Najdi forum

kri na blatu

Pozdravljeni!

Že 14 dni imam kri na blatu, torej se pokaže kri na koncu na školjki. Je dokaj veliko krvi. Šla sem k zdravniku in je rekel, da niso hemeroidi in me je poslal naprej h gastrologu, ampak moram malo počakati. Zdaj me je zelo strah in me zanima kaj bi to lahko bilo. Nimam pa nikakršnih bolečin in hodim normalno odvajati in tudi blato ni ne mehko in ne trdo. Edini problem je, da se pojavlja svetlo rdeča kri ob vsakem odvajanju blata.

Hvala za odgovor.

p.s. stara sem 21 let.

Pozdravljena!

Svetlo rdeča kri na blatu oz na toaletnem papirju ponavadi pomeni krvavitev iz hemoroidalnih vozličev. V primeru, da imate krvave driske pa gre lahko za ulcerozni kolitis, ki je bolezen mladih odraslih. Za razjasnitev bo potrebno opraviti vsaj rektoskopijo, na katero bi vas lahko napotil že vaš osebni zdravnik, čakalna doba za to preiskavo pa je kratka.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovani!
Tudi jaz imam podobno težavo, pri odvajanju, ki je bilo tudi boleče, sem začela opažati rahlo svetlordečo sled krvi na toaletnem papirju. Prisotno je bilo tudi srbenje, zdi pa se mi, da sem opazila pri zadnjičnji odprtini majhen izrastek, ki se ne razlikuje od kožne gube, ampak le malo izstopa. Šla sem v lekarno, kjer sem dobila mazilo modolex in ko sem ga uporabljala so težave res izginile. Po enih dveh tednih pa so se ponovno pojavile, čeprav srbenje ni več tako močno, je pa bolečina in tu pa tam spet rahla sled krvi. Zdravnik me je poslal k abdominalnemu kirurgu na pregled za hemeroide, na kar morem čakati kar dva meseca. Stara sem pa 23 let. Predvsem me zanima ali so to hemeroidi in kako resno bi lahko bilo, skrbi me tudi zaradi pregleda in če se mi lahko stanje do takrat zelo poslabša.

Hvala za Vaš odgovor, Lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!

Glede na opisane težave gre za hemeroide. Težave predvsem nastopijo, če ste zaprti. Tedaj se pogosto zgodi, da imate na blatu ali ko se obrišete na papirju svetlo rdečo kri. Do bolečin pogosto pride, če hemeroidi trombozirajo oz. se vnamejo. Sami hemeroidi niso nevarna bolezen (iz njih se ne razvije rakasto obolenje) so pa velika nadloga. Do pregleda pri proktologu si pomagajte z mazili, pomaga pa tudi zdravilo Detralex.

Lp,Nataša Smrekar

Kopirano:
Pozdravljeni!

Že 14 dni imam kri na blatu, torej se pokaže kri na koncu na školjki. Je dokaj veliko krvi. Šla sem k zdravniku in je rekel, da niso hemeroidi in me je poslal naprej h gastrologu, ampak moram malo počakati. Zdaj me je zelo strah in me zanima kaj bi to lahko bilo. Nimam pa nikakršnih bolečin in hodim normalno odvajati in tudi blato ni ne mehko in ne trdo. Edini problem je, da se pojavlja svetlo rdeča kri ob vsakem odvajanju blata.

Hvala za odgovor.

p.s. stara sem 21 let.

Pozdravljeni se enkrat!

Takrat sem sla na rektoskopijo in je zdravnik rekel da ni nic vidno in da je vse vredu, da ni hemeroidov in se takrat so se potem krvavitve nehale. Zdaj pa imam spet krvavitve ze en mesec. Zanima me ce obstaja se kaksna druga bolezen poleg hemeroidov in ce bi morala iti k zdravniku ali naj pocakam da krvavitve minejo?

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!

Glede na opisane težave je res nenavadno, da pri rektoskopiji ni bilo vidnih hemoroidov. Rakava bolezen črevesja je pri 21 letih zelo redka, razen v primeru družinske polipoze. Pri tako mladih osebah prihaja v poštev še kronična vnetna črevesna bolezen zlasti ulcerozni kolitis ali Chronov kolitis-vendar imajo ti bolniki krvave driske, tudi ponoči, hujšajo ter imajo krče v trebuhu. Ker pri rektoskopiji vidimo le 20 cm črevesja in glede na vaš podatek, da je izvid v mejah normale, bo potrebno opraviti še kolonoskopijo.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljeni,

stara sem 24 let. ze ene dva dni imam kri pri odvajanju velike potrebe. ne boli me trebuh, niti nimam nekih problemov glede odvajanja. V nasi druzini je genski dejavnik da ima veliko sorodnikov probleme z hemeroidi, ter problemi debelega crevesja. Kri je bila sveza, in je bilo malo, menim da je nekje vzrok v notranjosti crevesja. Ali bi bilo potrebno iti zdravniku?

Lep pozdrav

Če ste opazili kri prvič in nimate drugih težav, kot je boleče odvajanje, siljenje na blato brez odvajanja, driske, zaprtja, potem gre za krvavitev iz hemeroidov. Stanje ni nevarno. Da se pomagati dokaj enostavno. Osebni zdravnik ali bolje rečeno zdravnica, saj nas je precej več, vas bo pregledala, nato po vsej verjetnosti napotila k proktologu, da podveže krvaveč hemeroid. To ni nič drugega kot razširjena vena na končnem črevesu. Nagnjenje k tej bolezni imamo zaradi načina življenja vsi. Rado se ponavlja, od tod tudi ime zlata žila, ne od zlata za bolnika, ampak za zdravnika, ki se je zaradi ponovitve bolezni vračal k zdravniku po pomoč. Če ne storite ničesar, lahko zaradi precejšnje krvavitve postanete slabokrvni, kar ni potrebno. Le na pregled k zdravniku!

Lep pozdrav! M.Š.Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni,

danes sem bila pri dezurnem zdravniku, pregledal me je, vzel vzorec za hematom test, in je bil negativen. Priporocil mi je da se naj napotim k osebnemu zdravniku da me naroci proktologu.
Trenutno mi tece kri ko hodim, ko se gibljem vcasih ga je manj vcasih veliko na spodnjem perilu. Drugace se pocutim dobro.

Hvala vam za odgovor,

Lep pozdrav

Sabina

Pozdravljeni!

Kot vam je že svetovala dr.Gašperšič-potrebno bo opraviti rektoskopijo pri proktologu in v primeru krvavitve iz hemoroidov bo naredil hkrati še ligature oz podvezo.

Lp,Nataša Smrekar

dober dan imam en problem stara sem 16 let ,ze kar precej časa upažam na toaletnem papurju kri z blatom vendar je tudi moje odvajanje precej boleče v levi strani , zadnje dni pa sem opazila veliko krvi tudi v wc-ju . izgleda koda bi nekdo izlil en kup krvi , seveda me je pa zelo strah saj hodim na medicinsko in se ucimo o useh teh boleznih js pa mislim le na najhuše pa me zanima katera je. imam tudi težave z želodcem,povišana kislina in zelo pogoste krče v spodnjem delu trebuha .
prosim če mi lahko pomagaste:(

Spoštovani!

Proti kislini si pomagajte z jemanjem Rupurut tablet, ne jejte hitre mastne hrane, hamburgerjev, čipsa in Cocacole. Tako krvavijo hemeroidi, ki jih proktolog podveže in krvavitve ni več. Ni nevarno, le slabokrvnost pa lahko povzroči obilna krvavitev. Pojdite k zdravniku, ke rse samo od sebe ne bo nehalo.

Lep pozdrav! Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Lep pozdrav!

Na splošno imam zelo urejeno prebavo, vendar imam, med vikendi ali občasno, ko neurejeno jem, rahle krče in pri odvajanju blata, sem opazila par kapljic krvi, samo takrat…v teh primerih, drugače s prebavo nimam težav. Ali moram h zdravniku? lp

Spoštovani!

Ne glede na to, koliko ste stari, lahko kakršnakoli krvavitev in kri na blatu pomeni resno boleze, tako da bi vam svetovala pregled pri zdravniku. Največkrat gre za blage hemeroide in nič resnejšega.

Lep pozdrav! Marija Š.Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

spoštovani.
včeraj sem opazil kri v blatu. star sem 46 let in me zanima kaj bi lahko to blo..

Pozdravljeni!

Če je na blatu ali toaletnem papirju prisotna svetlo rdeča kri, gre najverjetneje za krvavitev iz hemoroidalnih vozličev. V primeru, da je kri pomešana z blatom, pa gre za krvavitev iz spodnjih prebavil. Glede na vašo starost in prvi pojav krvavitve, je potrebno opraviti vso diagnostiko (kolonoskopija, pregled pri proktologu).

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovani,
sem 20 letna študentka in imam podobne težave. Danes sem pri odvajanju blata zasledila kri na toaletnem papirju. Nato sem poskusila še enkrat in v wc školjko je pritekla samo sveža kri brez blata. To se mi je v času enega leta zgodilo mogoče tretjič pred tem pa teh težav nisem imela. Pri tem ne občutim bolečine, nimam srbečice, ne boli me trebuh, nič. Imam urejeno prebavo in blato ni trdo. Kri se mi pojavi ko je blato normalno in ko se NE napenjam, zato me je toliko bolj strah tega pojava. Te težave pa se mi ne pojavijo doma ampak v kraju (stanovanju) kjer študiram. Drugače pa spijem veliko vode, ter jem sadje in zelenjavo. Zanima me kaj bi to lahko bilo? Prebrala sem že veliko forumov in spletnih strani kjer navajajo podobne probleme vendar konkretnega odgovora žal še nisem našla. Omenjajo pa hemeroide, raka debelega črevesja in danke ter podobno. Ob ponovnem pojavu bom seveda obiskala zdravstveno pomoč vendar bi vseeno rada prej izvedela nekaj “diagnoz”.

Hvala in lep pozdrav,
M

Pozdravljeni!
Pred dobrimi 3 meseci sem začela opažati kri na blatu in sem se odpravila k zdravniku. Tam so opravili test za hemeroide in je bil negativen, nato so opravili še dodatne preiskave in so odkrili v blatu izoliranega kriptosporidija. Ker pa se v vsem tem času težave še niso prenehale, sem napotena na nove preiskave h gastroenterologu. Zanima me, kakšne preiskave bodo tam opravljali? Ker me je strah kolonoskopije, me zanima, če so možne kakšne drugačne preiskave. Slišala sem za tableto v obliki kamere in me zanima, kje te preiskave opravljajo in ali je samoplačniško?
Stara sem 23 let.
Hvala za odgovor!

Pozdravljeni!

Kapsulna endoskopija je namenjena le za pregled tankega črevesja in ni samoplačniška preiskava. Pri kolonoskopiji se pregleda debelo črevo in manjši del tankega črevesja, odvzamejo se koščki za patohistološki pregled, česar ne moremo storiti z nobeno drugo preiskavo. Ne vem kakšen je test na hemoroide, da jih ugotovimo, je potrebno opraviti rektoskopijo. Potreben je tudi posvet s infektologom zaradi izoliranega kriptosporidija-glede potrebe po zdravljenju.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljeni!

Kri na blatu je eden od alarmantnih znakov. Kadar imamo mlajšega bolnika in odvaja svetlo rdečo kri (bodisi jo opažamo le na WC papirju ali na blatu), najprej posumimo na krvavitev iz hemoroidalnih vozličev . Pri starejših bolnikih pa je vedno potrebno izključiti maligno obolenje. Iz samega opisa težav ne moremo ločiti med krvavitvijo iz hemoroidov ali malignomom danke, zaradi tega so nujno potrebne endoskopske invazivne preiskave, ki so hkrati lahko tudi terapevtske. Glede na opisano krvavitev je potrebno opraviti pregled pri proktologu, ki bo opravil ligaturo hemoroidov. Če se bo krvavitev ponavljala, pa je potrebna dodatna diagnostika. Vedno je potrebno razjasniti razlog za krvavitev iz prebavil!

lp,Nataša Smrekar

New Report

Close