Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija alergija na morsko vodo, sonce?

alergija na morsko vodo, sonce?

Lepo pozdravljeni!

Pri 21 letih se mi je prvič pojavila huda oblika kožne alergije na sonce, morsko vodo, kremo ali kombinacijo- nimam pojma. Ko sem bila majhna sem imela na morju vedno tiste male drobne in srbeče pikice, težavo smo vedno rešili s Claritinom.
Potem je bilo skoraj 10 let mir.
Kot sem rekla, pred tremi leti se mi je na morju prvič pojavila hujša oblika. Po celotnem zgornjem delu (najhuje hrbet, vrat, dekolte in ramena, deloma tudi obraz) so se mi pojavili najprej rdeči izpuščaji- okrogle oblike, premera približno 0,5 cm. Po nekaj urah se je na sredini naredila še bela pikica, izgleda kot beli gnojni mozolj. Itak sem to najprej stiskala, po eni uri se je spet “napolnil” s tem, da se je vse skupaj izbočilo in dejansko izleda groooozno. Ker te izpuščaji so zelo gosto posejani. Naj povem, da te izpuščaji ne bolijo, ne srbijo, skratka nič, ampak je grozno za videti.

Ugotovila sem še, da na sonce+krema tega ne povzročata. Tudi krema+sonce+sladka voda ne. Torej ostane le še morska. Jemala sem že vse antihistaminike, Claritine, Aerius, Telfast… Zanimivo je, da mi je eno sezono Telfast pomagal, naslednjo pa nič več.

Res lepo prosim za kakšen nasvet kako to premagati. 100% preverjeno pomaga takoj tuširanje s sladko vodo, ampak kaj ko je dovolj, da se potem samo uležem na malenkost slano brisačo in spet je vse pikasto, poleg tega sem po naravi avanturst, rada hodim po svetu, na kakšnih “samotnih” plažah tušev ni, jaz pa obupana gledam in si želim kopati, a ne upam.

meni se naredijo izpuščaji (ne samo pikice, tudi meni se naredijo prave bule ali pa vijoličasti fleki) tudi v kombinaciji vročina+sonce+švic; vedno, ko je zraven kakršno koli sol. alergijo sem dobila tudi v bohinju…. najbolj mi ustreza klima na grških otokih, ko vedno tako piha, da ne morem bit prešvicana in tudi sicer konec junija ni vročine in sopare.

že dve leti imam mir, ker se na mažem s kremo z mehanskim filtrom in ne kemičnim. ni pa nujno, da bo tudi letos tako. se tudi meni kriteriji za alergijo pogosto spreminjajo.

krema za alergike za sončenje, dobiš v lekarni. vsak priporoča svojo, mi imamo dobre izkušnje z Ilrido. po vsakem namakanju v morju pod sladek tuš in brisanje in v glavnem življenje v senci, na soncu le toliko da se ogreješ od kopanja, in v času ko si morju. pa morebiti v tem času ko si na morju jemlji nekaj proti alergiji. začneš kak dan prej in dokler dopustuješ, razen če je to celo kopalno sezono, pol se posvetuj z zdravnikom.

nova
Uredništvo priporoča

Takšno alergijo imam že od rojstva in tudi sama ne najdem načina ali zdravila, da bi bilo kaj boljše. Le da mene to še zelo srbi in potem ne pomaga nič drugega več, ne senca…nič, samo to, da grem domov na celinsko klimo. Je pa zanimivo kot je že zgoraj ena omenila, da tudi sama v Grčiji nisem imela problemov, tudi sama sem pomislila, da je možno, da zato ker je pihalo in mi ni bilo vroče. Celo malo barve sem dobila tam. Me pa skrbi kako bi prenašala klimo v J Ameriki ali Afriki. Kakšne imate izkušnje od tam, koža odreagira isto kot na morju?

meni je bila Ilirdo krema zoprna, ker mi je naredila en film na koži in mi ni bil fajn občutek, se je kar svaljkalo. na počitnicah v egiptu in tunisu mi je bilo uredu, ker je bila suha vročina, v turčiji je bilo pa vroče in soparno, tudi morje precej slano in sem imela alergijo…

Jaz sem do sedaj alergijo dobila povsod… (odkar se pač sploh pojavlja). Torej, osrednja Evropa, Azija ter Karibi. Edina stvar, ki pomaga je tuširanje s sladko vodo. Pa za vsak dan kopanja moram imet novo briasčo, včasih je dovolj že ležanje na slani brisači 🙁

meni pomaga da na dopustu nisem vsa flekasta in iščem zdravike edino to, da grem pred glavnim dopustom vsaj 3 x za 2 do 3 dni na morje. ta drug dan se pike in srbenje ponavadi pojavi, in potem grem tako ali tako domov. Doma se zadeva pomiri potem pa spet to ponovimo. Rezultat na dopustu skoraj nimam nobene pikice

Sončenje na morju
Rešitev: solarij, tablete za alergijo

Potek: Obiskovanje solarija pred morjem ter jemanje tablet pred morjem ter vsak dan na morju.

Moja izkušnja: Vsako leto sem se boril proti alergiji, na kar sem si letos pred odhodom na morje prebral nekaj nasvetov na forumih. Le ti so mi pomagali rešiti to težavo.

Moj podroben potek priprave na morje:
1.) 10 dni pred odhodom na morje sem odpravil v solarij. Obiskal sem ga na vsaka dva dni. Torej približno pet obiskov, prve tri obiske po 4 minute ter naslednja dva po 6 minut. (nepomembno: izmenično ležeči in stoječi položaj). Le ti obiski so mi prinesli vsaj neko podlago pred pravim sončenjem (močno sonce na morju).

2.)
3 dni pred odhodom na morje sem začel jemati tablete za alergijo (claritine). 1 na dan.

3.) Vsak dan na morju 1 tableto, sam sem jih jemal zjutraj. Sama tableta drži 24 ur.

4.) Uporabljal sem klasično kremo za sončenje tipa Nivea (Kids/ za otroke ampak prav to verjetno prinese večjo zaščito) faktorja 30. Zadnjih par dni na morju pa sem tudi poizkusil brez kreme, in to ob najhujših urah 13-15 in povem, da ni bilo niti male srbečice ali pojava izpuščaja.

5.) Ker je tu velika verjetnost, da je alergija kombinacija sonca ter slane vode sem se po kopanju dobro stuširal, nato pa takoj obrisal do suhega ter nanesel kremo za sončenje. (to so ključne točke proti alergiji!)

Kar se tiče samega sončenja na plaži: Ni potrebe po skrivanju v senci ampak le brez pretiravanja, kar bi znalo “priklicat” izpuščaje.

V času ko sem bil na morju se mi znaki alergije niso pojavili niti enkrat!! kar mi je prineslo mnogo veselja, zato sem spisal ta članek, ki vam bo pomagal preprečiti ali vsaj omiliti alergijo na sonce.

Sam sem alergičen na kar precej stvari, kot so cvetni prah, pršice, hrana(večina sadja), sonce, pik ose (kar sem nedavno izvedel z izkušnjo, ki je bila na sreče blage reakcije (močni izpuščaji po celem telesu)), predvidevam da tudi na sol (morska voda ter znoj). Nekaj let me že preganja ta slaba bolezen na morju. Vsako leto se mi je postopoma vsak dan na morju začenjalo. Najprej nekaj izpuščajev in misliš da saj bo bolje in se greš naprej sončit. Na koncu pa dobiš tako močne izpuščaje, da ponoči ne moreš spati. Takrat se mi je koža celila in to je tako obupno ker te celi čas nekaj pika v koži ampak si ne moreš nič pomagati in še tam ko so izpuščaji se barva ne prime.
Na srečo sem se poučil o tem in razrešil problem.

Le poizkusite te točke in nebo vam žal. Recimo adijo alergiji in pozdravimo sonce!

Jan 🙂

Pozdravljena! Vidim da je clanek star ze 11 let, ali je v vseh teh letih že kdo našel kakšno rešitev, ker jaz imam čisto enako kot opisuje prva oseba…. Vse te rešitve ki so napisane tu ne pomagajo…. Hvala in lp

New Report

Close