Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek podjetje mi je ponudilo spoazumno odpoved

podjetje mi je ponudilo spoazumno odpoved

Prosim, če mi lahko kdo pomaga. Podjetje v katerem sem zaposlena 3 leta je v krizi.Ponudilo mi je sporazumno odpoved, v delovnem razmerju bi bila še tri mesece, in bi prejela 1700€ bruto odpravnine.
Imam 6 let delovne dobe. V odpovedi piše, da se s podpisom odpovedujem denarnemu nadomestilu iz zavoda za zaposlovanje.
Vprašanja so: koliko mescev nadomestila mi pripada, če sem tehnološki višek z 6 leti delovne dobe? Koliko {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} plače znaša nadomestilo?

Ali se lahko v podjetju “pogajam” zavišjo odpravnino? Koliko naj bi znašala odpravnina-1/5 plače za leto dni dela?

Hvala vsem, sporazumne nisem podpisala, sem rekla, da javim jutri.V podjetju so mi povedali, da jutri ne pridem več na delovno mesto. Ali me lahko kako “zajebavajo” ker me jutri ne bo delat ali je dovolj, če imam v rokah nepodpisano sporazumno odpoved?

DOKLER NIMAS PODPISANE ODPOVEDI NUJNO V SLUZBO!
NE PODPISUJ SPORAZMNO ODPOVED!

Zdaj pa pocasi…
Sporazumno ne podpisuj ni v najvecjem ludilu, ce ta odpoved ni tudi tvoj interes in gres v drugo sluzbo. Ce podpises sporazumno, nimas nic od Zavoda!
Po 6ih letih del. dobe ti pripada 6 mesecev na Zavodu, prejema pa se 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} place oz najvec tam enih 600e.
Ce ti da odpoved podjetje, ti pripada tako nadomestilo na Zavodu kot odpravnina od podjetja plus izplacilo nekoriscenega dopusta (ce ti ne omogocijo koriscenje!)! Odpravnina je 1/5 place za vsako leto in to naj bi bilo bruto.
Tvoja dolznost je, da si na delovnem mestu, dokler nimas podpisane odpovedi! Da ne bi slucajno, da jutri ne gres v sluzbo, pa da te potem se zaradi tega kaj zezajo!

Mogoce ne bi bilo odvec, da vkljucis se kaksnega odvetnika…

Hvala za odgovor. Moja bruto plača je znašala 959€, sporazumne nisem podpisala, jutri bi morala delat od 15 do 21 (trgovina, delovno mesto blagajnik).Ali naj se pojavim v službi z nepodpisano pogodbo,povem, da se ne strinjam in potem?

Ti dajo v podpis odpoved iz poslovnih razlogov, pripada ti odpravnina in nadomestilo na zavodu, pa še odpovedni rok ti teče. Nikar ne podpisuj sporazumne odpovedi!!!

Pa en lep dan želim, Joan

Hvala vama! Imam še16 dni dopusta, letnega bi morala koristit z naslednjim tednom,v bistvu v soboto odpotujemo:((( (od 6.9 do 20.9.), Ali je moj dopust vštet v odpovedni rok? Imam ga 1 mesec-odpovedni rok namreč.
In jutri se naj pojavim v službi, kaj naredim, če mi rečejo, da zame ni dela? Naj mi to napišejo ali karkoli? Hvala!

Torej gres jutri v sluzbo normalno. MORAS BITI NA SVOJEM DELOVNEM MESTU!

Za sporazumno jim povej, da ne bos podpisala in naj ti dajo oni odpoved – poslovno ali zaradi nesposobnosti (samo naj ne bo krivdna!). Potem ti pripada 6 mesecev na Zavodu cca 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} place in odpravnina.
Pogojno lahko pristanes na sporazumno odpoved, ampak naj ti dajo na papir tudi cifro za izplacilo v visini 6 x 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} place in odpravnino.

Naj ti to napisejo.

Malo mimogrede, zakaj se delodajalci tega otepajo, če bo itak zavod plačeval nadomestilo ?

Če je podjetje v hudi krizi (kar verjetno ti sama najbolje veš), potem sprejmi ponudbo. Dobila boš večjo odpravnino kot ti pripada za 6 let. Če podjetje propade (gre v stečaj) se boš za odpravnino obrisala pod nosom.

Ker jih v primeru odpovedi lahko tožiš, v primeru podpisa sporazumne prekinitve pa ne. Poleg tega je veliko (predvsem s strani države subvencijoniranih) kreditov vezanih na to, da ljudi ne odpuščaš. 🙂

Ne podpisuj ničesar, ne pusti se, se opravičujem, zjebat pogoltnežem.

Če ti rečejo, da zate ni dela, da pojdi domov, bi jaz rekla, da se bom posvetovala z delovno inšpekcijo in da ne grem nikamor do izteka delovnika.

Naj ti dajo odpoved iz poslovnih razlogov in ti skrajšajo odpovedni rok, če si jim odveč. Odpravnine boš v tem primeru dobila okoli 1100€. Če te odpustijo na tak način, boš upravičena do nadomestila na Zavodu. Čim boš podpisala sporazumno odpoved, ne boš na Zavodu dobila NIČ. Jutri pa le pojdi v službo.

Ne razumem njihove logike: tri mesece bi bila, brez prisotnosti v službi, njihov strošek, kar na koncu s ponujeno odpravnino znese več, kot če bi te že čez en mesec odpustili iz poslovnega razloga in ti izplačali pripadajočo odpravnino.

Mene pa zanima, v kateri trgovini imaš tako velik bruto? Prvič slišim kaj takega.

Oj!

Če je tvoja plača 959 bruto in je bila takšna tudi pretekla 2 meseca (za odpravnino se izračuna povprečje zadnjih treh plač) ter si zaposlena v tem podjetju 6 let, potem ti pripada odpravnine:

959 deljeno s 4 = 239,75 krat 6 (za 6 let d.d.) = 1.438,50 EUR (neto nakazilo na TRR!!!)

To je odpravnina ki ti pripada po zakonu. Seveda je malo še odvisno, kako je sestavljena tvoja bruto plača (kaj je v pogodbi in kateri so tisti dodatki, ki jih lahk delodajalec ne da kar naenkrat). Velikokrat se pred odpovedjo npr ne izplača stimulacija, ker le ta poveča bruto in neizplačevanje le te zmanjša delavčevo plačo in posledično odpravnino.

Kakorkoli, ne podpisuj sporazumne….. nadomestilo na zavodu ti pripada kakorkoli….. vzamejo pa povprečje enega leta (tvoje plače bruto), prejemaš pa 3 mesece nadomestilo v višini 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, potem pa 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tvojega bruta.

lp

A ni 959 deljeno s PET? (Petina plače?!)

Zato, ker morajo v primeru,da je delavec višek, dati odpravnino.

Če ti ponujajo odpravnino in potem prijavo na zavod (da dobiš subvencijo 6 mesecev) potem si mogoče narobe razumela to “sporazumno” odpoved, ki je v temi kamen spotike. Morda pa je to le dober delodajalec, ki želi delavki ponuditi rešitev, preden bo potrebno. In beseda “sporazumno” pomeni le to, da se pač strinja da ji dajo odpoved in odpravnino. Podjetje se na ta način reši delavke, ki je ne potrebuje več, delavec pa dobi odpravnino in subvencijo. V nasprotnem priemru, da podjetje potone, bo dobila le subvencijo, odpravnine pa ne, ker je ne bo nikjer za vzeti.

V pogodbi piše, da se odpovedujem denarnemu nadomestilu s strani zavoda oz. da vem, da mi v primeru sporazumne odpovedi ne pripada denarno nadomestilo.
959 bruto je visok od? Od kdaj? Za cele dneve, vikende, vse praznike, …zraven še delo s strankami,ker je trgovina višjega cenovnega razreda, mislijo itak, da so nekaj več ker kupujejo tam…hvala bogu, da sem se ega rešila, bom vsaj študij dokončala-9 izpitov in diploma..

Hvala vsem, sem javila v podjetje, da ne bom podpisala in se dogovorila, da jutri pridem po novo pogodbo oz. po izjavo o upravičeni odsotnosti z dela.

Vse kar boste dobili v roke, takoj pokazati odvetniku in ukrepajte dalje samo po navodilih odvetnika. Le da bo posredi odvetnik, bodo TAKOJ zapeli druge strune in videli, da se z vami ni za zajebavat’. Pa dejte plačati tistih par ur odvetniku. Boste videli, da se v takih primerih še kako izplača!

Aj jaj jaj, ti si pa tud ustrelila kozla.

Podjetje te bo tako ali drugače spravilo ven.
Praviš, da so ti ponudili 1.700€ bruto (cca. 1.200€) samo da greš.
Uradna odpravnina je 3x 960€ / 5 = 570€ – prispevki in dohodnina = cca. 380€ neto
(3 leta dela pri njih x bruto / petina plače)
Sicer imaš kot poslovni višek tudi nadomestilo na zavodu 960€ x 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} = 670€ bruto (cca. 480€ neto)
Zavod se bo “trudil”, da ti najde delo, ki ga ne boš mogla sprejeti samo da ti odtegne nadomestilo. Pri upoštevanju delovne dobe pazi, če si imela prekinitev med tem in prejšnim delom, potem se ti ne šteje celotna delovna doba, ampak samo neprekinjeni del (3 leta)

Predlagam ti, da se “izpogajaš” za večjo odpravnino (pod pogojem, da ti jo bodo res takoj izplačali) in sprejmeš sporazumno odpoved. Bolje vrabec v roki kot golob na strehi.

Poskusi se izpogajati za 2,5 do 3 bruto plače ( max. 2.900€ bruto) ti podpišeš in oni nimajo več sitnosti. To je za njih isto, kot da se vsa stvar z drugačno odpovedjo mal zavleče (zakonski odpovedni rok pa to) in so stroškovno na slabšem, ker ti bodo morali dati zagotovo več kot 3 plače, pa še tožiš jih lahko, da te morajo vzeti nazaj.

Najprej nekaj dejstev – po treh letih dela pri delodajalcu, ti pripada odpravnina v višini treh petin tvoje povprečne plače v zadnjih treh mesecih, v tvojem primeru je to 3/5 od 959 EUR, kar znaša 575€.

Poleg tega ti v primeru odpovedi pripada 6m nadomestilo na Zavodu za zaposlovanje, ki znaša 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tvoje povprečne plače v zadnjih 12 mesecih v prvih 3 mesecih, nato pa 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, znesek pa je navzgor omejen na cca 700€, v tvojem primeru znaša to 3 * 671 + 3* 575, kar je 3739 €.

Skupaj torej dobiš v primeru odpovedi s strani delodajalca 4314 €. (predpostavka: celo leto si prejemala 959€ plače)

V primeru, da soglašaš k odpovedi, pa prejmeš plačo za 3m in 1700€ “odpravnine), kar skupaj znese 4577€.

Moje mnenje je, da ti delodajalec ponuja premalo za sporazumno odpoved. Na tvojem mestu bi zahtevala vsaj dvakratno ponujeno odpravnino.

Delodajalci raje vidijo, da gre za sporazumno odpoved, saj v tem primeru delojemalec ne more izpodbijati odpovedi (če se zadeva konča na sodišču, je večja verjetnost, da tožbo dobi delavec, poleg tega so s tem povezani stroški in čas), če gre za odpoved iz poslovnih razlogov, se delodajalec izogne marsikateri nevšečnosti (po zakonu mora delodajalec najprej preveriti, ali obstaja možnost prekvalifikacije/dokvalifikacije oz. razporeditve na drugo delovno mesto, preden odpusti “presežnega delavca”, delodajalec težko upraviči odpustitev, če ima v podjetju študente oz. zaposlene za določen čas….)

Hvala za odgovor, zanimalo me je ravno to,sama imam pogodboza nedoločen čas, na delovnem mestu blagajnika. Prej smo imeli ločeno prodajalce in blagajnike, sedaj bo oboje opravljala ena oseba. Podjetej ima študente, prav tako ima zaposlena 2 delavca za določen čas, doba 1 leta, katera jima poteče oktobra.Sedaj so nas ves mesec uvajali za oboje-mene na delu prodajalke, prodajalce na blagajni.
Samo podjetje stoji dobro, le mi naša poslovalnica v Sloveniji ne posluje po njihovih planih.

Pa še za delovno dobo, skupaj imam 6 let in pol delovne dobe, pri tem delodajalcu pa sem 3 leta. Vmes sem imela prekinitev ali to vpliva na dejansko prejemanje denarnega nadomestila ali je važna skupna vsota delovnih let?

na prejemanje nadomestila vpliva koliko si nazadnje imela delovne dobe neprekinjeno v kosu.

Če imajo v podjetju še zaposlene za določen čas in študente, bi morali najprej preveriti, ali si ti dovolj kvalificirana, da opravljaš njihovo delo. Če nisi, morajo preveriti, če te lahko pre ali do kvalificirajo. Seveda to velja, če gre za odpoved iz poslovnega razloga.

Moj nasvet je, da skrbno shraniš vse papirje, ki so ti jih ponudili (ali tam piše, da želijo sporazumno odpoved, ker so v krizi in ni več potrebe po tvojem delovnem mestu?) in ne podpišeš odpovedi. Očitno je, da želijo v podjetju zaposlene za nedoločen čas nadomestiti s študenti in zaposlenimi za določen čas (kar je z njihovega stališča logično: študenti so mnogo cenejši, zaposleni za določen čas pa fleksibilni). Če se le da, poišči pravno pomoč (v sindikatu, obstaja tudi brezplačna pomoč za “občane”, delovni inšpektor). Še to, če delodajalec hkrati odpušča več delavcev, ima dodatne obveznosti (glej spodnji link) – če vas je v podjetju več, se organizirajte v skupino.

Glede na napisano, obstaja možnost, da službo obdržiš!

Priporočam ti, da si prebereš spodnje linke:

Vodnik po ZDR (poglavja 75 do 106)
http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/delovna_razmerja_in_pravice_iz_dela/delovna_razmerja/zdr/vodnik/#c17270

Denarno nadomestilo
http://www.ess.gov.si/_files/1153/zlozenka_denarno{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20nadomestilo{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20med{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20brezposelnostjo.pdf

Brezplačna pravna pomoč
http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?sid=438&zdid=810

Hvala še enkrat!
Na pogodbi piše, samo sporazum o razvezi pogodbe o zaposlitvi in odpravnini.
Nikjer ne piše, da so v krizi, samo v pogovoru preden sem dobila papirje mi je to mojo odpoved razložila vodja s satvkom: “Da sem očitno višek zaradi reorganizacije poslovanja in ker sem zadnja blagajničarka in bodo sedaj pač prodajalci opravljali svoje delo.”

New Report

Close