Nosečnost in obporodno obdobje

Odgovarjajo: Jasna Dolamič Gričar, družinska terapevtka, vzgojiteljica predšolskih otrok • Klavdija Slapar, dipl. babica

negativne misli

Default avatar
Pozdravljeni!

Imam problem, ki se mi ponavlja.

Imam dve hčerki, stari 3 leta in 4 mesece.

Pred 1,5 leta so se mi začeli pojavljati občutki, ki so me spravljali v slabo voljo. Čedalje več sem razmišljala negativno, kar povezujem s travmo, ki sem jo doživela, ko je moja sestra zbolela za rakom na prsih. Hvala bogu je ozdravela, ampak od takrat naprej imam jaz skos to v glavi, da se bo meni zgodilo isto.

Eno leto po prvem porodu, so me te stvari začele preveč motiti v vsakdanjem življenju. Slabo sem spala, bila neješča, imela sem v sebi napetost, kot neke napade panike. Šla sem si iskat pomoč - hodila na pogovore na Posvet, kjer mi je svetovalka zelo pomagala. Nato sem začela obiskovati psihiatrinjo, ki pa mi ne leži preveč, ker me v 10 min odpravi in na splošno bi samo dajala zdravila, jaz pa tega nočem. Antidepresive sem v minimalnem odmerku jemala pol leta, potem pa smo zaključile. Od takrat pa do pred 1 meseca nazaj sem se počutila ok. Šla sem tudi na tečaj Avtogenega treninga, ki se mi zdi super.

No, sedaj po 1 letu miru, zopet začenjam razmišljati negativno in to me zelo mori. Tega ne želim, sem zato slabe volje in v sebi imam nemir.
Rada bi to rešila.

Hčerki me ne obremenjujeta, rada sem z njima. Obremenjujejo me te moje negativne misli.

Psihiatra mi je predlagala, naj grem veliko od doma, vsak dan kam... za vikende kam na oddih... ampak to vidim kot bežanje od težav, ne pa iskanja in reševanja vzroka.

Mi lahko kako pomagate?

Bi pa tudi rada se povezala s kakšnimi mamicami, ki imate podobne občutke oz. ste že na poti k srečnemu materinstvu in življenju nasploh.

lep pozdrav mamica
Default avatar
Draga Lili333,

pozdravljeni med nami, v našem krogu - se morda ne vidimo, a to ni ovira, da si ne bi prisluhnile in se podprle. Zato takoj na začetku vabim mame, ki ste imele podobne težave ali ki bi hotele podeliti svoje misli, četudi kaj podobnega niste doživljale, da se oglasite. Vedno lahko tudi uporabite možnost osebnega sporočila, seveda, seveda -- smo pa vse bogatejše, če se oglasite neposredno sem gor.

Kot lahko razberem iz vašega pisma, ste napravili že veliko korakov in se aktivno lotili vaših težav - svetovalka, tečaj avtogenega treninga, obiski pri psihiatrinji. Osebno mislim, da so zdravila včasih super pomagalo, je pa vedno dobro poleg tega aktivno spreminjati tisto, kar je problem: mišljenje, čustvovanje, delovanje... Ob hudi preizkušnji vaše sestre ste prišli v stik z nečim pomembnim v sebi: še bolj v živo ste se zavedli dragocenosti življenja in tega, da smo minljivi. Strah pred smrtjo oz. koncem življenja je še posebej povezan z obdobjem, ko postanemo matere, ko, kot pravijo, podarimo življenje. Ker neizbežno hkrati to dragoceno življenje nosi s seboj znak minljivosti in je tudi ranljivo. Ko postanemo starši, so nekatera spoznanja prav neizprosna. To je najbrž en del vaše ranljivosti in občutljivosti - kako na novo integrirati, povezati v razumevanje sebe in sveta in svojega mesta v njem skozi to perspektivo.

No, glede nasveta vaše psihiatrinje, da si v vsakdan vključite rekreacije, da greste ven, med ljudi in tako dalje -- spremembe so lahko spodbudne, gibanje, spoznavanje novih krajev in ljudi ... vse to je lahko prav super, hkrati pa je pomembno tudi reševanje notranjega vozla. Predlagam torej, da prisluhnete sebi in odkrijete svojo pot, ki bo seveda nekaj posebnega in vam lastnega, kot smo posebni mi vsi.

Hm, sedajle tečem na Rožnik :)
to je tudi del skrbi zase,

se še oglasim,

pa tudi vi in ve se oglasite,
dr. Zalka Drglin, ženske študije
transakcijska analitičarka - svetovalka

Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki
www.mamazofa.org

obporodne stiske
individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce

[email protected]
Default avatar
pozdravljena lili333,

imaš še te težave? tudi jaz jih imam občasno in lahko ti povem kako si jaz pomagam...lp

Moderatorji

Jasna Dolamič Gričar , družinska terapevtka, vzgojiteljica predšolskih otrok
Jasna Dolamič Gričar
Klavdija Slapar , dipl. babica
Klavdija Slapar