Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek a je to začetek demence?

a je to začetek demence?

Moja babi je stara 75 let. Čist ok je, dokaj zdrava, samo zadnje čase kot da je začela pozabljat… Je to pač starostno pozabljanje ali začetek demence? Takole recimo: da ji nekaj razlagam 5 minut in čez 10 minut me isto vpraša, pa ji spet povem…
ALi pa reče, ti bom dala kruh s seboj in se potem ne spomni, čeprav ga gleda… Pa večkrat reče, da je kaj pozabila, samo drugače izgleda čisto prisebna, se normalno pogovarja, preteklosti ne pozablja.. Samo takole sproti, se mogoče enkrat mesečno, dvakrat zgodi, da kljub temu, da sem ji ravnokar razložila, spet vpraša čez par minut in celo posluša še enkrat in kima poleg, kot da je prvič slišala… kako hitro pa napreduje demenca, če je to to?

Ja, dobro opazuješ, to je začetek starostne demence.

Mislim da babi ni v demenci, vsakomur se zgodi, da kdaj kaj pozabi.

NI NUJNO. s starostjo normalno spomin fiziološko rahlo peša. mogoče med pogovorom ni bila pozorna. mei osebno se kdaj zgodi, da navidezno koga poslušam in kimam, v bistvu pa nekaj premišljujem sama pri sebi.

najbolj “občutljiv ” test je risanje ure.
reci ji naj nariše uro s številčnico. ura naj kaže npr.10 minut čez 3 popoldne. če je ne nariše pravilno, k nevrologu.

Lahko da gre za starostno demenco. Spomnijo se vse za nazaj, kar je pa za sproti pa pozabljajo. Pri nas se je pri stari mami tudi tako pričelo. Ni šlo tako hitro naprej, ampak se je pojavilo vedno več težav. Da je pozabila štedilnik prižgan, pa vodo v kopalnici odprto, pa je drugače delovala čisto prisebno. Šele v zadnjem času, nekje 8 let po prvih težava se je pa kar dosti poslabšalo.
Svetujem ti, da najprej izpostavite problem pri njenem splošnem zdravniku,pa boste vidli kako naprej oz. vam predpiše kakšna zdravila. Če bi se stopnjevalo, pa pregled pri nevrologu, ki se ukvarja z demenco.

Ja, to je žal začetek demence. Tudi v hujši obliki demence človek izgleda povsem normalen, priseben, se normalno pogovarja. Tako se je začelo pri moji (žal že pokojni) babici. Potem je začela (občasno) pozabljati imena ljudi, ki so živeli z njo, potem npr. ni več prepoznala pomaranče, čeprav jo je jedla leta in leta, je vprašala “kaj je pa to, to je pa res dobro”, pet minut nazaj je jedla npr. puding, pa je pozabila da ga je, ali pa obratno. Ko sem ji ga prinesla, kot vsak večer, je vztrajala, da ga je jedla malo prej, da sem ji ga jaz prinesla (pa ji ga nisem), … ravno tako me je spraševala eno stvar večkrat, čeprav sem ji minutko nazaj povedala isto, … je pa vedela podrobnosti dogodkov za leta in leta nazaj, ko je bila še otrok, … skratka dolgoročni spomin pri demenci deluje skorajda brezhibno. V bistvu se nekako izgubijo v preteklosti, živijo v njej.
Kako hitro napreduje, je pa odvisno. Aja, pa velikokrat demenčni ljudje pozabijo kam so kaj dali, založijo stvari, prepričani pa so, da jim nekdo krade. Ne moreš jim dopovedati, da so pozabljivi … Zna biti včasih izredno težko. Marsikdo, ki je demenčen izpade hudoben, žleht, pa ni.
No, moja babi je bila stara že blizu 90, ko je postala demenčna, kolikor pa poznam ostale, so pa tam nekje okoli 70.
Oče mojega prijatelja je dobil neke tablete, po katerih mu je bilo sicer bolje, a jih je zaradi hudih stranskih učinkov prenehal jemati.

jaz ti res svetujem,da gresta z babico res risat uro. je zelo preprosta za narisat, a za njeno risanje se uporablja vse višje funkcije možganov. tukaj se zadeva najprej pokaže. ob kakršnikoli abnormalnosti, ki jo bi babica narisala, k nevrologu takoj.

kako narišeš 10min čez 3 popoldne ?

Joj, grem hitro risat uro…Ker tudi jaz pozabljam….Grem po nekaj, pozabim po kaj sem prišla, moram nazaj na izhodišče, da se ponovno spomnim…Pa mi še do 60 kar precej manjka.

ja pač narišeš krog, številčnico, označiš številke in narišeš oba cagra:-) to je to… mnogi ljudje z začetkom demence so cel nevrološki test izdelali solidno, na tem zakljčnem delu pa pogrnili…

Mislim da je pomemben podatek “popoldan”…:) kako se tega nariše?

Mislim da je pomemben podatek “popoldan”…:) kako se tega nariše?[/quote]
poleg ure še okno in sonce zunaj.

New Report

Close