Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nenadni napadi krvnega pritiska in utripa

nenadni napadi krvnega pritiska in utripa

Lepo pozdravljeni,

ker nikakor ne pridem do odgovorov, se obračam na vas. Stara sem 28 let,zadnje 4 mesece imam težave, za katere ne vem vzroka in ne vem kam naj se obrnem. Pogosto (vsak dan, tudi večkrat na dan) imam nekakšne epizode, ko se mi poviša pritisk, spremlja ga čuden glavobol in pa nekakšno utripanje, krčenje mišic po nogah, hrbtu,… ob prihodu napada me oblije vročina, čutim kot nekakšen val recimo adrenalina po telesu. Traja do ene ure, potem pa se umiri, začne me zebsti in včasih sem še nekaj ur skrajno utrujena, da komaj hodim. Naj povem, da imam že celo življenje precej nizek pritisk (ok. 60/90 – 70/100). Ob teh epizodah mi zraste do 150/100, kar samo po sebi sicer ne zveni toliko, a glede na začetno številko je razlika kar precejšnja. Ob tem se mi poviša tudi utrip – običajno okoli 110, a tudi do 140. Zdravnica mi je dala Propranolol, ampak mi ne pomaga – utrip zdravilo res zadrži pri nekje 66, pritisk pa mi kljub temu naraste. To se mi dogaja takoj zjutraj, ko vstanem, zvečer, ko grem spat, popoldne na sprehodu..pa tudi ponoči (včasih me to zbudi, oz. se zbudim čisto prepotena) ni pravila. V leže mi pritisk pade na 54/90, že če se usedem pa naraste na 120/85-90 (tudi utrip zelo naraste, iz 60 na 80-90) – ko nimam napada.
Naj povem, da so bili izvidi za ščitnico normalni, EKG tudi – sinusna tahikardija pravijo. Po enem takšnem napadu so me prijatelji odpeljali na urgenco, ker sem bila baje čisto zelena – tam so mi naredili EKG (sicer je to bilo že eno uro po epizodi + vzela sem Propranolol) in na EKG piše »sinus rhythm, interpolated ventricular premature complex, prolonged QT. Poslali so domov, da je vse BP. Bila sem tudi pri kardiologu, je poslušal srce in rekel, da zveni OK ter me naročil na UZ (naročena sem šele konec avgusta).

Sicer naj povem da mi pritisk in utrip tudi med dnevom, kadar nimam »napada«, precej niha – se drži pri 120/77-85, utrip 80, potem kasneje je 90/60, utrip 60. Naredili so mi test z nagibno mizo, kjer so ugotovili začetek ortostatske hipotenzije in posturalno tahikardijo, a nisem bila »simptomatična« – torej nisem padla v nezavest, niti pri nitroglicerinu, ko se mi je sicer zelo povečal srčni utrip, pritisk pa je bil baje zelo stabilen – takrat se tudi nisem slabo počutila, samo pač čutila sem, da mi srce močneje bije – za razliko pri teh mojih napadih se ZELO slabo počutim.

Se oproščam za »esej«, vendar res ne vem kaj se z mano dogaja, je pa čedalje huje, napadi postajajo hujši, z večjimi nihanji pritiska in pa bolj pogosti ter zato polovico časa ne morem delati zaradi slabega počutja med/po/pred napadi. So te moje epizode lahko zaradi hormonov (nadledvična žleza??) ali naj odgovor iščem drugje (če veste kje)? Že vnaprej najlepša hvala za vaš odgovor!

Spoštovani!

Glede na navedeno je možno,da gre za neravnovesje avtonomnega živčevja z ortostatsko hipotenzijo in občasnimi porasti krvnega tlaka. Vsekakor pa je potrebno izključiti feokromocitom, sicer izredno redek tumor, ki izloča kateholamine (adrenalin, noradrenalin). Diagnoza temelji na določanju kateholaminov in njihovih metabolitov v 24 urnem urinu. Priporočam obravnavo na Kliničnem oddelku za endokrinologijo, oziroma na Kliniki za hipertenzijo UKC Bolnice Petra Deržaja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Strinjam se z mnenjem, da je indicirana izključitev feokromocitoma, za kar priporočam hospitalizacijo v bolnišnici dr. P. Držaja (Klinika za hipertenzijo, Vodnikova ul. 62, Ljubljana). Do sprejema v bolnišnico za ublažitev simptomov lahko poizkusite učinek blagega pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji, ali zdravilo na recept zdravnika).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close