Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kretanje

Kretanje

Pozdravljene,
ali katera kreta (govorica gluhih in naglušnih) in kje uporabljate ta “jezik”?
Nekje sem prebrala, da je v ameriki to 4 najpogostejši jezik.

Jaz kretam, pa na srečo nisem ne gluha ne naglušna, ampak mi je to enostavno všeč in se tega jezika učim.

lp

OJ
jaz tudi kretam, imam pa naglušno deklico

Če ga ne boš uporabljala, boš vse pozabila. Jaz sem se ga učila na fakulteti (kot izbirni predmet), pa razen par kretenj pozabila (se mi zdi hitreje kot kakšen drug tuj jezik). Jaz gluhih nisem nič “razumela”, ker je njihovo kretanje enostavno prehitro. Če bi se vsak dan z nekom tako pogovarjala, bi pa seveda šlo.

A lahko dodam eno rahlo trapasto vprašanje? Je govorica gluhih po vsem svetu enaka?

Tudi jaz sem se to spraševala in dobila odgovor, da ne. Še v SLO je menda malo uporabna, ker so razlike med MB in LJ sistemom, saj v MB okolišu kretanja sploh ne učijo in ne podpirajo, ampak so pristaši odčitavanja z ustnic. Sem bila zelo presenečena, ko sem izvedela za tako velike razlike na tako majhnem teritoriju. Kaj je bolj “prijazno” za uporabnike ne vem, meni bi se zdelo najbolje, ponuditi jim čim več pomagal. Gluhota menda velja za najhujšo čutno izgubo, nimajo pa gluhi pravice do statusa invalida. Tega preprosto ne razumem.

oj,

tudi slepota je huda invalidnost, pa slepi nimajo statusa invalida…

Kretnje so po svetu mednarodne, kar pomeni da so med seboj zelo zelo podobne, v sloveniji pa šele sedaj delamo enoten standard, kar pomeni, da se brez problemov pogovoriš kjer koli po svetu.

V šolah učijo mednarodne kretnje. Kretnje starejših ljudi se razlikujejo od kretenj sedaj, vendar tudi tu ni problem.

lp

New Report

Close