Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Dolgotrajne bolečine v želodcu, kaj še razen tablet

Dolgotrajne bolečine v želodcu, kaj še razen tablet

Lep pozdrav!
Podrobneje bom opisala, kaj me teži. Stara sem 30 let, ITM je trenutno 19. Lani jeseni mi je bila diagnosticirana GERB, gastroskopija pol leta kasneje je pokazala gastritis, HP pa ne. Krvna slika je bila BP tako lani kot letos. Bolečine so bile v predelu želodca, ob srcu in v grlu. Bila sem (in sem še) pogosto utrujena, zaspana, občasno tudi brez volje do vsega.
Dobivala sem Ultop, ki sem ga zaradi vrtoglavice prekinila, nato so mi predpisali Nexium 40 mg, zdaj jemljem 20 mg.
Kar se tiče hrane in pijače, sem opazila, da mi stanje poslabšajo sveže in alpsko mleko, mlečna čokolada, instantne juhe in omake, večja količina ketchupa, kamilični čaj, metin čaj in melisin čaj, zato jih ne uživam več. Ostala hrana in pijača ne vplivata na izboljšanje oz. poslabšanje. Tudi ne kadim, ne uživam alkoholnih in gaziranih pijač (razen občasno Donata, vendar počakam, da je mehurčkov čim manj), kave, črnega čaja in mesa.
Poleg Nexiuma 4 mesece jemljem tudi Dominor (ker menim, da so težave psihičnega izvora – name vplivajo dolgotrajne težave mojega partnerja). Poskusila sem tudi Iberogast, vendar ni pomagal. Obiskujem skupino za sproščanje.
Dokler jemljem tablete, so težave blage (3x-4x mesečno imam pekoč občutek v grlu, občutek kislosti in rahle bolečine v želodcu). Če prekinem z jemanjem, pa se mi najkasneje v 5 dneh vrnejo močne bolečine v predelu želodca, tudi ob srcu, in vnetje grla, ki mu ponavadi sledijo še hripavost, nahod, vnetje sinusov, povišana temperatura.
Zanima me sledeče:
-Ali je dolgotrajno jemanje Nexiuma slabo npr. za jetra, ledvice, absorbcijo mineralov in ostalih hranil?
-Se da še na kakšen bolj naraven način urejati preveliko izločanje želodčne kisline in njene posledice? Na kaj moram še paziti, da bo bolečin čim manj?
-Je pomanjkanje energije (in zaspanost kljub dovolj spanja) tudi posledica težav z želodcem ali je to zaradi jemanja tablet?
-Ali se lahko želodec zelo razdraži, če ob močnih menstrualnih krčih, glavobolu ali vročini vzamem 1-2 Lekadola (seveda nekaj ur po Nexiumu)?
Najlepša hvala za vaše odgovore!

Sama ste ugotovila, da so težave pod vplivom vaše psihe. Stalno ali večinoma morate jemati inhibitor protonske črpalke, na primer Nexium 20 mg. Niso dokazali nobenih trajnih škodljivih učinkov. Lekadol ne povzroča nobenih težav v želodcu. Pomanjkanje energije pa je sigurno eden od simptomov depresije. Dvomim, da bo Dominor kos psihičnim problemom, ki vas mučijo. To, da hodite v skupino, je zelo dobro. Potrebujete pa verjetno tudi strokovni suport psihologa ali drugega strokovnjaka.

Srečno! Marija Š.Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close