Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa Dodatki k prehrani (telesna aktivnost)

Dodatki k prehrani (telesna aktivnost)

Pozdravljeni….

Prosim za pomoč.
Stara sem 33 let, visoka 170 cm in tehtam 75 kg. Rada kolesarim, tečem, hodim v hribe. Ker sem imela zdravstvene težave, nisem pol leta nič gibala in sem se zredila.
Zdaj pa me zanima, ali obstaja kakšna hrana (sirotka, proteini,…), ki ti dajo moč med fizičnim naporom in ne redijo. Začela sem se zdravo prehranjevat, a preden grem na turo kolesarjenja (3 ure) ali tek, čutim, da mi nekako zmanjkuje moči. A obstajajo kakšni napitki, ki so zdravi, ti dajo moč in ne redijo?

Priznam, da se čist nič ne razumem v te zadeve 🙂

Hvala lepa….

Preden greš na tri urno turo, moraš obvezno jest energetsko bogato hrano. Saj boš med vožnjo to energijo porabila + še kaj zraven tako, da ni šanse, da bi se zaradi nje redila.
Zredila se boš, če ne boš pazila kaj ješ takrat ko ne treniraš.

Če jemo z ozirom na to kaj si pred nekaj ur počel in kaj boš čez nekaj ur počel, ni šanse, da se rediš, če nočeš.
Če nisi in ne boš počel nič “konkretnega”, potem ni potrebe, da bi tudi pojedel kaj “konkretnega” in obratno.
Če si ali boš počel kaj “konkretnega”, potem moraš tudi pojesti kaj “konkretnega”, če želiš to kar misliš početi, opraviti tako kot se spodobi.

Hvala za odgovor, a potrebujem bolj konkreten nasvet, a so kakšni napitki, energijske tablice, ki ti dajo moč in ali se po teh potem ne rediš in te ne boli želodec.

Jaz bi npr. pojedla testenine (polnozrnate) in solato ali pač neki podobnega pred aktivnostjo, a se ne počutim najboljše, ko grem s polnim želodcem na kolo ali tečt. Najboljše se počutim, če vsaj 3 ure prej nič ne jem, da sem lahkotna. In potem sem se prejšnjič najedla takoj ko sem prišla iz kolesarske ture na Katarino (iz Polhograjske strani) pa me je začel bolet želodec. Kot, da mi ne paše hrana (jedla sem zrezek na žaru in solato).

Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Izgleda, da si res čista začrtnica. Vsak ve, da se pred treningom posebej, če je višje intenzitete ne je vsaj dve do tri ure. Takrat je čas za kakšno porcijo testenin + solata.
Tudi takoj po vadbi je potrebno najprej pojesti kakšen lažji OH+ B obrok na primer(kozarec, dva čokoladnega mleka ali regeneracijskega napitka), da si kupimo nekaj časa, da se umirimo, tuširamo in malo spočijemo do glavnega obroka po treningu.

Med vožnjo, posebej, če je ta daljša, moramo obvezno jesti. Hrana je lahko v obliki banane, suhih fig, rozin, sendviča ali novodobnih energetskih ploščic, gelov ali napitkov. Kaj ti najbolj ustreza boš najlažje ugotovila po sistemu poizkus/napaka in se izogibala tistega, kar ti ni pasolo.

Hvala za odgovor….

Ja res sem čista začetnica, pristašica domače kuhane hrane in bojezljiva pred raznimi industrijskimi pripravki :)))))

Mal berem po speltih in sem najdla tole. Kaj pravite?

BodyWell Nutrition predstavlja:
Tight Curves beljakovine – proteini
Namenjeni za uravnavanje telesne teže oz. hujšanje
Proteini narejeni izključno za ženske!

Na aktivnost pa bom vzela s sabo kako energijsko ploščico in izostar napitek.

Lp

Ne vem no. Lahko kot dodatek, “normalni” prehrani. Jaz nisam pristaš bilo kakšne beljakovinske diete ali prehrane kjer bi prevladovali proteini.
Edini in pravi vir energije so OH in maščobe. Beljakovine so v glavnem gradniki in ne vir energije.
Kar pomeni, da so za aktivne ljudi OH še vedno najbolj pomebni.

Če boš pridno kolesarila/tekla/hodila v hribe se bo teža kar “sama od sebe” zmanjšala, če boš vsaj malo pazila na to kaj, kdaj in zakaj, kaj poješ. Pri tem ne smeš ciljati na kratek rok. Ta je večinoma največja napaka. Izberi si en razumen cilj. Na primer: drugo leto do poletja želim zmanjšati težo za 6 -7 kg.

Hvala lepa Kolesar1…:)

Naj ti omenim, da sem šla na kolesarjenje in sem se odlično počutila 🙂
Zjutraj sem imela zajtrk (polnozrnat kruh in domač tunin namaz) in po treh urah sem šla it Lj na Rakitno. Vmes sem pojedla energijsko ploščico in ko sem prišla dam, še naki napitek (za regeneracijo mišic) in potem solatko s sirom. Počutje je bilo odlično….Hvala ti….

Zanima pa me še neki, kako je s temi energijskimi tablicami. Tokrat sem si kupila prav energijske, neki piše gor 35 % proteinov. A te so ok? Kaj pa une, sadne rezine, kot so npr. Fruta bela ali pa navadne sadne rezine?

Hvala za vse še enkrat….

Lp

Tiste navadne so tako kot pravi samo ime, “navadne” in izhod v sili.
Sigurno, da so boljše tiste, ki vsebujejo tudi določeni delež beljakovin, saj so narejene prav za te namene.

Se šteje čokoladno mleko tudi kakav ala nesquik? Mi lahko svetuješ kak regeneracijski napitek ali je isostar OK?

lp

isostar ne ne vsebuje nobenih beljakovin zato ne bo najboljši za po treningu. Tudi neskuik ne vsebuje nič drugega kot samo sladkor in nekaj kakava, torej je neprimeren.

Mito Šinkovec http://www.telodrom.com Center Telodrom http://www.mito.si Mito stran https://www.facebook.com/Telodrom/ Faceebok

Jaz uporablja naizmenično ta dva:

Mi lahko napišeš kaj je primerno piti med in po vadbi. Pa prosim ne kakih praškov, se ne da več gibat brez tega?? Nekje sem zasledila, da je dobro po vadbi skuto jest. Koliko beljakovin mora vsebovati določeno živilo, da se šteje da ima zadosti beljakovin?

Skuta po teku?
Bedarija.
Če nočeš praškov je za takoj po teku, čokoladno mleko, dobra izbira. Med tekom pa voda + ščepec soli + malo limoninega soka.

jaz bi napisal enako kot kolesar

Mito Šinkovec http://www.telodrom.com Center Telodrom http://www.mito.si Mito stran https://www.facebook.com/Telodrom/ Faceebok

In katero se šteje kot čokoladno mleko npr to: http://www.pomurske-mlekarne.si/sl/informacija.asp?id_meta_type=35&id_informacija=334, sklepam, da ne. Mi lahko konkreten primer povesta.

Glede limone sem pa brala, da zadeva ni najboljša pri med naporom.

Meni je najboljše od DUKATA, po sestavi so skoraj vsi enaki. Pa dva dcl je premalo.
Če se “naješ” limone sigurno, da ni dobro. Malo limoninega soka na bidon vode, pa komaj čutiš. Enako velja za ščepet soli.

Ko govoriš o naporu moramo znati razlikovati napor. Dokler ima telo med vadbo dovolj kisika, ni problema skoraj s nobeno pijačo in hrano. Problem nastale takrat ko smo blizu ali v področju kjer nam začne primanjkovati kisika oziroma dovajamo nanj kisika, kot bi ga potrebovali. Takrat lahko nastanejo težave zaradi neprimerne hrane ali pijače.

Kakor za koga. Meni bi bilo po dveh decilitrih čokoladnega mleka verjetno slabo.
Bolj bistveno je to, da po teku potrebuješ predvsem ogljikove hidrate.

če ješ normalne količine mese ne rabiš nobenih proteninov, razen če bi rada povečala mišično masa, kar pa mislim da ni tvoj cilj…

če bi rada shujšala je osnovni nasvet da ne ješ mastnega (nasičene maščobe) in sladkega

poizkusi razdelit tvoje prehranjevanje na 3 – 5 obrokov na dan s tem da ješ stvari kot so:

piščanca in riž
piščanca in solato
ribe in riž
lahko ješ tudi testenine vendar je riž boljša zadeva za tvoj namen…
jajca in riževe vaflje
ovsene kosmiče in 0.5 mleko

izogibaj pa se:

pohanim in cvrtim zadevam
krompirju
siru
picam
torticam in keksom…

ko uporabljaš olje uporabljaj ekstra deviško oljčno olje, ki ga dodajaš jedem PO KUHANJU

No zdaj pa sem postala mal zmedena 🙂

Torej, če želiš hujšat, nič sladkega in mastnega. Nočem povečat mišične mase, ker imam mišice :), samo mal so oblite z maščobo 🙂 In kolesarim, tečem, telovadim, 1 uro intenzivne aerobike, da kar kapla iz mene (5 x/teden)…

Sam jaz pred vadbo, pred kolesarjenjem vseeno pojem energijsko tablico in po spijem beljakovinski napitek….

A potem se bom samo preoblikovala in nič stanjšala? :))))

No, nekje sem prebrala, da moraš najprej shujšat in šele nato preoblikovat telo, spet drugje, da je pametno takoj delat z utežmi (1 kg), ker mišiče kurijo maščobe….

Torej, prosim za pomoč zame, ki se potim vsaj 1 uro na dan, imam dokaj mišič 🙂 in bi se rada stanjšala….

A je to mogoče nemogoče?

Hvala vsem….

V temi o “suhcih, ki se ne morejo zrediti” je opis telesnih tipov iz katerega je razvidno, da se eni ne morejo “stanjšat”, ker za njihov tip postave je normalno, da so malo “močnejši”.

Najboljši primer je kar veliko število “trenerk/voditeljic” fitnesa, ki kljub redni vadbi nimajo skladne in “tenke” postave.

New Report

Close