Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Povišan krvni tlak po porodu

Povišan krvni tlak po porodu

Spoštovani!

Pred nosečnostjo in med nosečnostjo sem imela nizek krvni tlak 100/60. Pred tremi meseci sem rodila s carskim rezom. Takoj po operativnem posegu, pa mi je tlak pričel naraščati. Ko je prišel na 190/110 so se zdravniki zaradi dojenja odločili s terapijo z Methyldopo. Jemala sem jo približno 10 dni. To naj bi bila reakcija po porodu, ki bi naj izzvenela v 6-ih tednih.Tlak se je znižal. Običajno je bil nekje okoli 130/85, zato je slošna zdravnica presodila, da terapije ne potrebujem več. Tlak sem si občasno še merila. Včasih je bil čisto normalen 120/80, občasno pa je presegel 140/90. Sedaj po treh mesecih pa je zopet narasel na 170/108. Splošna zdravnica mi je zopet predpisala Methyldopo (250 mg) 1 tabletko na dan. Tlak je po nekaj dneh zopet normalen. Mene pa zanima vzrok visokega krvnega tlaka. Naj omenim, da sem stara 30 let in da v družini nihče nima visokega krvnega tlaka. Ali naj sedaj, ko je tlak normalen preneham jemati zdravila?

Lep pozdrav!

V času nosečnosti so prisotne velike hormonske spremembe in ni redek primer, da pri nosečnici poraste krvni tlak. Kljub velikemu številu novih zdravil za znižanje krvni tlaka, ima, pri zdravljenju te bolezni med nosečnostjo, veliko prednost “staro zdravilo” Methyldopa, ki so ga vam tudi predpisali. Iz vsebine vašega dopisa povzemam, da se je tlak po porodu vrnil na vrednosti, ki ste jih imeli pred nosečnostjo. Če je res tako, ni zadržkov, da to zdravljenje opustite. Napisali ste, da od bližnjih sorodnikov nihče ne boleha za visokim krvnim tlakom. Ta ugotovitev kaže na veliko verjetnost, da ste imeli visok krvni tlak samo med nosečnostjo Vsekakor vam priporočam, da si še več krat kontrolirate vrednosti tlaka. Morda pa je pri vas prisotna blaga oblika te bolezni, pri kateri bodo potrebni ustrezni pregledi, da se ugotovi njeno naravo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close