Najdi forum

BELJENJE ZOB

BELJENJE ZOB

Postopek beljenja
Obstaja več različnih metod beljenja zob, vendar vse temeljijo na principu uporabe belilnih gelov z vsebnostjo Na perborata, karbamid perborata v različnih koncentracijah od 9-40%. Belilni učinek pripisujemo molekulam razgradnje vodikovega peroksida, ki prek reakcij prostih radikalov in redukcijsko oksidacijskih reakcij reagirajo z različnimi kromatogenimi organskimi spojinami, ki se zato razbarvajo. Učinek na redukcijsko oksidacijski potencial imajo tudi ostale spojine v belilnem sredstvu in pH vrednost sredstva. Učinkovitost belilnega gela je odvisna od koncentracije in časa učinkovanja, pri čemer je bistvenega pomena, da je aktivno sredstvo dovolj časa v stiku s kromatogenimi molekulami. Čas delovanja belilnih učinkovin lahko skrajšamo z uporabo različnih svetlobnih luči, laserja ipd.

Zabarvanja zob so lahko:
-zunanja ( zaradi plaka, klorheksidina,, barvila dodana hrani in zdravilom, barvila v hrani, čaju, kavi, vinu, barvila, ki jih tvorijo kromatogene bakterije v ustni flori)
-notranja (fluorova, tetraciklinska, travmatska, sistemske bolezni, anomalije zobovja, kot posledica poškodbe pulpe, plomb, kariesa, staranja)

V naši zobni ambulanti
Zabarvanja odstranjujemo ne le z beljenjem; odvisno od oblike zabarvanja. Če gre za zunanje zabarvanje, je včasih zadostno že peskanje zob ( odstranjevanje oblog z mikroperlami oz. drobnim prahom pod tlakom). Sicer uporabljamo klasično metodo z uporabo gela, ki ga nanesemo na zobe potem, ko smo zaščitili dlesen. Postopek ponovimo glede na efekt. Sicer takšnih beljenj ne izvajamo prav pogosto, saj je pacientov, ki so primerni za tovrstna beljenja relativno malo. Pogosteje uporabljamo takoimenovano notranje beljenje mrtvih zob, ko belilna sredstva vstavimo v zobno krono zoba. Le to beljenje je zelo učinkovito, neagresivno, učinek pa zelo dober. Takšno beljenje je preprosto, brez stranskih učinkov, efekt pa dolgotrajen. Z njim se izognemo agresivnejši metodi povrnitve estetskega videza zoba tj .protetični oskrbi zoba. Uporabljamo ga predvsem v vidnem področju zobovja (sekalci, podočniki).
Nudimo vam tudi lasersko beljenje zobovja, ki je hitrejše in učinkovitejše od klasičnih metod.

Lasersko beljenje
S pogostejšo uporabo laserjev se vedno bolj uveljavlja lasersko beljenje zob. V ta namen se uporabljajo različni laserji; KTP, argonski, diodni, nodinijev, erbijev laser idr. Osnova beljenja je ista, uprabljajo se podobni geli kot pri ostalih vrstah beljenja, se pa občutno skrajša trajanje samega postopka. Učinek beljenja torej temelji na tvorbi prostih radikalov, ki razbelijo zobne strukture, pri čemer laserska svetloba s segrevanjem gela pospeši njihovo nastajanje in učinkovanje. Takšen način beljenja je za pacienta prijetnejši, saj je beljenje hitrejše, preobčutljivostne reakcije pa so relativno redke.

Pogoji za beljenje
Da lahko izvajamo zunanje beljenje; torej beljenje z geli, ki jih nanašamo na zunanje ploskve zobnih kron, mora pacient zadostiti kar nekaj pogojem; zobje morajo biti zdravi, sanirani, plombe kvalitetno narejene, brez špranj, pacient ne sme biti parodontalni bolnik in imeti razgaljenih zobnih vratov, predvsem pa mora imeti brezhibno ustno higieno ter se zavedati morebitnih stranskih učinkov, ki jih beljenje lahko povzroči. Beljenje ni primerno za paciente, ki imajo zobe dovzetnejše za karies ali se vdajajo škodljivim razvadam, ki bi hitro spet povzročile ponovno zabarvanje ( pretirano pitje kave, čaja, vina, kajenje ipd) Pravtako beljenje ni primerno za otroke ( po nekaterih podatkih mlajše od 13 let, po drugih virih je starostna meja bistveno višja), nosečnice.

Stranski učinki
Stranski učinki beljenja; možen pojav preobčutljivosti zob, večja prepustnost zobnih struktur, ponovitev zabarvanja, poškodbe dlesni. Zato je primerno poskrbeti za zaščito zob po beljenju z zaščitnimi premazi ( fluorovi premazi, paste za remineralizacijo zob ipd) in dlesni ( premaz s pasto E vitamina). Glede na to, da beljenje ne vpliva na barvo že narejenih plomb, je potrebno po postopku beljenja velikokrat plombe ponovno narediti; podobno velja za porcelanske prevleke.

Doktrina
Strokovna doktrina v Sloveniji sprejema beljenje, če so izpolnjeni vsi omenjeni pogoji zanj. Beljenja morajo biti nadzorovana, torej narejena v zobni ambulanti, pod nadzorom zobozdravnika, saj ta pripravi pacienta na postopek beljenja in izbere zanj najprimernejšo metodo. Nujno je potrebno poskrbeti za oskrbo zob neposredno po beljenju. Glede na napisano je uporaba belilnih sredstev, ki so v prosti prodaji, prek spleta ipd. izključno odgovornost pacienta. Glede na to, da trend estetike v zobozdravstvu narašča in s tem tudi belih in zdravih zob, je ponudba beljenja postala zahteva sodobnih zobnih ambulant.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Spoštovani. Zanima me, če je beljenje zob v nosečnosti varno? V mislih imam beljenje potemnelega mrtvega zoba, na način, ko zobozdravnik vstavi belilo v zob. Lep pozdrav

Pozdravljeni,

ne vidim kontraindikacij za takšen poseg. Sicer raje priporočam posege pri zobozdravniku, ki niso nujni po končani nosečnosti v izogib možnim komplikacijam posegov.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

nisem vaša pacientka, bi pa po vsem, kar sem prebrala na tem forumu, rada prišla k vam na posvet v zvezi z obarvanjem mojih zob. Namreč, moj osebni zobozdravnik je strogo naravnan proti beljenju zob, jaz pa si želim imeti svetlejše zobe. Možno, da beljenje sploh ni potrebno in da bo dovolj samo peskanje ali kater drug postopek, zato bi rada prišla k vam na pregled oz. posvet. Zanima me, kakšna je čakalna doba in cena pregleda.
Hvala

Lep pozdrav,
Nina

Pozdravljeni,

zanima me sledeče; lani maja sem si dala pobelit zobe z zoom tehniko, pred tem pa so mi očistili zobni kamen (mislim, da se temu reče peskanje ali poliranje, popravite me, če se motim). Zanima me, ali na beljene zobe lahko grem letos ponovno na čiščenje zobnega kamna. Tako iz zdravstvenega kot (delno najbrž) tudi estetskega razloga bi želela znova opraviti ta postopek, vendar me zanima, če je to sicer priporočljivo na zobe, ki so že bili beljeni in je sklenina malce tanjša. Od beljenja je minilo več kot eno leto. Takrat sem imela ta postopek v ceni beljenja, kar je vse skupaj znašalo okoli 550 eur, če se prav spomnim, tokrat pa bo treba plačati kakšnih 60 eur, če imam prave informacije? Nekje drugje sem zasledila, da je baje zastonj, spet drugje, da je cena 60 eur. Mogoče vi veste kako je s tem v praksi?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

čiščenje zobnega kamna ni krito s strani ZZZS, tako da je to povsod plačljiva storitev. Pri beljenju se sklenina ne tanjša. Čiščenje zobnega kamna je priporočljivo in se lahko ponavlja, beljenje pa rajši ne.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni,

zanima me ali mi lahko malo več pove o Beyond White Spa metodi beljenja zob?

Rad bi slišal mnenje nekoga, ki je to že naredil?

Hvala in LP

Po novem zakonu, lahko beljenje zob izvajajo samo zobozdravniki in ne več razni kozmetičarji, kar je tudi prav.
Beljenje-zob.si[/url]

zanima me koliko casa traja popravilo zob po peskanju namrec imam karies in tam pa tam kako luknjico

Pozdravljeni,

vašega vprašanja žal nisem razumela.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni!

Bi bilo smiselno pred postopkom belenja odstraniti zobni kamen (ki ga sicer ni dosti – v izogib morebitnim razlikami med oovrsinami zoba z/brez zobnega kamna) in ali lahko po postopku odstranitve zobnega kamna opravimo beljenje z laserjem brez omejitve – takoj ali je potrebno pocakati na morebitno “obnovo” zoba? Hvala za informacije! Val

Pozdravljeni,

pred beljenjem morajo biti zobje popolnoma čisti; torej tudi brez zobnega kamna in popolnoma brez nesaniranih kariesov. Nisem ravno zagovornik beljenja zob. Bilo bi smotrno najprej očistiti zobni kamen in počakati, da se dlesen popolnoma regenerira in šele nato beliti zobe. V naši ambulanti očistimo zobni kamen in speskamo zobe pri enem obisku, beljenje pa izvajamo šele pri naslednjem obisku.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close