Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Izredna socialna pomoč

Izredna socialna pomoč

Izgubila sem službo in sem zaprosila za izredno socialno pomoč. Zdaj moram dati dokazila (račune) kam je šel ta denar.

Zanima me a lahko dam tudi račun za bencin (50€) – v tem mesecu sem aktivno iskala službo in hodila na razgovore – al je ta pomoč mišljena res samo za hrano?

Hvala za odgovore.

Računi morajo biti striktno za hrano, lahko pa priložiš tudi odrezke od položnic.
Lp

Aha, hvala.

nova
Uredništvo priporoča

“Izredna denarna socialna pomoč se lahko dodeli v izrednih okoliščinah. To pomoč se lahko dodeli tudi v primerih, ko upravičenec sicer presega “cenzus” za dodelitev denarne socialne pomoči, a se je iz razlogov, na katere ni mogel vplivati, znašel v položaju materialne ogroženosti. V vlogi mora vlagatelj natančno navesti, za kakšen namen potrebuje pomoč in natančno opredeliti višino sredstev, ki jih potrebuje, upravičenec pa je dolžan prejeto pomoč porabiti za namen, za katerega mu je bila le-ta dodeljena.

Upravičenec je dolžan v roku 15 dni po prejetju pomoči predložiti pristojnemu centru za socialno delo dokazila o porabi sredstev. Če tega ne stori ali pa se iz dokazila ugotovi, da pomoč ni bila namensko porabljena, ni upravičen do enkratne izredne pomoči oziroma izredne pomoči 18 mesecev po mesecu prejema izredne denarne socialne pomoči.”

Pa a se ti hecaš? Ko si oddala vlogo, si tako ali tako morala napisati, za kakšen namen potrebuješ pomoč. Torej moraš sedaj poslati dokazila, da si denar res porabila za to, kar si napisala. Če si npr. napisala, da potrebuješ denar za plačilo položnic, moraš posalti kopije plačanih položnic. Če si napisala, da potrebuješ denar za nakup štedilnika, moraš poslati račun za štedilnik, … Če si napisala, da potrebuješ denar za bencin, pa močno dvomim, da bi sploh prejela IDSP.

Ne širi dezinformacij. Kot je že omenjeno, lahko izredno socialno pomoč porabiš za karkoli – za plačilo položnic, najemnine, nakup hrane, štedilnika, pralnega stroja, … Itak CSD presodi na podlagi vseh dokazil, ali ti pomoč pripada ali ne. Če presodi, da ti pripada, jo moraš porabiti za namen, katerega si navedel v vlogi. Če je napisala, da potrebuje denar za plačilo položnic, ne more potem dati v dokazilo račun za bencin. No, lahko :), ampak potem 18 mesecev ne bo več upravičena do pomoči, pa čeprav bi jo potrebovala.

Lej, jaz sem napisala, da pomoč potrebujem za plačilo nujnih življenjskih stroškov, pod to sem mislila hrano in najemnino.

Kaj pa, če za najemnino nimam nobenega uradnega potrdila, da jo plačujem? Kako to dokažem? A velja na računalnik napisano potrdilo pa se pdpišem jaz in najemodajalec?

Plačevanje na črno, je utaja davkov.

Hvala, ampak jaz to vem. In v moji situaciji mi to tud približno ne pomaga.

Pa dvomim da se CSD ukvarja z utajo davkov.

Lej, jaz sem napisala, da pomoč potrebujem za plačilo nujnih življenjskih stroškov, pod to sem mislila hrano in najemnino.

Kaj pa, če za najemnino nimam nobenega uradnega potrdila, da jo plačujem? Kako to dokažem? A velja na računalnik napisano potrdilo pa se pdpišem jaz in najemodajalec?[/quote]

Glej, če si napisala, da potrebuješ denar za plačilo nujnih življenjskih stroškov in boš dobila odobrenih npr. 150 evrov, prineseš v roku 15 dni plačane položnice v tej višini. To naj bodo položnice za elektriko, vodo…ne vem, nekaj takega ali pa račun za hrano (kamor ne sodijo bonboni, alkoholne pijače…). Izredna denarna socialna pomoč ni namenjena plačilu bencina in če hodiš na razgovore in si prijavljena na zavodu za zaposlovanje in greš na razgovore z javnim prevozom (NE Z LASTNIM) in priložiš vozovnico, ti povrnejo stroške prevoza. Stroške prevoza ti povrnejo tudi, če greš na razgovor npr. nekam, kjer ni javnega prevoza in greš s svojim avtom, samo moraš prinest potrdilo od delodajalca, da si bila res na razgovoru.

Boš pa mogla imet zelo dobro referentko da to uspe. Hrana in stan – za to dobiš iz Zavoda ali normalno soc. podporo. To pač oni mislijo za življenje. Za večje izredne stroške : kurjava, plačevanje položnic to je temu namenjeno. Za kritje plačila najemnine imaš druge vire, ki ti pokrijejo, če pač ne moreš. Pozabla sem kje se to uredi – subvencioniranje. Če živiš in plačuješ na črno, to ni njihov problem, tako oni mislijo. Ko sem enkrat samo rekla, da bi si plačevala del. dobo, je rekla, raje ne govorite tega, ker je ta denar – normalna podpora za preživetje. Hec, plačala bi si del. dobo da grem prej v penzijo oz. da nisem brez let – ta čas ko sem pač na Zavodu in bila dlje, tako da sem dobivala pomoč od CSD. Hočeš rešiti da bo ugodno za njih, zame – na pa ne smeš. Jasno sem si plačevala, ampak ta primer sem ti navedla, da veš kako oni to tretirajo. Za hrano je dovolj po njihovo redna pomoč. Izreden nakup hran, plačilo bencina. Ja, pa prodajte avto, če ne morete bencina plačevati – bo odgovor. Sploh pa ti ne bi dali, če avto imaš. Potem le nisi tako soc. šibka. To je pač njihova logika – ne moja. Pa saj dobiš iz Zavoda kaj ali CSD najbrž, drugače ne vem kak si dobila izredno soc. pomoč oz. kaj si rekla da boš porabila ta denar – za ?! Če ne porabiš za to kar si napisala, pa res 18 mesecev ne moreš zaprositi.

Vem kakšna je njihova logika. da zaprosim za izredno denarno socialno pomoč, v bistvu ni bila moja ideja. jaz sem samo šla na center, da bi zaprosila za normalno socialno pomoč. Pa mi je gospa tam predlagala, da zaprosim za izredno denarno pomoč, ker jo bom tako dobila že v roku enega meseca.
Prej sem bila zaposlena za minimalno plačo (oz. celo manj), živim v lastnem gospodinjstvu, sicer v hiši staršev (pa ne mi zdej kako nisem upravičena do pomoči, ker mi itak vse starši plačajo – ker si kar lepo delimo stroške – položnice prihajajo na njihovo ime, tako da tega ne morem predložit). Svojega avta nimam, če potrebujem prevoz uporabim njihov avto in seveda plačam za bencin.

Zakaj so mi predlagali izredno socialno pomoč ne vem, pač očitno so glede na vsa dokazila in napisano presodili, da mi pripada. Bom pač predložila račune za hrano.

To ti je predlagala, ok. Ampak ni ti predlagala da dobiš normalno redno pomoč, če ti pripada. A si na Zavodu. Enkratno si dobila, ne moreš račune od trgovine tja nest. Ok, nesi, samo pol ne jamraj če ne dobiš več. Če nimaš avta, pojdi z busom, pa bi ti zavod vrnil. Ne morš vsega imet, pa še soc. dobivat.Ko si prosila je bilo ok, ampak zdaj pa ne bo ok. Zihr nisi napisala da rabiš za bencin, pa za jest – živiš v hiši staršev. Itak, pa naredi kot hočeš.Vse smo že povedal. In najbrž vsi iz prakse, ki se pa od centra do centra očitno razlikuje in se.

Ok ne štekam? Kaj vse imam?

Zakaj pa ne morem računa od trgovine tja nest? kaj pa naj nesem? Potrdilo od ne vem koga, da nimam za hrano al kaj?

Ok, da še enkrat napišem. Jaz sem šla zaprosit za redno denarno socialno pomoč. Pa mi je povedala, da presegam cenzus, in da naj za ta mesec zaprosim za izredno pomoč.
Da naslednji mesec pa potem lahko zaprosim za redno denarno socialno pomoč.

Ok, česa ne štekam tu? A obstaja kak droben tisk,, ki ga nisem prebrala al kaj?

V vlogi si napisala, zakaj potrebuješ izredno socialno pomoč. Temu primerni morajo bit računi.

Računi so lahko tudi na starše, če živite na istem naslovu. Zraven daš izjavo, da stanuješ v hiši, ki je njihova last in plačuješ npr. 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} stroškov. Toliko ti bodo upoštevali. Preverjeno. Če si dobila pomoč za nujne življenjske potrebščine torej lahko priložiš račune za vodo elektrik..(si preračunaš tvoj del) + hrana, do višine prejete socialne pomoči Tudi če si v najemniškem stanovanju računi niso nujno na najemnika, a ne?

Obstaja velik tisk, ki ti ga je ena nalepla, za kaj se lahko dobi socialna podpora izredna. Ne moreš vsak mesec dobiti izredno, če še redne nimaš. Pa nesi te listke tja, pa boš videla kako in kaj. Kaj imaš : bivanje v družinski hiši – torej glavo imaš na suhem, če plačuješ starim, tvoj problem, mi plačujemo stanovanjski, plačevanje položnic če pač nimaš ne bodo najbrž odklopili elektrike vsem, bodo tastar plačal. Imaš – ko želiš avto. Ampak nimaš pa za bencin. Ker nimaš avta, torej ne rabiš za bencin. Ja štekam, stari posodijo avto – ampak zakaj se pa z busom ne furaš, če ni za benz. Če si se prijavila na Zavod, kar se itak moraš, bi ti tole zavod lepo povrnil. Razen če ne iščeš v radiusu-…..ah nared kar češ.

Zakaj ne vprašaš na socialni in boš imela informacije iz prve roke.

Tudi ajz se sprašujem, zakaj se rabi za bencin, če še za kruh ni. Vse skupaj me spominja na jamranje, kako slabo se danes živi, vsaka hiša pa po dva avta, mobije, 4 x letno na dopust… Ma ni več mej, le denarja je vedno premalo. 😉

No ja, sigurno živi na koncu neke doline, do katere ne vozi bus, ne vlak, ne da se peš… le avto lahko pride. 😉

Hecam se malo, ampak res… vprašaj na sociali.

LOLLLLLL, “… zakaj se pa z busom ne furaš, če ni za benz.” A se mogoče prevoz z avtobusom plača v naturalijah???:-))

Pa dobro, kdo pa pravi, da mislim, da bom vsak mesec dobila izredno? Želela sem samo redno. Ja, sem pa upoštevala nasvet gospe na socialni. madona, sem grozna, ne?

zavod povrne samo do določene kilometrine (čist mimogrede socialne pomoči ne dobiš, če nisi prijavljhen na zavodu!). Jaz pa delo iščem po CELI Sloveniji, ok?

V našo dolino sicer vozijo busi in vlak, ampak če želim priti na drug konec Slovenija potujem cel dan. Če sploh mam to srečo, da bus pelje tisti dan.
Nismo vsi v LJ, kjer se da povsod priti peš, pa kjer vam ni treba pomoliti nosu iz mej vašega mesta, da bi dobili službo.

Sicer pa hvala za odgovore. Bom šla raj na socialno vprašat kako je s tem. Tam vsaj ne bo obsojanja.

…. kam drugam. Najprej vprašaš, potem ko pa ni “po tvoji” logiki, pa že neki brundat. Pa pejt ke, pa nes te račune, kaj pol sprašuješ tle, a bi se mal kregala, al kaj. Pejt v ponedeljek, pa odnesi, pa magari še laptop pa pokaži tale mnenja na socialno. Matr no. Za bus ni, za računalo pa je. Nč novga. Vpraš če ti bo socialna še naročnino na tv, tel in internet mogoče plačala. Pr teb vse možno.

Bom upoštevala tvoj nasvet, pa na CSD se bom peljala v mercedesu, pa vse zlate prstane bom dala na prste, pa oblekla bom Guccijevo obleko. Aja pa seveda, da ne pozabim, svoj najnovejši mobitel za 500€ bom tud nesla pokazat. Mogoče mi bodo primaknili še kaj zraven.

Ah, ne morem cel dan iskat službe v drugem kraju. Saj imaš cajt, sej si nezaposlena. Kako boš pa potem najem plačevala ko dobiš v drugem kraju službo, pa benz? Al reflektiraš za kakega direktorja banke?! Res je, vsi jamrajo, ampak za preživet pa ne bi kej naredil. Pejt pejt ke. Itak bi že mogla vložiti prošnjo takrat, pa bi dobila redno že naslednji mesec. Ok, daš prošnjo za izredno, in čez 20 dni vložiš za redno. Dobr te je…..Ni izredna nč prej odobrena kot redna. Vsaj pr nas.

Pa dobro no, tudi mi nismo vsi meščani. 😉 Leta in leta hodimo v šolo in službo z vlakom, busi, pa res porabimo včasih malce dlje časa, če je treba prestopat ali če ima vlak zamudo. A če upoštevaš gužvo na cesti… Pa denar… vlak je kar ugoden in še danes, ko imam za kruh in položnice, mi ni težko iti kamorkoli po Sloveniji z vlakom.

Je kar prav, da socialna malo preverja, kaj se dogaja z denarjem.

Ahhh,…. ne morem zamuditi razgovorov, ki so (po mojih izkušnjah) večinoma ob 8.00 ali 9.00.
Ne, ni vse LJ, kjer je vse na dohvat ruke. Sem vstala tud že ob 3.00, da sem bila ob 8.00 nna razgovoru.

Ampak zakaj se sploh trudim… ti si se odločil/a, da itak sem ena lena rit in tako je in tako bo. OK, tud prav. Zmagala si.

Ti pa si cvetka. Enako kot pišeš, sama nisem še zdaleč iz Lj. torej me ne meči v ta koš. Pa kaj češ govoriti prepričanemu, a ne! Zakaj se jaz trudim, se vprašam. Ker sem bila na istem in ne, ni res da so razgovori med 8 in 9. Razgovori so, ko se zmeniš. Pa kaj boš učil pametnega, a ne. Bom tiho ker imaš itak vse odgovore na dlani. Zakaj si sploh pisala sem, če je vse jasno.

Nea vem čuj…jaz ti bom povedala kako to gre
Če ti je na soc.rekla, da zaprosi za izredno in če so ti odobrili,se velik ne sekiraj
Napisala si za življenske stroške,torej hrana,kaka položnica….in tvoja soc. ko je dobila tvojo vlogo in ker se je s tabo pogovarjala in ve
kakšno je stanje,ti je odobrila in tudi ve približno kake rač. ji boš prinesla
Je pa boljš, če greš tja osebno,pa mal prej,da boš imela čas, če bo treba še kaj prinest
.Veliko je odvisno od soc. kakao in kaj bo naredila ….ne brini puno ..bencin ne vem,če bo štela,ga imaš pa lahko sabo
Če ti veš, da jih nisi nategnila in če ti veš, da si res v škripcih, bo vse vredu
Ker se poštenost,iskrenost začuti……če pa lažeš, pol pa piši propalo……..

New Report

Close