Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Teža – 3 leta

Teža – 3 leta

Spoštovani,

Hčerka, ki je stara 3 leta in 1 mesec, je visoka 95 cm in težka 18 kg. To naj bi bilo v skladu s tabelami rasti, ki jih imate pripete, po višini malo pod 50 percentilo, po teži pa malo pod 75 percentilo.

Zakaj vam pišem? Ker ne vem več, ali sem samo jaz obsedena s težo, ali je ta teža glede na višino ok, ali bi morali paziti pri prehrani. Namreč hčerka izgleda kar lepo okrogla, ima še kar nekaj trebuščka. Ostali otroci se mi v primerjavi z njo zdijo taki suhci. Zelo rada je, nikoli ni bilo problemov s prehranjevanjem, zdi se mi, da včasih poje res veliko porcijo, sploh kadar so za kosilo makarončki ali za večerjo palačinke, prosi za še eno porcijo… Hranim jo normalno, občasno dobi tudi sladoled, sladkarije, sokove – pač čisto aketski ne moremo biti, že zato, ker tudi v vrtcu ali pri babici ali na kakšnem obisku dobi te reči. Doma jo sicer hranim, vsaj sama tako menim, z normalno zdravo, pestro in polnovredno prehrano brez nekih praznih kalorij.

Vas pa vseeno prosim za mneje, ker mi gredo na živce občasni komentarji okolice, da je hči “polna” ali pa “ta pa rada je” in da je “močna”… Ali je ta teža za to višino res prevelika? Ali bi morali bolj paziti na prehano? Naj sploh ne je nobenih sladkarij? Kakšno mleko naj ji nudim (zdaj pijemo tistega iz mlekomata – ali ima ta preveč maščobe?)?

In še naj jo vpišem na kakšno rekreacijo, telovadbo? Kaj je sploh primerno za otroke te starosti?

Z možem sva sicer oba neke povprečne konstitucije. Nisva suhca, ma debela tudi ne.

Hvala za vaš nasvet in lp,

Polona

POglejte tabele še enkrat. Višina je na 50. percentilu, teža pa 800 g nad 95. percentilom. Torej ima deklica res preveliko telesno težo. Do 15 kg bi šteli, da je še primerno.
V takem primeru svetujemo ukinitev sladkih pijač (samo vodo), ukinitev vmesnih priboljškov (smoki, tablice, sladkarije …) , če so vsakodnevna stalnica in posneto mleko. Mleko iz mlekomata ima mnogo preveč maščob. Poleg omejitve vnosa kalorij je potrebno poskrbeti tudi za porabo, torej telesno aktivnost (najbolj organiziran šport, primeren starosti). Telovadba za triletnike ponuja mnogo športnih društev, poiščite po internetu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Se opravičujem, ker še enkrat sprašujem. Vendar ne razumem, kako ste na podlagi tabele prišli do tega, da je teža nad 95. percentilom. Morda jaz ne znam pravilno gledati v tabelo, ampak res mi ni logično. Kakorkoli obračam tabelo, meni pri 18 kg in 3 letih ter 1 mesecu pride po tabeli nekaj pod 75. percentilo. Lahko preverite še enkrat?

Glede na vašo ugotovitev (nad 95. percentilo) moramo torej še več pozornosti posvetiti tej temi. Problem je samo, ker me imajo doma vsi za obsedeno s težo deklice, sploh tašča, ki z največjim veseljem punčki ponuja potico in druge njene domače dobrote. Prav tako vsak, ki ima pet minut časa, ponuja otroku piškote in sokove. Jaz pa ji tudi ne morem potem tega kar iz rok izpulit. Tudi v vrtcu sem opazila, da jim dajo piti sok, kar seveda ne morem nadzorovati, saj me ni tam. Bom pa naročila vzgojiteljici, naj da naši deklici namesto soka vodo. Upam, da me ne bodo še tam imeli za prismuknjeno oziroma menili, da pretiravam.

Kakorkoli, da vas ne obremenjujem s tem. Zanima me še, kakšno mleko je torej primerno. Maščobe 3,5? 1,6?

Hvala za vaš trud in lp,

Polona

Poglejte tabelo na 2.. strani. Pogledate na 36 mesecev in vidite, da številke 18 kg celo ni več, ker je tako visoka, je pa naslednja odebeljena vrstica nad 17 kg. 95. percentila se konča pri 17,2 kg. Če ima otrok 18 kg, ima torej 800 gr nad 95. percentilo.
http://www.pedijatrija.org/Download/2005/01/23/percentilne_krivulje_5-95_%28crveno_plave_u_boji%29.pdf oz. v pripeti datoteki!

Sok v vrtcu bo še najmanjši problem, nadzorujte domače prigrizke, sladice, slane, ocvrte (čimps, smoki) in podobne priboljške. Zamleko sem će napisala, da posneto, torej 1,6.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.
Malo sem brala tole temo in upam, da se lahko oglasim, da mi vi in Tanč ne zamerite. Seveda lahko v zvezi z napisanim samo “pametujem”, ampak – saj tudi za to so forumi, kajne?

Razumem vašo skrb za težo vaše deklice, ne razumem pa nič dlje od tega. Pravite, da vas tretirajo kot obsedenko s težo, hkrati pa za to ne naredite popolnoma nič.

Kaj pa to pomeni, da tašča ponuja otroku potice in ostale dobrote? Kaj to sploh pomeni, da vsak, ki ima pet minut časa otroka pita z bonboni in slaščicami? Kaj vi to resno pišete? Vi dejansko imate stik s tem otrokom ali ste ga samo rodili in ga date zvečer spat, čez dan pa ga imate v vrtcu in potem pri drugih, ki imajo pet minut časa, da ga pitajo z bonboni? Bi to dovolili tudi če bi bil alkohol? Kako se ne upate otroku izpuliti iz rok?

Brez zamere – prvi korak, ki ga morate storiti je to, da za svojega otroka in njegovo zdravje poskrbite sami, ne pa kdor ima pet minut časa, da ga pita z bonboni. Seveda vam solim pamet in seveda pametujem in seveda nisem vpoklicana v tole temo, ampak resnično mi je ob prebiranju vaših odgovorov padla čeljust na tla – od presenečenja. Tako nebogljeno zaskrbljeni ste – gre vam na živce, da drugi vidijo v vaši hčerki debelušnega otroka, ne naredite pa nič. Kaj je tašča odgovorna za otroka ali ste vi?
Pa ne si mislit – tudi sama imam taščo in tudi moja tašča bi mojim otrokom podtikala bonbone (da bi jo imeli raje, seveda) in ji tudi včasih uspe – a ji uspe, ko pridemo z otroki na obisk. Seveda, če bi ji pripeljala otroke in jih tam pustila, bi jim podtikala bonbone od jutra do večera. Razumete kaj želim povedat? od potice na obisku se noben otrok ne zredi do prekomerne teže.

In ja, jaz mojim otrokom vzamem iz rok, kot prvo, ne dovolim, da sploh do nečesa nevarnega ali nezaželenega pridejo, če pa se to zgodi v neznanem okolju ali slučajno, seveda dopuščam možnosti, da se to zgodi tudi ko sem jaz nepazljiva, jim brez pardona vzamem – vzamem jim nož, škarje, steklo, vžigalice, vzamem tudi piškote pred obrokom, če jim slučajno pride na pamet, da si jih gredo vzet pred obrokom. Seveda ni fajn poslušat togotnega otroka kako joče, ampak za to smo starši.
Upam, da mi ne zamerite preveč, da sem se vtaknila. Sigurno imam tudi sama precej masla na glavi na drugih področjih vzgoje, ravno zato mi je všeč se vtikat v te stvari, ker so to neke vrste ogledala, ki jih starši nastavimo drugim in tudi meni bi bilo všeč dobiti drugi pogled in če bi sama bila avtorica te teme bi bila vesela, da me drugi starš tako nekritično pogleda in mi nastavi ogledalo, zato sem si to drznila napisat. Pravite, da nimate nadzora nad sokom v vrtcu, a se mi zdi, da je to najmanjši problem – v vrtcu vas bodo še najbolj upoštevali, vi imate problem doma – očitno z vsemi, ki imajo pet minut časa za vašega otroka.

Jaz bi imela pa eno vprašanje za tanč glede mleka. Za predšolske otroke se svetuje polnomastno mleko ravno zaradi tega, ker so maščobe potrebne za pravilen razvoj oz. dozorevanje možganov. Zakaj svetujete posneto? (a zato ker je že stara 3 leta?) Sama mislim, da z mlekom vseeno ne dobi toliko maščob, da bi bila predebela.

[url=http://tickers.families.com][img]http://tac.families.com/ezb/922750.png[/img][/url][url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/av487735.jpg[/img][/url]

Če je otrok predebel, se po drugem letu starosti svetujejo posneto mleko in mlečni izdelki.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Če lahko, bi se priključila naslovni temi.

Tudi mene včasih malo zaskrbi, ker naša deklica tako rada je. Stara je 34 mesecev. Velika je 99 cm in težka med 15 in 15,5 kg.

Po tabeli pediatrija.org zgleda teža malo visoka, čeprav je potem razmerje med težo in višino kao ok.
Po drugi tabeli na who pa je teža manj zaskrbljujoča.

Bi morali morda tudi mi že uvesti kak varovalni ukrep? Je že zelo na meji ali še ni hudega? Trudim se, da jemo čimbolj zdravo, ukinila sem kosilo ko pride iz vrtca (prej je še z nama jedla po vrtcu), skušam omejiti sladkor v kakršnikoli obliki, čeprav me potem vsi čudno gledajo.

Bi morala biti še bolj pazljiva?

Teža je glede na višino primerna. Ne gledamo samo absolutne številke telesne teže, pač pa v primerjavi z višino. In ker je višina na 90. percentilu, teža pa med 75. in 90. percentilom, je to povsem normalno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Bi še jaz nekaj dodala, če smem…

Naš fantek je star tri leta in pet mesecev. Visok je 101 cm, teža pa ni niti 14 kg. Je precej “suhec”. Ima obdobja, ko bi pojedel “pol vola” in obdobja, ko ne jemo skoraj nič (razen sadja, ki ga obožuje). In kljub temu, da je suhec in na težo ne rabimo pazit ne dovolim (tistim, ki imajo pet minut časa), da ga pitajo z bonboni, čikoladami, poticami, piškoti… Seveda sladkarije občasno dobi, ampak redko in večinoma iz domače zaloge. Meni ni problema reči nekomu, da ne dovolim, da se mu ponudi tretji piškot, drugi bonbon ali drugi kšček čokolade. Preprosto rečem, ne, zdaj ima pa dovolj. In vsi to upoštevajo. Tudi v vrtcu sem se zmenila, da mu sok razredčijo z vodo (ker se potem naceja brezveze in ob tem pozabi na lakoto).
Daj v torbo dva manjša jabolka in ji namesto potice ponudi to. Jaz ima kakšen košček sadja vedno s sabo, kamorkoli gremo.

Spoštovani!

Se kar priključujem. Z mojo tri-letnico in 12-mesečnikom smo imeli ta teden sistematiko. Mala je velika 92cm (točno na 25. per.) in težka 13.900kg (50. per.). Izjava nadomestne P me je pustila odprtih ust. Hči naj bi bila eno kilo pretežka! Naj povem, da sem šokirana zato, ker od kar jo imam je bila po besedah os. P vedno s težo na spodnji meji (celo prvo leto njenega življenja sem prejokala, ker ta otrok ni bil nikoli lačen in sem tehtala podoje, jedla Tametil in seštevala ml GH). Naj povem, da hči ne je sladkarij (res nikoli, ker ne mara sladkega), ne je polnomastnih mlečnih izdelkov (alergija na KM). Res pa je, da dnevno spije okoli 3dcl 100% jagodnega soka (naj redčimo z vodo?) in obožuje dedkove domače suhomesne izdelke (naj ukinemo?). Ko je oblečena izgleda mali drobižek, ko pa jo vidiš nago ima kar konkretno ritko in stegenca- po mamici.
Torej, je res pretežka za kar celo kilo? Kaj storiti, če sploh kaj?
Sinko pa je velik 75,5cm in ima 9.600kg – baje pol kile prelahek (PT 3620g). Res je bolj neješč kot ne. Kuham mu pestro, vedno dolijem žličko ali dve kvalitetnega olja, mlečne kašice kuham sama in jih mešam z Aptamilom ADC (zdrob, polenta, riž, kuskus, ovseni kosmiči…), v sadje mu mešam OH. Dejstvo je, da ima dnevno pet obrokov in poje povprečno okoli 140ml na obrok. Se še doji (ponoči 2x + dojenje pred spanjem).
Je res pol kg prelahek?

HVALA, HVALA, HVALA, Ana

S težo, ki za eno krivuljo odstopa od višine (npr. teža na 50., višina na 25 ali obratno, ali pa teža na 90. višina na 75.) NI NIČ NAROBE! Pozabite in živite lepo normalno dalje. Pa kaj je en kilogram?? Dvakrta gre kakat in ga ni več. To je pa res ozkogledno.
Enako velja za dečkovo težo. Očitno je vaša pediatrinja zadovoljna samo v primeru, da sta obe krivulji na istem mestu (50. po teži in 50. po dolžini) in ne sme biti niti grama odstopanja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Se jaz bi prosila. Imam 2 fantka. Starejsi (5 let in pol) je visok okoli 115 cm in težak se ne 17 kg, mlajsi (3 leta in pol) pa cca104 cm in 13.8 kg. Pediatrinja ju sicer uvrsca v lahkokategornike a me ni nikoli postrani gledala. Oba jesta, imata apetit a se ju nic ne prime, okolica pa me “strasi ” da sta podhranjena. Kaj pa vi mislite?

Se eno vprasanje. Ta mlajsi ravno preboleva atipično pljučnico, skoz sva dala kuro Summameda, po kontroli se ni dobro in sva na Hiconcilu. Koliko casa se ne sme ven? Če bi ga dobro oblekla in zunaj ni megle lahko gre za 10 min na zrak?

Hvala za odgovor.

Kot si lahko sami pogledate v TABELAH RASTI sta oba otroka velika, na zgornjih (90.percentilu) krivuljah, po teži pa na spodnjih (10.-25.percentil). Idealna teža starejšega je med 20 in 22 kg, mlajšega pa med 15 in 18 kg.

KDAJ GREMO LAHKO VEN

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. samo eno se. Ce sta otroka drugače na splošno zdrava, je nujno da se zredita? rabita kaksne dodatne preiskave? Ker res veliko jesta. s hranjenjem ni tezav, sploh s starejsim. Mlajsi je rezerviran le do sadja . Od le tega je jabolka, hruške, banane, lubenico, poleti je enkrat ugriznil v nektarino.Pri tem se konča.
Naj povem da sva oba z mozem vitka.

No, vprašanje je nekako tako: če sta zdrava, a je nujno, da rasteta? Seveda, pridobivanje na teži je enako pomembno kot rast v višino. In če nekdo odstopa (navzgor ali navzdol), je predebel ali presuh in nekaj moramo narediti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Saj, to razumem. Zdi se mi, da prehitro rasteta, ceprav je starejsi previ drobižek v skupini svojih vrstnikov. Večina fantkov je za pol glave večja od njega in se mi nikoli ni zdel velik. Mlajsi pa je bil vedno bolj dolg a suh.
To pomeni da moram po vaše za njiju uvesti kako posebno (visokokalorično) dieto? Ker pravim, otroka sta zelo ješča, jesta vse po vrsti.Na teži pridobivata a počasi. Mlajsi je od februarja do zdaj pridobi l400 gramov. Premalo?

Bolj kalorično morda z gostenjem obrokov (maščobe, ogljikovi hidrati), ne dajajte pa vmesnih obrokov (razen tega, kar ste dajali sedaj, sadje, če rpav razumem). Za sedaj zadsotuje, da sledita svoji krivulji ali jo počasi dvigujeta proti tisti nad njo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!
Naša triletnica pa je s težo kar dosti pod tretjo precentilo in sicer ima 90 cm, 11 kg. Prava palčica jo je poimenovala pediatrinja. Je pa nedonošena 32 tedenska, oba z možem sva bila drobna otroka, poleg tega je imela še GERB. Hvala bogu je zelo zdrava, hemoglobin 120… Je pa res, da se zadnje leto ,odkar je bila v varstvu ,ni zredila nič (ni bila nič bolna), sedaj sem jo v treh mesecih doma zredila za 1 kg. Neješča je že od dojenčka naprej, in ima obdobja, ko res ogromno poje in obdobja, ko vztrajam, da poje vsaj polovico obroka. Zadnje čase pa po ustih valja hrano toliko časa, da je vsa vsebina na krožniku že hladna, nekako sploh ne more spraviti po grlu dol. Kruh, testenine, krompir ji kar ne gredo po grlu, večkrat se ji (spet) dvigne (sili na bruhanje) takrat zavrača hrano. Po vprašanju, če jo kaj boli, reče da ne, da je sita in da ima dovolj in vanjo ne spravim nič. Je možno, da se je refluks spet pojavil? Z mesom, sadjem in zelenjavo ni problema – tega poje ogromne količine, vse kar redi, pa ji sploh ne gre… Alergij nima. Pediatrinja ni bila v skrbeh, le rekla je, da pač mora jesti. Skrbi me, ko bom šla spet v službo (trenutno sem na porodniški), saj v vrtcu ne poje skoraj nič, zato jo imam večinoma doma… Preiskave pa je vse dala čez že kot dojenček in razen GERB je bilo vedno vse BP. Bi bilo pametno spet k gastroenterologu?
Hvala in lep pozdrav!

Deklica tudi med manjšimi, primanjkljaj teže je glede na višino 1,5 kg.
Pomemben podatek bi bil ali je bila pri orjstvu ne glede na nedonošenost tudi zahirana ali pa je bila njena porodna teža primerna glede na gestacijsko starost.
Če je bila zahirana, potem je počasnejše napredovanje v telesni teži pričakovano oz. najpogosteše. Zahirančki, kot jim rečemo, počasi pridobivajo in pogosto ne ulovijo svojih vrstnikov na tistem povprečnem 50. percentilu.
Zaradi zavračanja in siljenja na bruhanje bi bil ponovni pregled pri gastroenterologu primeren. Sicer pa energetsko gostenje obrokov (maščobe, Polical).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close