Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe stenoza spinalnega kanala, z mielopatijo C3/C4 do c 7

stenoza spinalnega kanala, z mielopatijo C3/C4 do c 7

Pozdravljeni…

obračam se na vas…že tretje leto imam problem z vratno hrbtenico,sem še mlada, šele 25 nikoli nobene poškodbe nič, kar naenkrat se je začelo…šibkost rok nog, mrtvinčeje, mravljinčenje leve noge, levo nogo sem vlačila za sabo, v rokah ni bilo moči…
zatem 3 tedne v bolnici…dobivala mendrol, MR vratne hrbtenice in glave, Ct vratu in glave, EMG, likvor je bil čist…
Sledila je rahabilitacija… po pol leta se je stanje nekako normalizirialo oz. se je izbojšalo, stanje danes je še vedno mrtvenje rok zjutraj občasno predvsem prsti, moč v rokah povrnjena, spet lahko pišem…pri hoji še vedno nekako šepam, medenico mi zavrača desno, gležnj se mi zavrača, ko sem pod hudim pritiskom še vedno imam levo nogo trdo, prav trudim se da poskušam hoditi …hoja po stopnicah je otežena…ni odriva, teči ne morem…včasih mi nogo kr sklecne, kot bi prišlo do pritiska živca in me zloži po tleh…pred kratkim so mi zatekli tudi gležnji za par dni…bolečine v vratni hrbtenici so omiljene, pekoče..ne vedno.

Bila sem pri ortopedu, ki mi je svetoval operacijo, prav tako sem bila pri nevrokirurgu, ki je svetoval isto, le da sta različna postopka, eden bi mi sprostil kanal na enem nivoju z vsadkom,( nevrokirurg) drugi pa bi mi sprostil kanale na vseh treh nivojih brez zatrdtivve( ortoped)…kako naj vem kaj bi bila optimalna rešitev, h komu naj grem…koliko je možnosti da bom spet normalno hodila, če bom kdaj?

Zadnji Ct vratne hrbtenice je pokazal da imam manšo šmorlovo hernijo med c3 in c4, kjer je utesnitev najhujša…apmak do zdej mi še noben ni povedu oz sploh omenu hernije, kar je smešno , vsi so govorili samo o stenozi…

Je sploh še kaj upanja zame, komu naj zaupam operacijo, ki je neizogibna…najraje bi imela da bi me nekdo kar čez noč operiral da sploh nebi vedela zato, ker bi pač morala iti…

Zahvaljujem se vam za odgovor.

Spoštovani!

Žal mi je za vaše težave, ki so po opisu dokaj dramatične. kljub dejstvu, da sta dva zdravnika svetovalča operacijo vratne hrbtenice, bi pri vaših 25 letih to še enkrat razmislil.. Vsekakor je dejstvo da se ne ortoped , ne nevrokirurg verjetno nista odločila na podlagi CT izvida mapak na podlagi MR izvida vratne hrbtenicein EMG preiskave. Schmorlova hernija, ki je opisana ponavadi ne povzorča utesnitve in je prirojena, ter v noramlni populaciji dokaj pogosta. To ni prava diskus hernija in jo je od te potrebno razlikovati.

glede na dejstvo da še niste imeli poškodbe in glede na vašo mladost bi svetoval temeljit premislek glede operativnega zdravljenja saj je stenoza v teh letih izredno redka zadeva in ne verjamem, da vam povzroča zgoraj omenjene težave.

Lep pozdrav

Matjaž Voršič, dr. med.
spec. nevrokirurg

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni….

Odpisujem z precejšnjo zamudo…najprej se vam zahvaljujem za vaš trud in odgovor. AMPAK zaradi slabšanja stanja je bila operacija neizogibna….

Danes smo 22.9.2011, eno leto po operacijia, da šla sem na operacijo, nevrokirurg svetoval, da nimam druge izbire, in je rekel, da če bo bolše je potem bil razlog ta(res je da je omenil, da je hernija med c3 in c4 premajhna, da bi lahko povrzočala takšne težave, čeprav je je stenoza vidna tudi nižje c7in c 6…..) če pa ne bo boljše je sama sprememba v hrbteničnem kanalu, kjer se operativno ne da pomagat.

Operacija: anterolaterni pristop, discektomija c3-c4, vstavitev umetnega diskusa CFRP

Torej stanje po operacijie se je izboljšalo, je malenkost boljše tudi hoja je po stopnicah boljša…a pojavljati so se začela bolečine v levi lopatici in so cedalje hujše (tega pred op ni bilo) sedaj je bolečina prela na levo ramo, občasno mi še mravlinčijo roke in stopala (to se dogaja zadni mesec prvič po operaciji, kar me skrbi…) Imam pregled pri kirurgu kmalu, tako da bom videla kaj bo povedal mi.

Naj omenim, da sum na multiplo sklerozo je bil zavržen. Tako da nevem , kaj bi lahko še druzga povrzočalo to spastičnost mišic, predvsem leve strani telesa (najbolj leve noge) oz.od kje ta stenoza. Namreč to sta moji diagnozi:- spastična tetrapareza
: stenoza spinalnega kanala, c3 do c7, z mielopatijo c3c4

Torej kakšne imam možnosti, na ZPIZU me v tabelih z poškodbami oz. stanjem ni…težko sedim oz. sem čisto “trda” če več ur sedim skupaj….tako da me res rahlo skrbi kakšne so moje možnosti, in kaj bo čez par let…naj povem da sem trenutno brezposelna in da redno telovadim vsak dan, hodim na sprehode, v hribe, nordijska hoja kolikor gre….pozimi je pa druga pesem, mraz mi mišice skrči (no to zimo bom videla kako bo), manj je možnosti za gibanje, sicer imam sobno kolo, pa pripomočke za telovadbo, no nekaj je….

Torej, če boste to slučajno brali, bom hvaležna za še kakšnen dodaten nasvet..upam da nisem preveč raztreseno pisala.

Želim vam vse dobro.

LP, S.

Spoštovani!

Menim, da bi bilo najbolj smiselno, da ponovite MR preiskavo vratne hrbtenice, saj ste bili operirani samo na nivoju C3-4. medtem, ko so spremembe vidne tudi na nivoju C6-7. Zakaj se kirurg ni odločil za poseg tudi na tem nivoju?

Glede na dejstvo, da je bila prisotna tudi mileopatija – tako mi opisujete izvid, je za pričakovati, da bodo določene težave ostale..

Svetoval bi natančen pregeld in razgovor s kirurgom operaterjem, ki naj vam razloži vroke vaših težav

Lep pozdrav

Matjaž Voršič, dr. med.
spec. nevrokirurg

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Pred kratkim sem dobil izvide MG in me zanima pojasnilo glede napisanega, kaj me sploh čaka, in
kako resno je ta težava. Sem star 52 in kar vzdržujem kondicijo. Me pa včasih spremlja slabost, glavoboli,
nezbranost in zadnje pol leta me leva roka kar pogosto nad laktom kar močno boli in dreveni, da mi včasih kar pade kaj iz dlani.

Izvid MG. V nivojih od C2 do C4 ni pomembnejše stenoze spinalnega kanala ali nevroformanov.
V nivoju C4-C5 spondilofit disk kompleks zožuje spinalni kanal za eno polovico, likvorski prostor
je v celoti iztisnjen. Zmerno do izrazito zožena sta oba nevroformona, slikovno je bolj prizadet levi.
V nivoju C6-C7 spondilofit disk kompleks zožuje spinalni kanal za eno tretjino do eno polovico,
znerno zožena sta videti tudi oba nevroformana. V nivoju C7-Th1 ni pomembnejše stenoze spinalnega kanala ali nevroformanov.
V nivoju C5-C6 je v segitalni ravnini v T2 sekvenci videti minimalno povišane intezitete signala hrbtenjače, lahko gre za začetno mielopatijo, lahko le artefakti. Sicer je intenziteta signala hrbtenjače v mejah normalnega.

Hvaležen bi bil za kakšen nasvet in kaj naj sploh pričakujem!

Lp. Filip

Spoštovani,

Pred kratkim sem dobil izvide MG in me zanima pojasnilo glede napisanega, kaj me sploh čaka, in
kako resno je ta težava. Sem star 52 in kar vzdržujem kondicijo. Me pa včasih spremlja slabost, glavoboli,
nezbranost in zadnje pol leta me leva roka kar pogosto nad laktom kar močno boli in dreveni, da mi včasih kar pade kaj iz dlani.

Izvid MG. V nivojih od C2 do C4 ni pomembnejše stenoze spinalnega kanala ali nevroformanov.
V nivoju C4-C5 spondilofit disk kompleks zožuje spinalni kanal za eno polovico, likvorski prostor
je v celoti iztisnjen. Zmerno do izrazito zožena sta oba nevroformona, slikovno je bolj prizadet levi.
V nivoju C6-C7 spondilofit disk kompleks zožuje spinalni kanal za eno tretjino do eno polovico,
znerno zožena sta videti tudi oba nevroformana. V nivoju C7-Th1 ni pomembnejše stenoze spinalnega kanala ali nevroformanov.
V nivoju C5-C6 je v segitalni ravnini v T2 sekvenci videti minimalno povišane intezitete signala hrbtenjače, lahko gre za začetno mielopatijo, lahko le artefakti. Sicer je intenziteta signala hrbtenjače v mejah normalnega.

Hvaležen bi bil za kakšen nasvet in kaj naj sploh pričakujem!

Lp. Filip

Spoštovani,

navajajo pomembno zoženje hrbteničnega kanala na višini 5. in 6. vratnega vretenca, ki pritiska na hrbtenjačo in živčne korenine. Priporočam pregled pri nevrokirurgu ali ortopedu. Zelo verjetno bo potrebna operacija.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

prosim za razlago izvida MR vratne hrbtenice:
“Huda stenoza spinalnega kanala v nivoju C3-C4. Retrolisteza C3. Signal iz Medule v tem predelu je hiperintenziven, kar kaže na mielomalacijo. Preostali spinalni kanal je primerno širok.
Star sem 57 let in trenutno ne čutim nobenih bolečin. Občasno se pojavlja vrtoglavica ter motnja ravnotežja.

hvala in lep pozdrav,

Spoštovani,

v izvidu navajajo hudo zožitev hrbteničnega kanala v višini 3. in 4. vratnega vretenca ter pomik 3. vratnega vretenca nazaj. V tem delu opisujejo tudi okvaro hrbtenjače (snopa živcev, ki poteka v hrbteničnem kanalu).

Priporočam pregled pri nevrokirurgu ali ortopedu.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close