Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa Hujšanje oseb v najlepših letih :)))

Hujšanje oseb v najlepših letih :)))

Takole.
Leta so res najlepša (45), ampak pozna se pri presnovi, da je joj! Včasih sem spustila le par večerij, pa sta šli dve kilci dol, kot bi mignil. Sedaj temu ni več tako. Manj jem, pa ostajam na istem. 🙁

Kako ste se lotile hujšanje moje vrstnice? Na kakšen način ste bile uspešne?

Stopiti moram 10 kil (nekje v štirih mesecih – to se mi zdi nek realen plan, kaj menite?).

Prosim za vse nasvete glede prehrane, gibanja, pač o vsem, za kar menite, da mi bo koristilo.

Hvala vam, se še javim. Lažja! :)))

več info boš dobila na forumu Hujšanje. Podrobne info o prehrani, o rekreaciji itn

drugače pa, sem tvoji let, 20 kg pretežka, 8 sem jih že vrgla dol, v 7 mesecih, počasi, s spremembo prehrane in redno premišljeno rekreracijo

Čestitam k odločitvi! (če si to želela slišati)

Kar se tiče zdravega prehranjevanja veš več kot tele 25 – 35 letnice, ki se pasejo tu gor. Njihova presnova še dela tako, kot je tebi pred desetimi leti. Zato ne pričakuj kakšnega uporabnega nasveta, ki bi deloval na tebi (in meni :)).

Poglej: Če si zdrava, se rediš od večjega vnosa kot je poraba.

Torej, če želiš shujšati, mora biti poraba večja od vnosa. Imaš torej možnost: omejiš vnos ali povečaš porabo.
Zavedati se moraš, da zaradi drugačnega delovanja presnove, kile ne bodo kar letele dol. Hujšala boš počasneje in lahko se zgodi, da boš težo izgubila šele v 6 mesecih ali še kasneje….

nova
Uredništvo priporoča

Na forumu hujšanje ni nič. Same take so gor, ki ne shujšajo. Imajo res prekomerno težo in se pogovarjajo predvsem o operaciji želodca, v sebi pa hrepenijo po dnevu, ko se bodo lahko do sitega najedle.
Stvar je taka. Spremeniti boš morala način prehrane. Pa ne kot eno dieto za 4 mesece, ampak kot način življenja. Recept je preprost; 5 obrokov na dan – velikih kot tvoja pest. Ješ lahko VSE. Gibanje 4-5x tedensko 45-60min – hitra hoja je super.
Po štirih mesecih se javi. Samo to ni dieta, to je način življenja.

Če nimaš ravno 120 kg, bo 10 kg v 4 mesecih kar težek zalogaj, sploh glede na leta.
Nujno si izberi neke vrste rekreacije oz. gibanja v katerem boš uživala oz. ti vsaj ne bo zoprno.
Glede na leta je tudi ustrezna vadba z utežmi oz. fitnes več kot priporočljiva.
Glede prehrane pa takole:
dopolne OH, popoldne oz. zvečer beljakovine

Kar pomeni, da tam po tretji uri zvečer ne ješ več OHjev, ampak samo beljakovine in zelenjavo.
Sadje, kruh, testenine in ostalo pa v zmernih količinah do treh. Obvezno zajtrk. Če ješ polnovredne OHje in izbiraš živila z nizkim glikemičnim indeksom ter paziš še na to, da OHjev ne kombiniraš v istem obroku z maščobami, si zmagala.

evo par nasvetov.

– 10kg v 4 mes je prehitro…podaljšaj hujšanje na 6-7 mes
– nikakor si drastično ne odrekaj tiste hrane zaradi katere si se zredila, ampak poišči nadomestke
– če se nič ne gibaš in če športa ne maraš, začni 3 tedensko s sprehodi po 45 min…
– POMEMBNO- nikoli ne spusti obroka, imej najmanj tri na dan, še bolje 4…zakaj? če spustiš obrok, ki si ga prej jedla je tvoje telo navajeno da dobi, če mu ga sedaj odvzameš si tisto kar bo dobilo naslednjič spravilo v zalogo in to so maščobe in bumf dirket na stegn…torej futraj ga redno :))) pa tudi če samo eno jabolko.
– ne vagaj se dnevno…probaj na 14 dni
– veliko vode, 1x tedensko tudi mineralno…
– jaz ne zagovarjam diet kjer se ti praktično vse odsvetuje zaradi sladkorja, mašob, OH, jej vse le živila zamenjaj z živlili z nizkim glikemičnim indeksom…trej menjava,
bela moka- pirina moka (skoraj da ni razlike pa še dobro je vse iz pire)
sladkor-fruktoza
čokolada-črna čokolda 70%
riž- basmati riž
marmelade- naredi si jo sama, kupi sadje, skuhaj, dodaj žličko fruktoze in je super marmelada..
krompir- če ga ješ veliko ga zmanjšaš na pol
pšenične testenine- pirine, graham, ponozrnate
meso- prkatočno jes lahko vse vrste le svijino manj mastno
ribe – zelo pripročam
kava, čaj- ni problem le sladkaj s fruktozo

to je le nekaj nasvetov, če želiš pa kakšen jedilnik ti ga pa tudi napišem…..jaz sem točno tako hujšala in sem zgubila v 10kg v 8 mes brez trpljenja…ker sem si ene 3x na tedne privoščila tudi malo sladoleda :))

good luck

Hvala za nasvete!
Ja, mnogo sem že prebrala o dietah, precej “vem”. Le uporabit še moram v praksi.
Ves čas je v meni tudi neko vedenje, da se ne smemo POPOLNOMA odreči hrani, ki jo imamo radi. Najti nadomestke oziroma omejiti količino.

Tinka-marinka, seveda bi te prosila za kakšen jedilnik. :)))

Za nasvete in brco v rit se priporočam še vnaprej (čeprav sem si največjo brco že dala sama – to je moj pogled na tehtnico in odločitev, da shujšam!).

Sicre imam 10 let manj kot ti ampak se ubadam z istim problemom. Za mano je nekaj operacij in trebuh je katastrofalen.
Začela sem s tekom, sicer počasi napredujem, nekako mi 3x na teden uspe preteči 2-3 km. Prehrana pa mi dela velike težave, pa ne zaradi količine ampak zaradi časovnih “omejitev” Tudi če zjutraj pojem zajtrk in dopoldan malico, pridem iz službe šele ob 16 in da si skuham kosilo je ura najmanj 17 (tako dolgo brez hrane težko zdržim zato vmes sigurno še kaj pojem). Kako naj potem pojem kosilo, malico in še večerjo v npr. 4 urah, vmes pa še tečem ali se kako drugače rekreiram. Enostavno se ne znam organizirat, če ne jem ne morem teči in boli me želodec, če jem spet ne morem teči ker mi gre kar na bruhanje.
Trenutno delam tako, da dopoldne pojem malico, ko pridem iz službe kosilo, zvečer ob 7 grem migat in potem ne jem več. Želodec se mi že upira, boli…
Tudi jaz prosim za kakšen “normalen” recept za hujšanje.

Lp,M

Normalnega recepta nočete. Hočete dieto, pol pa spet hop na star način prehranjevanja – samo to vodo v JO-JO učinek.
Sprememba v glavi in odrekanje ter gibanje, to je recept.

Ena rešitev je, da si v službo nosiš kosilo. Pripraviš prejšnji večer, v hladilnik, in v plastični posodici v službo. Jaz delam tako. Potem se lahko hitro rekreiraš.
Druga rešitev je, da imaš že skuhano in ko prideš domov, sam pogreješ in poješ. Zvečer ješ solate itn, za kosilo pa sam nekaj kar pogreješ. In zvečer se rekreiraš.

Jaz tečem ob pol šestih zjutraj, torej pred službo. Ko sem bila v fazi hujšanja (sedaj imamo vzdrževanje) sem pa jedla takole nekako: zajtrk jogurt in polnozrnati kosmiči (včasih ob jogurtu rezina polnozrnatega toasta ali polovico polnozrnate žemljice – to bolj redko, ker bi jo potem še malo, ker je dobra, a ne?)
V času službe dve malici – enkrat en kos sadja, drugič solata, ki jo prinesem od doma – zelena solata, paradižnik, paprika, popečene pučke, noter pa koščki pečenega piščanca ali jajce ali tunina ali pa manj mastni sir – ne vsega skupaj) – ta malica je recimo ob enih. Ko sem prišla domov, sem jedla meso in zelenjavo (v obliki solate ali pa kuhano) – to je bilo recimo okrog petih. Zvečer ob osmih / devetih sem pojedla še 150 g puste skute ali pa košček mesa s kislo kumarico recimo. Sedaj na vzdrževanju, sem dodala malo več OH – v solati je sedaj večinoma dodan riž (z makarončki mi ni dobra), pa tudi pri kosilu pojem kakšno žlico priloge – enkrat tedensko je na sporedu slaščica in to je to. Aja, pa če zjutraj jem toast, dodam kakšen light namaz ali pa rezino salame ali sira. Jem 5 x dnevno in nisem lačna. Vem pa, da bom, če bom zopet začela dnevno jesti sladkarije / čips / ipd dobila kilograme nazaj – tako je to – brez odrekanja ne gre. Če je kakšen dan hrane preveč, popravljam naslednji dan z zmanjšanim vnosom, na predvidene odmike od tega jedilnika pa se vnaprej pripravim.

Znanec (60) prisega na knjigo Življenje v zoni. Jo je preštudiral v nulo, žena tudi in zdaj se že skoraj celo leto prehranjujeta po tej metodi – mislim da gre za pravo razmerje beljakovine-OH. Skratka, on je shujšal 16 kg, žena enih 8, oba polna energije, tudi večerne :-)) – vsaj po njegovih besedah :-)). Jaz imam knjigo tudi doma, ma samo leži na polici :-). Jem pa manj, zvečer hodim ali tečem, čez poletje je šlo 4 kg dol. Še mož je zjutraj opazil, da me je manj v pasu. Na tazadnji na žalost ni (še) takih sprememb. Zdaj pa si nameravam kupit še orbitrek, da me ne mine volja čez zimo :-).

Se strinjam z eowin, mnogo bolje je, da je glavni obrok kosilo, ki ga pojemo okoli 13, potem je vse lažje.

Glede cilja 10 kg v 4 mesecih, če nimaš ravno 120 kg, je preveč optimistično zastavljen. 6-8 mesecev je nekako reano oz. zdravo. Zdravo hujšanje naj bi bilo od 10 do 15 % telesne mase v 6 mesecih, odvisno od tega koliko migaš.
Glede na leta ti toplo priporočam tudi kakšno obliko vadbe za mišično moč in ne samo aerobno vadbo. Najbolj učinkovit je seveda fitnes, dobri rezultati so tudi s pilatesom, vsekakor pa pri 45 letih samo aerobna vadba ni dovolj, ker ženske po 40 rapidno izgubljamo mišično maso, ki jo žal samo z ae vadbo ne moremo nadomestiti. Tudi vadba doma z ročnimi utežmi je OK.

Glede prehrane, 3 do 5 obrokov, meni tudi redkokdaj znese 5 obrokov, pa še ne paše mi, mnogo bolje funkcioniram s tremi ali štirimi. Pri sebi sem tudi opazila, da če ne jem konkretnega kosila, potem sem kar naprej lačna in sigurno do zvečer pojem čisto preveč, pa še lana sem zraven.

Še nekaj pravil, OH se jedo do treh popoldne, potem pa beljakovine in zelenjava. Jej čim več polnovrednih OHjev in čim manj enostavnih. Ravno tako pazi, da v istem obroku ne kombiniraš OH in maščob. Verjetno pa bo potrebno tudi zmanjšati obroke, saj telo ne potrebuje več toliko hrane. Ne smeš pa ga stradati.

Glede osebnih fitnes trenerjev, diet in podobnega, zelo malo jih je, ki upoštevajo starost osebe, ki bi rada shujšala. Vsi ti fantastični rezultati so narejeni po meri 20 letnic, ki shujšajo že, če spustijo eno večerjo. Pri 45 letnicah pa žal ne gre več tako.

Meni je zelo pomagala knjiga Zakaj so pa Francozinje lahko vitke?, je super napisana in propagira način življenja, ki je meni blizu. Hranjenje in športanje z glavo in brez odrekanja. Morda bo tudi tebi, če ne boš pač morala najti svoj način prehranjevanja.

Jaz rada in pogosto jem:)

Vstajam večinoma zelo zgodaj, takrat pojem en ali dva kosa sadja (jabolko, slive, breskve, kar pač je sezonskega). Preden grem delat, pojem zajtrk, to so največkrat kosmiči s suhim sadjem in jogurtom (ampak pravi kosmiči, ne tisti pripravki z dodanimi sladkorji ali umetnimi sladili). Na delo si s sabo nesem par kosov sadja, včasih tudi kak navaden jogurt in to po malem glodam dopoldan. Ob enih mi hodimo na kosilo (se pravi odmor za malico), kjer pojem recimo zrezek s solato a brez krompirja, ali kaj podobnega. Da se najem, a ne nabašem. Popoldan po službi doma če je lakota pojem kak košček sadja, potem pa je čas za gibanje v naravi, če je le vreme. Midva greva hodit ali včasih se vozit s kolesom. Pa tudi če le za pol urce. Okrog šestih ali sedmih je lahka večerja in potem več ne jem. Večerjo veliko večino dni pripraviva toplo.

Izogibam se vsem umetnim sladilom – jih sploh ne uporabljam. Če je sila, si dodam malo sladkorja, a čaj vedno pijem brez. Odkar sem brala članek o suženjskem delu otrok v proizvodnji čokolade, sem se odrekla tudi tej moji odvisnosti. V bistvu se bolj skušam zdravo in zmerno prehranjevati in dovolj gibati, ne usmerjam se toliko na samo hujšanje. A počasi počasi gredo odvečne kile dol. Idealno bi bilo, ko bi se znebila še enih štirih. Strinjam se z vsemi, ki so napisale, da ni rešitev v kratkotrajni dieti, ampak v trajno spremenjenem načinu življenja.

Opozorilo glede fruktoze: če malo poguglaš, boš kmalu našla veliko strokovnih mnenj o tem, da je fruktoza v sadju sicer neškodljiva, a samostojno uživanje fruktoze predstavlja grožnjo za zdravje. Ne dolgo tega je bilo opozorilo o tem objavljeno tudi v reviji VIP. Fruktoza kot nadomestilo za sladkor ni primerna!

vsekakor je večja grožnja za življenje sladkor…in tudi če ste kdaj uporabljala fruktozo veste da jo treba dozirat manj za željeno sladkobo kot sladkor…

mam zdele en deu…pa ti potem napišem…

ti dam prav, po 40 moras veliko več dajat nase, če zelis bit še vedno in in fit;))…predlagam, po 17 uri le še sadje ali zelenjava in tako naj bo do konca zivljenja, meni to pomaga…kosilo jem čisto vse in kar si po zelim, tudi torto, po kosilu pa jem res le se kar ne redi, po 17 uri pa kaksen jabuk, pijem veliko vode in migam skozi dan, namesto dvigalo, stopnice in take terapije in počutje je odlično. Pilates je pa tudi ena izredna stvar za nasa leta, pomisli če bi tudi tebe zamikal.

tak je
za zajtrk eno veliko šalco kave brez cukra brez mleka
za kosil en gnil jabuček
za večerjo 10 km teka…

Tole sem našla glede fruktoze (iz revije VIP):

‘Rafinirana fruktoza škodi podobno kot alkohol!
Rafinirana fruktoza je skoraj dvakrat bolj sladka kot namizni sladkor in ima manjši glikemični indeks kot namizni sladkor. To pomeni, da manj prispeva k povečanju ravni glukoze v krvi in prav zato so jo včasih priporočali sladkornim bolnikom kot varno različico sladkorja. Danes vemo, da je rafinirana fruktoza za jetra strupena, je t. i. hepatotoksin. Redno uživanje fruktoze škodljivo vpliva na organizem, precej podobno, kot če redno uživamo alkohol.’

Tule je še link na en poučen članek na spletni strani vizita:

Osebno se glede na ta in podobna opozorila ne morem strinjati s trditvijo, da je fruktoza še vedno manj škodljiva kot sladkor.

Ja no sej se lahko greva pinkponk kaj je zdravo pa kaj ni zdravo…..sej sladkor se ti pa pretaplja v maščobe in ti fila žile, za paradajz so tut pisal da povzroča raka, pa preveč česna škodi trebušni slinavki, pa špricano sadje je polno toksinov, ki ti vplivajo na jetra…..govorila sem pa o žlici fruktoue na kozarec marmelade in o žlički fruktoze za v kavo….mah ….nima veze..vsak po svoje..

Za avtorico posta jedilnik:

enga sem pred kratkim tukaj celo prebrala in takoj sporobala odličen.
– bučke narežeš na kocke, čebulo na malo večje rezine, dodala sem še redčo papriko …to popečeš, ker imam rada kitajsko hrano sem čisto na koncu dodala le žlico ostrigove omake in česen…super…zraven sem si pa popekla na olivcu file ostriža in naredila zeleno solato z žlico fižola.

– zopet zelenjava: paprika, buče, malancani, korenje naribano, paradižnik, vse to na koščke ..popečeš, razn paradjza…dodaš k zeleni solati, vsporedno pa pepečeš na koščke piščanca in vse v solato malce bučnega olja in kisa..super je

– goveji zrezki, potolčeš popečeš iz obeh strani odložiš zrezke, v ta olček ki so se pekli dodam eno celo čebulo, tko kr velik ko podušim dodam zrezke in zaljiem z vodo tko ene 2 dl…in dušim slabo uro, dodam na koncu česen in petršilj…in zgostim z malo pirine moke.
Zravn basmati riž, lahko daš pše kako zelenjavo notri in solata

– postrv običajno spečem, zraven si naredim riž pa kako žlico graha dam notri…in solata

– jajca umešana kumot ješ sam ne dat veliko olja…pa polnozrnat ali pirin kruhek zraven

– roštil super, sam js kruha ne jem ampak si dam na roštilj zelenjavo

-če ti je všeč samo paradižnikova polivka si jo privošči z pravimi testeninami

-omlete, jajca , moka pirina malo mleka in jo naliješ v ponev, gor pa daš lahko malo piščančka , ali puste slame, malo zelenjave in nič narobe če malo posuješ parmezana…zraven solata

– razne enolončnice, če rabiš kruh -pirin ali ponozrnat

-kuhana krfjola in brokoli malo zmešaš, zraven pa kašn popečen mesek…

– jaz si delam pico ker mi je ful dobra; testo naredim iz pirine moke, pelati, kuhan pršut, ali pečen pršut, ali puranja prsa, dodam lahki sir nariban bolj naredko in kakšno pariko …super je

-sladkam se jaz z sladoledom…tut prej sem se ene 2 na tedn…čist obični sladoled…ker ima še vedno v primerjavi s čokolado ali piškoti ali tortami precej manj kalorij.

ali si spečem palačinke iz pirine in ajdove moke, notri dam marmelado brez cukra…

ne jej, belega kruha, čim manj krompirja (še najbolje je samo kuhan), te navadne riže, tortic, čokolad, piškotov, prav veliko fižola, graha, …

ne pij sokov, ker imajo zelo veliko kalorij….če že si ožemi pomaranče ali limone dolij še vodo in v flašo in v hladilnik…

če boš tko jedla 7 mes ti garantiram, da snameš kile.

če se še kaj spomin napišem…

New Report

Close