Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Cviček

Cviček

Za tiste, ki ne veste, da je Cviček kvalitetno vino: http://sl.wikipedia.org/wiki/Cvi{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8Dek

…me je ena spodaj spomnila na to, da še vedno obstajajo pametnjakoviči, ki običajno vin niti ne pijejo, vedo pa, katero je dobro, katero pa ne…

LOL in kje iz tega izhaja, da je cviček kvalitetno vino?

Ne bluzi… cviček je zanimiva lokalna posebnost, to je pa tud vse.
Do kvalitetnega vina mu manjka glih en toliko kot union pivu. Čist vse.

zdaj pa še razloži , zakaj ni kvalitetno vino ? smo pametni danes , a ne ?

Za mene je bil tudi vedno cviček ceneno vino, po katerem te peče želodec. V zadnjih letih pa se je moj okus spremenil in če piješ kvaliteten cviček, je to prav dobro oz. zelo dobro vino, po katem nisi pijan že po enem kozarcu, pa še drugi dan te ne boli glava. Ni ga čez dober cviček, hk.

ga ne maram, domoljubje gora al pa dol.

Ja, včasih se je reklo Cviček vsemu, kar je prihajalo z Dolenjske… Kdor pozna pravi Cviček, mu bo težko kar koli oporekal. Seveda, kdor pa se ne spozna na vina, pa klamfa neumnosti. Bog pomagaj!

Dolžnost dokazovanja je običajno na tistem, ki trdi nekaj, kar je v nasprotju s splošno znanim oz. uveljavljenim.

Se pravi, bo treba dokazovat da je cviček kvalitetno vino, ne pa obratno.
Neko mešanico svega i svačega z manj kot 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} alkohola zapakirat v buteljko in navit ceno pač ne bo dovolj. No ja, kakor za koga.

zame je cviček najbolj pitno vino 🙂 lahko spijem 2 kozarčka in se še vedno dobro počutim, naslednji dan pa je glava še vedno na svojem mestu… seveda cviček preverjenega porekla.

Mešanica svega i svačega??? Vidim, da nimaš pojma o pridelavi vina. Za to, da pridelaš dober cviček (in seveda ostala vina) je potrebno veliko dela in občutka in tu ne gre kar za neko mešanico.
Malo več spoštovanja do dolenjskega posebneža prosim.

Meni je cviček preprosto odličen!

je razlika med “cvičkom” in pravim cvičkom. ja, nekateri zmečejo vse kar imajo in to poimenujejo cviček, tisti, ki pa se s tem ukvarjajo resno pa zelo natančno upošrevajo razmerja posameznih sort grozdja. in niti približno ne zmečejo kar vsega skupaj. določene sorte grozdja cviček namreč pokvarijo. toliko o vašem poznavanju. itak, prava monovka ve o vsaki temi 5 strani več kot v knjigi piše…

LOL

Je vino, ki ga pridobimo z mešanjem približno 70 odstotkov vina rdečih ter 30 odstotkov vina belih vinskih sort.

Od rdečih sort mu je osnova žametna črnina (žametovka), pozna sorta v dozorevanju, ki obilno rodi in daje cvičku prijetno pitnost in kislost.

Modra frankinja mu daje polnost okusa in s svojo temno rubinasto rdečo barvo popravlja barvo vinu ter dodaja oporo ekstraktu.

Kraljevina je od osnovnih edina bela sorta grozdja in daje vinu mehkobo in popravlja alkoholno stopnjo.

To so tri osnovne sorte grozdja, kot dodatek pa so še druge avtohtone sorte, vendar v manjših odstotkih (laški rizling, rumeni plavec, …). Cviček iz starih vinogradov je vseboval deset ali več sort žlahtne vinske trte (npr. poleg omenjenih še zeleni silvanec, portugalko, zeleniko, …).

http://www.cvicek.si/index.php?acts=Sorte071107115511

Kaj pa je tole drugega, kot mešanica svega i svačega, kar se je pač slučajno zasejalo tam po vaših gričkih?

Tipična slovenska “svaštara” malo tega malo onega, na koncu pa vse skup zmešamo, ker je premalo da bi se z vsako stvarjo posebej zajebaval. Nč narobe sicer, tud to mora bit samo ne blamirajte se z zgodbicami o “kvalitetnem” vinu.

Cviček, npr. kakšen Martinčič je zame kvalitetno vino,….

To, da je za vas cviček kvalitetno vino je pač res, ampak poudarjam, ZA VAS.

Ker za ves ostali vinskopoznavalski svet pač ni.
Medtem, ko druga kakovostna slovenska vina kot po tekočem traku dobivajo mednarodna prizanja in nagrade, jih omenjajo v tujih revijah … Cvička pač v tej druščini ni (niti refoška).

Vse lepo in prav, da ga zagovarjate, ampak ocet ima prav, gre za lokalno posebnost (tako kot refošk in teran). In seveda se tudi cvičeki razlikuje od cvička in imaš bolj ali manj kakovostne, samo v končni fazi je to še vedno cviček in ne neko resno vino, ki bi zdržalo mednarodno ocenjevanje.

Kolikor vem, se naziv kakovostno vino da vinu, kot sledi:

narejeno je iz grozdja, ki je obrano v polni zrelosti, njegova sladkorna stopnja pa se giblje med 70-85° Oe (14.2-17.0 g/l); vsebovati mora 6 do 10 g skupnih kislin/liter. Tudi pri kakovostnih vinih je dovoljeno dodatno sladkanje.

O mešanju sort ne piše ničesar. Tako da je tudi cviček lahko kakovostno vino, zakaj pa ne?

Seveda je lahko tudi cviček kakovostno vino, po deklaraciji, po mednarodnih standardih pač ni.
Oznake namizno, kakovostno, vrhunsko na etiketah je treba jemat hudo z rezervo, saj ne odražajo prave kakovosti vina.

Kakšen refošk se celo kdaj najde.
Recimo tule:
http://www.gr-sejem.si/dogodki-in-dozivetja/koledar-dogodkov/vino-ljubljana-mednarodno-ocenjevanje-vin/

resen pridelovalec pravega cvička pripravi cviček z mešanjem procentualno določenih deležev posameznih sort grozdja. ne samo 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} temnega, ostalo belo:-S se vidi, da ne veste o tem veliko…

sama pa imam še vedno najraje cuknjena vina.

Jaz sem se zadnjič obregnila ob cviček. Ne mislim se poglabljati v temo, ki mi ni blizu, ampak res me zanima, koliko ne-Dolencev vas res ceni to vino.
Mojemu očetu je najbolj všeč njegova brajdovšnica, marsikdo jo pije z užitkom, ampak to je samo stavr okusa.
Ali ni za priznanjem cvička kot vrhunsko vino neka zgodba, ki ni samo v prid okusu in kavaliteti? Popravite me, če se motim.

dsimon1 – tvoje vprašanje res ne bo dalo pravega odgovora o tem, ali je Cviček cenjeno ali necenjeno vino, še manj pa ali je kvalitetno ali nekvalitetno… 😉
Men osebno tud kakšno vino ne ustreza, pa zarad tega še ne trdim, da ni kvalitetno. Objektivnost običajno nima kaj dosti s subjektivnostjo.

Zame je to najboljše vino.

Za kis je dober. Za pit pa brozga. Pa nehajte s kvalitetnim cvičkom, ker se vam bodo še krave smejale!

Vsi ti vinski strokovnjak, samoklicani poznavalci vin v končni fazi niso vredni nič. Kr neki so si zmislili kaj je kvalitetno in kaj ni in od takrat so te njihove norme vinska biblija. Vendar je vse skupaj stvar osebnega okusa.

Pravzaprav vsemu svetu, ki ljubi vino vsiljujejo svoj okus! Kot, da bi jaz vam začel govoriti, da so bulmastifi najlepša pasma in da so vse druge pasme pokvarjena roba ter da nimate okusa in sploh pojma o psih.

Kvalitetno vino je zame tisto, ki je pridelano iz trte, ki je čim manj špricana z pesticidi, da ni preveč gnojena z gnojili in da je vinsko grozdje snažno predelano in potlej vino skladiščeno v čistih lesenih sodih. Vse drugo je stvar osebnega okusa! No to kako nek vinar prideluje vino je težko vedeti zato je najbolj, da osebno poznaš vinarja in od njega kupuješ vino.

Tisti, ki raje poslušate “vinske strokovnjake” kot svoj okus ste ovce, ki sledite “poznavalcem”. Saj s tem ne rečem, da morate imeti radi cviček. Ne obratno če vam RESNIČNO ni všeč ga ne pijte, vendar ne začenjate s takimi bolanimi kot npr; “strokovnjaki ga ne marajo in zato je zanič” ali naprimer; “v tujini še ni dosegel kakšne velike nagrade” itd.

Ti “vinski strokovnjaki” so zame taki kot na primer, da (recimo, da ste strasten ljubitelj mesa) bi vam neki “poznavalec” hrane, ki je vegeterijanec, začel govoriti katera vrsta slanine je boljša.

Vino cviček je rdečkasto vino. Je značilno vino za vinorodno deželo Posavje. Je vino zvrst
(kombinacija različnih sort grozdja) , ki mu dajejo svetlo rdečo barvo, relativno visoko kislino in nizko količino alkohola: modra frankinja, portugalka, žametovka in kraljevina. V manjšem deležu pa ga sestavljajo tudi šentlovrenka, laški rizling in zeleni silvanec.

Vino cviček PTP (priznano tradicionalno poimenovanje) je suho, mirno vino svetlo rdeče – rubinaste barve, z aromo po jagodičju in blagim taninskim okusom, brez izraženih sortnih značilnosti.

imam izkušnje z dolenjkami – desci nažigajo cviček in obnemorejo, še predno se ona (sama) sleče ☺

Vina so postala tako kot akademska umetnost. Če nisi v njej, je škoda blebetanja o tem. Vsako leto mi podarjajo te buteljke ob raznih javnih prireditvah, različnih vin in vidiš v očeh, kot da daje zlato od sebe, al džabe, ker meni se kratko malo jebe za vina, jih ne pijem in ne poznam, sprejmem pa iz vljudnosti kot da gre za vredno darilo….

New Report

Close