Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Prenehati kaditi

Prenehati kaditi

Verjetno nisem edina, ki imam tovrstno željo, vendar verjamem, da tudi nisem edina, ki iam z odvajanjem od kajenja nemalo težav.

Na tržišču se ponuja veliko preprataov, promovira veliko načinov, kako prenehati kaditi, vendar meni nič ne pomaga. Tudi strah pred kakšno boleznijo ni tako močan, da bi mi pomagal prenehati kaditi. Kaj mi svetujete, kaj bi lahko učinkovalo? ali je res vse samo v odločitvi?

Spoštovana,

pa je res (skoraj) vse v odločitvi. To je prvi in največji korak.
Vse ostalo (zdravila, šola za odvajanje itd) so le “desert”. Zelo pomemben desert, da se razumemo! Ampak brez premika v glavi zguba denaja in časa.
Žal, tako je.
Pa vendar. Ne izgubite poguma, če se boste odločili “zares”, boste uspeli. Vi še ne veste, kako se ljudje po opustitvi kajenja počutijo bolje! Prepričan sem, da boste čez nekaj mesecev o tem lahko poročali bralcem našega foruma.

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

pozdravljena

tudi sam sem bil 33let strasten kadilec,dokler mi niso postavili diagnozo KOBP in po pogovoru z zdravnikom,ko mi je reku da bom pri 60 letih dihal kot starček,sem se raje odločil da pustim cigarete,čeprav ni blo lahko.kakor že veš vse je v tvoji glavi,sedaj ne kadim 9 mesecev,počutim se bolje razen tistih nekaj kilogramov ki sem jih pridobil.nisem jih pustil čez noč ampak postopoma dokler nisem pokadil zadnjega in sem si reku, da ne kadim več.
Upam da si do sedaj že opustila kajenje,želim ti pa velik uspeha pri prenehanju.

lp

Spoštovani,
lepo, še eno optimistično sporočilo!
Sem pa le dolžan sledeče pojasnilo.
Po opustivi kajenja se telesna masa rada dvigne. Gre namreč za to, da nikotin pospešuje našo presnovo-za cca 10%. Ko opustimo kajenje pojemo ob nespremenjenih hranilnih navadah 10% preveč kalorij. Kar se razumjivo pokaže na porastu telesne mase.
Pomeni, da moramo po opustivi kajenja obenem za 10% zmanjšati kalorični vnos hranil.

lep pozdrav
prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Spoštovani,
nekje sem zasledila, da se posledice opustitve (povečan apetit, zmanjšan metabolizem in ostali “učinki”nikotina) kajenja umirijo oz. ustalijo po približno letu dni. Ali imate kakšne podatke o tem?
Hvala in lp

Spoštovana,

takole je treba razmišljati: nikotin pospeši metabolizem. Opusitev nikotina metabolizem normalizira. Takoj. In metabolizem nadalje ostane takšen kot bi moral biti glede na naravne danosti posameznika.
Problem pa tiči v občutku lakote, ki se je še ob kajenju zaradi povečanega metabolizma pojačal.
In ta občutek lakote ostane lažno visok tudi po opustitvi kajenja. Kar privede do nepotrebnega/škodjivega povečanja telesne mase. Na račun povečanja maščobnega tkiva, ki ni napoto samo zaradi -recimo-estetskih razlogov. Ali ker moramo kupovati vedno nove, večje obleke. Ne, maščobno tkivo je metabolično-hormonsko aktivno. Je pravi telesni organ. Ki seveda samo škodi – saj nam je to vsem znano. Zakaj torej tako malo ljudem uspe shujšati? Ali pa shujšajo le za kratek čas, nato pa se ponovno zredijo?
Verjemite, da je to problem, ki ga mnogi znanstveniki po svetu intenzivno preučujejo. Odkrili so že mnoge mediatorje kot so leptini ali grelin, ki uravnavajo apetit ali druge aspekte maščobnega metabolizma. Žal nekih konkretnih reštev še niso ponudili. Vsekakor ne spontanega zmanjšanja metabolizma in s tem občutka lakote. Žal. Ostane predvsem le volja-kot pri vseh drugih odvisnostih.

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

A pravilno razmišljam, če mislim, da ima oseba x določen metabolizem, nato prične oseba x kaditi in se le ta začne spreminjati. Nato oseba x preneha kaditi, metabolizem se torej nato vrne v prvotno stanje. Kakšni pa so učinki kajenja na metabolizem, ki ostanejo potem , ko oseba že preneha s kajenjem? Težko verjamem, da bi se vse vrnilo v prvotno stanje, če predpostavim, da je oseba v tem času morda postala starejša za y let. Morda se pa motim. Prosila bi Vas za komentar. hvala

Spoštovana,

farmakološki učinki nikotina so kratkotrajni, kvečjemu nekajdnevni. Morda bi opozoril, da ni vse v spremembi metabolizma. Ljudje dokler kadijo so tudi telesno bistveno aktivnejši kot so po opustitivi te razvade-in zato so v obdobju kajenja tudi bolj suhi.
Žal pa je odvisnost od nikotina dolgotrajna, morda do življenska. In biši kadilci ne samo, da se načeloma manj gibljejo in imajo upočasnjen metabolizem, mnogi izmed njih se “tolažijo” s hrano.
Uravnava telesne mase pa je zelo občutljiv proces. Samo pomislite-recimo, da vsak dan pojeste le 10 g preveč hrane – le nekaj koščkov čokolade. Minimalno! Ampak to lahko pomeni,da se boste letno zredili za 3-4 kg ali v 10 letih za 30-40 kg. Zato predebeli pogosto rečeje “saj nič ne jem!”. Ne opazijo…poenostavljeno povedano.

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

New Report

Close