Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis B in alkohol

Hepatitis B in alkohol

Spoštovani!

V začetku oktobra 2009 sem imel potrjeno diagnozo akutni virusni hepatitis B. Na rednem kontrolnem pregledu in odvzemu krvi konec decembra 2010 je bilo ugotovljeno, da so rezultati jetrnih testov praktično normalni, da je HBs Ag negativen, da je anti HBs pozitiven in da je prišlo do serokonverzije, torej, da sem bolezen prebolel, da ni prišlo do kronične okužbe in da nisem klicenosec.
V začetku marca 2010 je bilo na redni kontroli ugotovljeno, da so rezultati jetrnih testov znotraj meja sprejemljivosti, vse ostalo pa tako, kot je navedeno zgoraj.
Zavedam se, da so bila ob diagnozi jetra prizadeta in obremenjena. Od takrat, ko sem zvedel za diagnozo, pa do danes nisem popil nič alkohola. Tudi pred tem nisem pil veliko alkohola. Prosim Vas, če mi, kolikor se da konkretno, poveste, kolikšna je sprejemljiva količina alkohola, ki jo v danih razmerah lahko popijem, brez da bi to dolgoročno škodljivo vplivalo na jetra ali zdravje, povezano z njimi. Je to nič alkohola ali je to eno malo ali veliko pivo, več njih, dcl ali pol litra vina? Kot rečeno, alkohola nasploh ne popijem veliko, tudi nimam redne potrebe po njem, a me vseeno zanima, ali se moram zaradi zdravstvenih razlogov popolnoma odpovedati alkoholu ali lahko tudi kaj popijem, seveda v zmernih količinah.

Lep pozdrav,

triglav1974

Spoštovani, ker je bolezni že minilo 6 mesecev, ker so jetrni v mejah normale in ker niste kronični nosilec, ste praktično izenačeni z ostalimi zdravimi moškimi. O tem, koliko alkohola še lahko spijemo, so sicer različne teze, pa vendar: popolnoma in najbolj normalno je, če alkohola sploh ne pijemo.
Količine, če se že pije, pa si oglejte v spodnjem prispevku programa CINDI
http://cindi-slovenija.net/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=36&Itemid=76

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana ga. Nina!

Zahvaljujem se Vam za odgovor in za pripeto povezavo do Cindi Slovenija.

Menite torej, če že popijem alkohol in če se pri tem držim količin, ki so navedene na spletni strani Cindi Slovenija (za manj tvegano pitje alkohola), da ni tveganj za zdravje oz. za morebiten dolgoročen negativen vpliv na jetra (v povezavi z zgoraj navedeno diagnozo)?
V nasprotnem primeru se seveda raje odpovem vsakršnemu pitju alkohola, tudi minimalnemu.

Spoštovani, v kolikor bi bili kronični nosilec virusa, bi vsak dodatno popiti alkohol ogrožal vaša jetra. Ker pa ste z virusom opravili, vašijh jeter le ta ne ogroža več. Ker je stanje normalno že od decembra, če prav razumem, in je od boezni že minilon mesecev, je kakšen kozarec ob posebni priložnosti dovoljen.Količine, navedene na spletni strani, so kategorizirane kot manj tvegano pitje (ki pa je še vedno tvegano), zato morajo biti količine nekoliko manjše. Študije so namreč pokazale, da 30g alkohola vsak dan (2kozarca vina ali 2 vrčka piva)že vodi v jetrno okvsaro.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana ga. Nina,

še enkrat se Vam zahvaljujem za vsa pojasnila.

Lep pozdrav!

🙂

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close