Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Ali gre za chronovo bolezen?

Ali gre za chronovo bolezen?

Pred dobrim mesecem dni so se mi začele trebušne težave. Na začetku me je bolelo nad popkom, kasneje je bolečina prešla pod popek kjer je trajala dober teden (naj omenim, da bolečine tako nad popkom kot tudi pod popkom niso bile hude, lahko bi rekli bolj neprijetne). Po tednu dni se mi je prvič pojavila driska (kašasto blato 4x na dan, brez krvi), driska je trajala tri tedne. V tem času sem dal kri, ki je bila brez problema (trije indikatorji so bili malenkost pod referenčnimi vrednostmi: K – MCV 79,6, MCH-K 25,7, S-LIPOZA 1,47). Ultrazvok trebušne votline je bil prav tako brez problema. Mikrobiološki pregled blata je prav tako brez problema (salmonel, špigel, kampilobaktrov in jersinij NI). Rektoskopija je pokazala nekoliko povečane notranje vozle – nič posebnega (zdravnica je predlagala naj preidem na olivno olje po odvajanju blata). Zgornja endoskopija (gastroskopija) je v mejah normale. Problem, predvsem moj strah, pa se pojavi pri kolonoskopiji:
UGOTOVITVE: Normalen kolon. Minimalno vnetno spremenjena sluznica terminalnega ileuma.
Posegi: Biopsija za histologijo
Diagnoza: Terminalni ileitis?
Slika posega: http://www.shrani.si/f/3t/v0/2aflgUn0/1/scan20002.jpg

P.S. Star sem 23 let

Pozdravljen!

Iz slike in opisa kolonoskopije se ne da postaviti dokončne diagnoze. Odločilen bo histološki izvid. Seveda pa je Chronovo bolezen lahko locirana tudi drugje v tankem črevesju, kamor pa s kolonoskopijo ne moremo priti.

Lp;Nataša Smrekar

Imam kratko vprašanje. Ali je po opravljani kolonoskopiji normalno, da se oblika blata spremeni?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljen!

Ne vem kaj mislite s tem, da se je spremenila oblika blata. Načeloma po kolonoskopiji ne sme biti nič drugače kot pred njo, le nekaj dni po posegu je nekaj sprememb zaradi čiščenja, ker se mora črevo ponovno napolniti z blatom.

Lp,Nataša Smrekar

jaz sem imela enake težave in podobne izvide kot logitech22… postavljena diagnoza po vseh preiskavah in kolonoskopiji pa je sindrom razdražljivega črevesja

Pozdravljena!

Diagnoza Crohnove bolezni se postavi na osnovi endoskopskih preiskav in ob tem tipičnih sprememb na sluznici ter potrdi patohistološko. Načeloma ne zdravimo, če ni histološko potrjeno, da gre za Crohnovo bolezen. Ima pa iritabilni kolon lahko enako simptomatiko, le da težave ponoči niso prisotne, bolnik ne hujšajo in imajo normalne laboratorijske izvide.

Lp,Nataša Smrekar

New Report

Close