Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija teža dojenčka

teža dojenčka

Pozdravljeni!

Prosim za vaše cenjeno mnenje glede teže 2,5 mesečnega dojenčka-fantka. Rodil se je s težo 3170g, velikost 50 cm. Odpustna teža je bila 3120 g, velikost 51 cm. Pri enem mesecu oz. starosti 4 tednov je tehtal 4320g in imel 56 cm. Pri 9 tednih pa je imel 5900 g in 61 cm. Hranjen je izključno po steklenički z umetno hrano. Dojenje nikoli ni steklo ker nisem imela mleka. Trenutno ima od 5-6 obrokov dnevno (največkrat jih je 6 dnevno) po 160-180 ml. Pri pediatru so rekli da je pretežek, zato prosim še za vaše mnenje. Fantek kar precej poliva a kljub temu napreduje s težo in v višino. Sploh se mi zdi zelo velik za svojo starost. Niti ni videti debel. Ima pa zelo močan sesalni refleks in zelo rad je. Pride dan ko niti 180 ml ne zadošča za obrok, tako je spil tudi že 200 ml. Kadar je lačen neutolažljivo joka zato si ne znam predstavljati da bi takega dojenčka zamotila s čajem kot so mi svetovali. Naj povem, da je sedaj v 12 tednu pridobil v višino še 3 cm, teža pa je okoli 6700 g (merjeno in tehtano doma).
Hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav

Pridobivanje na teži, napredovanje lahko sami spremljate med pripetimi temami TABELE RASTI, kjer lahko vidite, d je otrokova teža iz začetne malce pod povprečjem sedaj malce nad povprečjem, za kar pa ne moremo trditi, da je otrok pretežak.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
Imamo 9 mesecev staro dojenčico,katero je danes pediater zaradi prenizke teže poslal v gastroenterološko ambulanto,zdaj seveda čakamo datum.
Naj napišem njene kontrole tt in td po mesecih:
roj.: 3060g,50cm
1 M: 4090g,54cm
2M: 5055g 57cm
3M: 5605g 62cm
4,5M:6570g 64cm
6M 6900g 68cm (tu smo zaradi prenizke teže morali čez 1 mesec na kontrolo:
7M 7140g
9M 7540g 74cm
Pediater je rekel,da je dolžina čez mejo,teža pa pod mejo in se odločil za napotitev na gastroenterologijo.Rekel je,da gre lahko za nepravilno prebavljivost določene hrane,al nekaj takega.
Zdaj me pa zanima vaše mnenje.Hčerka je od začetka na AM,na GH od 4,5 mesecev,rada je,nikoli nismo imeli nobenih težav,ne prehlada ne nič,nikoli ni bruhala,je pa zelo aktivna,ni pri miru 5 minut in tudi preko dneva spi zelo malo(recimo 2x po pol ure),ponoči spi,blato je normalno(odvaja 2-3x dnevno)Mislite,da ni mogoče,da je teža prenizka zaradi prevelike aktivnosti?Zdaj se še kobaca,vstaja in res ni pri miru niti kadar je.
Kako pa sploh izgleda pregled pri gastroenterologu za dojenčke?

Rada bi vas vprašala še koliko tekočine mora zaužiti dnevno dojenček?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Teža in višina odstopata le minimalno več kot dve krivulji. Telesna teža je od 4,5 meseca dalje rasla počasneje, ne moremo pa reči, da je deklica presuha. Ob odsotnosti drugih znakov je tudi na kakšno kronično bolezen težko pomisliti, pogosto pa pač izključujemo najpogostejše vzroke, da ne bi spregledali kakšne zadeve, ki jo s preprostimi dietnimi ukrepi lahko popravimo.
Telesna aktivnost pri dojenčku običajno ni vzrok slabšega pridobivanja na teži.
Gastroenterološki pregled je na začetku posvem enak kot pri vsakem pediatru (anamneza, pregled), sledijo odvzemi krvi, mogoče UZ trebuha, po potrebi pa na naslednjem pregledu še kaj (testiranje na alergije, pregled blata, pač glede na tisto, kar morda odstopa).
Če mislite dodatne tekočine znašajo potrebe 100 ml na kilogram telesne teže do otrokove teže 10 kg (torej 1000 ml dnevno).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Najprej se vam lepo zahvaljujem za vaš odgovor glede teže mojega dojenčka.
Imam pa še vprašanja glede polivanja. Na začetku sem uporabljala Novalac 1, potem pa zaradi obilnega polivanja začela uporabljati Novalac AR. Najprej sem imela občutek, da je polivanja manj, po mesecu dni uporabe pa ne vidim nobene razlike več. Občutek imam celo, da je slabše, da je polivanja več. Zdaj se mu spahuje od obroka do obroka, vmes pa poliva, najprej mleko, potem pa prozorno tekočino-kislino. Ima zadah po kislem, tudi duda smrdi po kislem, veliko se mu kolca, slina se mu zaletava in potem kašlja, postal je tudi bolj nemiren, več joka in kar naprej tišči rokice v usta. Sicer hrane ne zavrača, je še vedno pravi jedec. Že ves čas upoštevamo protirefluksne ukrepe, podiranje kupčkov med obrokom, pokonci ga držim vsaj 30 min, privzignejeno ležišče…pa nič ne pomaga. Skrbi me tudi ker je v zadnjih 10 dneh postalo blato čisto temno zeleno (kaka 1-krat na dan, včasih enkrat na dva dni). Blato je tudi nekoliko trše, vendar ne v bobkih, Ker kaka ponavadi ko razvijem plenico sem opazila da na začetku kaka temno zeleno, trše, čisto na koncu pa rumeno in bolj redko. Sama sem mnenja da se je barva blata spremenila zaradi novega mleka (Novalac AR). Kaj menite vi?
Vprašala sem za mnenje svojo pediatrinjo pa pravi, da naj uporabljamo samo Novalac 1. Sama sem sedaj v dilemi, kaj naj naredim.
Prosim vas za mnenje glede te situacije.
Za odgovor se vam najleše zahvaljuem
Lep pozdrav

Malo je verjetno, da bi po mesecu dni uporabe AR formule spremembe blata nastale šele sedaj. Seveda ni nič narobe, če uvedete ponovno navadno formulo in čakate, kaj se bo zgodilo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Najlepša hvala za odgovor.
Zanima me še ali pomeni zelena barva blata da je otrok kaj bolan ali pa je to čisto v redu? Koliko časa pa lahko traja taka barva blata in ali bi bilo potrebno dati blato na analizo?
Pa še vprašanje ki ni povezano s kakanjem:-) Že kakih 10 dni opažam, da je moj dojenček zabuhel okoli oči, še posebno okoli desnega očesa. Sem pogledala in ni videti, da bi ga kaj pičilo. Oči tudi niso videti vnete, niso ne rdeče in ni izcedka. Imate kakšno idejo zakaj bi bil zabuhel?

Hvala za vse vaše odgovore, vaš čas in trud da pomirite nas zaskrbljenje mamice.

Lep pozdrav

Zelena barva blata ne pomeni nujno bolezni. Če je otrok zdrav, lepo napreduje in nima čisto nobenih težav, potem ga vzamemo za normalnega in samo opazujemo, če bi se dolgoročno pojavili kakšni znaki (s strani črevesja).
Oteklost vek, še posebej, če je izrazitejše na eni strani, ni nujno znak bolezni. Poskusite se spomniti, če ste tp morda opazili po spanju na tej strani, kajti hidrostatski tlak pač povzroči, da se tkivna tekočina preseli na to stran in otrok morda izgleda malce bolj zabuhel po strani, na katero je obrnjen. Če temu ni tako, opozorite otrokovega pediatra na pregledu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close