Najdi forum

Kako šteti kalorije?

Ojla,
dajte vi meni nekaj povedat, kako šteti dnevni vnos kalorij.

Razumem, da na jogurtu piše koliko kalorij ima, pa recimo čokolada, pa deci mleka, kaj pa namrimer ena porcija riža z morskimi sadeži? Ali pa recimo ena skodela paradižnikove solate ?
No pa za paradižnik še nekako gre…koliko kalorij ima recimo ena konzerva tune v lastnem soku…gor nič ne piše….

Zanima me lasten vnos kalorij in zato si bom pisala par dni, da vidim koliko sploh pojem….danes sem za kosilo jedla žemeljšek (starejše gospodinje boste verjetno to poznale), kako pa naj tukaj vem koliko ima kalorij? Ali pa ena pizza, normalna….

Upam, da me razumete kaj mislim, zjutraj sem lepo popila kavo z mlekom in sladkorjem (105 kcal), pojedla banano, bila presenečena saj je tehtala kar 200 g (180 kcal), kaj pa recimo trije kosi žemeljška za kossilo? Sem se že ustavila, ne vem, pa večerja skuta pa naribano jabolko, pa pet rozin in cimet?? Ali pa tuna s paradižnikom in mozarelo??

Dajte kak nasvet kako s tem??

Približno se ve na vsako stvar koliko ima kcal. Recimo mala konzerva tune RIOMARE v lastnem soku ima težo sicer 80g neto ampak če odcediš vodo je le 56g neto, tak piše gori. Če malo zaokrožimo na 60g in vemo, da vsebuje na 100g 24g B, 0g OH, 0,8g M potem je to le nekaj malo matematike 🙂

24 x 0’6 = 14’4g B
0 OH
0’8 x 0’6 = 0’48g M

Potem vemo, da ima

1g B = 4kcal
1g OH = 4kcal
1g M = 9kcal

Ponovno malo matematike

14’4 x 4 =~ 58 kcal
0’48 x 9 =~ 4’3 kcal

Vse skupaj torej 58 + 4’3 kcal = 62’3 kcal

Lp

Navadna pica ima okrog 1000 kcal.

Upam, da si pišeš samo za to, da pribljižno vidiš koliko jih vneseš s hrano. Če pa misliš hujšat glede na kalorije, pa bo rezultat bolj bogi.

100 g francoza ima skoraj isto kalorij kot 100 g polnozrnatnega kruha. Razlika pa je velika.
Da ne govorim o krompirju, ki ima kalorij samo 2 krat več kot solata, cuker pa dvigne bolj kot čokolada.

nova
Uredništvo priporoča

Se strinjam z rockyem, da šteje kalorij ni nujno produktivno – samo zafrustrira te po mojem.

Jaz jih nič ne štejem, pa kljub vsemu lepo hujšam že 10 mesecev (-34 kg, brez operacije). Jem po občutku – količinsko manj kot prej, izbor živil pa popolnoma drugačen (prevladuje zelenjava, sadje (določeno), pusto meso (pišč. in puranji file, ribe…), kompleksni OH (iz polnozrnate moke, kaša, rjav riž), nekaj tudi kuhanega krompirja, oreščki…).

Če pa vseeno želiš šteti, najdeš na spletu veliko tabel, kjer so vrednosti za živila, ki jih navajaš, napisane (za nekatere zgolj orientacijsko, ker natančno ni mogoče – npr. omenjaš pizzo – ta je lahko bogato obložena z 5, 6 sestavinami, ali pa bolj “revno” s tremi – in seveda kalorije niso iste…). Jaz sem danes (prvič po 10 mesecih) tudi pojedla pizzo (ne sicer celo). Ker nisem več navajena na tako hrano, sem še zdaj sita (spustila sem torej malico, pizzo pa sem jedla ob 12.30), vmes sem že športala (40 min orbitreka, poraba 440 kcal). Pojedla bom le še lahko večerjo. Torej, kar se mene tiče, so taki “prekrški” občasno ok, če jih skompenziraš z drugimi obroki in gibanjem.

Malo pobrskaj še druge teme na tem forumu – jaz sem v njih našla ogromno dobrih nasvetov glede prehrane, ki se jih držim.

torej navadna tuna je okrog 60 kcal?
zakaj pa je potem torej tunina solata 400 kcal? (80 g tune + zelenjava), dvomim da ima zelenjava 300 kcal

verjetno gre za tuno v olivnem olju, ki pa je zelo zdravo.

Ojla,
ja hvala za podatke in vidim, da je to kar zakomplicirana zadeva.

Ravno sem šla gledat koliko kalorij ima paradižnik in kumara (zveča), piše da 100 g 18 oz. 12 kcal, no to pa se mi zdi zelo malo, pa tuna, jaz kupujem tuno v lastnem soku v Lidlu, 150 g, torej je to dobrih 100 kcal in če za večerjo pojem torej tunino solato s paradižnikom in kumaro pa malo sira noter, to ni potem močan obrok??

Jaz imam recimo fuulll rada sladko, se ga sedaj izogibam, če mi diši pojem eno malo 30 ali 40 g frutabelo ali muslijevo tablico, ampak zvečer pa recimo rada pojem skuto (pusto) pa recimo pest rozin ali pa pikico sadnega jogurta preko…kako pa se vam zdi ta obrok??

Naj povem, ma saj sem že pisala, imam za zgubit 5 kg, ampak ne gre dol, res ne gre…pa športam, pa neprestano sem v gibanju (2 mala otroka). Sem razmišljala, da imam mogoče prevelike porcije ali kaj. 14 dni sem se držala, nič sladkarij, pa ni šlo nič dol, včeraj zvečer pa sem pripravljala tiramisu za moj obisk, in sem malo probavala kremo in kekse in glej, danes 0,5 kg več…BRAVO JAZ!!!

Halo, zaj me bo pa še kam, sem ravno gledala in ugotovila, da imajo zelo dosti kcal suhi krhli jabolk??? Kako to??

Kaj pa recimo kuhan riž, samo posoljen, ter par rozin zraven, a je to pameten obrok za večejo??

Pa omenjate krompir, ki imam malo kcal, ampak pravite, da no v redu, zakaj? Vem, da po Montiju zaradi GI, ampak za večerjo recimo samo pečen krompir na piku papirju v pečici??

Kot ste opazili, mi delajo problem večerje????

Ja, pravilno si ugotovila glede krompirja – ima visok GI. Jaz ga sicer jem (v omejenih količinah, z veliko zelenjave), a ne za večerjo.

Suhi krhlji imajo veliko kcal, ker gre za posušena (torej skoncentrirana) jabolka. Vsaka sušena zadeva ima več kcal kot dvež sadež. Od suhega sadja jaz jem suhe slive – zaradi prebave. Suho sadje sicer ni preveč priporočljivo – ampak, če RES moraš pojesti kaj sladkega, je suho sadje veliko boljše, kot slaščica (np. tiramisu, ki ga imenjaš).

Za zvečer preprost nasvet: zelenjava + beljakovine.

Glej ni vse v kcal. Manj GI je dobra stvar pa tudi če poješ nekaj kar ima več kcal na obrok. V skupnem seštevku pa mora bit manj kcal od BMR, da gre kaj dol. Torej je pametno jest hrano, ki nima cukra pa tudi če malo več poješ na obrok, samo da je v skupnem seštevku vsega skupaj res manj. Vključuj vsa hranila v obroke, le razmerja jim spremeni in jej ob določenih urah pa se bo dejansko nekaj dogajalo 🙂

Lp

Ja, pravilno si ugotovila glede krompirja – ima visok GI. Jaz ga sicer jem (v omejenih količinah, z veliko zelenjave), a ne za večerjo.

Suhi krhlji imajo veliko kcal, ker gre za posušena (torej skoncentrirana) jabolka. Vsaka sušena zadeva ima več kcal kot dvež sadež. Od suhega sadja jaz jem suhe slive – zaradi prebave. Suho sadje sicer ni preveč priporočljivo – ampak, če RES moraš pojesti kaj sladkega, je suho sadje veliko boljše, kot slaščica (np. tiramisu, ki ga imenjaš).

Za zvečer preprost nasvet: zelenjava + beljakovine.[/quote]

Jaz iz krhljev skuham kompot (dodam 1 limono in palčko cimeta, brez dodajanja sladkorja oz. fruktoze), ki je neverjetno sladek in zadovolji potrebo po sladkem. Nisem pa popolnoma prepričana, če je ok glede GI…

Pravilno

Kolkikorat sem napisal, da raje namesto sadja jejte zelenjavo-vlaknasto.
Sadje ima v sebi veliko sladkorja in tisti, ki svetuje nekomu, da naj je vsaj 2-3 enote na dan se moti, zato pa tudi nič ne gre dol, jaz od sadja jem samo banano in nič drugega, jem pa od zelenjave več, kot kadarkoli prej, zelo raznoliko.

zgoraj piše da ima ena pica 1000 kcal. a to navadna?
koliko pa ima ena, srednje velika, s koruzo, tuno, lečo in čisto malo sira?

nekje isto. vse pice imajo med 900 in 1200 kcal.
___________________________________________-

koliko kcal ima postrv, pripravljena v foliji v pečici? brez olja, samo limona
100, 200, 300?
v eni knjižici, ki jo imam piše da 120, ampak ne vem ali to na 100 g ali na 1 ribo. poleg tega ne vem niti koliko g ima riba.
se mi je vedno zdelo da nekje 900-1000 g ampak to bi potem znašalo 1200 kcal, vsi pa pravijo da imajo ribe nizko vrednost.

Kaj pa, če bi najprej stehtala ribo ? 😉

Lp

ponavadi jo vidim samo v zamrznjeni obliki ali pa ko je že pripravljena, takrat ko pa bi jo lahko stehtala pa pozabim 🙂
sem vprašala mamo, koliko približno ima pa pravi da nekje 200-250 gramov.

New Report

Close