Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek medvedka napadla, pes je bil na povodcu

medvedka napadla, pes je bil na povodcu

Vse, ki ste bili včeraj tako zelo zelo hudi in privoščljivi ob novici, da je medvedka napadla žensko s psom, češ, da je pes prosto tekal po gozdu. Ste še tako privoščjivi? Pes je bil na povodcu. Dejstvo je, da je šla ženska po poti, kjer gre vsak dan. Sobivanje z medvedom zgleda tud takole, da kdaj koga kakšna medvedka napade.

Sicer nisem včeraj nič komentirala, a kolikor sem brala, je v vseh medijih pisalo, da je pes prosto tekal po gozdu. Od kje pa zdaj tebi novica, da je bil na povodcu?

In v čem je point da je medvedka napadla, v tem da je bil pes na povodcu ali ne?! Ja pa kje naj leta prosto, če ne v gozdu. Po Dunajski ali kaj?! Ne štekam tega, kaj delate v tem problem.

pes nima kaj tekati prosto

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

Pismo če ti loh prosto letaš, lahko tud pes.

sam res ej. men je tud mem imeti psa na povodcu v naravi, kjer ni nobenega?!?!?! zato ga imam, da uživa, da je z nami v hiši, na dvorišču, ne na ketni. pa zato, da gre lahko na konkretn sprehod v naravo, kjer ni nobenega. kjer se igrava, raziskuje, skače, prinaša palco, se kotali za storžki, čofota po lužah, vodi, plava … seveda tega ne bi počela v triglavskem narodne parku oz. kjer je narava zaščitena, kjer je prepovedano za pse.

kar napadite me. briga me, ampak svojega mišlenja ne bom spremenila. nikoli, res nikoli, ga pa ne bi imela v urbanih mestnih naseljih zaradi sebe. nisem tako sebična. ps od takega življenja itak nima 0. no posebne stanovanjske pasme izuzete. seveda pa je vprašanje, če gre pri tem sploh še za pse, lahko že druga tema.

moj pikc je pa najbolj srečen pesek pod soncem, poleg svobode, kvalitetne hrane ima tudi preveč naše pozornosti. hja 0 mu ne manjka. on je car 🙂
wuf

Ja, a ti misliš, da drugod ne veljajo zakoni in omejitve? Samo v Triglavskem narodnem parku?

Če te dobijo v gozdu s psom brez povodca, ti lahko izrečejo kazen mislim da od 400 do 1200 EUR.

V gozdu pes ne sme prosto tekati. To pa zato ne, ker gozd ni pasji poligon, ampak življenjsko okolje mnogih rastlin in živali, v katerem sta ti in tvoj pes samo na obisku. In kjer se morata tako obnašati, da teh rastlin ali živali ne ogrožata.

Pol pa povejte kje naj pes prosto leta? V naravi ne, torej doma na dvorišču. Vsi pasjepametni in pasjeljubci, kje potem?! Se pravi, da je prvotnio življ. okolje psa-stanovanje in človeško dvorišče?! Kaj pes ne spada med živali – torej lahko v gozd?!

No, da je bil pes na povodcu trdi sosed, ki je žensko videl prvi in, se opravičujem, ni nujno da je res. Je pa edini, ki je videl psa na povodcu in še to se je spomnil šele naslednji dan. Če ji je prvi pomagal in prvi govoril s policijo in reševalci potem ne razumem od kje informacija, da je bil pes spuščen. So si reševalci in policija to kar izmislili?

Je čisto možno, da jo samo brani, ker so za nesrečo vsi krivimo spuščenega psa.

fak no, pes ne spada v gozd, ker ni prostoživeča žival. Spuščaš ga lahko tam, kjer nikogar ne ogroža. In ja, je treba tudi na koga / kaj drugega mislit kot samo na svojo rit in na to, kako vaši kužki letajo okoli. Za izpuste so na voljo poligoni raznih KD-jev (če nimate druge možnosti). Pa čisto tako opomba: Ob Navju (Lj.) je varno zagrajen prostor za izpust psov – vključno s koši in vrečkami za iztrebke. Dan za dnem prazen, par metrov stran pa psi serjejo in ščijejo po spomenikih na Navju. Se sploh ne čudim, zakaj smo skrbniki psov vsesplošno negativno okarakterizirani.

p.s. Tega o kar naenkrat privezanem psu pa preprosto ne verjamem, ker:
1. težko da jih pes ne bi skupil
2. težko da ob napadu medveda še držiš štrik v roki
3. še bolj težko, da se je tega nekdo šele zdaj spomnil

odprtje teme je letelo na tale včerajšnji prispevek:
http://med.over.net/forum5/read.php?151,6292038

Men osebno je vseeno, al imate pse na sprehodu na povodcih al brez, point teme je v tem, da je medvedka kao napadla žensko, ker je pes prosto tekal po gozdu. Informacija, da je bil na povodcu, izvira iz včerajšnjih 24 UR.
Dejstvo pa je, da medved napade, če se počuti ogroženega (tud brez mladiča). Dejstvo je, da mora del slovenskega prebivalstva živeti z medvedom. In brezveze je potem te prebivalce, ko koga napade medved, obsojat, da so tako ali drugače izzvali napad.
Jaz osebno že 37 let sobivam z medvedom. Pred 30 leti smo ga v neposredni bližini naselja videli parkarat letno, danes ga videvamo dnevno.
In večina od nas je na to mogočno žival po eni strani ponosna, po drugi strani pa bi tudi raje šli v naravo brez občutka, da te lahko vsak hip nekdo čavsne. Nič ne bi imeli proti, če del medvedje populacije odselijo. Nekoč je rjavi medved bival še marsikje drugje kot v kočevsko-notranjskih gozdovih…

Morda pa je pes bil na povodcu, ko sta šla mimo tistega soseda, potem ga je pa pač izpustila. Saj večina lastnikov psov jih odveže šele potem, ko so na travniku ali v gozdu, po mojih opažanjih.

Hočem povedati, da ni nujno, da kdorkoli laže.

Pa povejte že enkrat v čem je štos ali je pes bil privezan ali ne? Pa kaj bo zdej še kazen plačala, ker mogoče pes ni bil na povodcu? kaj vam tolk pomen ali je bil privezan ali ne? Ma kaj vas briga ženska a ne, važen da se razpreda o psu. Uboga ščeneta, poligoni so jim naredil, da se lahko zlaufajo, to pa so pasjeljubci. Mislim, še folk leta in teče kjer jim paše, pes je pa za na povodec tudi v gozdu, na gmajni, mislim no. Ne rečem kjer so ljudje, a zdej pa še ježka ne sme prestrašit ko se mal razlaufa al kaj. Jasno pes je za v stanovanje, za v hišo, ne za v naravo, ne v gozd, ne na jaso. Sam na poligon. Sej folk tud serje po mestih, a oni pa nimajo vrečke.

Ti se zavedaš, kaj pišeš? Ali samo enačiš pse z ljudmi?

moj ps je okoli mene v radiju max 20 m in v tem ne vidim težav. povodec imam vedno ob sebi, če je potrebno ga lahko privežem, med folkom in v naselju je na povodcu. in ja kje naj ps prosto leta potem? doma po dvorišču v krogih? to bo ja. pa na nek poligon ga naj vozim uro stran od svojega doma?
mah kot rečeno ne bom spreminjala svojega videnja in vedenja. pa kakšn paznik na našem koncu?!? a ste smešni, saj ne morejo obvladovati vseh gozdnatih površin. če kerga motim javim lokacijo sprehanja svojega psa pa naj pridejo narediti red.
spuščam psa tam, kjer nobenega ne ogroža. ko imajo lovci svoje “stvari” je pa itak na povodcu vedno!!!! oz. se takrat izogibam gozdu, ker nočem, da ga šocnejo. sicer pa tudi ps ni neumen. vedno čuti, ko so lovci po gozdu, je sam nemiren, prestrašen, mu ni do sprehoda …
in ps po mojem spada v naravo. itak. če gledamo kako so včasih ljudje sobivali pa ni bilo nobenih problemov. lepo vas prosim no. uniči pa ravno toliko narave (jo potepta) in ogroža oz. vznemirja druge prebivalce narave (prestraši) kot JAZ OSEBNO, če ne manj. hm ste že pomislili, da bi potem morali tudi mi prenehati hoditi v naravo in s svojim pogosto neodgovornim dejanjem motiti gozdne živali. matr že šmarka v ljubljani … si ne želim biti tam kot gozdni prebivalec ni miru čist nič :-((((((((( tam me ne boste vidl niti mojga psa z ali brez povodca.

ME PA MOTIJO SPREHAJALNE POTI, POHODNIŠKE TOČKE, KJER PAMETNI LASTNIKI ŠETAJO SVOJE PSE SPUŠČENE IN SO POPOLNOMA NEODGOVORNI. PRAV TAKO ME BOLJ MOTIJO MALI PESEKI V TORBICAH LASTNIC, KI VESELO ŠOPINGIRAJO?!?!?!??! HALO?!?!?!?!? JA KE PA RES NE SODIJO. IN TO JE NEODGOVORNO PA NAJ MI KDO REČE, DA SO NAVAJENI. BUL ŠIT. VSI PRESTRAŠENI SO PO MOJEM OZ. SO KAR RABL DA SO SE NAVADL.VESTE KOK JE TO ENIH ZUNANJIH INFORMACIJ, KI SO NEKAJKRAT BOLJ POTENCIRANE KOT ZA NAS. BOGE ŽIVALCE.
moj pikc je pa še vedno car :-), ki ne ogroža nobenega, ko se bo to spremenila, bom tudi spremenila svoje vedenje ….
wuf

In vsi seveda živimo par metrov stran od poligonov in urejenih kotičkov za pse, kamor po možnosti hodijo tudi na pol socializirani psi in smo spet tam.

Kot prvo, veliko več šans je, da bo neprilagojen in neugoden tisti pes, ki je ves čas nekje privezan/zaprt/pospravljen in se sploh nima možnosti zlaufati. Dopovej ti belgijskemu ovčarju ali kaki drugi energični pasmi, da ne sme laufat – navsezadnje niti vaj ne moreš delat z njim, če ga ne spustiš s povodca.
Kot drugo, tudi ljudje laufamo po gozdu in lazimo vsepovsod za gobami, torej bi lahko tudi človek izzval medvedji napad.
Moji starši živijo na področju, kjer niti pod razno ni bilo nikoli medvedov, so kvečjemu včasih kakih 15 km proč. Gozd je cirka 200 metrov od hiše, to je pravzaprav majhen gozdiček, ki ga prehodiš po dolžini v eni uri, po širini pa v 15 minutah. V njem živi par srn pa kakšen zajc, speljana je tudi sprehajalna pot (označena). In tam se je nekega dne pojavil mlad medved. Torej, včasih se preprosto zgodi, da naletiš nanj tudi tam, kjer jih načeloma nikoli ni.

Sem prav vesela, da živim v vasi, kjer se pol vaških cuckov itak cele dneve prosto sprehaja sem ter tja – tako mi vsaj nihče ne more morit, ko jaz mojega spustim v (strogo privatnem in zelo zelo redko obljudenem) gozdu.

Kazen ti lahko izreče tudi lovski inšpektor:

Pa ti sploh kaj štekaš? Zadnji je bil kao dodatek? Pa raje odgovor in ne išči dlake pri nedlakavem?!

V tem, da če ni bil na povodcu, je ta pes zelo verjeten razlog napada medvedke.

Zato ker neprivezan pes leta okrog in je hitrejši od medveda. Če se pri svojem letanju znajde med medvedko in mladiči – oz. preblizu – ga bo medvedka napadla.
Ogrožen pes pobegne k svojemu lastniku – medvedka za njim – in faše jo lastnik.

he, malo smešno, mislim, da kak kuža naredi veliko manj škode kot pa kakšen človek, ki recimo zbrca v gozdu vse gobe, ki se mu zdijo strupene ali pa jih ne pozna!!! V tem primeru bi jaz dala na povodec človeka. Moja kužika je bila vedno spuščena v gozdu in sem prepričana, da v vseh 12 letih, kot je bila pri hiši, ni naredila prav nobene škode, ker je lepo tekala po poti ob meni al pa par metrov pred mano ali za mano!? Tako, da te trditve so zelo relativne!

ROK 1- no edina malo logična razlaga. Zame.

“Lahko”, se strinjam s tabo. Pes je tudi del narave in izhajajoč iz svojega prepričanja tudi jaz svojega spuščam v gozdu. Lahko rečete temu državljanska nepokorščina, ker vsako kšenje pravil ni kriminal. No, odvisno od tega, kdo na dejanje gleda. Strogo gledano seveda gre za kršenje zakonov/odlokov, ampak jih bom mirno še naprej.

Zakaj je pomembno, ali je pes na povodcu ali ne?

Če gresta lastnik s psom na povodcu po poti, je verjetnost srečanja mnogo manjša. Medved se večinoma umakne, da ga človek še opazi ne.
Če pes brez povodca prosto teka po naravi, je hitrejši in preteče veliko daljšo pot, stika tudi po grmovju in skritih prostorih, potem je veliko večja verjetnost, da zavoha in sreča medveda in medved se tudi neopažen ne more umaknit, posebej, če pes začne lajati nanj. Potem psu ponavadi zmanjka korajže (ker je medved pokaže zobe ali zarjove) in se vrne k lastniku med noge, medved pa za njim. In tako pes pripelje nadraženega medveda naravnost k svojemu lastniku, posledice pa so znane.

Medved se človeku skoraj vedno umakne (ljudje smo za medvede prenevarni, ker streljamo nanje), psu pa ne, ker je pes manjši in manj nevaren, ga medved brez posebnih težav lahko pokonča. Zato mu pa tudi sledi, če pes laja nanj.

Zakaj je za ostalo divjad pomembno, da so psi na povodcu? Ker je pes zver in ga tako npr. srna ali zajec prepozna. Zadostuje vonj po psu, ki ga divjad zazna ne samo en dan, lahko še naslednji, če ni dežja. Če je zver prisotna, potem tisti dan ali pa še dva ali tri srna ne mogla tam na pašo, ker je zanjo prenevarno – prisotnost zveri pomeni preveliko tveganje. Tako z izpuščanjem psov manjšamo življenski prostor vsem divjim živalim, ne da bi to sploh vedeli. Dovolj je, da gre samo en sprehajalec s psom po gozdnem robu, pa tam tisti dan ne bo izstopila niti ena srna.

Na eni strani tehtnice je pasje veselje, na drugi pa preživetje divjih živali. Najbrž niste vedeli, da vsak malo večji pes lahko ubije srnjega mladiča mimogrede na sprehodu, še vedeli ne boste, da se je kaj zgodilo. Sposoben pa je ubiti tudi odraslo srno, posebej v snegu, ko srna ne more hitro teči. In če ima priložnost, večina psov ne bo premišljala, ampak že napadla (ker ima to v genih, njihovi predniki so zveri).

Zato je edini pravi kraj za izpuščanje psov ograjen prostor različnih društev ljubiteljev psov. Če pa vašemu psu manjka rekreacije, pa greste z njim na tek ali naj teče ob kolesu ali pa kupite bolj mirno pasmo.

Najslabša navada je na vasi, ko psa spustijo ponoči, da se zleta, pa še kaj ujame za pod zob.

Odgovorno lastništvo domačih živali je področje, kjer se bomo morali vsi skupaj še precej naučiti.

Rok-1 je podal pravilno razlago, kar pa še ne pomeni, da medvedka medvedka ne napade, če je pes na povodcu al pa če psa sploh ni. Če se počuti ogroženo pač napade. Pika.

New Report

Close