoč srednješolcem pri učenju matematike.

Ampak ne, da bi bila sposobna vse relevantne okoliščine opisati že v prvem postu. Raje počakaš, da nekdo nekaj napiše, da se potem kregaš z njim in mu dokazuješ svoj prav.[/quote]

ni bilo napisano takoj, ker se ne želim izpostaviti-samo zato.[/quote]
Glede hladilnika, stanovanje je opremljeno, hladilnik je v njem. Je bil pa brez zam. omare in star 10 let. Najemojemalec si je brez dogovora z lastnikom omislil nov hladilnik in starega odpeljal na odpad:????????

Moj mož vedno pravi, da kdor je celo življenje v najemu ni sposoben sam skrbeti racionalno za stvari, drugače si bi nekako že uredil svoje bivališče, na kreditih iz garsoniere gor.
Glede dimnika pa, naslednjič opiši situacijo dejansko, mi ne vemo kje tvoj najemodajalec živi.

tamara v. :
Tudi mi se strinjamo z razmišljanjem tvojega moža – saj se kmalu selimo v svojo hišo, do takrat pa pač moramo nekje bit.

In nimamo druge izbire kot bit tiho in nekako prežvakat to njegovo j** v glavo…
pri nas stanovanj za oddajo enostavno ni.

Jaz mislim, da če se čiščenje dimnika opravi tudi, če v stanovanju ni stanovalcev, potem je to strošek najemodajalca.

Me pa zanima nekaj…sama nimam izkušenj z najemom…
Recimo, da se nekdo vseli v stanovanje in ima v njem recimo 10+ let staro kuhinjo. Pa mu kuhinja ni všeč in si kupi svojo. Čez 3 leta se odseli. Ali mora kuhinjo pustiti tam?

Kaj pa bojler? Če je star 10+let in crkne? Kdo ga mora zamenjati? Najemodajalec bo rekel da najmenik, ampak najemnik je najel stanovanje z možnostjo TOPLE vode, sedaj pa tega več ni. Če se bo najemnik zaradi tega izselil bo po moje najemodajalec imel težave najti novega najemnika, če v stanovanju ne bo tople vode.[/quote]

V kolikor lastnik greje svoje stanovanje in uporablja skupni dimnik, si stroške razdelite.

Glede kotlička, cevi bojlerja in ostalih dotrajanih stvari se dogovorite z lastnikom – tako “vzdrževanje” bi moral plačati lastnik razen, če stvari vi uničite.

Glede menjave kuhinje bi se ravno tako morali dogovarjati z lastnikom in bi se lahko nakup štel v najemnino, če je lastnik zainteresiran.

No, 10, 12 let stara kuhinja pa res ni stara. Meni se moja zdi še skoraj tako rekoč nova.
Glede na to, da gre za ornk naložbo in morda še druge posege, je to treba res pošteno predebatirati z lastnikom. Ampak kar malo dvomim, da bi bil on pripravljen odpustiti najemnino za eno leto v zamenjavo za novo kuhinjo, če je stara pravzaprav še čisto okej.

[/quote][/quote]

Če jaz dam not kuhinjo za 10.000€ in mu predlagam, da mu zaradi tega ne plačujem najemnine … to je 30 mesecev, ko najemodajalec ne dobi najemnine.

Po 10 letih bo kuhinja fuč in gremo mi ven…kaj ima potem najemodajalec od tega?

Za njega je stara kuhinja dovolj dobra in boli njega, če nam ni všeč…njemu je 300€ najmenine bolj všeč 😀

Kako pa je pravnoformalno?

[/quote][/quote]

No zanima me predvsem v primeru, da jaz na lastne stroške (ne da bi zaradi tega bil najemodajalec ob najemnino) vržem ven njegovo staro kuhinjo, dam novo, potem pa se čez 5 let odselim in to kuhinjo odpeljem.

Predvidevam, da bi najemodajalec ob izselitvi zahteval, da je v stanovanju kuhinja, kot je bila ob vselitvi.
Se pravi, da moram staro vmes nekje hraniti in jo po izselitvi montirat nazaj?

Prosim ne skači v to sporočilo s svojimi idejami o menjavi kuhinje, če avtorica sprašuje o dimniku!

Postavi si novo temo!

In kje piše, da bo lastniku tvoja nova kuhinja lepa in uporabna?
Jaz bi zahtevala, da mi nazaj namontiraš mojo.

Amen

Kdo je obvezan k plačilu čiščenja dimnika? Dobite račun na vaše ime ali na ime lastnika?

Če je na ime lastnika ga jaz ne bi plačala. Predvidevam, da bodo terjali in iskali njega.

Enako ne bi naročila dimnikarja, niti se ubadala z njim.

no, ker se vam zakonodaje ne da brati, vam jo skopiram tule.
Čiščenje dimnika plača NAJEMNIK.
Ostale podrobnosti so v prilogah zakona.
ZATO BERITE ZAKONODAJO!!!

7. člen
(obratovalni stroški)
…..
Vsakokratni uporabnik stanovanja plačuje obratovalne stroške. Obratovalni stroški obsegajo zlasti plačila za storitve, navedene v prilogi št. 4, ki je sestavni del tega pravilnika.

Priloga 4
OBRATOVALNI STROŠKI
1. Stroški za ogrevanje, porabljeno elektriko in vodo, odvoz smeti, kanališčino
ter čiščenje skupnih prostorov in pripadajočega zemljišča, s potrebnim
materialom in orodjem.
2. Vsi stroški lokalnega ogrevanja, v kolikor niso zajeti v prejšnji točki
(lastna kotlovnica), ki zajemajo stroške energenta, kurjača in čiščenja
kurilnih naprav in druge materialne stroške.
3. Čiščenje zračnikov in dimnikov ter pregledovanje le– teh.
4. Strošek za plačilo hišnika in snažilke ter nabava čistil.
5. Redni (mesečni) kontrolni pregledi toplotne postaje in kotlovnice.
6. Redni (mesečni) kontrolni pregledi etažne centralne kurjave.
7. Redni (mesečni) kontrolni pregledi dvigal.
8. Čiščenje lončenih, oljnih in drugih peči ter štedilnikov.
9. Čiščenje snega in ledu po veljavnem odloku o zimski službi, (razen na strehi,
strešnih vencih in napuščih, kar je strošek lastnika).
10. Zamenjava svetil, žarnic, stikal, tipk in varovalk v skupnih prostorih stavbe.
11. Popravila ključavnic, samozapiral, okovja oken in vrat in zamenjava razbitih
stekel v osebnih in tovornih dvigalih, vhodnih vratih in oknih v skupnih
prostorih stavbe, v kolikor je povzročitelj škode neznan.
12. Stroški sanitarnih pregledov, dezinfekcije in deratizacije.
13. Pleskanje oziroma ustrezna površinska zaščita vgrajene opreme, manjših
mizarskih del in oljnih površin v kuhinji, sanitarijah in predsobah.
14. Popravilo poškodovanih lesenih izdelkov in vgrajenih omar ter po potrebi
zamenjava tečajev, kljuk, ključavnic in ostalega okovja na teh izdelkih.
15. Popravilo in zamenjava lahkih senčil in žaluzij (platnenih, plastičnih,
metalnih ipd.) na oknih in vratih stanovanja.
16. Redni pregledi, čiščenje in servisiranje električnih in plinskih naprav,
bojlerjev, štedilnikov, kuhinjskih nap in drugih naprav.
17. Čiščenje, odmašitve in vzdrževanje iztočnih pip, baterij, umivalnikov,
pomivalnih korit, kopalnih kadi, prh, pomivalnikov, talnih sifonov,
straniščnih školjk, sedežnih WC desk in izplakovalnih kotličkov.
18. Čiščenje in odmašitve straniščnih školjk, pomivalnih korit, kadi in prh,
pomivalnikov in pripadajočih sifonov.
19. Čiščenje vertikalne in horizontalne kanalizacije z priključkom na javno
kanalizacijo ali septično jamo.
20. Praznjenje septičnih jam, kjer ni javne kanalizacije in lovilcev peska ter
odpadnih olj.
21. Vzdrževanje vseh priključkov na skupne instalacije stavbe, kot so dotoki in
odtoki vode, elekrične, plinske, dimovodne, prezračevalne, ogrevalne,
klimatske, radijske, televizijske, telefonske, računalniške, požarnovarnostne
in druge instalacije (v kolikor ti stroški niso že zajeti v ceni storitve s
strani dobavitelja).
22. Kemična priprava vode (menjava vodofosa).
23. Čiščenje dostopnih poti, parkirnih prostorov, zelenih površin (košnja 3–5
krat letno), živih mej in dreves (obrezovanje 1– krat letno), ograj,
peskovnikov, igral otroških igrišč ter drugih naprav, ki spadajo k posamezni
stanovanjski stavbi oziroma skupini stavb.
24. Vsa popravila, ki so potrebna zaradi povzročenih poškodb s strani uporabnika.
25. Čiščenje jaškov za smeti.

Na vrh

Ti pri meni ne bi bila dolgo najemnica, še kleti ti ne bi oddal – plačuj kar uporabljaš, ne pa da samo stokaš in težiš ljudem po forumu.

[/quote][/quote]

Jaz pa sploh ne bi dovolila, da mojo staro kuhinjo odmontirate. Razen, če mi potem pustite svojo, seveda v vašo izgubo in ne namesto najemnin.
Tista ideja, da bi potem nazaj montirali staro kuhinjo zame ne pride v poštev, ker kar enkrat odmontiraš in potem spet zmontiraš, ha ha, nikoli več ne drži kot prvič. In če bi si to zmislil vsak, bi jo kar naprej montirali gor in dol???

lep pozdrav zanima me namreč en mesec sva z možem v najemu… ko sva se vselila je sredi meseca prošel servis za oljno peč za katero je lastnik naročil servis ob pregledu je serviser povedal da je pokvarjen gorilec in ga bo potrebno zamenjati lastnik je bil ob tem opozorjen prav tako z moje kot strani servisa sedaj po enem mesecu je je gorlec šel tako da sva sedaj z možem v mrazu lastniku sem povedala da je gorilec pokvarjen sedaj me pa zanima kdo je dolžan to plačati jaz ali lastnik hvala za pomoč

New Report

Close