Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Esej na poklicni maturi 2010

Esej na poklicni maturi 2010

Ali so vodniki za maturo uporabni? Zanima me za esej za maturo – Francoski testament in Prišleki. So res napisani vsi odgovori? Pred leti se spomnim, da tega ni bilo, zdaj pa je in sem malo skeptična, ker se mi zdi skoraj neverjetno, da so vsi odgovori napisani in se jih da kupit.

Še nekaj me zanima. Ali so naslovi na poklicni maturi ali je “prosto”? Nekje sem prebrala, da ni naslovov, da je neznan članek in to naj bi veljalo od 2006 dalje. Ne vem pa ali to še danes velja ali se je vmes kaj spremenilo.

Najprrej se izjasni, ali te zanima splošna matura, poklicna matura ali oboje.

V vodnikih za Francoski testament in Prišleke ne gre za to, da bi bili tam napisani odgovori, ampak so to priročniki, ki usmerjajo bralca, ga vodijo pri branju, da ve, na kaj naj bo pozoren, a ga lahko tudi omejujejo. Vsekakor so primerni za slabše oz. nevešče bralce, dobri dijaki pa ne potrebujejo nobenih dodatnih priričnikov in vodnikov, ampak samo prebrani knjigi, svojo pamet in pogovor z učiteljem o obeh delih. Tudi če prebereš vso razpoložljivo literaturo, še vedno ne moreš predvideti, kaj bodo zahtevali v maturitetnem eseju. Piše se ga 150 minut.

Za poklicno maturo dobiš 2 odlomka iz del, ki se (večinoma) niso obravnavala v šoli. Navodila za pisanje so vezana izključno na odlomek, s to razliko, da so pri vodeni interpretaciji natančna, pri samostonji interpretaciji pa bolj splošna, torej je slednja namenjena pisanja in branja veščim dijakom, ki so sposobni sami marsikaj razbrati že na podlagi krajšega odlomka. Piše se ga 60 minut.

Za poklicno maturo me zanima. Hvala za informacije. Torej ne potrebujem nobenih vodnikov, vse je odvisno od šole oz ric-a, katero delo bomo dobili za narest.

Od šole ni odvisno pri pisnem delu izpita prav nič. “Zavarjene” vrečke z izpitnimi polami se odprejo
pred dijaki v učilnici. Pa še nadzorna učitelja v učilnici, kjer vsak dijak sedi v svoji klopi, ne smeta poučevati predmeta, iz katerega se piše izpit.

Kje pa se kupi te vodnike? Kaj to spoh je? Zanima me zato, ker moj sin bolj malo pove, kaj rabijo za maturo?Sem iz Lj.
LP

New Report

Close